Česko-slovenské Brutální vedro a jihokorejské Početí coby objevy Proximy

K2023logo resizeNový česko-slovenský film Brutální vedro, který se promítal na festivalu v Karlových Varech v sekci Proxima, získal jako jediný ze všech soutěžních domácích filmů napříč sekcemi cenu od festivalové poroty. Sekce Proxima se od loňského roku rozšířila a přijímá filmy z celého světa. Letos směřovala svými hlavními cenami ještě víc na východ do Asie a dvě hlavní ceny poslala do Jižní Koreje a do Indie a Nepálu. Všechny filmy se v ní promítaly ve světové premiéře. Jejich kvalita trochu kolísala, ale přesto obsahovala filmy, které rezonovaly u poroty a u diváků. Jejím cílem je podle organizátorů dávat prostor moderní filmové tvorbě a být místem pro filmaře čekající na objevení, i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby.

Príbeh víťazného filmu Blaginé lekcie sa mohol odohrať kdekoľvek

K2023logo resizeTohtoročné 57. filmové Karlove Vary milo prekvapili. Byť na festivale s dlhoročnou tradíciou, ktorý má vo svete veľmi dobré meno, bol vždy zážitok. V ostatných rokov však trochu pokrivkávala hlavná súťaž – celovečerné hrané filmy. Samozrejme, vždy bol jeden, možno aj dva zaujímavé filmy, ale celkovo bola súťaž priemerná. Tohto roku však dominovala. Viac sa diskutovalo o súťažných snímkach, ako o ostatných, čo bolo predtým naopak. Obrat k tomuto priaznivému trendu nastal zrejme aj uvoľnením po pandémii, ale aj veľmi starostlivým výberom. Témy boli rôzne a z každej krajiny prišlo niečo čo má všeobecnú platnosť, príbeh sa mohol odohrať hocikde, čo svedčí o tom, že sme na jednej lodi.

Veľká cena a Cena za herecký výkon pre film Blagine lekcie

K2023logo resizeMálokedy zavládla taká spokojnosť s udelením cien, ako na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festiale v Karlových Varoch, ktorý sa dnes večer skončil odobvzdaním cien viťazom. Bulharský film Blagine lekcie právom tožal najväčší úspech, získal Hlavnú cenu - Krišťálový glóbus a Eli Skorčeva Cenu ze ženský herecký výkon. Mimoriadne zaujala aj Hypnóza, Tanec na okaraji sopky a Fremont. K cenám sa podrobne ešte vrátime. Pozrite si víťazov.

Pravda o človeku, ktorý sa zapísal do dejín

K2023logo resizeFestival v Karlových Varoch sa pomaly blíži ku koncu. Ruch však stále ešte neustal. Pricestovali dve dámy americká a česká herečka, ktoré prevezmú na záver festivalu Cenu prezidenta festivalu. Tou prvou je známa americká herečka Robin Wright a popredná česká herečka Daniela Kolářová. O obe je veľký záujem a kto má kúsok šťastia tak sa k nim aj dostane.

Najviac sa debatuje o Blaginých lekciách

K2023logo resizeTohto roku nastala na festivale v Karlových Varoch pozitívna zmena. Týka  sa hlavnej súťaže, ktorá už dlhší čas bola len akousi povinnou jazdou. Samozrejme, vždy sa našli sa aj pozoruhodné filmy, ale  celkovo sa viac  diskutovalo o mimosúťažných príspevkoch. Tentoraz  sú na počudovanie rovnocenné. Súťaž je mimoriadne zaujímavá a je sa na čo pozerať i uvažovať.

Hviezdne Karlove Vary plné osobností

K2023logo resizeFestivalové Karlove Vary sa tohto roku môžu pochváliť plejádou hviezd. Ako prvý, ešte pred začatím 75. medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary (30.6. – 8.7.), zavítal sem austrálsky herec Russell Crowe. Držiteľ Oscara za Gladiátora a dvoch Zlatých glóbusov bol týmto krásnym kúpeľným mestom okamžite očarený, čo na každom kroku patrične dával najavo. Na úvod festivalu na jeho slávnostnom otvorení si prevzal od prezidenta festivalu Jiřího Bartošku Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej   kinematografii. Príjemným prekvapením však bol samotný prezident festivalu, ktorý sa zrazu objavil. Dlhší bol chorý a nevedelo sa presne kedy ho lekári prepustia zo svojej starostlivosti. Stalo sa a zožal od obecenstva obrovský potlesk. Radosť, že ho vidia bola nefalšovaná a on svojich divákov nesklamal.

