Odišla významná slovenská režisérka Eva Štefankovičová

Eva ŠtefankovičováV utorok 16. apríla 2024 prišla slovenská filmová scéna o ďalšie významné meno. Vo veku 83 rokov totiž naposledy vydýchla Eva Štefankovičová, ktorá sa do slovenskej filmovej histórie zapísala vcelku výrazným spôsobom. Patrila totiž k prvým slovenským režisérkam vôbec a hoci nenakrútila veľa celovečerných filmov, nestratila sa ani v dokumentaristike.

Eva Štefankovičová sa narodila 24. mája 1940 v Piešťanoch a pôvodne sa plánovala vydať cestou právničky. Ešte počas štúdia však zahorela vášňou k filmu, zanechala školu a zamestnala sa vo Filmovej tvorbe Bratislava. Tam spolupracovala so známymi režisérmi aj ako skriptka či pomocná režisérka. Jej úplným debutom bol krátkometrážny dokument Pozvanie ku streľbe kráľovskej z roku 1973 a v rámci celovečerných filmov zase debutovala v roku 1982 snímkou Čarbanice.

Neskôr nakrútila ešte ďalšie tri celovečerné filmy - Slané cukríky (1985), Nemožná (1987) a Kúpeľňový hráč (1988). Popritom sa však naďalej venovala i dokumentárnej tvorbe, kde spomeňme napríklad snímky Mama, ale slobodná (1984), Vedľajšie zamestnanie: matka (1990) alebo Všetci spolu... po slovensky (1991). Ppráve za ňu inak zožala najväčšie úspechy a získala i viacero významných domácich ocenení. Za zmienku taktiež stojí, že po roku 1991 založila a viedla jednu z najväčších kastingových agentúr na Slovensku Galaxy.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.