Porota ocenila najlepšie filmy festivalu Hory a mesto

Horyamesto resizeMedzinárodná filmová porota v zložení programová riaditeľka najväčšieho horského festivalu na svete Banff Joanna Croston z Kanady, teoretik a znalec popkultúry Juraj Malíček, programová riaditeľka horského festivalu v poľskom Ladeku, kameramanka a fotografka Kasia Biernacka, kameraman a režisér Ľudo Hičár, slovenský scenárista, dramaturg, režisér a producent, zástupca Literárneho fondu Ľubomír Slivka a horolezec Igor Koller ocenila desať najlepších filmov festivalu Hory a mesto 2022. Na festival sa prihlásilo spolu 135 filmov a programový tím z nich vybral 34 snímok, ktoré diváci uvidia od 11.mája do 15. mája v Kine Lumière a v Amfiteátri Rača. Vybrané víťazné filmy si budú môcť diváci pozrieť aj v nedeľu 15. mája v Kine Lumière.

Tentoraz online o indickom filmovom festivale v Kerale

Festival resizeChvíľu vyzerala nádej na cestu do Keraly, južného indického štátu na pobreží Arabského mora známeho ako Malabar, nádejne. Covid ustupoval a tak sa vedenie festivalu rozhodlo presunúť dátum zo začiatku februára na marec. Vytiahla som po dvoch rokoch zaprášený kufor a začala zisťovať, ako je to s vízami a letovým plánom. Vojna na Ukrajine spôsobila, že som kufor frustrovane upratala. Asi zase nadlho. Výlet po Kerale som absolvovala už v roku 2007, ale až do mesta Trivandrum, kde sa festival koná, sme sa nedopracovali. Je to hlavné mesto Keraly a objavovanie perál tohto vzdelaného štátu, kde počet gramotných ľudí dosahuje na Indiu úctyhodné číslo 90%, sa tak sústredili na turistické destinácie, mesto Kochin, najdlhšie jazero v Indii Vembanad so slávnymi „backwaters“, vodnými plochami, pokrytými lotosmi a predstavenie tanca kathakali, ktorý má pôvod práve v Kerale. Preslávila sa najmä kuchyňou, ale to by bolo nadlho.

Filmové svetlo severu

Scandilogo resizeȎsmy ročník Prehliadky súčasných severských filmov Scandi síce nie je okrúhly, ale trochu bilancovania je iste na mieste. Stav, keď sme zo škandinávskych tvorcov poznali trojicu - Ingmar Bergmann, Lars von Trier, Aki Kaurismaki - trvala desaťročia a nový dych všetkých severských druhov je záležitosťou posledných dvoch desaťročí. Proces púte na výslnie je zaujímavým procesom, ktorý sa oplatí študovať, pre kinematografie trpiace kombináciou sebaklamu, sebaľútosti, komplexom malosti a nedostatkom znalostí z oboru vlastnej kultúrnej identity, celkom určite.

Dnes sa začína 8. ročník filmovej prehliadky SCANDI naživo aj online

Scandilogo resizeDnes sa začína prehliadka súčasných severských filmov SCANDI 2022. Ôsmy ročník , ktorý sa koná od 24. - 30. 1., prináša prehliadku najnovších špičkových severských filmov. Do prehliadky sa zapojilo 33 kín z celého Slovenska a okrem toho bude program prebiehať aj vo Virtuálnej kinosále Edisonline. SCANDI ponúkne 10 festivalových predpremiér, 15 zaujímavých starších severských titulov a 5 legendárnych švédskych filmov z 20. rokov minulého storočia, ktoré posunuli vývoj kinematografie. Bohatý bude aj sprievodný program, ktorý zahŕňa medzinárodné, ale aj domáce diskusie, cestovateľskú prednášku, ale aj živé koncerty. Čo všetko prehliadka ponúkne?

SCANDI 2022 prinesie lavínu severských filmov

Scancilogo resizeKoniec januára bude už tradične patriť severským krajinám a ich nezameniteľnej kinematografii. Od 24. 1. do 30. 1. 2022 bude na Slovensku prebiehať ôsmy ročník prehliadky súčasného severského filmu SCANDI. Diváci sa môžu tešiť na bohatý filmový program naplnený festivalovými predpremiérami, žánrovými titulmi, ale aj na legendárne nemé filmy zo Švédska.