Karlové Vary uvedú film Eduarda Grečnera Drak sa vracia

K2023logo resizeSlovenská kinematografia bude mať na tohtoročnom 57. ročníku MFF Karlove Vary mimoriadne bohaté zastúpenie. Popri viacerých súčasných dielach bude v sekcii Návraty k prameňom uvedený za osobnej účasti režiséra digitálne reštaurovaný film Eduarda Grečnera Drak sa vracia (1967). V rovnakej sekcii bude mať svetovú premiéru aj nový dokument Pravda je to najdôležitejšie (2023), ktorý o Grečnerovi nakrútil debutujúci režisér Maroš Brázda. MFF Karlove Vary sa koná od 30. júna do 8. júla.

Herečkia Robin Wrightová obdrží Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary

K2023logo resizeAmerická herečka a režisérka Robin Wrightová obdrží na závěrečném ceremoniálu 57. ročníku karlovarského festivalu Cenu prezidenta MFF KV. Robin Wrightová je oceňovaná herečka a filantropka, která zanechává nesmazatelnou stopu v Hollywoodu také jako režisérka. Nedávno režírovala svůj první celovečerní titul Země (Land) a zároveň v něm vytvořila hlavní úlohu. Film měl premiéru na filmovém festivalu Sundance. Krátce po jeho uvedení režírovala několik epizod oceňovaných dramatických seriálů Ozark a Jen mi dál lži (Tell Me Lies). Lásku k režii také realizovala v několika epizodách populárního seriálu společnosti Netflix Dům z karet (House of Cards), který významně ovlivnil seriálovou tvorbu.

Karlovarský festival ohlašuje další hosty a zahajovací film letošního ročníku

KarloveVarylogo2023 resizeHosty prvního víkendu 57. ročníku karlovarského festivalu budou skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor a švédská herečka Alicia Vikanderová. Obě osobnosti převezmou Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a představí své nejnovější filmy. Zahajovacím snímkem letošního festivalového ročníku bude Královnin gambit (Firebrand), v němž Alicia Vikanderová vytvořila hlavní ženskou roli a který měl premiéru v Hlavní soutěži letošního filmového festivalu v Cannes. Ewan McGregor představí festivalovému publiku snímek Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder), v němž hrají hlavní role společně s dcerou, herečkou a producentkou Clarou McGregorovou.

Cenu prezidenta MFF KV převezme Ewan McGregor

Hostem 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude skotský,herec, režisér a producent Ewan McGregor. Držitel Zlatého Glóbu, ceny Emmy, dvou Evropských filmových cen a řady dalších ocenění převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a představí nový snímek Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder), v němž si zahrál společně se svou dcerou Clarou, která bude rovněž hostem letošního ročníku MFF KV.

Ewan McGregor patří k mimořádným hereckým osobnostem současnosti. Jeho bohatá filmografie je příkladem jedinečného spojení tradic ostrovního
EwanMcGregor resizeherectví s košatostí hollywoodské produkce. Hereckou kariéru započal v 90. letech po studiu na Guildhall School of Music and Drama, kdy získal první
úlohy v televizních seriálech, ale především začal spolupracovats režisérem Dannym Boylem. Za roliv černé komedii Mělký hrob (1994, Shallow Grave) získal Empire Award pro nejlepšího britského herce. Doslova mezinárodní senzaci však znamenal jejich další společný film Trainspotting (1996). Adaptace románu Irwina Welshe je dnes, podobně jako knižní předloha, považována za kultovní a stala se druhým nejúspěšnějším britským filmem všech dob. Do třetice si spolupráci zopakovali v romantické komedii Extra život (1997, A Life Less Ordinary), v níž McGregor vytvořil ústřední dvojici s Cameron Diazovou.

Následovaly dva snímky situované do hudebního prostředí – Tichý hlas (1998, Little Voice, r. Mark Herman) a strhující hudební drama z období glam-rocku Sametová extáze (1998, Velvet Goldmine, r. Todd Haynes). V roce 1999 se Ewanu McGregorovi otevřela cesta do velkých hollywoodských filmů. Poprvé vytváří roli Obi-Wan Kenobiho v kultovní sci-fi sérii George Lucase Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (Star Wars Epizode I – The Phantom Menace), následně točí s Ridley Scottem válečné drama Černý jestřáb sestřelen (2001, Black Hawk Down) a s Bazem Luhrmannem muzikál Moulin Rouge! (2001). Film získal 2 Oscary a šest dalších oscarových nominací, byl oceněn Evropskou filmovou cenou 2001 a Ewan McGregor obdržel Evropskou filmovou cenu za přínos světovému filmu a první nominaci na Zlatý glóbus. V roce 2002 přichází do kin další pokračování série Hvězdné války: Epizoda II – Klony útočí (Star Wars: Episode II – Attack of the Clones, r. George Lucas). Herecké umění Ewana McGregora je postupně vyhledáváno režiséry zvučných jmen, jako je například Tim Burton, s nímž natočil fantaskní příběh Velká ryba (2003, Big Fish), Michael Bay – akční sci-fi Ostrov (2005, The Island), Marc Forster, který ho obsadil do mysteriózního dramatu Hranice života (2005, Stay) nebo Woody Allen, jemuž ztvárnil jednu z hlavních rolí v romantické krimi Kasandřin sen (2007, Cassandra´s Dream). A samozřejmě George Lucas, který postavu Obi-Wan Kenobiho dovedl do třetí epizody legendární epopeje Hvězdné války: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005, Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith).

