Oscilácia medzi modernosťou a osvedčenými žánrami
Festival plný hviezd i hviezdičiek, medzi ktorými sa ušlo azda najviac pozornosti Demi Moore a Selene Gomez, nespočetné množstvo filmov, režisérov, producentov a tiež „čumilov“. Tých bolo tohto roku menej ako zvyčajne, a zdá sa mi, že ani mesto nebolo tak preľudnené, ako býva. To však neznamená, že festival zíval prázdnotou, naopak tradičný ľudský mumraj bol, ako vždy, sprievodným znakom aj 77. Festivalu v Cannes. Čo sa týka hlavnej súťaže sa do prvej časti festivalu sa nahrnulo až priveľa pozoruhodných umeleckých diel, ktoré by si boli zaslúžili byť aj medzi ocenenými. Možno mať teda dosť výhrad aj k rozhodnutiu poroty, ktorej predsedala americká režisérka Greta Gerwig, ale nakoniec sa porota zrejme rozhodla správne, lebo dala prednosť neznámym tvorcom.
Zlatá palma pre film Sama Bakera Anora
Porota 77. Festivalu v Cannes rozdala v sobotu večer svoje ceny. Mnohé filmy i tvorcovia si ceny odniesli zaslúžene, ale bolo aj veľa nepochopiteľných rozhodnutí. Na oveľa väčšie a pozoruhodnejšie filmy sa akosi zabudlo a ceny získali diela dosť sporné. No nie je to nijaká tragédia dosť často sa to stáva a vždy si spomeniem na konštatovanie, že keď film dostal cenu to neznamená ešte že je dobrý. Našťastie, až dve trofeje si odniesla snímka Emilia Pérez, ktorá bola ukážkou akou cestou sa moderná filmová reč uberá. Potešilo aj ocenenie indického filmu, ktorý premietli takmer na záver súťaže a tiež politický thriller z Iránu, taktiež uvedený až na záver súťaže. Inak s odstupom možno s cenami, až na výhrady, v podstate súhlasiť. Víťazné filmy neprekladáme. Pozrite si zoznam laureátov.
Husársky kúsok Mohammada Rasoulofa
Tradícia je tradícia. Neporušila sa ani tohto roku. Canneský festival už roky zaraďuje na záver súťaže ako posledný film, ktorý vždy zamieša karty. Nie je tomu inak ani tohto roku. Nebol to síce posledný, ale tentoraz predposledný. Do posledného momentu sa nevedelo či režisér tohto filmu ma festival príde. Je to totiž iránsky tvorca Mohammad Rasoulof, ktorého pred festivalom odsúdili na 8 rokov väzenia, podarilo sa mu utiecť, požiadal o azyl v Nemecku a komplikovane sa dostal na festival. Iránska vláda vraj požiadala festival, aby film nepremietli, no vedenie neuposlúchlo.
Sorrentinov epos o láske, úspechoch a sklamaniach
Asi sa nemýlim, nikdy však nie je nič isté, že grandióznym eposom Parthenope veľkého talianskeho režiséra Paola Soreentina sa defilé umeleckých filmov v Cannes skončilo. Nasledujú síce pozoruhodné filmy, ale špičkových diel sa ani náhodou nedotýkajú. 77. medzinárodný festival v Cannes sa v sobotu skončí odovzdaním cien víťazom a možno budeme svedkami mnohých prekvapení. Dúfam, že pozitívnych.
Donald Trump bol učenlivý žiak
Festival v Cannes sa prehupol do druhej polovice, filmov i zážitkov pribúda, záujem je aj o mimosúťažné filmy, v ktorých hrajú známe hviezdy, ktoré sa predvádzajú na červeniom koberci a je o nich, ako vždy, enormný záujem. Lenže našou úlohou je písať o súťaži, nie je to vďačná práca, lebo diváci filmy ešte nevideli, ale nijaké strachy čoskoro ich uvidia aj na plátnach našich kín. Rozhodne tie najdôležitejšie.
Prvá lastovička na Zlatú palmu je muzikálová gangsterka
Konečne trocha vzruchu. Privial ho francúzsky súťažný príspevok režiséra Jacquesa Audiára Emilia Pérez. Z filmového hľadiska zobudil tak trochu unudené Cannes. Premietli síce pozoruhodné filmy, ako už spomínaný Megalopolis, ale tiež Lanthimosovu Láskavosť, sú to diela síce pozoruhodné tak formou, ako aj obsahom, ale diskutabilné. Nie všetci sa si nimi stotožnili, dokonca mnohí im vyčítajú nezrozumiteľnosť.
Hviezdou Festivalu v Cannes je Meryl Strep
V utorok 14. mája sa začala najväčšia filmová slávnosť 77. medzinárodný filmový festival v Cannes, ktorý sa skončí 25. mája. Každoročne sa tu stretávajú hviezdy a režisérske osobnosti z celého sveta. No namiesto radosti z peknej filmovej i spoločenskej udalosti prichádzajú len samé nepríjemné správy tak na festival, ako aj z domova. Začnime však s tým čo urobilo návštevníkov festivalu radosť a potešenie.
Na MFF Cannes budú Slovensko reprezentovať tri slovenské filmové profesionálky
Na tohtoročnom MFF Cannes sa zúčastnia tri slovenské filmové profesionálky, Slovensko budú zastupovať v programe medzinárodného filmového trhu Marché du Film. Na 77. ročník festivalu, ktorý sa koná od 14. do 25. mája 2024, pocestujú so svojimi projektmi režisérky Tereza Nvotová a Vera Lacková a producentka Wanda Adamík Hrycová, ktorá sa zúčastní projektu Producers on the Move. Už po dvadsiaty raz bude mať Slovenská republika na podujatí aj prezentačný pavilón.
Hlavná porota v Cannes je už kompletná
Porota 77. ročníka filmového festivalu v Cannes je už kompletná a pod vedením Grety Gerwigovej bude posudzovať 22 súťažných filmov a jednému z nich udelí Zlatú palmu. Víťazi budú známi v sobotu 25. mája počas záverečného ceremoniálu. Na túto zodpovednú prácu nebude, samozrejme, sama pomáhať jej budú turecká scenáristka a fotografka Ebru Ceylan, americká herečka Lily Gladstone, francúzska herečka Eva Green, libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki, španielsky režisér, producent a scenárista Juan Antonio Bayona, taliansky herec Pierfrancesco Favino, japonský režisér Kore-eda Hirokazu a francúzsky herec a producent Omar Sy.
Foto: Festival de Cannes
Predsedom poroty Istý pohľad bude Xavier Dolan
Kanadský herec, režisér, scenárista a producent Xavier Dolan bude predsedom poroty Istý pohľad (Un Certain Regard) na 77. ročníku filmového festivalu v Cannes. Členmi jeho poroty budú francúzsko-sengalská scenáristka a režisérka Maïmouna Doucouré, marocká režisérka, scenáristka a producentka Asmae El Moudir, nemecko-luxemburská herečka Vicky Krieps a americký filmový kritik, režisér a spisovateľ Todd McCarthy. Ich poslaním bude prezentovať posudzovať snímky tejto sekcie, ktorá uprednostňuje mladú kinematografiu, autorov a hľadá objavného tvorcu. Tento rok je vybraných 18 diel, medzi ktorými je až 8 prvotín. Snímky súťaže Istý pohľad otvorí 15. mája 2024 film When the light breaks režiséra Rúnara Rúnarssona.
Foto: Festival de Cannes