Režisérka Barbie bude predsedníčkou poroty v Cannes

GretaGerwig resizeNajviac nominácii na Zlaté glóbusy, deväť, získala komedie Barbie režisérky Grety Gerwig. Tesne za ňou osem nominácií má dráma Oppenheimer Christophera Nolana. Ceny sa slávnostne odovzdajú 7. januára 2024. Film Barbie je však najúspešnejším filmom roka a jeho režisérka sa dočkala aj iného uznania. Bude predsedníčkou 77. medzinárodného filmového festivalu v Cannes, ktorý sa usporiada od 14. do 25. mája 2024.

Tvrdohlavo tradičné Cannes len pomaly menia nové trendy

Canneslogo resizeJe až obdivuhodné, ako vedenie canneského festivalu trvá na svojom a neustúpi. Tohto roku na ukážku prenikli do súťaže už aj nové mená, ale bolo ich málo ako šafránu. Na príčine sú dve veci, noví tvorcovia neponúkajú dostatočne invenčné námety, ktoré by tak vyhranený a prestížny festival mohol uviesť a po druhé vedenie odmieta tvorbu streamovacich spoločností, konkrétne stále sú na vojnovej nohe s Netflixom. Prvej prekážke rozumiem, lebo vidím aká je ponuka, ale druhej nie. Canneský festival neustúpil ani tohto roku, i keď všetci vieme, že Netflix a iné streamovacie spoločnosti ponúkajú neraz oveľa kvalitnejšie filmy, ako klasické filmové spoločnosti. No a potom sa výber veľmi zúži a keď mladí nič neponúkajú tak niet inej možnosti len siahnuť po osvedčených tvorcoch. A musím priznať dokázali, že nepatria ešte do starého železa.

Zlatá palma pre Anatómiu pádu

Canneslogo resizeCeny 76. Festivalu v Cannes sú rozdané. Prekvapení bolo dosť najmä v tom zmysle, že porota síce ocenila favorizované filmy, len ich trochu premiešala. S trochou nadsázky možno povedať, že víťazom bola nemecká herečka Sandra Hüller, lebo hrala hlavnú úlohu vo víťaznom filme, takisto aj vo Veľkou cenou ovenčenej snímke. Všetci ju typovali na hereckú cenu, bola najväčším kandidátom na tento post, ale nemohla ju dostať, bolo by to asi priveľa. Nebolo by sa však nič stalo. S cenami vcelku možno súhlasiť. Pozrite si víťazov.

Ken Loach stále na pulze dňa

Canneslogo resizeDnes (26.5.) sa dostali na program dva posledné filmy hlavnej súťaže. Pozrieť si 21 súťažných filmov a ešte aj minosúťažné dalo zabrať každému. V druhej polovici festivalu sa však aspoň umúdrilo počasie, okamžite sa nálada zlepšila, čo bolo na jednej strane pozitívum, ale rozšírili sa davy „čumilov“. Prebojovať sa na premietanie nebolo v Cannes nikdy jednoduché, nezmenilo sa to ani tohto roku. Oplatilo sa však odolať, aj keď slniečko lákalo na pláž, pozrieť si dva posledné filmy súťaže. Bez nich by obraz o festivale nebol kompletný.

Súťaž veľkých borcov Morettiho, Wendersa a Andersona

Canneslogo resizeFestival v Cannes je ešte v plnom prúde, ale filmový trh sa už takmer skončil, obchodníci začali baliť, už všetko nakúpili a v kinosálach dobiehajú posledné filmy súťaže. Mnohí už odchádzajú a všetko nasvedčuje tomu, že veľká filmová slávnosť ide do finále, v sobotu večer slávnostne odovzdajú  ceny víťazom. Tentoraz bude ťažké uhádnuť, kto získa Zlatú palmu. Je veľa zaujímavých adeptov, no ktorému dá medzinárodná porota, na čele s Rubenom Őstlundom trofej najvyššiu, netušíme.

Hausner a Kaurismäki kandidáti na Zlatú palmu ?

Canneslogo resizeFestival v Cannes sa prehupol do druhej polovice a po troch veľkých svetových premiérach mimosúťažných filmov – Jeanne du Barry, Idiana Jones a nástroj osudu a Killers of the Flower Moon – musí atraktivitu festivalu potiahnuť už len súťaž. Videli sme veľa dobrých filmov, ale skutoční kandidáti na Zlatú palmu sa objavili až teraz. Sú to filmy Club Zero a Mŕtve lístie. No nesmieme ešte zabudnúť na Zónu záujmu.

Najobletovanejší - Leonardo DiCaprio a Robert De Niro

Canneslogo resizeNetrpezlivo očakávané uvedenie mimosúťažného filmu Killers of the Flower Moon, čo by sa dalo preložiť ako Vrahovia mesačných kvetín, sa udialo v sobotu večer. Film nakrútil popredný americký režisér Martin Scorsese podľa rovnomenného románu spisovateľa Davida Granna. Kniha sa v češtine preložila pod názvom Krvavé peniaze. Do scenáristickej podoby ju pretlmočil Eric Roth.

Dve Zlaté palmy majú už majiteľov

Canneslogo resizePo slávnostnom ceremoniály, ktorý v utorok večer otvoril 76. Canneský festival (Festival de Cannes – to je oficiálny názov) mimosúťažným filmom francúzskej herečky a režisérky Maiwen Jeanne du Barry a zároveň sa začalo aj odovzdávanie čestných Zlatých paliem. Prvý  si ju prevzal dojatý americký herec Michael Douglas za celoživotné dielo. Sprevádzala ho stále krásna Catherine Zeta - Jones, ktorú už zatienila ich spoločná dcéra Carys Zeta Douglas. Bolo vidieť, že pôvabná Carys je veľmi hrdá na svojho slávneho otca. Druhú čestnú Zlatú palmu si prevzal Harrison Ford, ktorý prišiel na uvedenie piateho a vraj posledného dielu ságy o Indiana Jonesovi uvedeného ako svetová premiéra pod názvom  Indiana Johnes a Nástroj osudu.  Konferenciérkou večera bola, ako je už známe, Chiara Mastroianni, ktorá potom privítala na pódiu svoju slávnu mamu Catherine Deneuve, aby spoločne s Michaelom festival slávnostne otvorili.

MFF Cannes uvedie slovenský krátky film Electra, zástupcu máme aj v Producers on the Move

Cannes2023logo resizeNa tohtoročnom MFF Cannes bude mať slovenská kinematografia svoje zastúpenie v oficiálnom programe v sekcii La Cinef, ktorá je zameraná na podporu mladej generácie. Slovensko bude reprezentovať krátky animovaný film Electra (2023) Darie Kashcheeva, na canneskom festivale bude mať svetovú premiéru. Aktuálny 76. MFF Cannes sa uskutoční v termíne od 16. do 27. mája 2023, súbežne sa uskutoční aj filmový trh Marché du Film, kde bude slovenská kinematografia zastúpená v projekte Producers on the Move.

Hlavná porota na festivale v Cannes

Cannes2023logo resizeUž od februára je známe, že predsedom hlavnej poroty na 76. festivale v Cannes bude švédsky režisér Ruben Östlund. Kompletnú porotu sa však podarilo zostaviť len v týchto dňoch a od dnes už vieme, kto bude posudzovať filmy hlavnej súťaže, teda celovečerné hrané filmy.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.