Hypnotik (Hypnotic)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Hypnotic 1Možno to nebol práve ten najlepší čas pre detektíva Dannyho Rourkea (Ben Affleck) vrátiť sa opäť do terénu. Jeho partner Nicks (JD Pardo) má však preňho anonymný typ na hroziacu bankovú lúpež, ktorú by stálo za to svojim možným protivníkom, keď už nie úplne prekaziť, tak aspoň poriadne skomplikovať. Opustí preto trochu predčasne terapeutické sedenie, v rámci ktorého sa už nejaký čas snažil vyrovnať s únosom svojej sedemročnej dcéry Minnie (Ionie Olivia Nieves) a bezmocnosťou z faktu, že páchateľ síce už zadržaný bol, no z dôvodu psychickej poruchy si z vlastného zločinu vôbec nič nepamätá. Mesto Austin v Texase práve zažíva vlnu lúpeží, v ktorých sa hlavným cieľom nestávajú ani tak bankovky ukryté v trezoroch, ako skôr konkrétne a zvyčajne ojedinelé bezpečnostné schránky s tajuplným obsahom. Takisto spôsob, akým lúpeže prebiehajú, je v niečom zvláštny...

Modrý kaftan (Le Bleu du caftan)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Modrykaftan5

Prítomnosť kinematografií z mimoeurópskeho kultúrneho priestoru má stúpajúcu tendenciu a patria doň i filmy zo severnej Afriky, oblasti Maghrebu (z arab. západ). V roku 2019 sme tak mali možnosť vidieť v našej distribúcii tuniské Arabské blues režisérky Manele Labidi a marocký film Zázrak neznámeho svätca režiséra Allaa Eddine Aljema.

Rýchlo a zbesilo 10 (Fast X)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Fast X 2Zabili mu otca a to rozhodne nemali robiť. Keď v roku 2011 – v piatej a doposiaľ neprekonanej epizóde série Rýchlo a zbesilo - Dominic Toretto (Vin Diesel) a jeho partia niekdajších automobilových pretekárov, občas si privyrábajúcich na zdokonalenie svojich milovaných plechových „tátošov“ aj krádežami benzínových cisterien, či iného prevážaného kontrabandu, navštívila Rio de Janeiro, skončilo to ukradnutím veľkého trezoru naplneného bankovkami z krvavého remesla miestneho gangstra Hernána Reyesa a jeho následným ťahaním po diaľnici. Nevedeli však, že deštruktívnej naháňačky sa vtedy zúčastnil aj Dante (Jason Momoa), jeho tak trochu psychotický syn. Má plné zuby Domových patetických monológov na tému rodina a keďže - ako rozhodne nie nepodobný rodinný typ - v minulosti sám prišiel o milovaných blízkych, chce si ho nájsť a dopriať mu pocit straty na vlastnej koži.

Mladí milenci (Les Jeunes amants)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Mladí milenci 1Spravodlivosť v posudzovaní vekových rozdielov v partnerstve medzi mužom a ženou je stále obľúbenejšou témou, celkom iste v súvislosti s celkovým preverovaním rodových stereotypov a názorov na to, čo je prirodzené a čo neprirodzené, vzpierajúce sa ako biológii, tak rozumu. Pozorovatelia si všimli, že kým 25 ročný vekový rozdiel medzi francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a jeho staršou ženou Brigitte sa stal centrom pozornosti médií, takmer rovnaký rozdiel medzi prezidentom Trumpom a jeho ženou Melanie si nikto ani nevšimol. Vo Francúzsku má táto téma predsa len trochu príznačnejšie kultúrne špecifikum. Staršie ženy sú tam vážené a obdivované, porovnávané s vínom, čím staršie, tým lepšie. Francúzi majú radi výnimočnosť a zvolanie Vive la différence! je v tomto ohľade veľmi sympatické. Stačí sa chvíľu pozerať na akúkoľvek francúzsku televíznu stanicu a odhadovať vek moderátoriek, aby sme pochopili, že to myslia naozaj vážne.

Predtým, teraz a potom (Nana/Before, Now and Then)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Pot resizeČo vieme o Indonézii 60. rokov? Ide pravdepodobne o španielsku dedinu pre väčšinu divákov. No zahraničné snímky, zvlášť ázijského pôvodu, dokážu byť obzvlášť vzrušujúce – divákovi otvárajú nové svety. Po kritickom úspechu filmov Videné a nevidené (Sekala Niskala, 2017) a Yuni (2021) sa režisérka Kamila Andini vo svojom zrejme najambicióznejšom filme Predtým, teraz a potom ponára do hlbín turbulentnej minulosti Indonézie, aby zmapovala boj ženy, ktorej život bol poznačený nemilosrdným konfliktom. Film je adaptáciou románu Jais Darga Namaku od Ahdy Imrana, inšpirovaného životom Raden Nany Sunani, ženy, ktorá žila na západnej Jáve v 60. rokoch.

