Finále Plzeň 2022: Žádný strach, že se promění v prach

FinalePlzenlogo resizeV centrum českého filmu se na šest dní proměnila Plzeň, kde se odehrál tradiční, už 35. ročník festivalu českého filmu Finále Plzeň (23. – 28. 9. 2022). Covidová doba pro mnohé české filmaře i organizátory festivalů s nadějemi odeznívá a obě strany filmů, ti, co ho vyrábějí, i ti, co ho promítají, doufají, že žádné lockdowny jejich práci už neohrozí. Finále podobně jako třeba festival v Karlových Varech nedostatkem diváků netrpěl. Publikum bylo zvědavé na nový český film, a jak uvedla ředitelka Finále Eva Veruňková Košařová, odliv diváků z kin pro ně paradoxně představuje spíš výhodu, protože diváci čekali na festivalové uvedení filmů, které jim v kinech často uniklo. Navíc někteří diváci už měli zmatek v tom, jaká pravidla pro běžnou návštěvu kina momentálně platí, tak raději nikam nechodili.

San Sebastian vyhráli kolubijští Králové světa, Il Boemo bez ceny, ale s úspěchem

Donostialogo resizeHlavní cenu, Zlatou mušli za nejlepší film, získal na jubilejním 70. Mezinárodním filmovém festivalu, který se konal ve španělském San Sebastianu od 16. do 24. září, snímek kolumbijské režisérky Laury Moraové Los reyes del mundo (Králové světa). Moraová natočila v koprodukci Kolumbie, Lucemburska, Francie, Mexika a Norska drsný příběh pětice bezprizorných teenagerů v Kolumbii, jejichž naděje na lepší život naráží na okolní krutý svět. Když se nejstarší z nich dozví, že zdědil po babičce pozemky na druhém konci Kolumbie, vypraví se je kluci společně převzít. Cestují napříč zemí, zažívají mnohá krutá protivenství, ale to nejhorší je teprve čeká.

MFF San Sebastián pozná víťazov

Donostialogo resizeMedzinárodný filmový festival v španielskom San Sebastiane je každoročne posledným veľkým festivalom v Európe. A často býva považovaný za štvrtý najvýznamnejší na kontinente. Hneď po Berlíne, Cannes a Benátkach. FIPRESCI tam pravidelne od roku 1999 počas otváracieho ceremoniálu udeľuje FIPRESCI Grand Prix pre najlepší film roka. Tú získal film Drive My Car (Japonsko, 2021, r. Rjúsuke Hamaguči), ktorý v marci uviedla do slovenských kín spoločnosť Filmtopia.

O Cinefeste v Miskolci

Cinefestlogo resizePoznať medzinárodné filmové festivaly v najbližšom okolí je slušné a vlastne i pohodlné. Netreba sedieť pätnásť hodín v lietadle, čakať uprostred noci na ďalší let a absolvovať podobné radosti dlhých destinácií. Maďarské mesto Miskolc je “za rohom”, okolo 300 km z Bratislavy, 600 z Prahy a z Košíc ešte bližšie. Festival, pôvodne sponzorovaný výrobcom írskej whisky, spoločnosťou Jameson, je podľa vyjadrenia organizátorov najväčším medzinárodným podujatím v Maďarsku a porovnanie s naším Artfilm festom kľudne znesie, aj keď my sme na tom o poznanie lepšie. Tohto roku na 18. ročníku zahraniční hostia okrem porotcov, niekoľkých filmárov (Tarik Saleh, režisér filmu Chlapec z neba a iránsky herec Mehdi Bajestani zo Svätého pavúka), takmer absentovali.

Na Jednom svete sa budete tento rok cítiť doma

JEDNESVET22 1 resizeMedzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet chce otriasť pojmom Domov v základoch. Toto jednoduché slovo našej slovnej zásoby sa totiž nespája u každého s teplom, ako sa to zvykne hovoriť. 23. ročník festivalu Jeden svet preto 5. – 11. novembra vo svojom programe vymetie rozličné kúty domovov na celom svete. Skúsenosť s pandémiou nás v ostatných rokoch pripútala k našim domovom. Pre niekoho sa to spája s pozitívnymi životnými inováciami, ako je napríklad pečenie chleba, záhradkárčenie či čas strávený s rodinou, niekomu chýbalo cestovanie po svete alebo možnosť stretávať sa so svojimi kolegami. Medzi nami sú však aj takí ľudia, ktorí doma zažívajú neželané násilie, o svoj domov prišli v dôsledku vojny či klimatickej zmeny alebo ho nikdy ani nemali.

