Filmový festival inakosti 2021 – od bizarného hororu po politický dokument

IFFlogo resizeHoci to znie neuveriteľne, Filmový festival inakosti má už viac rokov, ako mali možno tohto roku jeho najmladší návštevníci – keďže festival zaraďuje do programu aj skromnú sekciu určenú deťom. FFI sa dožil v dobrej kondícii 15. ročníka, čo je príležitosť, aby organizátori konečne začali jeho ročníky číslovať aj na plagátoch a v propagačných materiáloch (čo sa doteraz nedialo). Tohtoročnému FFI pridelili v grafickej podobe symbolický občiansky preukaz – a mládenec (alebo mladá dáma? – na genderi v tomto prípade nezáleží) zvládol svoj debut medzi mladými dospelými veľmi dobre.

Filmový festival inakosti uvedie filmy inšpirované skutočnými príbehmi

IFFlogo resizeTo najlepšie zo súčasnej queer kinematografie predstaví Filmový festival inakosti. Jeho 15. ročník sa v bratislavskom Kine Lumière koná od 6. do 11. októbra. Na festivale bude uvedených 52 filmov z 24 krajín sveta, ktoré sú rozdelené v sekciách: Súčasný queer film, Classics, TepléČesko-Slovensko, Teplé kraťasy, FFi deťom. V programe nechýbajú horúce novinky z tohtoročného festivalu v Cannes ani premiéra českého dokumentárneho filmu Zákon lásky Barbory Chalupovej, spolurežisérky dokumentárneho filmu V sieti.

Štrnásty Filmový festival inakosti: zrušený, uskutočnený, online – výborný

plagatFFIlogo resizeNiekedy to vyzerá, že koronavírus má niečo proti filmovým festivalom. Tohtoročný jarný Febiofest „zrušil“ dva dni pred plánovaným začiatkom, a keď organizátori určili náhradný jesenný termín, urobil to isté. Keď sa k tomu pridali zmätočné, meniace sa a oneskorené vyhlásenia vlády, výsledkom bolo, že festival v jeden deň otvorili i uzavreli, aby sa hneď na druhý deň začali jeho „ozveny“. Štrnástemu ročníku Filmového festivalu inakosti sa stalo čosi podobné a premietanie naplánované na 14.19. októbra v bratislavskom kine Lumière a košickom kine Úsmev sa „scvrklo“ na jeden jediný deň. Lenže organizátori na koronavírus čiastočne vyzreli: nezávisle od aktuálnej situácie naplánovali aj pokračovanie festivalu online. A išlo zväčša o filmy, ktoré neboli súčasťou kinoprogramu, takže festival sa tak mal aj časovo predĺžiť a kvantitatívne narásť. Online zložka festivalu sa napokon stala vlastne aj náhradou za prakticky neuskutočnenú časť v kinách.

Teplý macko, zlomené srdcia aj happy endy

Inakostlogo resizeFilmový festival inakosti (FFI), ktorý sa koná každoročne v jesennom termíne, je etablovaným podujatím, určeným nielen pre ľudí z LGBTI komunity, ale pre všetkých milovníkov kvalitného filmu. Tohto roku zorganizovala Iniciatíva Inakosť už jeho trinásty ročník (hoci organizátori festival naďalej vytrvalo nečíslujú) a trinástka sa preň stala takmer osudnou. Pre ľudskú obmedzenosť.

Pestrosť a spolupatričnosť opäť na filmovom plátne

FFIlogo resizeUž po dvanásty raz sa konal Filmový festival inakosti, ktorého bratislavská časť prebehla od 17. do 21. októbra v kine Lumière Počas piatich dní festival uviedol na 31 predstaveniach 28 celovečerných snímok (z toho 3 dokumenty) a 7 krátkych filmov.

Filmový festival inakosti – istoty aj objavy

Festivaninakostilogo resizeFilmový festival inakosti vstúpil tohto roku do druhého desaťročia svojej existencie. Jeho bratislavská časť sa konala od 25. do 29. októbra v kine Lumière (plus jeden film v kine Film Europe) – počas piatich dní bolo na 45 predstaveniach uvedených spolu 30 celovečerných a 2 krátke filmy.

Filmový festival inakosti – oslávili sme pestrosť

FFi2016posterresizeFilmový festival inakosti vstúpil tohto roku už do svojho 10. ročníka. Oproti skromným začiatkom, keď bolo zopár predstavení iba ohlasom analogického českého festivalu Mezipatra, je dnes podujatím oveľa širším a, samozrejme, samostatným, s vlastnou dramaturgiou a programovaním. Jeho bratislavská časť trvala päť dní a odohrávala sa v troch kinosálach (7. – 11. decembra v kine Lumiere).

Od britského klasika po slovenského debutanta

Inakostlogo resizeFilmový festival inakosti sa tohto roku konal už po deviaty raz v osvedčenej koncepcii – teda v októbrovom termíne (21. – 25. 10. 2015) v bratislavských kinách Lumiere a Film Europe –, ale zároveň priniesol aj niekoľko noviniek. Spoločenský lesk mu dodala záštita prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku (ktorá prišla v poslednej chvíli, ale predsa) i verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorá sa jeho účastníkom prihovorila na slávnostnom otvorení festivalu. Finančne festival podporilo Ministerstvo kultúry SR i Ministerstvo zahraničnýchvecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd a k jeho zdarnému priebehu prispelo mnoho partnerských inštitúcií.

Filmový festival inakosti aj so slovenskými filmami

Inakostlogo resizeDomácu tvorbu uvidia diváci a diváčky Filmového festivalu inakosti, ktorého deviaty ročník bude od 21. do 25.októbra v Bratislave. Projekcie o živote LGBTI ľudí budú bežať v troch kinosálach Kina Lumiѐre a v Kine Film Europe. Premiéru na festivale bude mať snímka V Adamovom rúchu od nádejného slovenského režiséra MartinaVeliča.

Hľadanie partnerov, filmov a divákov

FF Inakosti logo resizeV dňoch 22.26. októbra sa v Bratislave už po ôsmy raz konal Filmový festival inakosti, tentoraz ako súčasť Dúhového roku. Cieľom podujatia, ktorého hlavným organizátorom je Iniciatíva Inakosť, je „prezentovaním kvalitných diel svetovej a domácej kinematografie kultivovane zabávať filmových fanúšikov hetero- i neheterosexuálnych, ,zbrojiťʻ proti homofóbii a xenofóbii, podnecovať spoločenskú diskusiu a riešenie problémov stále prehliadanej LGBTI minority na Slovensku“. Tohto roku sa početne bohatým a kvalitatívne vyrovnaným programom podarilo naplniť tento cieľ priam vrchovato. Hlavným dejiskom festivalu boli dve premietacie sály kina Lumière, štyri predstavenia snímok, ktoré boli alebo stále sú súčasťou bežnej filmovej distribúcie, uviedlo na večerných predstaveniach kino Film Europe.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.