Poznámky k Hitlerovi (The Meaning of Hitler)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Ler resizeAdolf Hitler sa stal ultimátnym obrazom ľudského zla 20. storočia. Poznámky k Hitlerovi, dokument založený na knihe Sebastiana Haffnera z roku 1978, si to uvedomuje. Avšak mytológia a fascinácia okolo Hitlera naďalej pretrváva. V úvode je povedané, že skôr než na sprostredkovanie dávno známych informácií sa dokument zameriava na okolnosti kultivácie tohto mýtu a jeho vnímania dnes. Nedokáže však úplne uniknúť z tejto pasce. Ale to by sme predbiehali. Haffner žil v Berlíne počas vzostupu Hitlera a NSDAP, pričom v roku 1938 emigroval do Veľkej Británie. Z prvej ruky mal teda možnosť zažiť začiatky Hitlerovho populizmu, demagógie a budovania kultu osobnosti.

Bombastický Johan (Alle hater Johan)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Joh3 resizeCelovečerný režijný debut Hallvara Witzøa nebude pre divákov oboznámených so severskými komédiami úplne prekvapením. Scenár Erlenda Loa, napísaný podľa rovnomennej knihy, v mnohom pripomína napríklad dobre známe severské príbehy Muž menom Owe alebo Storočný starček, ktorý vyliezol zokna a zmizol, pričom paralelu s prvým príkladom možno nájsť v samotárskom hrdinovi, v prípade druhého príkladu je spoločnou črtou biografický charakter rozprávania. Nezabúda sa popri všetkej tragike osudu ani na typický čierny humor, ktorý v tomto prípade necháva niektoré situácie vyznievať až absurdne. Dej filmu, oceneného na filmovom festivale BCN a na MFF v Seattli, sa odohráva v Titrane na ostrove Frøya v Trøndelagu, kde sa aj film nakrúcal.

Strážcovia galaxie 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Gal5 resizeMarvel už nutne potrebuje hit, čo platí o to viac, že v úvode roka odštartoval s trochu kontroverzne prijatou snímkou Ant-Man a Wasp: Quantumania. Tá totiž nebola práve ideálnym začiatkom piatej fázy a hoci sa filmom z MCU i naďalej darí, kritické prijatie klesá a pomaly sa vytráca aj nadšenie viacerých fanúšikov. O to viac sa preto oči upierali k záveru trilógie Jamesa Gunna, ktoré sa od začiatku javilo ako trochu väčšia stávka na istotu. Ako sa vydarili Strážcovia galaxie 3 ?

Sisu

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Is resizeFínsky režisér Jalmari Helander na seba v roku 2010 upozornil hororovou komédiou Rare Exports. Už pri tomto filme bolo jasné, že spojenie násilia a humoru sa stane jedným z hlavných prvkov Helanderovej filmografie. Jeho nasledujúci akčný film Misia: Prezident (2014) so Samuelom L. Jacksonom v hlavnej roli nebol zrovna kladne prijatý a jeho spracovanie pripomínalo skôr filmy smerujúce namiesto strieborného plátna, priamo na DVD nosiče.

Evil Dead: Vzostup zla (Evil Dead Rise)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Evi2 resizeNaturom Demento – Kniha mŕtvych, známa tiež pod zvučnejším názvom Necronomikon Ex-Mortis, je viazaná v ľudskej koži, uzamknutá ostrými tesákmi a pazúrmi, obsahujúca ilustrácie s textami o čiernej mágií v sumerskom jazyku zaznamenanými ľudskou krvou. Čítať z nej nahlas znamená koledovať si o veľký problém. Po prvý krát sa objavila už v poviedkach H.P. Lovecrafta, spomína ju vo svojej románovej fantasy Oko draka Stephen King a vraví sa tiež, že dopomohla k vzkrieseniu Jasona Voorheesa v deviatej epizóde Piatka trinásteho (1993). Teda, okrem iného... Jej hlavnou doménou sú však humorne strašidelné príbehy odvážneho Asha Williamsa (Bruce Campbell) z legendárnej filmovej trilógie Smrteľné zlo (1981-1992) režiséra Sama Raimiho, prípadne z remaku prvého dielu Lesný duch, ktorý s inou hŕstkou zlými silami groteskne ohrozovaných postáv priviedol na strieborné plátno Fede Alvarez v roku 2013.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.