Po prvý raz vyhral v Karlových Varoch dokument

LogoLK2 resizeAni sme na nezadali a deväť dní uplynulo ako voda. Udalosti na 58. MFF Karlove Vary bolo neúrekom. Na záverečnom večere si prevzal Ivan TrojanCenu riaditeľa MFF KarlovyVary za prínos českej kinematografie a Cenu riaditeľa MFF Karlovy Vary sympatický Clive Owen z Veľkej Británie. Samozrejme, že najdôležitejšou informáciou boli ceny víťazom. V Hlavnej súťaži sme hádali viac kandidátov, ale najviac sme sa prikláňali k nórskemu filmu Až na veky (Elskling), ktorý si odniesol z festivalu dve štatutárne a tri neštatutárne ceny. Po šokujúcom vyhlásení, že Hlavnú cenu Krištáľový glóbus Hlavná porota, na čele s austrálskym hercom Geoffreyom Rushom, udelila dokumentu, niet o čom diskutovať, že morálnym víťazom je nórsky film. A snímka, ktorá vzbudila najväčší rozruch boli česko-slovenské Vlny českého režiséra a herca Jiřího Mádla. Film bude mať premiéru na Slovensku 1. augusta.

Veľkú cenu si odniesol dokument Náhly záblesk hlbších vecí

LogoLK2 resizeNemala som dobrý pocit, keď nórsky film Až na veky získal od troch neštatutárnych porôt hlavnú cenu. Dostal ich právom, ale niečo to vždy signalizuje. Neobišla ho ani Hlavná porota, ktorej predsedal austrálsky herec Geoffrey Rush, udelila mu Zvláštnu cenu poroty a hlavnej predstaviteľke Helge Guren Cenu za ženský herecký výkon. A potom vcelku veľmi spravodlivo rozdelili ceny. Malý šok prišiel pri Veľkej cene. Najcennejší Krištáľový glóbus si odniesol dokument Náhly záblesk hlbších veci Marka Cousina, o ktorom sme si mysleli, že sa dostal do súťaže celovečerných filmov náhodou. Nežiada sa k tomu viac dodať. Komentár k cenám uverejníme neskôr. Zatiaľ si prečítajte zoznam víťazov.

O nenaplnej láske a dlhov dejinám

LogoLK2 resizePočasie usporiadateľom karlovarského festivalu akosi nevyšlo, no za to skutočne niet koho obviniť. Stalo sa. Už sa raz v „horúcom“ lete aj kúrilo v hoteloch a kupovali sme si teplé veci. Teraz by to tiež chcelo trochu viac tepla, ale dá sa to vydržať. Rapsodické  počasie poznačilo aj atmosféru, ale filmom neuškodilo. Posledné snímky hlavnej súťaže tiež nijako výrazne neprispeli do súťaže, ale boli to filmy, o ktorých sa oplatí uvažovať.

Zladiť lásku s problémami všedného dňa je umenie

LogoLK2 resizeFestival v Karlových Varoch sa pomaly blíži k druhej polovici, kinosály sú preplnené, herecké a režisérske osobnosti sa striedajú na červenom koberci, prosto všetko ide na plné obrátky. A predsa sa vyskytol malý probkém. Nápad usporiadať tlačové besedy k filmom na rôznych miestach Karlových Varov nebola tá najgeniálnejšia myšlienka. Kto sa nepozná s producentom tak sa o tom kam by sa mal dostaviť ani nedozvie. Niet človeka, kto by to koordinoval a oznámil. Viem šetrí sa papier, ale všetci máme e-mailové adresy. Nevidím nijakú prekážku, aby sa tlačové besedy usporiadali na jednom mieste, ako je to na všetkých veľkých festivaloch. Prechádzka Karlovými Varmi je síce zážitok, ale skôr pre turistu.

