Šestnásty ročník Fest Anča 2023

FestAncalogo2023 resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča práve otvoril prihlasovanie filmov na svoj šestnásty ročník. Prijíma prihlášky v kategóriách krátky animovaný film, animovaný videoklip, animovaný film pre deti a študentský film. Registrácia je otvorená do 31. januára 2023. Tím organizátorov akceptuje len krátke animované filmy a videoklipy vyrobené po 1. januári 2021 a prihlásené s anglickými titulkami. Prihlasovanie tento rok prebieha cez službu Film Freeway. Proces prihlasovania je bezplatný do 31. decembra 2022. Prihlášky zaregistrované v období medzi 1. januárom a 31. januárom 2023 (tzv. Late Deadline) budú spoplatnené registračným poplatkom 5 eur za film.

Študentské filmy dominujú medzi výhercami Fest Anča 2022

FestAnca2021logo resizeOcenenia Anča Awards sú rozdané! Víťazi boli vyhlásení počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal 2. júla v historickej budove Mestského divadla Žilina, čím sa ukončil 15. ročník festivalu. Medzinárodnú porotu presvedčili najmä študentské filmy, ktoré nahliadajú na svet s citom, humorom i nadhľadom.

Na festivale Fest Anča pokrstia DVD s filmami Jaroslavy Havettovej

FestAncalopgo resizeRežisérka, výtvarníčka a animátorka Jaroslava Havettová sa považuje za prvú dámu slovenského animovaného filmu. Pri príležitosti jej tohtoročných 80. narodenín vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) na DVD kolekciu jej filmov vrátane vrcholného diela Údel (1988), za ktoré získala Strieborného medveďa na Berlinale. Krst DVD sa uskutoční v sobotu 2. júla 2022 na 15. medzinárodnom festivale animácie Fest Anča v Žiline za osobnej účasti režisérky.

Program celovečerných filmov na Fest Anči

FestAncalopgo resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča ponúkne svojim divákom okrem pestrej selekcie krátkych animovaných filmov aj výber celovečerných filmov, ktorých ústrednou témou bude reprezentácia žien v animácii. Dramaturgovia festivalu sa rozhodli konfrontovať fenomény male gaze a female gaze v najaktuálnejších, ale aj tých najstarších snímkach svetovej animácie. Diváci sa môžu tešiť na cenami ovenčený film Michaely Pavlátovej Moja afganskárodina (2021), ale aj na prelomovú animáciu Belladonna smútku (1973), či premietanie najstaršieho dlhometrážneho animovaného filmu so živou hudbou. Na svoje si prídu aj deti s rodinami, pre ktorých sú (okrem iného filmového programu) prichystané až tri celovečerné filmy.

Fest Anča sa tohto roku pozrie na ženy v animácii

FestAncalopgo resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča sa ako jeden z mála festivalov odohral aj počas dvoch pandemických rokov, no tohto roku sa bude konať v plnej sile naživo v Žiline od 30. júna až do 3. júla 2022. Diváci sa môžu tešiť na prierez toho najzaujímavejšieho zo sveta animácie, no festival zároveň ponúkne bohatý program, zameraný na tému – Ženy v animácii. Fest Anča premietne nielen kultovú japonskú animáciu Belladonna smútku, ale vzdá aj hold prvej dáme slovenského animovaného filmu, Jaroslave Havettovej. Jubilejný 15. ročník sa rovnako zameria na výraznú líniu slovenských animátoriek.

Ceny z Fest Anče 2021 si odnášajú Polka-Dot Boy a Sanctuary

FestAnca2021logo resizeŠtrnásty ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča pozná víťazov. Ocenené filmy hovoria o predispozíciách, osude či rodinných odkazoch – čím mimovoľne nadväzujú na tohtoročnú festivalovú tému: Tradície.

Fest Anča predstavuje program celovečerných filmov

Fest Anča 2021 už klope na dvere a spolu s ňou aj program celovečerných filmov. Dramaturgovia festivalu pripravili pre online divákov, ale aj tých naživo, opäť výnimočné a medzníkové tituly, priamo i nepriamo odkazujúce na tohtoročnú tému festivalu – Tradície. Tie budú prítomné v celovečernom animovanom dokumente o slovensko-maďarských vzťahoch Felvidék – Horná Zem (2014), v experimentálnom filme Dom vlkov (2018), ktorý v sebe mieša osobnú traumu s tou národnou, ale aj v kultovom príbehu o Alžbete Báthory od Viktora Kubalu – Krvavá pani (1980).

Fest Anča 2021 prinesie tradície v netradičnej podobe

FestAnca2021logo resizeMedzinárodný festival animácie Fest Anča prinesie na Slovensko aj toto leto výber toho najkvalitnejšieho a najzaujímavejšieho zo slovenskej a svetovej animácie. Tento rok však s jednou veľkou zmenou: 14. Fest Anča sa odohrá primárne ako online festival. Hoci nakoniec otvorí svoje brány pre obmedzené množstvo divákov aj naživo v Žiline, prvý raz v histórii prinesie plnohodnotný filmový program svojim divákom primárne prostredníctvom ich počítačov. Fest Anča 2021 sa uskutoční od 1. do 4. júla s možnosťou streamovať filmy až do nedele 11. júla. V aktuálnom ročníku zažiari silným programom kombinujúcim animáciu s inými formami umenia, kvalitnou dramaturgiou ale aj hviezdnym zložením súťažných porôt.

Fest Anču 2021 si vychutnáte v pohodlí domova

FestAncalogo resizePandemický 14. ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2021 zažijú diváci tento rok v online priestore. Tú najlepšiu animáciu z posledných dvoch rokov dostanú priamo do svojich počítačov. „Tešili sme sa na letné festivalové stretnutie naživo v Žiline, ale ani v súčasnosti stále nie je isté, že by začiatkom júla bolo možné zrealizovať podujatie veľkosti Fest Anče bezpečne a v súlade s platnými opatreniami,“ vysvetľuje programová riaditeľka Fest Anče Ivana Sujová.

To najlepšie zo svetovej animácie uvidíte na Fest Anči 2021

FestAnca2021logo resizeNa 14. ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2021 sa tento rok prihlásilo až 1244 filmov zo 67 krajín. Festival ponúkne aj v tomto zložitom pandemickom roku rôznorodé filmy animátoriek a animátorov z celého sveta, od tých známejších aj od začínajúcich tvorcov. V oficiálnom výbere sú opäť špeciálne tematické sekcie. Jedna z nich je, dokonca, na mieru šitá špeciálne pre tento ročník. Je sa na čo tešiť.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.