Inakosť opäť spájala filmy aj ľudí

Vizualsirka resizeUž po sedemnásty raz sa v Bratislave konal Filmový festival inakosti (22. – 28. novembra), ktorého hlavnými organizátormi sú občianske združenia Iniciatíva Inakosť a Kvír film pod vedením riaditeľky festivalu Zity Hosszúovej. Stálymi patrónmi tohto podujatia sú Zuzana Kronerová a Richard Stanke; záštitu nad týmto ročníkom prevzali prezidentka Zuzana Čaputová, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský a starosta mestskej časti Staré Mesto Matej Vagač. FFI už dlhodobo pôsobí ako absolútne profesionálne pripravované podujatie, čo sa tohto roku nielen potvrdilo, ale ukázalo v ešte veľkolepejšom svetle. Kino Lumière ako tradičné miesto konania FFI, ktoré je pre rekonštrukciu stále mimo prevádzky, nahradili organizátori nielen kinosálou Slovenskej národnej galérie (ktorá supluje kino Lumière dlhodobejšie) – festivalové filmy naplno obsadili aj kino Mladosť a kinosálu Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, v menšej miere kiná Film Europe a Nostalgia (ktoré skombinovali festivalové filmy so svojím štandardným programom). Tohtoročnou novinkou bola i súťaž krátkych filmov a na festivale nechýbalo množstvo sprievodných podujatí. Motto festivalu znelo: „Inakosť spája.“

Ponor do hlbín života LGBT ľudí na 16. Filmovom festivale inakosti

IFFlogo resizeTohtoročný Filmový festival inakosti (23. – 29. novembra 2022) sa uskutočnil v trochu zvláštnej atmosfére. Keď 20. septembra pre požiar v suterénnych priestoroch prestalo fungovať kino Lumière, už tradičné miesto konania FFI, bolo zrejmé, že nastal problém – s miestom a následne i s termínom. Napokon to možno bolo aj na niečo dobré; keby sa totiž festival konal v pôvodnom termíne, jeho otvorenie by sa odohrala v rovnaký večer ako tragédia na Zámockej ulici v Bratislave. Organizátori FFI sa po tejto udalosti veľmi správne rozhodli nepodľahnúť atmosfére obáv a strachu, podujatie nezrušili a operatívne našli náhradný termín i priestory. V poslednej novembrovej dekáde sa tak festival mohol konať aj vďaka Filmovej a televíznej fakulte VŠMU a kinu Mladosť, ktoré naň poskytli svoje priestory. Jeho 16. ročník bol venovaný pamiatke Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča, obetí októbrového teroristického útoku, a stal sa aj súčasťou iniciatív Slovenská Tepláreň a Ide nám o život, ktoré s týmto útokom úzko súvisia.

Filmový festival inakosti bude venovaný pamiatke Juraja a Matúša

Inakost2022 resizeŠestnásty ročník Filmového festivalu inakosti sa v Bratislave začne už o necelé dva týždne. Prehliadka filmov, ktorá sa sústredí na snímky s LGBTI+ hrdinami a témami, sa bude konať od 23. do 29. novembra 2022.„Teroristický útok z Teplárne zasiahol celú LGBTI+ komunitu. Nemienime sa podriaďovať cieľom teroristu a Filmový festival inakosti sa bude konať v plánovanom termíne. Verejne vyjadrujeme podporu nášmu kolegovi a kamarátovi Romanovi Samotnému a aj pomocou nášho festivalu budeme naďalej udržiavať myšlienku Teplárne. Z týchto dôvodov je tohtoročný ročník FFi venovaný pamiatke Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča,“ uviedli organizátori festivalu v spoločnom vyhlásení. Práve v Teplárni na Zámockej ulici sa budú konať aj niektoré zo sprievodných diskusií, ktoré doplnia atraktívnu zostavu premietaní queer filmov. Okrem toho je 16. ročník FFi súčasťou projektu Slovenská Tepláreň, ktorý sa koná v rôznych slovenských mestách na znak podpory LGBTI+ ľuďom.

