Be2Can 2020 môže spôsobiť závislosť na dobrých filmoch

Edisonlinelogo resizePrehliadka toho najlepšieho z prestížnych filmových festivalov z Berlína, Benátok a Cannes pokračuje odvážnym experimentom provokatéra Gaspara Noého, dvojicou francúzskych filmov s oscarovou Juliette Binoche, či sarkastickým pohľadom na krásu a banalitu ľudského života od švédskej filmárskej legendy Roya Anderssona. Nalaďte sa od 25. do 29. novembra na Edisonline.sk a získajte ako bonus prístup k službe, ktorá v súčasnosti ponúka okolo 250 filmov.

Minulosť a prítomnosť (rodiny) v súčasných talianskych filmoch

MCFevent resizeO máloktorej európskej kinematografii (s výnimkou slovenskej, samozrejme, a čiastočne českej) môže mať slovenský – teda minimálne bratislavský – divák taký prehľad ako o talianskej. Stará sa o to – popri filmoch v bežnej distribúcii – Taliansky kultúrny inštitút (TKI), ktorý organizuje vždy v júnovom termíne taliansky festival Dolce Vitaj s filmovou časťou Cinevitaj (často zameranou na vybranú tému z dejín talianskej kinematografie) a v novembrovom termíne stredoeurópsky festival talianskych filmov MittelCinemaFest (MCF, konaný aj v Prahe a Budapešti) s tou najaktuálnejšou ponukou.Deje sa to v spolupráci s Istituto Luce Cinecittà a organizátori podujatia majú tú výhodu, že sa pri výbere filmov môžu orientovať na základe programu benátskeho festivalu, ktorý ponúka či už v súťaži, alebo v nesúťažných sekciách nové talianske filmy, pri ktorých je už ich zaradenie do festivalového programu zárukou kvality.

Čo má spoločné zvodná rusalka a opití stredoškolskí učitelia?

Be2Canlogo resizeSú to postavy z dvoch najpozoruhodnejších filmov Chlast a Undine siedmeho ročníka Be2Can. Každý deň, od pondelka do nedele, uvedie vo virtuálnej kinosále titul, ktorý nesie záruku kvality z jedného z troch prestížnych filmových festivalov. Pretože Berlín, Benátky a Cannes nie sú len skratkou, ktorá tvorí názov prehliadky, ale aj kvalitné európske kino. Nalaďte sa od 23. do 29. novembra na Edisonline.sk a získajte zdarma prístup k službe, ktorá v súčasnosti ponúka okolo 250 filmov.

FREM ocenili Zvláštným uznaním na Festivale Jeden svet

FilmExpandedlogo resizeČesko-slovenské dokumentárne sci-fi režisérky Viery Čákanyovej s názvom FREM získalo Zvláštne uznanie medzinárodnej poroty na Filmovom festivale Jeden svet. Výnimočný film o umelej inteligencii nakrúcaný v nehostinných podmienkach Antarktídy bol tento rok uvedený na významných svetových festivaloch počnúc medzinárodnou premiérou na prestížnom Berlinale.

Víťazným filmom online festivalu Jeden svet je Neviditeľná

Jedensvet2020logo resizeOnline verzia festivalu prilákala rekordné množstvo divákov z celého Slovenska. Dokumentárne filmy 21. ročníka Jedného sveta si pozrelo viac ako 14 000 divákov. V Diváckej cene si za víťaza zvolili debut slovenskej režisérky Maie Martiniak - film Neviditeľná. Po rovnakej voľbe siahla aj medzinárodná porota súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva.

Tvoja vulva! otvorí na festivale Jeden svet témy feminizmu

Jedensvetlogo resizeV susednom Poľsku sledujeme najväčšie protesty proti sprísneniu interrupcií. Státisíce ľudí v uliciach žiadajú odstúpenie vlády a bojujú proti jednému z najprísnejších interrupčných zákonov v celej Európskej únii. Slovenské ženy pred pár dňami len o jeden hlas unikli schváleniu nového, prísnejšieho zákona o interrupciách, ktorý navrhli konzervatívni politici a političky. Má žena právo rozhodovať o svojom tele? Prečo sa politici a političky tak zaujímajú o obmedzovanie reprodukčných práv žien?

Festival MittelCinemaFest ponúka talianske filmy

MCFevent resizeStredoeurópsky festival talianskeho filmu MittelCinemaFest už od svojho začiatku vychádza z ponuky Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, aby slovenskému publiku ponúkol talianske filmy, ktoré preverila aj táto prestížna udalosť svetovej kinematogragiew kinematografie. Festival MittelCinemaFest prinesie aj ocenené filmy, aj otváraciu snímku z Benátok Zviazaní, dovedna deväť filmov, z toho jeden dokumentárny. 18. ročník festivalu sa uskutoční systémom Kino doma, čiže po prvý raz online, v spolupráci so siedmimi slovenskými kinami od 16. do 22. novembra 2020. Pripravil ho Taliansky kultúrny inštitútv Bratislave v spolupráci s Istituto Luce Cinecittà.

Biela na bielej Viery Čákanyovej je absolútnym víťazom 24.MFDF Ji.hlava

Lihlavalogo resizeÚplne nový dokumentárny titul z katalógu slovenskej distribučnej spoločnosti Film Expanded s názvom Biela na bielej od slovenskej režisérky Viery Čákanyovej získal cenu za najlepší dokumentárny film v sekcii Opus Bonum na 24. ročníku prestížneho Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava v Českej republike. Snímka predstavuje uchvátné denníkové záznamy z režisérkinho pobytu na Antarktíde, kde nakrúcala aj svoj predchádzajúci film FREM. Ten v septembri do slovenských kín s veľkým úspechom priniesla Film Expanded a budúci týždeň ho čaká uvedenie na online verzii festivalu Jeden svet.

MFDF Ji.hlava už udelil svoje ceny

Lihlavalogo resizeMedzinárodný festival dokumentov Ji.hlava (27.10 – 8.11. 2020) vyhlásil už víťazov svojho 24. ročníka, ktorý sa kvôli koronavírusu prebieha v online podobe. Snímky si však môžete pozrieť aj po slávnostnom ukončení festivalu už od 8. novembra. Prinášame zoznam ocenených.

Jeden svet nebude čakať, kým sa roztopia ľadovce

jedensvetplagatklima resizeMedzinárodný filmový festival Jeden svet, ktorý sa uskutoční 5. – 11. novembra 2020 ako online podujatie. Sledovať ho budú môcť diváci z celého Slovenska. Takmer 50 dokumentárnych filmov a desiatky podnetných diskusií spájané s festivalovou témou voľby poukážu na vzťahy, nové technológie, politické režimy aj duševné zdravie. Neobídu ani tému klimatickej zmeny, ktorá sa nás tak veľmi dotýka. Na festivale predstavi aj dokument z produkcie Leonarda DiCapria, aj klimatickú výstavu. „Dokumenty sme vyberali s ohľadom na dôležitosť a aktuálnosť témy, no prihliadali sme aj na atraktívnosť spracovania. Nachádzajú sa na celej škále od náročnejších po vhodné aj pre diváka doku – nováčika. V našej klíma-výberovke sú filmy, ktoré túto strašidelne vážnu tému riešia cez filmovú poetiku, humor, úchvatné zábery, nadhľad i nasadenie vlastného života,” hovorí umelecká riaditeľka festivalu Jeden svet Diana Fabiánová.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.