Predstavujeme sprievodný program Fest Anče 2024

FestAncalogo resizeBohatý sprievodný program je neodmysliteľnou súčasťou Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Téma 17. ročníka festivalu –⁠⁠⁠⁠⁠ Nočná mora sa bude o/drážať v hudobných vystúpeniach pozoruhodného autorstva domácej i zahraničnej scény ako DJ Lycox, মm., Zaffer9 či Bolka, ale aj v masterclassoch, výstavách a prednáškach.

Fest Anča –⁠ jediný festival na Slovensku s oscarovým potenciálom

FestAncalogo2023 resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča sa stal prvým filmovým festivalom na Slovensku s prestížnym štatútom Academy Awards Qualifying Festival. Až dva krátke filmy ocenené Anča Award môžu súťažiť v kategórii krátkych filmov na 96. ročníku Academy Awards. Sú to filmy v kategóriách Najlepší krátky animovaný film a Najlepší slovenský krátky animovaný film, čo znamená, že slovenské filmy sú o krok bližšie k Oscarom. Rozhodnutie Akadémie zastihlo organizátorov len pár hodín pred oficiálnym otvorením 16. ročníka, čo mu pridalo na slávnostnej atmosfére.

Poznáme víťazov Fest Anče 2023

FestAncalogo2023 resizeOcenenia Anča Awards sú rozdané! Víťazi boli vyhlásení počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal 1. júla v historickej budove Mestského divadla Žilina, čím sa symbolicky ukončil 16. ročník festivalu, no program pokračuje až do nedele. Medzinárodnú porotu presvedčili filmy, v ktorých tvorcovia preukázali veľkú dávku kreativity, nadhľadu, ale aj silnú umeleckú víziu a osobnú angažovanosť.

Utópie v celovečerných filmoch na Fest Anči

FestAncalogo2 resizeŠestnásty ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa uskutoční od 29. júna do 2. júla 2023 v Žiline a svojim divákom ponúkne okrem pestrej selekcie krátkych animovaných filmov aj výber celovečerných snímok. Ich spoločným menovateľom je fakt, že súvisia s ústrednou témou festivalu, ktorou sú tento rok Utópie. Diváci sa tak môžu tešiť na kultový science fiction film Chronopolis (1982), ale aj na legendárnu francúzsko- československú koprodukciu Divoká planéta (1973), či oceňovaný japonský film s názvom Mnoho severov (2021). Na svoje si prídu aj deti s rodinami, pre ktorých sú (okrem iného filmového programu) špeciálne prichystané tri celovečerné filmy.

Na Fest Anča premietnu pásmo klasických krátkych snímok

FestAncalogo2023 resizeNa Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča v Žiline sa tento rok predstaví výber známych i menej známych krátkych animovaných filmov zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Všetky sú nadčasové a nadväzujú na tohtoročnú festivalovú tému Utópie. 16. ročník podujatia sa uskutoční od 29. júna do 2. júla a pásmo SFÚ uvedie pri príležitosti 60. výročia vzniku SFÚ.

Fest Anča sa tento rok ponorí do Utópií

FestAncalogo2023 resizeŠestnásty ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa bude konať počas prvého letného prázdninového víkendu od 29. júna do 2. júla 2023. Témou tohtoročného festivalu sú UTÓPIE a jeho návštevníci sa okrem bohatej ponuky domácich, ale aj zahraničných animovaných filmov môžu tešiť na pestrý sprievodný program. Fest Anča premietne nielen trilógiu oceňovanej režisérky Marty Pajek, ale aj kultovú snímku Divoká planéta. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, pre ktoré Fest Anča pripravila výdatnú ponuku akcií. Počas festivalu sa tiež uskutoční už druhý ročník jedinečného Študentského fóra, ktoré vytvára prostredie na diskusiu medzi školami a študentmi animácie.

Šestnásty ročník Fest Anča 2023

FestAncalogo2023 resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča práve otvoril prihlasovanie filmov na svoj šestnásty ročník. Prijíma prihlášky v kategóriách krátky animovaný film, animovaný videoklip, animovaný film pre deti a študentský film. Registrácia je otvorená do 31. januára 2023. Tím organizátorov akceptuje len krátke animované filmy a videoklipy vyrobené po 1. januári 2021 a prihlásené s anglickými titulkami. Prihlasovanie tento rok prebieha cez službu Film Freeway. Proces prihlasovania je bezplatný do 31. decembra 2022. Prihlášky zaregistrované v období medzi 1. januárom a 31. januárom 2023 (tzv. Late Deadline) budú spoplatnené registračným poplatkom 5 eur za film.

Študentské filmy dominujú medzi výhercami Fest Anča 2022

FestAnca2021logo resizeOcenenia Anča Awards sú rozdané! Víťazi boli vyhlásení počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal 2. júla v historickej budove Mestského divadla Žilina, čím sa ukončil 15. ročník festivalu. Medzinárodnú porotu presvedčili najmä študentské filmy, ktoré nahliadajú na svet s citom, humorom i nadhľadom.

Na festivale Fest Anča pokrstia DVD s filmami Jaroslavy Havettovej

FestAncalopgo resizeRežisérka, výtvarníčka a animátorka Jaroslava Havettová sa považuje za prvú dámu slovenského animovaného filmu. Pri príležitosti jej tohtoročných 80. narodenín vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) na DVD kolekciu jej filmov vrátane vrcholného diela Údel (1988), za ktoré získala Strieborného medveďa na Berlinale. Krst DVD sa uskutoční v sobotu 2. júla 2022 na 15. medzinárodnom festivale animácie Fest Anča v Žiline za osobnej účasti režisérky.

Program celovečerných filmov na Fest Anči

FestAncalopgo resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča ponúkne svojim divákom okrem pestrej selekcie krátkych animovaných filmov aj výber celovečerných filmov, ktorých ústrednou témou bude reprezentácia žien v animácii. Dramaturgovia festivalu sa rozhodli konfrontovať fenomény male gaze a female gaze v najaktuálnejších, ale aj tých najstarších snímkach svetovej animácie. Diváci sa môžu tešiť na cenami ovenčený film Michaely Pavlátovej Moja afganskárodina (2021), ale aj na prelomovú animáciu Belladonna smútku (1973), či premietanie najstaršieho dlhometrážneho animovaného filmu so živou hudbou. Na svoje si prídu aj deti s rodinami, pre ktorých sú (okrem iného filmového programu) prichystané až tri celovečerné filmy.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.