V roce 2009 si v režii Rona Howarda zahrál po boku Toma Hankse v adaptaci bestselleru Dana Browna Andělé a démoni (Angels & Demons), rok na to exceluje v thrilleru Romana Polańskiho Muž ve stínu (The Ghost Writer) a za svůj výkon získává Evropskou filmovou cenu pro nejlepšího herce. V roce 2010 si zahrál hlavní roli v komediálním dramatu Začátek (Beginners, r. Mike Mills, Olivier Bugge Coutté). Romantický snímek Lov lososů v Jemenu (2011, Salmon Fishing in the Yemen, r. Lasse Hallström) mu vynesl druhou nominaci na Zlatý Glóbus. Následovala role v katastrofickém dramatu Nic nás nerozdělí (2012, The Impossible, r. J. A. Bayona).

V roce 2016 debutuje Ewan McGregor jako režisér, když na filmové plátno převádí knihu Philipa Rotha Americká idyla (American Pastoral) a zároveň vytváří hlavní roli. Rok na to se vrací ke spolupráci s Dannym Boylem, aby ve snímku T2 Trainspotting oživili osudy hrdinů kultovního filmu po dvaceti letech. Do žánru tentokráte hororového thrilleru se pak zapisuje hlavní rolí ve filmu Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019, Doctor Sleep, r. Mike Flanagan), který dějově navazuje na kultovní Osvícení Stanleyho Kubricka. Za roli ve třetí řadě úspěšného seriálu Fargo (2017) získává Ewan McGregor Zlatý Glóbus pro nejlepšího herce v minisérii a TV filmu. Ve stejné kategorii je v roce 2021 znovu nominován na Zlatý Glóbus tentokrát za titulní úlohu v seriálu Netflixu Halston. Postavavýstředního módního návrháře mu vynesla Cenu Emmy. Roli vesmírného guru Obi-Wan Kenobiho si zopakoval ve stejnojmenném seriálu z roku 2022, který uvedl Disney+. Seriál překonal divácké rekordy a stal se celosvětově nejsledovanějším pořadem této platformy.

V současné době Ewan McGregor natáčí historickou minisérii Gentlemen in Moscow, kterourovněž produkuje. Vášeň pro cestování a motorky promítl do spoluautorství nadšeně přijatých cestopisných dokumentů a dokumentárních seriálů, v nichž figuruje též jako průvodce společně s kamarádem Charleym Boormanem. V roce 2013 byl Ewan McGregor jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE) za své zásluhy v oblasti dramatu a charity.

Film Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder r. Emma Westenberg, 2023,), který osobně představí na 57. MFF KV, je dramatickou road movie, v níž se otec a dcera v podání Ewana McGregora a jeho skutečné dcery Clary McGregorové vydávají na cestu, která jim přináší nečekaná setkání, ale především návrat k sobě samým a obnovení vzájemného vztahu po období odcizení. Clara McGregorová je u tohoto filmu rovněž autorkou námětu a producentkou. Ewan McGregor je výkonným producentem snímku.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary obdrží herečka Alicia Vikanderová

Hostem slavnostního zahájení 57. ročníku MFF Karlovy Vary bude švédská herečka a producentka, držitelka Oscara Alicia Vikanderová, která zde převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.

Alicia Vikanderová nastoupila uměleckou dráhu již v dětských letech, kdy studovala na Královské baletní akademii ve Stockholmu. Před tím, než
Vikander resizeprorazila s debutovou rolí ve filmu Lisy Lansgethové Milovaná (2010, Pure), účinkovala v řadě divadelních představení a ve švédském televizním
seriálu Andra Avenyn. Právě za výkon ve filmu Milovaná získala na Berlinale v roce 2011 vítězství v programu Shooting Star pro nadějné mladé herce.
Alicia Vikanderová si pak zahrála ve filmu Královská aféra (2012, A Royal Affair, r. Nikolaj Arcel), který znamenal další průlom. Historické drama, v němž se objevila po boku Madse Mikelsena, získalo nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Následující rok se objevila společně s KeirouKnightleyovou a Judem Lawem v adaptaci Anny Kareniny (2012) režiséra Joea Wrighta. Téhož roku byla nominována na cenu BAFTA pro vycházející hvězdy.

