Správa o stave slovenskej audiovízie za rok 2019

CreativeEuropaMedialogo resizeRok 2019 bol pre slovenskú audiovíziu opäť mimoriadne úspešný, v mnohých ohľadoch sme zaznamenali rekordné údaje. Predovšetkým vo dvoch kľúčových oblastiach – vo filmovej produkcii a v kinodistribúcii. V roku 2019 vzniklo rekordných 44 celovečerných filmov pre kiná (z nich bolo 27 hraných, 16 dokumentárnych a jedno pásmo animovaných filmov). Zároveň bolo z celkového počtu až 24 majoritných (14 hraných, 9 dokumentárnych a jedno pásmo animovaných filmov boli buď 100 % slovenské, majoritné, alebo paritné). Z celkového počtu filmov bolo 12 debutov, je to rovnaké množstvo ako v roku 2018.

SFÚ v roku 2019 hospodáril transparentne

SFUlogo resizeV podmienkach zložitej ekonomickej situácie Slovenský filmový ústav (SFÚ) aj v minulom roku nielen udržiaval, ale aj  zvyšoval úroveň a kvalitu služieb naprieč všetkými oddeleniami. Transparentne pokračoval v napĺňaní základnej činnosti, v realizácii prioritných projektov, pripomenul si významné výročia prostredníctvom rôznorodých aktivít doma i v zahraničí a v Kine Lumière zaznamenal historický rekord návštevnosti. Už po dvadsiaty raz za sebou dosiahol ziskový hospodársky výsledok.

Distribučná spoločnosť Filmtopia začína rok so silnými titulmi

Filmtopialogo resizeDistribučná spoločnosť Filmtopia, ktorá sa roky sústredila na náročnejšiu kinematografiu, vstúpila do nového roku 2020 po novom. Vedenia sa chopila nová riaditeľka Silvia Učňová Kapustová s takmer dvadsaťročnou skúsenosťou s klubovou scénou.

Správa o stave slovenskej audivízie v roku 2018

youporn fetishtube tube8

CreativeEuropeMedia resizeMinulý rok sme na tomto mieste napísali : „ užívajme si úspechy roku 2017, pretože sa tak skoro nezopakujú“ . Výsledky slovenskej audiovízie v roku 2018 to iba potvrdili. Návštevnosť v kinách v roku 2018 zaznamenala pokles oproti predchádzajúcemu roku o 10,88 _, do kín prišlo 5 964 758 divákov. Na druhej strane sme zaznamenali rekordný počet filmových predstavení (197 789, čo predstavuje nárast o 3,14 _). Tržby poklesli iba mierne – 33 040 891 eur je pokles o 4,27 _. Dôvodom je zvýšenie priemernej ceny vstupeniek z 5,16 na 5,54 eur, čo je nárast o 7,42 _. Považujeme to za dôkaz, že slovenskej ekonomike sa vo všeobecnosti darí, stúpa priemerná mzda, a tým aj ekonomické možnosti domácností a prevádzkovatelia kín na tento fakt rýchlo zareagovali.

Vlani si SFÚ pripomenul 55. výročie a odovzdával ocenenia

SFUlogo resizeV minulom roku Slovenský filmový ústav (SFÚ) oslávil 55. výročie svojho vzniku. Rôznymi aktivitami si pripomenul aj celospoločenské historické výročia a okrúhle životné jubileá významných slovenských tvorcov. Aj vlani ústav transparentne pokračoval v napĺňaní základnej činnosti, v realizácii prioritných projektov a zopakoval aj svoj rekord návštevnosti v Kine Lumière, hoci celoslovenská návštevnosť zaznamenala pokles. Opakovane dosiahol ziskový hospodársky výsledok.

Neznáma história v novom dokumente

Pochoduj resizeNa sklonku novembra sa v bratislavskom kine Lumière predstavil svojím samostatným kino-distribučným režisérskym debutom, historickým dokumentom Pochoduj alebo zomri mladý kameraman, zvukár a producent Michael Kaboš, syn známeho dokumentaristu Ladislava a dramaturgičky i producentky Svatavy Marie Kabošovcov.

Správa o stave slovenskej audiovízie v roku 2017

Správa o stave slovenskej audiovízie v roku 2017

Press servis (krátené)

CreativeMediaDesk resizeSpráva o stave slovenskej audiovízie v roku 2017 je v poradí jubilejná pätnásta, ktorú naša kancelária Creative Europe Desk vydáva. Jubileum oslávime aj tým, že Správa je, čo sa týka rôznych aspektov audiovizuálneho priemyslu, mimoriadne priaznivá. Výsledky slovenských filmov v domácej distribúcii a úspechy na medzinárodných festivaloch sú najlepšie v celej histórii samostatného Slovenska.

Slovenský filmový ústav hospodáril so ziskom

SFUlogo resizeNapriek náročnosti ekonomickej situácie bol rok 2017 pre Slovenský filmový ústav (SFÚ) úspešný, opakovane dosiahol ziskový hospodársky výsledok. V minulom roku ústav pokračoval v realizácii prioritných projektov, napĺňaní základnej činnosti a podarilo sa mu dosiahnuť aj rekordné čísla. Kino Lumière vlani pokorilo návštevnosť 100 000 divákov a v súlade s aktuálnym trendom zaznamenalo nárast záujmu o domácu kinematografiu. Tento rok v apríli SFÚ oslávi 55. výročie od svojho vzniku.

Websterovci vychádzajú na DVD

027 resizePočas Vianočných sviatkov uviedla RTVS v premiére nový animovaný seriál Websterovci. Na pôvabnú pavúčiu rodinku je veľmi jednoduché namotať sa. Preto tvorcovia seriálu prichádzajú s DVD, vďaka ktorému si môžete všetkých šesť častí pozrieť kedykoľvek si len zmyslíte.

Názory študentov FTF VŠMU na filmy Be2Can 4

FilmEuropelogo resizeOrganizátor Be2Can, spoločnosť Film Europe, v spolupráci s pedagógom Michalom Kondrlom z Ateliéru strihovejskladby na FTF VŠMU v Bratislave sa rozhodli po prvýkrát zapojiť do prehliadky, prezentujúcej filmy z festivalov v Benátkach, Berlíne a v Cannes, študentov, ktorých úlohou bolo ohodnotiť filmy z programu Be2Can a napísať na ne svoj názor. Prvými porotcami Ceny študentov Ateliéru strihovej skladby FTF VŠMU na Be2Can sa stali Tomáš Figura, Roman Kelemen, Dominik Reisel, Michal Beránek a Peter Sedláčik. Po zrátaní celkového počtu bodov sa víťazným filmom stal Štvorec švédskeho režiséra Rubena Östlunda. Prinášame vám výber z ich hodnotení.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.