Týždeň slovenského filmu v našich obývačkách

TSFlogo resizeCovidová pandémia a s ňou súvisiace opatrenia vedia poriadne zatočiť s kalendárom filmových podujatí. Pokiaľ ide o Týždeň slovenského filmu (TSF), „rozhádzali“ ho už vlani, a tak boli organizátori tohto roku pripravení takpovediac na všetko. Keďže zvyčajný jarný termín TSF padol do lockdownu súvisiaceho s druhou vlnou, presunuli jeho konanie na prelom novembra a decembra. Trafili to – presne do lockdownu, ktorý si vyžiadala tretia vlna. Preto sa – s istými obmedzeniami – uskutočnil v týždni od 29. novembra do 5. decembra online.

MittelCinemaFest 2021 – od nestora po debutantov

MittelCinemaFest resizeJesenné mesiace október a november bývajú už tradične najbohatšie na filmové podujatia a – napodiv i našťastie – nebolo to inak ani tento podivný covidový rok. Len v novembri sme si mohli pozrieť filmovú časť Festivalu slobody, dokumentárne filmy Jedného sveta (v hybridnej verzii), izraelský festival KolNoa, ktorého organizátori tentoraz spojili niekdajšie samostatné prehliadky hraných filmov a dokumentov, a v neposlednom rade stredoeurópsky festival talianskych filmov MittelCinemaFest, ktorý sa konal už devätnásty raz. Tentoraz ponúkol divákom počas štyroch dní (19. – 22. 11.) sedem hraných a jeden dokumentárny film. Tak ako zvyčajne organizátori z Talianskeho kultúrneho inštitútu v spolupráci so štátnou kinematografickou inštitúciou Cinecittà festival dramaturgicky koncipovali ako kombináciu diel renomovaných tvorcov a sľubné filmy mladších, začínajúcich autorov. Zároveň si väčšina uvedených filmov prešla ohňom renomovaných festivalov v Cannes a Benátkach, čiže určitým sitom kvality.

O Medzinárodnom filmovom festivale v Cottbuse

MFFCottbuslogo resizePoliticko a historické, no zároveń dobové rámcovanie postkomunistického teritória, zahŕňajúceho aj krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, vrátane stredoazijských republík, sa stalo po tridsiatich dvoch rokoch už minulosťou a funguje na akejsi nostalgickej zotrvačnosti. Do tejto „entity“ vstupujú stále noví členovia, lebo východ je značne široký termín. Tento výber sa riadi čiastočne individuálnym vkusom dramaturgov, alebo náhodami najrôznejšieho druhu. Do karlovarského programu Na východ od Západu (dnes prišla správa, že sa ruší a nahradí ho súťaž Proxima, poznámka red.) sa tak dostali filmy grécke, i turecké a ďalšie koprodukčné variácie z Blízkeho východu. V Cottbuse sa predstavil tohto roku aj výber turecký. Je to neomylný znak postupujúcej globalizácie, stierajúcej hranice a transformujúcej kultúrnu jednotu prienikmi najrôznejšieho druhu. Určuje ich zvýšená mobilita tvorcov, ale aj tém a nových hrdinov.

Festival talianskeho filmu je plný majstrovských príbehov

Mittelcinemalog resizeHľadanie identity človeka v rôznych kontextoch a životných situáciách, kontrasty svetov, originálne pohľady na rodinný život i zločin, vnútorné prežívanie a obraz navonok, snaha o porozumenie. To sú všetko témy, ktoré prináša osem filmov tohtoročného Stredoeurópskeho festivalu talianskeho filmu MittelCinemaFest. Ide o snímky ocenené kritikou a uvedené na najprestížnejších filmových festivaloch v Cannes, Benátkach či Karlových Varoch. Nebudú chýbať najnovšie diela režisérov ako sú Nanni Moretti či Marco Bellocchio a ani obľúbení herci Elio Germano, Toni Servillo či Riccardo Scamarcio. Aktuálny 19. ročník sa uskutoční od 19. do 22. novembra 2021 v Kine Lumière v Bratislave. Pripravil ho Taliansky kultúrny inštitút v spolupráci s Istituto Luce Cinecittà.

Jeden svet otvorí film Ako som sa stala partizánkou

Partizanka3 resizeAké je to byť Rómom v stredoeurópskom regióne? Čo všetko dokážeme urobiť kvôli predstave dokonalého života? A ako sa zachováme, keď zrazu prídeme o existenčné istoty? Čo pre nás znamená kontakt? Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet pripravuje pre divákov po prvý raz hybridný ročník, ktorý bude kombinovať to najlepšie z online sveta so živými stretnutiami v kine. Od 5. – 11. novembra premietne vyše 50 dlhometrážnych filmov, ktorých spoločným menovateľom je aktuálna téma festivalu: Buďme v kontakte! Jedným z nich je dokument Very Lackovej Ako som sa stala partizánkou, ktorým sa otvorí 22. ročník festivalu Jeden svet. 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.