Rok 2015 byl pro Alicii Vikanderovou výjimečný, do kin přišlo několik filmů, včetně snímku Krycí jméno U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E, r. Guy Ritchie) a sci-fi psychologickéhothrilleru Ex Machina (r. Alex Garland), kde ztělesnila roli ženského robota Avy. Za svůj výkon si vysloužila nominace na Zlatý glóbus a cenu BAFTA. Za roli v uznávaném dramatu Dánská dívka (The Danish Girl, r. Tom Hooper) získala cenu Screen Actors Guild Award i Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.

V roce 2016 se objevila po boku Matta Damona a Tommyho Lee Jonese ve velkorozpočtovém akčním thrilleru Jason Bourne (r. Paul Greengrass) a později téhož rokuv romantickém dramatu Světlo mezi oceány (The Light Between Oceans, r. Derek Cianfrance). Společně s Evou Greenovou hrála rok na to v nezávislém snímku Euforie (Euphoria, r. Lisa Lansgethová), který produkovala prostřednictvím své společnosti Vikarious. V roce 2018 Alicia Vikanderová ztělesnila ikonickou akční hrdinku Laru Croft v akčním snímku Tomb Raider (r. Roar Uthaug) společnosti Warner Bros. V roce 2020 hrála po boku Julianne Moore v životopisném snímku o feministické ikoně Glorii Steinemové Gloria na cestě (The Glorias, r. Julie Taymor) a také ve filmu Zelený rytíř (The Green Knight, r. David Lowery), kde ztvárnila dvojroli.

V roce 2021 měl celosvětovou premiéru na filmovém festivalu v Cannes film Blue Bayou (r. Justin Chon). V roce 2021 Alicia Vikanderová ztvárnila hlavní roli a byla výkonnou producentkou seriálové adaptace kultovního filmu Oliviera Assayase Irma Vep. Seriál produkovaný HBO/A24 měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes. Letos se tam vrátila se svým posledním snímkem Královnin gambit (Firebrand, r. Karim Aïnouz), který byl zařazen do Hlavní soutěže a v němž ztvárnila roli Kateřiny Parrové, šesté manželky Jindřicha VIII.

 Film Královnin gambit zaháji letošní MFF Karlovy Vary

Zahajovacím filmem 57. ročníku MFF Karlovy Vary bude britské historické drama Královnin gambit (Firebrand), v němž hlavní role vytvořili Alicia Vikanderová a Jude Law. Snímek Královnin gambit režíroval brazilský režisér Karim Aïnouz podle scénáře Henrietty a Jessiky Ashwortových, vycházejícího z novely Elizabeth Fremantleové Queen´s Gambit. Čtyři roky po úspěšném artovém drahokamu Neviditelný život Eurídice Gusmãové přichází Karim Aïnouz s dalším strhujícím a stylisticky podmanivým svědectvím o nezdolné ženské vnitřní síle, jež nedávno soutěžilo v Cannes o Zlatou palmu. Šestnácté století se blíží ke své polovině a v tudorovské Anglii vládne smutně proslulý Jindřich VIII. Jeho šestá žena Kateřina Parrová žije s vědomím toho, že nemusí být poslední tyranovou chotí, a zároveň doufá v uskutečnění svých progresivních myšlenek, spojených především s vírou. Úchvatní Alicia Vikander a Jude Law v hlavních rolích moderně vyprávěného dobového filmu, který je zároveň svého druhu psychologickým thrillerem.

Dokument o Dubčekovi Všetci ľudia budú bratia v svetovej premiére MFF Karlovy Vary

MFFlogoDubcek resizeJeden z najvýznamnejších ponovembrových dokumentaristov Robert Kirchhoff prichádza po siedmych rokoch s novým filmom Všetci ľudia budú bratia (2023). Po kontroverznej snímke Kauza Cervanová či doma i medzinárodne oceňovanej dokumentárnej eseji o rómskom holokauste Diera v hlave nakrútil Kirchhoff najnovšie netradičný portrét jedného z našich najzásadnejších dejateľov. Alexander Dubček živý a mŕtvy, k sebe ako magnet ťahá prívržencov, obdivovateľov aj kritikov. V období železnej opony, ale aj zjednotenej Európy. Všetci ľudia budú bratia je dokumentárny film o utopistovi a politickej popovej hviezde. V svetovej premiére bude uvedený na 57. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (30.6. - 8.7.), ktorý je najväčším áčkovým festivalom v našom regíóne. Do slovenských kín film na jeseň prinesie distribučná spoločnosť Film Expanded.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.