Asi to ukončím (I'm Thinking of Ending Things)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Asi. resize„Ľudia si o sebe myslia, že sú body, ktoré sa pohybujú v čase. Ale skôr to bude naopak. Sme nehybní a čas plynie okolo nás, fúka ako studený vietor, kradne nám teplo a necháva nás premrznutých.“ To sú slová mladej ženy (Jessie Buckley), vydávajúcej sa so svojím priateľom Jakeom (Jesse Plemons) na cestu autom do postupne sa zhusťujúcej snehovej chumelice, aby sa mohla zoznámiť s jeho rodičmi.

Ľadová archa (Snowpiercer)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Snowpiercer1Adaptácia francúzskeho komiksu Le Transperceneige (2013) trojice autorov Jacques Lob, Benjamin Legrand a Jean-Marc Rochette sa tento rok dočkala i napínavého a surového seriálu spoločnosti Netflix pod názvom Ľadová archa. Seriál síce nemá hnev a šialenstvo ako rovnomenný film Bong Joon-hoa z roku 2013, ale stále je to strhujúca jazda. Potešenie a zábava z novej 10-dielnej série závisí od toho, či je jadro myšlienky tejto snímky pre diváka dostatočne zaujímavé. Ja si myslím, že rozhodne je.

Pred tým, ako teraz už Oscarový režisér Bong Joon-ho získal hlavné ocenenie Akadémie za svoj film Parazit, bola jeho najznámejším filmom v Británii a USA pravdepodobne práve adaptácia francúzskeho komiksu – sci-fi thrilleru Snowpiercer uvádzaný u nás pod názvom Ľadová archa.

Vláda (Borgen/The Fortress, TV seriál)

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

vlada1Pohľad na politiku sa vo filmovom spracovaní najčastejšie odohráva v dramatických súradniciach, generovaných  škandálnymi odhaleniami korupcie, zneužívania moci a podvodov a jej predstavitelia nemajú obvykle žiadne pozitívne profily. Nebývajú ani trochu sympatickí a už vôbec nie čestní.

Pre názorný kontrast stačí pripomenúť americký seriál Dom z kariet (2013-2018) a takmer démonickú postavu Francisa Underwooda. Dánski tvorcovia to riskli a namiesto obvyklých obvinení divákom predložili realistickú každodennosť moci. Ústrednú postavu seriálu Vláda, Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen, známa i z amerického seriálu Westworld), recenzenti odkazovali na političku, prvú  ženskú predsedníčku  dánskej vlády Helle Thorning -Schmidt (2011-2015), ktorá  vyhlásila, že seriál bol síce skvelý, ale označila ho za „fikciu, ktorá má málo spoločného s ňou i s politickou realitou“.

Ôsmy zmysel (Sense 8, TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 2 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

8sense1Ak na filmoch či seriáloch mimoriadne oceňujete ich originalitu, bude pre vás pomerne ťažké nevkĺznuť do reality Ôsmeho zmyslu. Kreatívny tvorca Babylon 5 J. Michael Straczynski a legendárni súrodenci Wachowski vytvorili skutočne zaujímavú sériu a, s výnimkou Helmock Grove, možno aj prvé skutočné žánrové úsilie nakrútené streamovacou spoločnosťou Netflix.

Pozrime sa ale o niečo podrobnejšie, o čom vlastne Ôsmy zmysel je. Osem cudzincov žije diametrálne odlišnými životmi na extrémne odlišných miestach po celom svete.

Perry Mason (TV seriál)

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

PerryMason1Spisovateľ Erle Stanley Gardner bol do roku 1970, keď zomrel na svojom kalifornskom ranči, najpredávanejším americkým autorom. Do čela rebríčka ho vyniesli jeho detektívne romány s takmer kultovou postavou, Perry Masonom, advokátom a úspešným vyšetrovateľom najrôznejších kriminálnych káuz.

Jeho úspešná televízna kariéra začala v r ku 1957, keď spoločnosť CBS začala vysielať seriál Perry Mason. V p slednom diely, odvysielanom v r ku 1966, sa v ú ohe sudcu objavil sám Gardner. Najznámejším predstaviteľom Masona bol herec Raymond Burr. V 7 . rokoch ho vystriedal menej známy herec Monte Markham, aby od roku 1985 opäť nastúpil Burr a b l Perry Masonom až do svojej smrti v r ku 1993.

Veľká (The Great, TV seriál)

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Velka resizeV roku 2006 sme mali na filmovom plátne možnosť vidieť film Sofie Coppola Maria Antoinetta, ktorá tradičnú historickú drámu ozvláštnila leitmotívom rockovej hudby reflektujúcej vnútorný svet mladej budúcej francúzskej kráľovnej. O dvanásť rokov neskôr do kín prichádza ďalšia netradičná historická dráma absurdného gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa Favoritka.

Trocký (Trockij, TV serial)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Trockij1Svet ruských televizných seriálov je našincovi iste vzdialený, čo, samozrejme, neznamená, že  je to absencia oprávnená a odobrená. Podobne ako poľské seriály, sprevádzali generáciu, schopnú čosi vnímať tak v 70. rokoch.

Tí si iste spomenú na Sedemnásť zastavení jari (1973) a jeho charizmatického Stierlitza - Vjačeslava Tichonova, inak obľúbenú postavu mnohých vtipov. Naposledy sa možno kdesi v prvej dekáde na ČT 2 mihla českým dabingom totálne odstrelená Brigáda (2002), skvelý  kultový seriál, za ktorým nasledovali mnohé ďalšie. Pre rýchlosť pripomeniem len vynikajúceho Idiota (2003) s Jevgenijom Mironovom v hlavnej úlohe. Ruský seriál Zatemnení (v ruštine Nenastje, názov dediny a zároveň označenie  zlého počasia, nečasu) z roku 2018, zvíťazil minulého roku na českom festival Serial Killer, ktorý sa koná v Brne.

13 prikázaní

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

S Tri4 resizebelgickými detektívkami u nás veľa skúseností nemáme a kinematografia, ktorá rozdáva viac nežného humoru a prívetivej pitoresknosti než bodných rán má na drsné drámy právo už len kvôli vyváženosti dramatického spektra a pestrosti diváckej ponuky.

Prvým prípadom, pri ktorom ako partnerka seniorského vyšetrovateľa Petra Devriendta (Dirk Van Dijck) pomáha bývalá členka zásahovej jednotky Vicky Degraeveová (Marie Vinck), je vražda cti. Ktosi podrezal mladú Turkyňu. Bezdomovec ju nájde pripútanú na stoličku v opustenom dome a divák vie, že to bol jej príbuzný, strýko, ktorý kvôli rodinnej poprave priletel z Istanbulu.

Watchmen

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Wat resizeSeriálová verzia úspešného komiksu Watchmen režiséra od DC Comics vzbudzovala od svojho ohlásenia obrovské očakávania. Podarilo sa ich naplniť?

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.