Scandi 2021 – konšpirácie, hejty, ale aj krízy

Scandicover resizePrehliadka súčasných severských filmov odštartovala dokumentom o mladej aktivistke Grete Thunbergovej. Uvedenie filmu a vizuál siedmeho ročníka sprevádzali pozitívne reakcie, ale aj nenávistné komentáre. Siedmy ročník Scandi, ktorý prebieha vo virtuálnej kinosále Edisonline.sk, potrvá celý týždeň a okrem množstva ďalších výnimočných snímok ponúka aj podnetné diskusie. Tie sa budú zaoberať konšpiráciami, ochranou novinárov, ale aj aktivizmom ako takým. Filmy a diskusie sa síce zaoberajú krízami, ale najmä ich riešením.

Francúzsky festival FIPADOC zameraný na filmy V4

Fipadoclogo resizeMedzinárodný festival dokumentárneho filmu FIPADOC Biarritz bude mať tento rok špeciálny fokus na krajiny Vyšehradskej štvorky. Premietne 16 filmov z regiónu V4. Slovenskú republiku medzi nimi budú zastupovať snímky Dobrá smrť (2018) Tomáša Krupu a Kapela (2018) Ladislava Kaboša. Hoci z dôvodu protipandemických opatrení termín podujatia organizátori presunuli na neurčito, Industry Days sa uskutočnia online už od pondelka 18. januára do 22. januára 2021. Na podujatí sa predstavia dva slovenské pripravované projekty a sprievodných diskusií sa zúčastní viacero slovenských tvorcov a producentov.

Pozdrav z Nigérie mal úspech v nemeckom Cottbuse

FestivalCottbuslogo resizeNemecký Filmový festival Cottbus zameriava svoju pozornosť na kinematografie krajín strednej a východnej Európy a pre náš región má mimoriadne veľký význam. Slovenské snímky do svojho programu zaraďuje pravidelne, len výnimočne sa však podarí tvorcom a tvorkyniam domov priniesť ocenenie. V sobotu 12. decembra 2020 tam však mal výrazný úspech študentský film režiséra Petra Hofericu s názvom Pozdrav z Nigérie, ktorý získal Hlavnú cenu súťaže krátkych filmov.

Be2Can 2020 môže spôsobiť závislosť na dobrých filmoch

Edisonlinelogo resizePrehliadka toho najlepšieho z prestížnych filmových festivalov z Berlína, Benátok a Cannes pokračuje odvážnym experimentom provokatéra Gaspara Noého, dvojicou francúzskych filmov s oscarovou Juliette Binoche, či sarkastickým pohľadom na krásu a banalitu ľudského života od švédskej filmárskej legendy Roya Anderssona. Nalaďte sa od 25. do 29. novembra na Edisonline.sk a získajte ako bonus prístup k službe, ktorá v súčasnosti ponúka okolo 250 filmov.

Minulosť a prítomnosť (rodiny) v súčasných talianskych filmoch

MCFevent resizeO máloktorej európskej kinematografii (s výnimkou slovenskej, samozrejme, a čiastočne českej) môže mať slovenský – teda minimálne bratislavský – divák taký prehľad ako o talianskej. Stará sa o to – popri filmoch v bežnej distribúcii – Taliansky kultúrny inštitút (TKI), ktorý organizuje vždy v júnovom termíne taliansky festival Dolce Vitaj s filmovou časťou Cinevitaj (často zameranou na vybranú tému z dejín talianskej kinematografie) a v novembrovom termíne stredoeurópsky festival talianskych filmov MittelCinemaFest (MCF, konaný aj v Prahe a Budapešti) s tou najaktuálnejšou ponukou.Deje sa to v spolupráci s Istituto Luce Cinecittà a organizátori podujatia majú tú výhodu, že sa pri výbere filmov môžu orientovať na základe programu benátskeho festivalu, ktorý ponúka či už v súťaži, alebo v nesúťažných sekciách nové talianske filmy, pri ktorých je už ich zaradenie do festivalového programu zárukou kvality.

Čo má spoločné zvodná rusalka a opití stredoškolskí učitelia?

Be2Canlogo resizeSú to postavy z dvoch najpozoruhodnejších filmov Chlast a Undine siedmeho ročníka Be2Can. Každý deň, od pondelka do nedele, uvedie vo virtuálnej kinosále titul, ktorý nesie záruku kvality z jedného z troch prestížnych filmových festivalov. Pretože Berlín, Benátky a Cannes nie sú len skratkou, ktorá tvorí názov prehliadky, ale aj kvalitné európske kino. Nalaďte sa od 23. do 29. novembra na Edisonline.sk a získajte zdarma prístup k službe, ktorá v súčasnosti ponúka okolo 250 filmov.

FREM ocenili Zvláštným uznaním na Festivale Jeden svet

FilmExpandedlogo resizeČesko-slovenské dokumentárne sci-fi režisérky Viery Čákanyovej s názvom FREM získalo Zvláštne uznanie medzinárodnej poroty na Filmovom festivale Jeden svet. Výnimočný film o umelej inteligencii nakrúcaný v nehostinných podmienkach Antarktídy bol tento rok uvedený na významných svetových festivaloch počnúc medzinárodnou premiérou na prestížnom Berlinale.

Víťazným filmom online festivalu Jeden svet je Neviditeľná

Jedensvet2020logo resizeOnline verzia festivalu prilákala rekordné množstvo divákov z celého Slovenska. Dokumentárne filmy 21. ročníka Jedného sveta si pozrelo viac ako 14 000 divákov. V Diváckej cene si za víťaza zvolili debut slovenskej režisérky Maie Martiniak - film Neviditeľná. Po rovnakej voľbe siahla aj medzinárodná porota súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva.

Tvoja vulva! otvorí na festivale Jeden svet témy feminizmu

Jedensvetlogo resizeV susednom Poľsku sledujeme najväčšie protesty proti sprísneniu interrupcií. Státisíce ľudí v uliciach žiadajú odstúpenie vlády a bojujú proti jednému z najprísnejších interrupčných zákonov v celej Európskej únii. Slovenské ženy pred pár dňami len o jeden hlas unikli schváleniu nového, prísnejšieho zákona o interrupciách, ktorý navrhli konzervatívni politici a političky. Má žena právo rozhodovať o svojom tele? Prečo sa politici a političky tak zaujímajú o obmedzovanie reprodukčných práv žien?

Festival MittelCinemaFest ponúka talianske filmy

MCFevent resizeStredoeurópsky festival talianskeho filmu MittelCinemaFest už od svojho začiatku vychádza z ponuky Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, aby slovenskému publiku ponúkol talianske filmy, ktoré preverila aj táto prestížna udalosť svetovej kinematogragiew kinematografie. Festival MittelCinemaFest prinesie aj ocenené filmy, aj otváraciu snímku z Benátok Zviazaní, dovedna deväť filmov, z toho jeden dokumentárny. 18. ročník festivalu sa uskutoční systémom Kino doma, čiže po prvý raz online, v spolupráci so siedmimi slovenskými kinami od 16. do 22. novembra 2020. Pripravil ho Taliansky kultúrny inštitútv Bratislave v spolupráci s Istituto Luce Cinecittà.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.