Filmový festival inakosti 2021 – od bizarného hororu po politický dokument

IFFlogo resizeHoci to znie neuveriteľne, Filmový festival inakosti má už viac rokov, ako mali možno tohto roku jeho najmladší návštevníci – keďže festival zaraďuje do programu aj skromnú sekciu určenú deťom. FFI sa dožil v dobrej kondícii 15. ročníka, čo je príležitosť, aby organizátori konečne začali jeho ročníky číslovať aj na plagátoch a v propagačných materiáloch (čo sa doteraz nedialo). Tohtoročnému FFI pridelili v grafickej podobe symbolický občiansky preukaz – a mládenec (alebo mladá dáma? – na genderi v tomto prípade nezáleží) zvládol svoj debut medzi mladými dospelými veľmi dobre.

Filmový festival inakosti uvedie filmy inšpirované skutočnými príbehmi

IFFlogo resizeTo najlepšie zo súčasnej queer kinematografie predstaví Filmový festival inakosti. Jeho 15. ročník sa v bratislavskom Kine Lumière koná od 6. do 11. októbra. Na festivale bude uvedených 52 filmov z 24 krajín sveta, ktoré sú rozdelené v sekciách: Súčasný queer film, Classics, TepléČesko-Slovensko, Teplé kraťasy, FFi deťom. V programe nechýbajú horúce novinky z tohtoročného festivalu v Cannes ani premiéra českého dokumentárneho filmu Zákon lásky Barbory Chalupovej, spolurežisérky dokumentárneho filmu V sieti.

Štrnásty Filmový festival inakosti: zrušený, uskutočnený, online – výborný

plagatFFIlogo resizeNiekedy to vyzerá, že koronavírus má niečo proti filmovým festivalom. Tohtoročný jarný Febiofest „zrušil“ dva dni pred plánovaným začiatkom, a keď organizátori určili náhradný jesenný termín, urobil to isté. Keď sa k tomu pridali zmätočné, meniace sa a oneskorené vyhlásenia vlády, výsledkom bolo, že festival v jeden deň otvorili i uzavreli, aby sa hneď na druhý deň začali jeho „ozveny“. Štrnástemu ročníku Filmového festivalu inakosti sa stalo čosi podobné a premietanie naplánované na 14.19. októbra v bratislavskom kine Lumière a košickom kine Úsmev sa „scvrklo“ na jeden jediný deň. Lenže organizátori na koronavírus čiastočne vyzreli: nezávisle od aktuálnej situácie naplánovali aj pokračovanie festivalu online. A išlo zväčša o filmy, ktoré neboli súčasťou kinoprogramu, takže festival sa tak mal aj časovo predĺžiť a kvantitatívne narásť. Online zložka festivalu sa napokon stala vlastne aj náhradou za prakticky neuskutočnenú časť v kinách.

Teplý macko, zlomené srdcia aj happy endy

Inakostlogo resizeFilmový festival inakosti (FFI), ktorý sa koná každoročne v jesennom termíne, je etablovaným podujatím, určeným nielen pre ľudí z LGBTI komunity, ale pre všetkých milovníkov kvalitného filmu. Tohto roku zorganizovala Iniciatíva Inakosť už jeho trinásty ročník (hoci organizátori festival naďalej vytrvalo nečíslujú) a trinástka sa preň stala takmer osudnou. Pre ľudskú obmedzenosť.

Pestrosť a spolupatričnosť opäť na filmovom plátne

FFIlogo resizeUž po dvanásty raz sa konal Filmový festival inakosti, ktorého bratislavská časť prebehla od 17. do 21. októbra v kine Lumière Počas piatich dní festival uviedol na 31 predstaveniach 28 celovečerných snímok (z toho 3 dokumenty) a 7 krátkych filmov.

Filmový festival inakosti – istoty aj objavy

Festivaninakostilogo resizeFilmový festival inakosti vstúpil tohto roku do druhého desaťročia svojej existencie. Jeho bratislavská časť sa konala od 25. do 29. októbra v kine Lumière (plus jeden film v kine Film Europe) – počas piatich dní bolo na 45 predstaveniach uvedených spolu 30 celovečerných a 2 krátke filmy.

Filmový festival inakosti – oslávili sme pestrosť

FFi2016posterresizeFilmový festival inakosti vstúpil tohto roku už do svojho 10. ročníka. Oproti skromným začiatkom, keď bolo zopár predstavení iba ohlasom analogického českého festivalu Mezipatra, je dnes podujatím oveľa širším a, samozrejme, samostatným, s vlastnou dramaturgiou a programovaním. Jeho bratislavská časť trvala päť dní a odohrávala sa v troch kinosálach (7. – 11. decembra v kine Lumiere).

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.