Karlovarský festival ocení Boleslava Polívku

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary  určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie získá na 56. ročníku MFF KV (1. - 9. červenceKV2022logo resize 2022)  herec, dramatik, scenárista a režisée Boleslav Polívka. Vstoupil do povědomí diváků nejprve jako svébytná a neopakovatelná osobnost autorského divadla a spoluzakladatel legendární brněnské scény Husa na provázku. Jeho inscenace, které režíroval a hrál v nich hlavní role (Am a Ea, Pezza versus Čorba, Pépe, Trosečník,Poslední leč, Šašek a královna), se inspirovaly klauniádou, komedií dell'arte i filmovou groteskou, aledíky specifickému výrazu záměrně překračovaly hranice žánru. Právě jedinečnost a originalita těchto představení muvynesla uznání i v zahraničí a také spolupráci s řadou předních mezinárodních divadelních souborů.

Také letos budou v kinech po celé České republice Vary – TADY VARY 21

TadyVary resizeVe dnech 30. 11.2. 12. 2021 proběhne přehlídka TADY VARY, kterou pořádají již podruhé organizátoři MFF Karlovy Vary. Ve 38 kinech od Brandýsa nad Labem až po Zábřeh nabídne šest filmů, vybraných programovým oddělením MFF KV. Stejně jako v minulém roce bude každý film v zapojených kinech uveden pouze jednou, a to ve stejný den i čas.

Soutěž Proxima nahradí Na východ od Západu

KVProximalogo resizeMFF KV představuje novou definici druhé soutěžní sekce bez teritoriálních omezení. V okamžiku, kdy se pro filmaře otevírá možnost přihlásit svůj film do programu 56. MFF KV (1. – 9. července 2022), oznamují organizátoři festivalu změny ve struktuře a definici soutěžních sekcí. Druhou oficiální soutěží se stává Proxima, která nahradí dosavadní soutěž Na východ od Západu. Proxima dává prostor moderní filmové tvorbě z celého světa. Je místem pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby. Proxima si klade za cíl představit díla plná tvůrčího elánu a progresivního kinematografického výrazu, doplňuje tak výběr Hlavní soutěže.

Sonda do problémov sveta cez ľudské osudy

Ceremonial resizeNiekedy je ťažko určiť čo je hlavnou témou súťaže. Často je to z každého rožka trošku, potom sa neraz zbytočne propaguje jedna téma, ale málokedy sa podarí dať architektom festivalu, ako ich nazval prezident festivalu Jiří Bartoška, niečo, čo snímky, plus – mínus, spája. Tentoraz sa to, napriek zlým prognózam, vyšlo. Aj Cannes si vynikajúco poradilo s coronou a nedali sa zahanbiť ani Karlove Vary. Podarilo sa im vybrať filmy odrážajúce najakútnejšie problémy súčasnosti na jednotlivých osudoch – malých i väčších osobných tragédiách. Jednou z nich je nesporne vysťahovalectvo, oprávnené obavy o osud našej planéty, bezradnosť školských systémov (zrejme nie len u nás) a iné. Hlavnú porotu, ale aj dve neštatutárne zaujal najmä problém imigrantov. Nepamätám, aby jeden film dostal od hlavnej poroty (okrem hlavnej) ešte dve ceny a takisto dve od neštatutárnych porôt. Päť cien ešte nijaký film na festivale nezískal. Tohtoročný karlovarský sa teda zapíše do análov, že sa mu podarilo zhutnene priniesť cez ľudské osudy niektoré závažné problémy súčasnosti a zdôrazniť ich závažnosť.

Uragan Johnny Depp, pokojný Ethan Hawke

Depp resizeNestáva sa často, ale tentoraz prišli na 55. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch dve najočakávanejšie hviezdy úplne na záver, preto aj informácie meškajú. Ak sa niekto nazdával, že Johnny Depp, ktorý si dal na čas kým vystúpil z lietadla, má nebodaj strach z nevhodných otázok týkajúcich sa jeho skrachovaného manželstva, sa mýlil. Len čo sa ukázal sa nadšene hulákalo : „Veríme ti, máme ťa radi“. Ráno sa to zopakovalo, od skorého rána čakali dlhé hodiny pred hotelom Thermál davy fanúšikov. Podpisoval sa dlho dievčatkám, ktorým sa triasli ruky a plakali. Ošiaľ chvíľu trval a Johnnymu to zrejme padlo dobre. K mladým dámam sa správam úctivo, dokonca im pobozkal ruku. No čo si o tom myslieť? Teda ani exmanželka, ani strážcovia morálky neuspeli. Diváci „Jacka Sparrowa“ milujú a všetko mu odpustia.

