Padla posledná klapka filmu Ivety Grófovej Ema a smrtihlav

PUbersReslogo resizeV kostole Sv. Vavrinca na území zrušenej obce Horné Opatovce (vysťahovanej v roku 1953 kvôli výstavbe hlinikárne v Žiari nad Hronom) padla v sobotu, 13. augusta, posledná klapka nového filmu režisérky Ivety Grófovej Ema a smrtihlav. Po takmer roku sa skončilo nakrúcanie dobového slovensko-českého filmu s maďarskou účasťou, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami a novelou Petra Krištúfka Ema a smrtihlav.

Iveta Grófová nakrúca film podľa novely Petra Krištúfka Ema a smrtihlav

PubesReslogo resizeNový slovenský film Ema a smrtihlav je inšpirovaný skutočnými udalosťami a prináša dôležitú a silnú tému, ktorá v domácej kinematografii ešte spracovaná nie je. Odohráva sa počas vojnovej Slovenskej republiky v obci blízko Bratislavy (dnes Podunajské Biskupice), ktorej zásadnú časť tvorili v tom čase obyvatelia maďarskej národnosti. Gardistické „Slovensko Slovákom!“ viedlo najprv k vyhnaniu českých spoluobčanov („Češi peši do Prahy“) a následnej k deportácií spoluobčanov židovských.

Slovenský režisér György Kristóf začal nakrúcať dystopický tanečný triler

Bunker resizeV histórii slovenskej kinematografie je zatiaľ prvým a jediným domácim režisérom, ktorého film bol oficiálne vybraný do súťažnej sekcie prestížneho festivalu Cannes. György Kristóf predstavil svoj filmový debut Out v svetovej premiére v roku 2017. Včera začal nakrúcať druhý celovečerný film s názvom Bunker. Prvá klapka padla v Budapešti.

V Tatrách sa nakrútila nová romantická komédia

Laskahoryprenasa01 resizeAni pandémia koronavírusu nezabránila filmárom vykonávať si svoju prácu a 1. marca padla v tatranskom Hoteli Hubert za prísnych hygienických opatrení prvá klapka novej romantickej komédie Láska hory prenáša. Vo filme sa predstavia slovenské aj české herecké hviezdy ako Marek Lambora, Natália Germani, Richard Stanke, Csongor Kassai, Noël Czuczor či Anna Fialová.

Svěrákovci nakrúcajú novú komédiu

Sverak resizeV deň po svojich narodenín začal Zdeněk Svěrák nakrúcať film Betlehemské svetlo, v ktorom si zahrá hlavnú rolu. Režisér Jan Svěrák obsadil do ďalších rolí Danielu Kolářovú, Terezu Rambu, Vojtěcha Kotka a Vladimíra Javorského.„Film bude o hľadaní životnej harmónie, o hranici medzi vyrovnanosťou a rezignáciou, a túto ťažkú tému rozptýlime humorom, štylizáciou a veľkým nadhľadom,“ vysvetľuje režisér Jan Svěrák. Scenár vychádza z knižného bestselleru Povídky a Nové Povídky Zdeňka Svěráka a je rozprávaný ako príbeh o spisovateľovi, ktorému do bežného života vstupujú postavy z vlastných poviedok.„Hrám spisovateľa Šejnohu“, prezradil autor predlohy Zdeněk Svěrák. „Ten človek ako by mi z oka vypadol. Je len o trochu vtipnejší než ja.“

V Banskej Štiavnici pokračovalo nakrúcanie filmu Slovo

BeataParkanováMaroaHecko resizeRomantická Banská Štiavnica, mesto s výnimočnou atmosférou a čarovnými zákutiami, je síce veľkým lákadlom pre turistov, no filmári jej unikátne lokácie zatiaľ ešte naplno neobjavili. Zmeniť sa to rozhodol česko-slovenský štáb, ktorý tu počas mrazivého februárového víkendu natáčal nový film režisérky Beaty Parkanovej Slovo, odohrávajúci sa v 60. rokoch minulého storočia.

Slovo prinesie silný príbeh z minulosti o ohrození slobody človeka

Slovo resizeRežisérka Beata Parkanová nakrúca česko-slovenskú drámu z konca 60. rokov Slovo. V hlavných úlohách sa predstavia talentovaní českí herci MartinFinger (Václav, Červený kapitán, Pirko, Ja, Olga Hepnarová, trilógia Záhradníctvo) a Gabriela Mikulková (Zemský ráj to napohled). Počas augusta a septembra strávil štáb niekoľko dní pri mori v Poľsku, hlavná časť filmu vznikala na českej Vysočine a v Pardubicku. Začiatkom roka 2021 bude nakrúcanie pokračovať v slovenských horách, kde sa plánujú snímať zasnežené zimné scény. „Banská Štiavnica a Štiavnické vrchy sú výnimočné slovenské lokácie, ktoré ešte neboli dostatočne zviditeľnené a využité vo filme“, dodáva slovenský producent filmu Maroš Hečko. Premiéra filmu v kinách je naplánovaná na jeseň 2021.

Pri nakrúcaní Slúžky vdýchla režisérka život opustenému zámku

Sluzka23 resizeNakrúcanie filmu Slúžka na zámku Slatiňany neďaleko Pardubíc, v správe Národného pamiatkového ústavu Českej republiky, sa po mesiaci skončilo. „Starý zámok ožil. Nachvíľu. Predmetom sme vrátili ich pôvodný význam, otvorili okná, rozostlali postele a naplnili skrine... Staré parkety vzdychajú pod každým krokom, zvukári sú z toho na nervy. Éterické siluety žien stiahnutých do korzetov... Pokúšame sa porozumieť svetu, ktorý už sto rokov nejestvuje,“ popisuje režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrúcanie svojho najnovšieho filmu.

Padla prvá klapka filmu Svetlonoc

Bfilmlogo resizeDňa 4. augusta padla v Stankovanoch pri Ružomberku prvá klapka nového filmu Terezy Nvotovej Svetlonoc. Druhý film tvorivého tímu, ktorý stojí za filmom Špina, hovorí o cene slobody a odvahe odmietnuť konvenčnú cestu.

Ako byť mamou a nezblázniť sa z toho rieši film Matky

Matky2 resizeUprostred leta padla prvá klapka romantickej komédie Matky režiséra Vojtěcha Moravca o tom, aké to naozaj je byť v dnešnej dobe mamou malých detí a okrem toho súčasne aj ženou, kamarátkou a partnerkou. Vzťahy a láska môžu byť popri materstve náročnejšie, ale rozhodne sa nikam nestratia. Aspoň nie natrvalo. Mužskými partnermi hlavných hrdiniek budú Jakub Prachař, Jiří Langmajer, Vladimír Polívka, Václav Neužil a Štěpán Benoni.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.