Medzinárodný projekt KineDok štartuje svoj ďalší ročník

Filmtopialogo resizeKineDok 2022 je medzinárodné filmové podujatie, komunita a jedinečná platforma pre filmové vzdelávanie a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúci priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky, fungujúci od roku 2014. Výber kreatívnych dokumentárnych filmov, ktoré zaznamenali úspech na filmových festivaloch, zaručuje kvalitu organizovanej kultúrnej udalosti. KineDok pomáha iniciovať medzinárodnú výmenu audiovizuálnych diel. Tento mesiac sa začína jeho nový ročník, ktorý sa zameria na distribúciu v alternatívnych priestoroch, knižniciach, galériách a školách, kde budú projekcie spojené s filmovým vzdelávaním. Do medzinárodného projektu sa zapojili: Česko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko, Gruzínsko a Slovensko. KineDok 2022 potrvá do 1. 5.2023.

Porota ocenila najlepšie filmy festivalu Hory a mesto

Horyamesto resizeMedzinárodná filmová porota v zložení programová riaditeľka najväčšieho horského festivalu na svete Banff Joanna Croston z Kanady, teoretik a znalec popkultúry Juraj Malíček, programová riaditeľka horského festivalu v poľskom Ladeku, kameramanka a fotografka Kasia Biernacka, kameraman a režisér Ľudo Hičár, slovenský scenárista, dramaturg, režisér a producent, zástupca Literárneho fondu Ľubomír Slivka a horolezec Igor Koller ocenila desať najlepších filmov festivalu Hory a mesto 2022. Na festival sa prihlásilo spolu 135 filmov a programový tím z nich vybral 34 snímok, ktoré diváci uvidia od 11.mája do 15. mája v Kine Lumière a v Amfiteátri Rača. Vybrané víťazné filmy si budú môcť diváci pozrieť aj v nedeľu 15. mája v Kine Lumière.

Tentoraz online o indickom filmovom festivale v Kerale

Festival resizeChvíľu vyzerala nádej na cestu do Keraly, južného indického štátu na pobreží Arabského mora známeho ako Malabar, nádejne. Covid ustupoval a tak sa vedenie festivalu rozhodlo presunúť dátum zo začiatku februára na marec. Vytiahla som po dvoch rokoch zaprášený kufor a začala zisťovať, ako je to s vízami a letovým plánom. Vojna na Ukrajine spôsobila, že som kufor frustrovane upratala. Asi zase nadlho. Výlet po Kerale som absolvovala už v roku 2007, ale až do mesta Trivandrum, kde sa festival koná, sme sa nedopracovali. Je to hlavné mesto Keraly a objavovanie perál tohto vzdelaného štátu, kde počet gramotných ľudí dosahuje na Indiu úctyhodné číslo 90%, sa tak sústredili na turistické destinácie, mesto Kochin, najdlhšie jazero v Indii Vembanad so slávnymi „backwaters“, vodnými plochami, pokrytými lotosmi a predstavenie tanca kathakali, ktorý má pôvod práve v Kerale. Preslávila sa najmä kuchyňou, ale to by bolo nadlho.

Filmové svetlo severu

Scandilogo resizeȎsmy ročník Prehliadky súčasných severských filmov Scandi síce nie je okrúhly, ale trochu bilancovania je iste na mieste. Stav, keď sme zo škandinávskych tvorcov poznali trojicu - Ingmar Bergmann, Lars von Trier, Aki Kaurismaki - trvala desaťročia a nový dych všetkých severských druhov je záležitosťou posledných dvoch desaťročí. Proces púte na výslnie je zaujímavým procesom, ktorý sa oplatí študovať, pre kinematografie trpiace kombináciou sebaklamu, sebaľútosti, komplexom malosti a nedostatkom znalostí z oboru vlastnej kultúrnej identity, celkom určite.

Dnes sa začína 8. ročník filmovej prehliadky SCANDI naživo aj online

Scandilogo resizeDnes sa začína prehliadka súčasných severských filmov SCANDI 2022. Ôsmy ročník , ktorý sa koná od 24. - 30. 1., prináša prehliadku najnovších špičkových severských filmov. Do prehliadky sa zapojilo 33 kín z celého Slovenska a okrem toho bude program prebiehať aj vo Virtuálnej kinosále Edisonline. SCANDI ponúkne 10 festivalových predpremiér, 15 zaujímavých starších severských titulov a 5 legendárnych švédskych filmov z 20. rokov minulého storočia, ktoré posunuli vývoj kinematografie. Bohatý bude aj sprievodný program, ktorý zahŕňa medzinárodné, ale aj domáce diskusie, cestovateľskú prednášku, ale aj živé koncerty. Čo všetko prehliadka ponúkne?

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.