Krištáľový glóbus a dve ďalšie ceny pre film Strahinja

KVlogo resizeV sobotu večer sa slávnostným odovzdaním cien skončil 55. ročník Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. Cien bolo neúrekom, ale vyhrali tie najlepšie filmy. Nemali sme toľko nepríjemných prekvapení ako po iné roky. Najväčší úspech mal film srbkého režiséra Stefana Arsenijevića Strahinja o emigrácii. Okrem Veľkej ceny Krištáľového glóbusu získal hereckú cenu aj hlavný predstaviteľ Ibrahim Koma a Zvláštne uznanie dostala aj kameramanka filmu Jelena Stanković. Mimoriadne úspešná bola aj Erika Hníková s provokatívnou snímkou Každá minúta života. Pozrite si víťazov. K festivalu sa ešte podrobnejšie vrátime.

Zajtra sa predstavia hviezdy: Johnny Depp a Ethan Hawke

KVlogo resizePiatok bude asi najhektickejší deň na festivale, konečne sa mladí dočkajú svojho miláčika Johnnyho Deppa a takisto populárneho herca Ethana Hawkea. No ak si niekto myslí, že sa s nimi stretnú na zvyčajnej tlačovej besede, je na omyle. Nič nebude. Johnny sa ukáže (ak sa niečo v poslednej chvíli nezmení) na tlačovej besede k filmu, ktorý bude uvádzať. Snímka má názov Hrniec zlatých dukátov: Pár drinkov so Shanom MacGowanom (Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan). V posledný deň festivalu sa ešte prihovorí divákom pred filmom Minamata. Takže sa bude dať s ním stretnúť. Ethan Hawke zajtra uvedie tiež jeden film pod názvom Zúfalstvo a nádej (First Reformed) a na záver festivalu prevezme Cenu prezidenta MFF KV. Účastníkom festivalu ostáva len dúfať, že ani jeden nebude skúpi na slovo.

Čo sa deje v karlovarskej festivalovej kuchyni

KVlogo resizeFilmový festival sú predovšetkým filmy, ale nielen filmy. Deje sa tu všeličo. Čiaru cez rozpočet urobilo trochu tohto roku počasie, najhoršie je, že sa nedá nikomu sťažovať. Príroda sa s nami zahráva a vyhráva. S odkladom slávnostne otvorili bazén hotela Thermál, ktorý sa rekonštruuje už roky. Bola som odhodlaná, že tam pôjdem, ale zasiahla náhoda. Zdá sa, že šťastná, s hosťami sa zasekol výťah, podaktorí vyšliapali k bazénu v daždi, niekoľko odvážlivcov sa aj okúpalo a bolo po paráde.

Sir Michael Caine prvý z troch veľkých hviezd na festivale

MichaelCaine resizeV poradí 55. Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch sa, po ročnej nútenej prestávke, začal ako vždy privítaním nejakej svetovej hviezdy filmu. Tohto roku nerátali s nikým a predsa sa podarilo dostať do Karlových Varov tri hviezdy svetového filmu. Ako prvý zavítal na festival britský herec Sir Michael Caine, aby si prevzal Cenu za mimoriadny prínos svetového filmu. Príde ešte na záver Johnny Depp a Ethan Hawke. Caine, držiteľ dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov, Európskej filmovej ceny a ďalších 40 vyznamenaní, bol dojatý. Okrem iného povedal za mohutného potlesku: „Je to najväčší potlesk a najťažšia cena akú som kedy dostal. Vždy som bol veľmi šťastný, že môžem robiť to, čo robím. A teraz za to dostávam takého ceny. Veľmi vám ďakujem, že ste mi dali cenu, za niečo, čo milujem.“

V hlavnej súťaži MFF Karlovy Vary je nový slovenský film Každá minúta života od Eriky Hníkovej

Každá minúta života2 Punkchart films Film ExpandedSnímka Každá minúta života je skutočným príbehom slovenskej rodiny Hanuliakovcov zo Žiliny. Rodičia svojho syna vychovávajú tak, aby sa z neho stal špičkový hráč NHL a povšetkých stránkach „kvalitný človek”. Venujú mu skutočne každú minútu svojho života. Film uznávanej režisérky Eriky Hníkovej pozorovateľským štýlom pokladá nástojčivé otázky - Robíme pre svoje deti dosť? Alebo toho robíme viac než dosť? Novú česko-slovenskú koprodukciu čaká svetová premiéra na 55. karlovarskom filmovom festivale, ktorý sa zaraďuje k svetovým áčkam a patrí k najprestížnejším festivalom v našom regióne. Každá minúta života na ňom zažije svoju svetovú premiéru už túto sobotu 21. augusta. Horúca novinka súťaží o hlavnú cenu Krištáľový glóbus. Distribučná spoločnosť Film Expanded uvedie film do kín 16. septembra.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.