Festival v Annecy uvedie až šesť slovenských snímok

Annecylogo24 resizeMedzinárodný festival animovaných filmov v Annecy patrí medzi najprestížnejšie medzinárodné podujatia v oblasti animovanej tvorby. V programe 48. ročníka uvedie šesť slovenských a koprodukčných diel, z toho dva dlhometrážne a štyri krátke filmy. Ide o doposiaľ najväčšie zastúpenie slovenskej kinematografie na tomto podujatí, päť z filmov bude v Annecy uvedených vo svetovej premiére. Festival sa uskutoční od 9. do 15. júna 2024 a jeho súčasťou je aj filmový trh MIFA.

v kinách po celom Slovensku odštartuje filmová prehliadka Crème de la Crème - dni francúzskeho filmu

TS 1850x540Bratislava, 19. mája 2024 - Deviaty ročník prehliadky francúzskeho filmu Crème de la Crème sa bude konať od 29. mája do 2. júna 2024 v 35 kinách v 29 slovenských mestách. Vo festivalovej kinopremiére uvedie šesť francúzskych lahôdok. Prehliadku slávnostne otvorí vzrušujúca čierna komédia Máme prachy!, za osobnej účasti režisérov snímky Maxima GovaraRomaina Choaya, 28. mája 2024 v bratislavskom Cinema City Eurovea.

MINIFESTIVAL EURÓPSKEHO FILMU 5x5

Karaoke BluesDňa 22. mája 2024 sa v bratislavskom kine CINEMAX BORY slávnostne otvorí v poradí už 18. ročník putovného Minifestivalu európskeho filmu 5x5, ktorý potrvá až do 29. mája 2024 a ktorý ponúkne skvelé filmy vo vašom meste zdarma! Minifestival prináša najlepšie európske filmy do regiónov. Máte možnosť vidieť 5 skvelých európskych titulov podporených z programu EÚ Kreatívna Európa – MEDIA v 5 slovenských mestách. Začína sa v Bratislave, odkiaľ prehliadka poputuje cez Banskú Bystricu, Trenčín, Prešov až po Košice.

Do starých múrov za mladými filmami…

Mastercard OFF CameraKrakov patrí k mestám, ktoré hostia roky najrozličnejšie festivaly a ani ten filmový nemôže byť výnimkou. XVII. MFF Nezávislej kinematografie Mastercard OFF Camera tentoraz prebiehal za mimoriadne slnečného počasia, čo potešilo najmä tých, ktorí okrem normálnych kín sledovali filmy aj v troch vonkajších priestoroch. Už 280 bodov programu naznačuje, že Krakov žil umením naplno a to filmové obsahovalo skoro 100 filmov z celého sveta, 183 projekcií.

Jubilejný desiaty ročník Be2Can otvorí snímka Jeanne du Barry – Kráľova milenka

Be2Canblogo resizeBe2Can, prehliadka jedinečných filmov z troch najväčších filmových festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes, oslavuje jubilejný desiaty ročník. Konať sa bude od 11. do 18. októbra v 37 kinách v 29 slovenských mestách. Otvárací film prehliadka zdieľa s filmovým festivalom v Cannes, bude ním totiž snímka Jeanne du Barry – Kráľova milenka (2023) v hlavných úlohách s Johnnym Deppom a Maïwenn, ktorá sa zhostila aj réžie. Slávnostné otvorenie prebehne v bratislavskom Cinema City Aupark 11. októbra.

Blu-ray vydanie s filmom Slnko v sieti zvíťazilo na prestížnom festivale klasického filmu v Bologni

Slnko v sietiBlu-ray vydanie prelomového slovenského filmu Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, ktoré vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) v minulom roku pri príležitosti 60. výročia vzniku filmu, zvíťazilo v súťaži o najlepšie DVD Awards na prestížnom festivale Il Cinema Ritrovato. Víťazov v piatich kategóriách spomedzi vybraných 33 najlepších nosičov z celého sveta vyhlásili na slávnostnom ceremoniáli vo štvrtok 29. júna na pôde festivalu v Bologni. Festival Il Cinema Ritrovato sa konal od 24. júna do 2. júla.

Dvacetiletá Evropa na křižovatce v Linzi

Linzlogo resizeRakouské město Linz na přelomu dubna a května dávalo jedno z prvních vysvědčení nové Evropě, která vznikla v roce 2004. Přesněji – v roce 2004 se Evropská unie rozšířila o velký počet členů, především za zemí bývalého východního bloku včetně Slovenska a Česka. A ve stejném roce vznikl ve třetím největším rakouském městě Linzi mezinárodní festival Crossing Europe, který tak mohl reflektovat kroky nové velké Evropy skrze filmy.

O 27. medzinárodnom filmovom festivale v Sofii

IFFSofia23logo resizePre organizátorov akéhokoľvek kultúrneho podujatia, najmä ak ide o medzinárodný festival, nie je jednoduché pokračovať po niekoľkoročnej nútenej prestávke. Ale v Sofii sa to tento rok podarilo s veľkým úspechom. Na 27. ročníku Sofijského medzinárodného filmového festivalu sa premietlo 170 filmov z 53 krajín. 300 zahraničných účastníkov, domáci tvorcovia, veľký záujem divákov, diskusie pred plátnom, ale najmä neformálne rozhovory tvorcov vytvorili výbornú atmosféru. Bez nej by festival nebol festivalom. Generálny manažér festivalu Štefan Kitanov a jeho tím môžu byť spokojní.

Dmytro Sucholytkyj-Sobčuk oficiálne odštartoval 30.Febiofest Bratislava

Febio2023logo resizeUkrajinský režisér a scenárista v stredu večer (14.3.) osobne uviedol v priestoroch novozrekonštruovanej SNG slovenskú premiéru filmu Pamfir. Filmový maratón bude pokračovať až do 19. marca aj v kinách Mladosť, Klap na VŠMU a v Jurkovičovej Teplárni.

O 28. MFF v indickej Kalkate

Kalkatalogo resizeNajprv trocha zemepisu a histórie, aby bolo jasné, kde presne sa v Indii medzinárodný festival odohrával. Kalkata je hlavné mesto indického štátu Západné Bengálsko. Východnú časť tohto kultúrne jednotného celku tvorí štát Bangladéš. K rozdeleniu došlo v roku 1947, keď sa oddelili územia, obývané väčšinovým moslimským obyvateľstvom. Vznikol tak Pakistan na severe a jeho súčasťou bol tvz. Východný Pakistan, časť Bengálska, exteritoriálne územie, ktoré sa v roku 1971 po dramatickom zápase s pakistanskou armádou osamostatnilo a vznikol Bangladéš. Kalkata bola v časoch britskej koloniálnej vlády hlavným mestom celej Indie.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.