Vášáryová: Krajcer menoval do Rady Audiovizuálneho fondu nezákonne

pravda_iphone_logoMinister kultúry Daniel Krajcer v rozpore so zákonom vymenoval do Rady Audiovizuálneho fondu (AVF) na miesto určené nezávislým producentom zamestnanca RTVS. Píše to prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Emília Vášáryová v otvorenom liste šéfovi rezortu kultúry. Vášáryová preto žiada o anulovanie tohto Krajcerovho rozhodnutia.
Celý text nájdete na www.pravda.sk.
 

Predsedníčkou rady Audiovizuálneho fondu je Kolevská

pravda_iphone_logoPo odchode Zuzany Gindl-Tatárovej sa novou predsedníčkou rady Audiovizuálneho fondu (AVF) stala Petra Kolevská. Rozhodlo o tom v utorok osem členov rady. Kolevská dostala päť hlasov. Časť filmárskej obce už na jar minulého roka kritizovala fungovanie AVF a výhrady smerovali aj ku Kolevskej, vtedajšej podpredsedníčke rady fondu. Kritici upozorňovali na možný konflikt záujmov, keď v prvom kole hodnotenia žiadostí získali 20 percent pridelených peňazí z programu Podpora vývoja, tvorby a produkcie audiovizuálnych diel projekty spoločností, v ktorých figuroval vtedajší predseda rady Patrik Pašš a Petra Kolevská.

Nostalgia pokračuje v ex-kine Nivy

nostalgiaNostalgia začne v stredu 12.októbra 2011 už svoju 21. sezónu v ex-kine Nivy, ktoré si ako jedno z mála bratislavských kín zachovalo svoj pôvab a nostalgiu, so všetkým, čo k tomu patrí i po viac ako 50-tich rokoch od svojho vzniku.

Nostalgia bez strechy nad hlavou

INFOMEDIAnostalgiaPo ukončení našej nájomnej zmluvy k 30.6.2011 nedošlo z dôvodu "plánovanej realizácie takých stavebných úprav, ktoré v ďalšom období neumožnia poskytovať tieto priestory externým nájomníkom" k jej predĺženiu-obnoveniu na ďalšie obdobie, a po 20 rokoch nemáme kde ďalej pôsobiť...

Natáčení filmu DonT Stop právě skončilo

DonTStop2_resizePoslední klapkou 14. června skončilo natáčení celovečerního debutu režiséra a scenáristy Richarda Řeřichy DonT Stop. Před kamerou se tak uzavřely osudy pětice mladíků a jejich punkové kapely. „Během třiceti natáčecích dnů v květnu a červnu vzniklo 27 hodin materiálu. V létě nás čeká střižna a v první polovině roku 2012 premiéra,“ rekapituluje producent Ondřej Zima z Evolution Films. Koproducenty filmu jsou HBO Česká republika, UPP, Studio Bystrouška a slovenská produkční společnosti Film Frame. Distributorem je Bontonfilm. „Nejpřekvapivějším momentem bylo stmelení hlavních představitelů i mimo natáčení. Součet jejich osobností vytvořil nejen výbornou a reálnou partu, ale taky svou vlastní energii, kterou pak bez problému mohli přenést na jednotlivá políčka filmu,“ spokojeně konstatuje autor scénáře a režisér Richard Řeřicha.

Všetko o Igricoch

igric_smallIgric je najstaršia filmová cena udeľovaná na Slovensku. Prvé Ceny Igric boli vyhlásené v roku 1967, ďalšie v rokoch 1968 a 1969. Pre politické postoje slovenského FITEZu (Filmový a televízny zväz), ktorý ceny udeľoval - k Augustu 1968 a nekompromisné stanoviská pri oceňovaní slovenských filmárov, bol FITEZ v roku 1970 Federálnym ministerstvom vnútra zakázaný a udeľovanie Igricov zrušené. V roku 1993 bolo udeľovanie Igricov obnovené, v roku 2011 sú Igrice a tvorivé prémie Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu udelené po dvadsiaty druhý raz.

Palace Cinemas má nového majiteľa

palace_cinemasSieť multikín Palace Cinemas zmenila 19. januára majiteľa. Jej kiná v Českej republike, na Slovensku a Maďarsku kúpila konkurenčná spoločnosť Cinema City za 28 miliónov eur. Informuje o tom na svojich stránkach server idnes.cz.

Starosta z Nesvatbova se s dohazováním probojoval až na Berlinale

3473810-nesvatbovSnímek Nesvatbov, v němž dokumentaristka Erika Hníková sleduje nezadané třicátníky v jedné slovenské vesnici, si svou mezinárodní premiéru odškrtne na festivalu Berlinale. Jeho 61. ročník začíná 10. února a potrvá do dvacátého téhož měsíce.

"Organizátoři zařadili film do sekce Forum," uvedl Jiři Konečný za producentskou společnost Endorfilm.

Čítanie (nielen) na voľný čas

Na sklonku roka nám internet nadelil viacero zaujímavých článkov. A nielen na rozrastajúcej sa stránke VIKILIGA.SK.

Kamil Fila pre Aktualně.cz zaujímavo a triezvo zhodnotil rok 2010 v českej kinematografii. Text sa volá České filmy jsou jako Kuky: vrací se na stejné místo.

Marazmus nielen Slovenskej televízie sa pokúša definovať a analyzovať anonymný autor/autorka na stránke www.inaque.sk v texte nazvanom Desať banálnych dôvodov, prečo nefunguje STV.

Možno nejde o to pravé poetické, bezproblémové a pozitívnymi emóciami nabité čítanie, vhodné na koniec roka. Ale my, čo máme oddávna radi tvorbu českého peničkára Vláďu Mertu, vieme, že "pravda je omamná květina, slabé nezabije a silné nezahojí"...

Jafara Panahiho odsúdili na šesť rokov

jafar-panahiLen niekoľko dní po tom, ako usporiadatelia medzinárodného filmového festivalu v Berlíne zverejnili informáciu, že pozvali známeho iránskeho režiséra Jafara Panahiho za člena medzinárodnej poroty nadchádzajúceho 61. Berlinale, tlačové agentúry vydali smutnú správu. Iránsky súd odsúdil medzinárodne oceňovaného režiséra na šesť rokov vo väzbe, zakázal mu nakrúcať filmy a vycestovať do zahraničia na 20 rokov.
 
 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.