Festival v Karlových Varoch oslávil aj 30 rokov s Jiŕím Bartoškom


LogoLK2 resizeFestival v Karlových Varoch je vždy najväčšou kultúrnou udalosťou v týchto zemepisných šírkach. Medzinárodný filmový festival KV píše už svoj 58. ročník a tohto roku oslávil aj 30 rokovJiřím Bartoškom. Totiž v roku 1994 vzal do rúk spolu s Evou Zoralovou už takmer zaniknuté podujatie a podarilo sa im dostať festival opäť na výslnie. Vlastne ho zachránili pred rozhodnutím vtedajšej vlády, ktorá ho zrušila. Rozhodli sa nebyť závislí od vlád a stavať len na štedrých sponzorov. Našťastie, v Čechách majú film radi a sponzori ich nenechali v štichu. Jiří Bartoška okrem iného povedal: „Ukázalo sa, že nie všetky rozhodnutia vlády sú správne, vlády prichádzali a odchádzal, a my sme existovali a bez zmien, so stabilným štábom spolupracovníkov.“ Adokonca vždy sa podarilo prilákať zvučné mená hercov a režisérov. Tohto roku privítali ako prvého -  renesančného umelca Vigga Mortensena. 

Na festivale v Karlových Varoch bude mať premiéru až osem slovenských filmov

LogoLK2 resizeSlovenská kinematografia je pravidelnou súčasťou programu prestížneho Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. Tento rok bude naša reprezentácia bohatá predovšetkým na nové snímky, až osem filmov bude mať na festivale svetovú premiéru. Celkovo bude v Karlových Varoch uvedených trinásť slovenských filmov, zastúpenie má Slovensko aj v Industry programe. 58. MFF Karlove Vary sa koná v termíne od 28. júna do 6. júla.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme Viggo Mortensen

KVnovelogo resizeHostem 58. ročníku MFF Karlovy Vary bude herec a režisér Viggo Mortensen. Na slavnostním zahájení převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a uvede snímek Až nakonec světa, který napsal a režíroval. Hostem bude taky režisér a producent, držitel Oscara Steven Soderbergh. Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film. Hostem bude britský herec, držitel Zlatého globu, ceny BAFTA a nominace na Oscara Clive Owen. Na slavnostním zakončení 58. ročníku MFF KV převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Hostem, který zároveň převezme Cenu prezidenta MFF KV, bude herec, režisér a producent, několikanásobný držitel Evropské filmové ceny, Daniel Brühl.

Karlovarska klasika a program retrospektívy věnované Franzi Kafkovi

KVlogo resizeSvětová premiéra dokumentu Janžurka a vůbec první uvedení digitálně restaurované verze Truffautova dramatu Dvě Angličanky a kontinent ozdobí tradiční program, Návraty k pramenům, zatímco do exkluzivního výběru filmové reflexe kafkovského díla přibyla jména jako David Lynch, Jean Marie Straub a Danièle Huillet nebo Peter Capaldi

Karlovarský festival uvedie česko-slovenský film Tá druhá

LogoLK2 resize

Nový česko-slovenský film Tá druhá debutujúcej režisérky Marie-Magdaleny Kochovej je citlivým coming-of-age portrétom, ktorý prináša novú optiku na témy ľudí s hendikepom. Film, ktorý vznikal päť rokov bude v svetovej premiére uvedený na 58. ročníku prestížneho Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (28.6. - 6.7.) — v rámci sekcie Zvláštní uvedení. Kochová v ňom prináša príbeh osemnásťročnej Johany, ktorú čaká vysoká škola a nový život, pričom však prežíva silný vnútorny boj a výčitky z opúšťania malej sestry so zdravotným hendikepom. Film vznikol v slovenskej koprodukcii spoločnosti Guča films, s podporou Audiovizuálneho fondu a má výrazné filmárske zastúpenie zo Slovenska. Medzi inými sa na snímke podieľal aj oceňovaný hudobník a skladateľ filmovej hudby Jonatán Pastirčák známy ako Isama Zing.

Česko-slovenské Brutální vedro a jihokorejské Početí coby objevy Proximy

K2023logo resizeNový česko-slovenský film Brutální vedro, který se promítal na festivalu v Karlových Varech v sekci Proxima, získal jako jediný ze všech soutěžních domácích filmů napříč sekcemi cenu od festivalové poroty. Sekce Proxima se od loňského roku rozšířila a přijímá filmy z celého světa. Letos směřovala svými hlavními cenami ještě víc na východ do Asie a dvě hlavní ceny poslala do Jižní Koreje a do Indie a Nepálu. Všechny filmy se v ní promítaly ve světové premiéře. Jejich kvalita trochu kolísala, ale přesto obsahovala filmy, které rezonovaly u poroty a u diváků. Jejím cílem je podle organizátorů dávat prostor moderní filmové tvorbě a být místem pro filmaře čekající na objevení, i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.