Filmsurfing

Filsurfinglogo resizePo seriáloch Škandál po anglicky a Škandál v britskom štýle, štúdio Amazon ohlásilo ďalšie pokračovanie pod názvom A Very Royal Scandal, inšpirovaný sexuálnymi škandálmi člena britskej rodiny, princa Andrewa a jeho kontaktami s Jeffrey Epsteinom, americkým finančníkom a pedofilom (recenzia dokumentárneho seriálu Nechutne bohatý: moc a zvrhlosť Jeffreyho Epsteina je na našom webe). Príbeh sa odvíja od rozhovoru Andrewa s novinárkou Emily Maitlis, po ktorom princ rezignoval na svoje verejné funkcie člena kráľovskej rodiny. Rolu Andrewa vytvoril Michael Sheen a rolu novinárky Ruth Wilson.

Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeBývalý britský premiér Boris Johnson (59), ktorý od júna píše stĺpčeky pre denník Daily Mirror, bude moderátorom a komentátorom britskej GB News, ktorá vznikla v roku 2021. Do jeho novej agendy budú patriť voľby v Británii , ktoré budú v januára 2025 i v USA , ktoré budú na budúci rok. „ Budem tomuto skvelému kanálu poskytovať svoje neprikrášlené názory na všetko od Ruska po Čínu a vojnu na Ukrajine, na to, ako všetky tieto výzvy riešiť, na obrovské príležitosti, ktoré sú pred nami,“ povedal pre sociálnu platformu X.

Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeBosnianská režisérka Jasmila Žbanič (Quo vadis Aida, Grbavica) predstavila na festivale v Benátkach svoj prvý šesťdielny seriál Znam kako dišeš (I Know Your Soul), príbeh prokurátorky Neveny, ktorá sa rozvádza a s problémami zvláda výchovu syna Dina. S kauzou samovraždy mladého chlapca čelí politickému tlaku i záujmu verejnosti. Seriál inšpirovali konkrétne udalosti v Sarajeve.

Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeZoznam severských filmov, ktoré sa predstavia na tohtoročnom MFF Toronto (7.-17. septembra) je dlhý, premiéru bude mať film A Happy Day nórskeho režiséra kurdského pôvodu Hishama Zamana, odohrávajúci sa v utečeneckom tábore na severe Nórska, kde traja chlapci čakajú na svoje 18. narodeniny. Švéd Lukas Moodyson predstaví novú komédiu Together 99, Dán Nikolaj Arcel film Promised Land s Madsom Mikkelsenom. Ten dorazí na festival po premiére v Benátkach. Premiéru bude mať fínsko-švédsko-belgicko-estónsky seriál Estonia, o potopení trajektu v roku 1994, ktorý plával z estónskeho Tallinnu do Štokholmu. Pri tejto katastrofe zahynulo 854 ľudí. Jeho premiéra je plánovaná na polovicu októbra. Dánka Lone Scherfing (Taliančina pre začiatočníkov) uvedie španielsko-francúzsko čílsky film Movie Teller v hlavnej úlohe s francúzskou herečkou Berenice Béjo, Nór Kristoffer Borgli (Je mi zo seba zle) americkú produkciu s Nicolasom Cagom Dream Scenario, Vigo Mortensen western The Dead Don´t Hurt.

Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeVo francúzskom Lille sa od roku 2018 koná každoročne prestížny festival seriálov Seriesmania. Porota, v ktorej tohto roku v marci zasadli okrem iných i americká režisérka Lisa Joy, herečka Emanuelle Béjart a indický režisér Anurag Kashyap, udelila Grand Prix iránskemu seriálu The Actor režiséra Nimu Javidiho. Cena za najlepší scenár pripadla nórskemu seriálu The Fortress. Odohráva sa v blízkej budúcnosti, kedy sa Nórsko rozhodlo oddeliť kvôli bezpečnosti od zbytku sveta obrovským múrom.

 

Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeTragický koniec výpravy k vraku Titanicu komentoval i režisér slávneho filmu Titanic James Cameron. Vyhlásil, že k tragédii Titanu viedli tie isté dôvody, ako v prípade katastrofy z roku 1912. „Kapitána veľa krát varovali pred stretom s ľadovcom a napriek tomu k nemu plával bez obmedzenia rýchlosti.“ V roku 2003 mal premiéru dokument Tajomstvo Titaniku 3D, výsledok expedície k vraku potopenej lode.V rozhovore pre Playboy v roku 2009 Cameron vyhlásil: „Nakrútil som Titanic nie preto, že som chcel film, ale preto, aby som sa dostal k lodi. Titanic bol ako Mount Everest uprostred morských vrakov… Keď som sa dozvedel o skupine ľudí, ktorí sa k nej ponárali, aby nakrútili film v technológii IMAX, povedal som, že nakrútim hollywoodsky film, aby som mohol financovať expedíciu a urobiť to isté, čo oni.“

Správa o slovenskej audiovízíi v roku 2022

CreativaEuroepMedialogo resize V úvodnom slove predchádzajúcej Správy o stave slovenskej audiovízie sme uviedli: „V druhej polovici roku 2021 sme boli svedkom oživenia v celej európskej audiovízii a tak veríme, že dno sme už dosiahli a výsledky v ďalšom roku potvrdia stúpajúce trendy v produkcii i distribúcii.“

Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeRiddley Scott finišuje podľa posledných správ s obsadením sequelu Gladiátora 2. Rolu imperátora Getu mal pôvode hrať Barry Keoghan (Zabitie posvätného jeleňa, 2017), ale kvôli iným záväzkom, roli v novom filme Bird britskej režisérky Andrey Arnold ( tv seriál Malé veľké klamstvá) ho nahradí Fred Hechinger (Quin Mossbacher z Bieleho lotosa). Vo filme, ktorého premiéru plánuje Paramount na 24. november 2024 bude hrať Denzel Washington, Pedro Pascal (tv seriál Last of Us) i hrdina Faudy Lior Raz.

Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeZačiatkom apríla oslávilo 100. jubileum hollywoodske štúdio Warner Bros, ktoré v roku 1923 založili bratia Harry, Albert, Sam a Jack Warnerovci. Do Ameriky prišli ako deti s matkou z mestečka Kranosielc na východe Poľska, v tej dobe súčasť Ruského impéria, v roku 1889. Ich pôvodné meno Woron alebo Wonsal, bolo poangličtené na Warner. V roku 1918 otvorili štúdio na Sunset Boulevard v Hollywoode a oficiálnym dátumom vzniku je 4. apríl 1923. Pre kampaň , do ktorej sú zapojené všetky divízie štúdia, zvolili organizátori tagline Celebrating Every Story. V obsiahlej „knižnici“ štúdia majú svoje miesto nesmrteľné hity, od Casablanky (1942) , Mechanického pomaranča (1971) až k Harry Potterovi a Matrixu.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizePrestížny americký časopis MovieMaker uverejnil zoznam dvadsiatich najprestížnejších filmových festivalov sveta. Medzi prvú päťku patrí podľa očakávania Cannes, Benátky a Berlín, v tesnom konkurenčnom napätí s Torontom a Sundance. V zozname je okrem iných i  MFF Karlove Vary(pôvabne situovaný do Československa), Varšava, Camerimage v Toruni, Tallin, Locarno i Rotterdam. Z ázijských Goa v Indii a Tokyo, ďalej Mar del Plata v Argentíne , egyptská Káhira a austrálsky festival v Melbourne.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.