Jubilejný desiaty ročník Be2Can otvorí snímka Jeanne du Barry – Kráľova milenka

Be2Canblogo resizeBe2Can, prehliadka jedinečných filmov z troch najväčších filmových festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes, oslavuje jubilejný desiaty ročník. Konať sa bude od 11. do 18. októbra v 37 kinách v 29 slovenských mestách. Otvárací film prehliadka zdieľa s filmovým festivalom v Cannes, bude ním totiž snímka Jeanne du Barry – Kráľova milenka (2023) v hlavných úlohách s Johnnym Deppom a Maïwenn, ktorá sa zhostila aj réžie. Slávnostné otvorenie prebehne v bratislavskom Cinema City Aupark 11. októbra.

Blu-ray vydanie s filmom Slnko v sieti zvíťazilo na prestížnom festivale klasického filmu v Bologni

Slnko v sietiBlu-ray vydanie prelomového slovenského filmu Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, ktoré vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) v minulom roku pri príležitosti 60. výročia vzniku filmu, zvíťazilo v súťaži o najlepšie DVD Awards na prestížnom festivale Il Cinema Ritrovato. Víťazov v piatich kategóriách spomedzi vybraných 33 najlepších nosičov z celého sveta vyhlásili na slávnostnom ceremoniáli vo štvrtok 29. júna na pôde festivalu v Bologni. Festival Il Cinema Ritrovato sa konal od 24. júna do 2. júla.

Dvacetiletá Evropa na křižovatce v Linzi

Linzlogo resizeRakouské město Linz na přelomu dubna a května dávalo jedno z prvních vysvědčení nové Evropě, která vznikla v roce 2004. Přesněji – v roce 2004 se Evropská unie rozšířila o velký počet členů, především za zemí bývalého východního bloku včetně Slovenska a Česka. A ve stejném roce vznikl ve třetím největším rakouském městě Linzi mezinárodní festival Crossing Europe, který tak mohl reflektovat kroky nové velké Evropy skrze filmy.

O 27. medzinárodnom filmovom festivale v Sofii

IFFSofia23logo resizePre organizátorov akéhokoľvek kultúrneho podujatia, najmä ak ide o medzinárodný festival, nie je jednoduché pokračovať po niekoľkoročnej nútenej prestávke. Ale v Sofii sa to tento rok podarilo s veľkým úspechom. Na 27. ročníku Sofijského medzinárodného filmového festivalu sa premietlo 170 filmov z 53 krajín. 300 zahraničných účastníkov, domáci tvorcovia, veľký záujem divákov, diskusie pred plátnom, ale najmä neformálne rozhovory tvorcov vytvorili výbornú atmosféru. Bez nej by festival nebol festivalom. Generálny manažér festivalu Štefan Kitanov a jeho tím môžu byť spokojní.

Dmytro Sucholytkyj-Sobčuk oficiálne odštartoval 30.Febiofest Bratislava

Febio2023logo resizeUkrajinský režisér a scenárista v stredu večer (14.3.) osobne uviedol v priestoroch novozrekonštruovanej SNG slovenskú premiéru filmu Pamfir. Filmový maratón bude pokračovať až do 19. marca aj v kinách Mladosť, Klap na VŠMU a v Jurkovičovej Teplárni.

O 28. MFF v indickej Kalkate

Kalkatalogo resizeNajprv trocha zemepisu a histórie, aby bolo jasné, kde presne sa v Indii medzinárodný festival odohrával. Kalkata je hlavné mesto indického štátu Západné Bengálsko. Východnú časť tohto kultúrne jednotného celku tvorí štát Bangladéš. K rozdeleniu došlo v roku 1947, keď sa oddelili územia, obývané väčšinovým moslimským obyvateľstvom. Vznikol tak Pakistan na severe a jeho súčasťou bol tvz. Východný Pakistan, časť Bengálska, exteritoriálne územie, ktoré sa v roku 1971 po dramatickom zápase s pakistanskou armádou osamostatnilo a vznikol Bangladéš. Kalkata bola v časoch britskej koloniálnej vlády hlavným mestom celej Indie.

Bozk je večný ako taliansky film

MCFlogo resizeV duchu tohto motta sa konal stredoeurópsky festival talianskeho filmu MittelCinemaFest, ktorý vstúpil do svojho 20. ročníka. Uskutočnil sa v Bratislave od 19. do 22. novembra a pre odstavenie kina Lumière (odstraňovanie následkov požiaru a plánovaná rekonštrukcia) sa vrátil do svojho niekdajšieho dejiska, do kina Mladosť, ktoré sa mu pri niektorých tituloch podarilo takmer zaplniť.

Za Turoňom do Čadce

CAdcalogo resizeReštart Medzinárodného bienále dokumentárneho etnologického filmu – 22. Etnofilm Čadca 2022 (8. – 11. 11.) sa vydaril. Za 42 rokov svojej existencie, ako to už býva, mal MFF svoje vrcholy i doliny a po nutnej prestávke bez divákov nebolo jednoduché pokračovať v nastúpenej ceste - predsa len v iných kontextoch . Z prihlásených 68 filmov z 21 krajín, výberová komisia vybrala 20 dokumentov do súťaže. Nemala ľahkú úlohu. Až na malé výnimky, išlo vo všeobecnosti o filmové diela na dobrej profesionálnej úrovni, ktoré ukázali široké spektrum podôb etnologického filmu. Grand Prix – Zlatého Turoňa obdržal film Čierni Česi (r. M. Muller).

O festivale talianskeho filmu MittelCinemaFest

Mittellogo resizeStredoeurópsky festival talianskeho filmu MittelCinemaFest už dvadsať rokov objavuje aktuálne trendy v talianskej kinematografii. Na programe jubilejného ročníka sú tak debuty, ako aj novinky etablovaných režisérov - Maria Martoneho, tohtoročného talianskeho národného kandidáta na Oscara, Paola Virzìho, Gianniho Amelia či Gianfranca Rosiho. Všetkých osem filmov preverili prestížne festivaly v Berlíne, Cannes a Benátkach; medzi nimi sú aj hudobné filmy, spoločenské drámy, filmy reagujúce na klimatické zmeny, problémy mladých, či LGBTI+ ľudí, ale aj snímky s náboženskou tematikou. Aktuálny 20. ročník sa uskutoční od 19. do 22. novembra 2022 v Kine Mladosť v Bratislave. Pripravil ho Taliansky kultúrny inštitút v spolupráci s Istituto LuceCinecittà.

Varšavský filmový festival

Varsava2logo resizeObraz Varšavského medzinárodného filmového festivalu, ktorý je spolu s estónskym Black Nights od roku 2008 nováčikom v kategórii A, najvyššej skupine svetových filmových fór, by nebol úplný bez aktuálneho dobového koloritu, ktorý bol tohto roku od 14. do 22. októbra nasledovný. Keďže sa zo známych dôvodov nemohol konať filmový festival v Odese, súťaž s ukrajinskými filmami i porotou presťahovali Poliaci do Varšavy a bola časťou programového segmentu. Jeho publikum tvorila rozsiahla komunita, ktorá je v meste viditeľná, na každom kroku navaše koncertoval nejaký ukrajinský umelec, takže filmom príjemne sekundovala i hudba.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.