Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeRiddley Scott finišuje podľa posledných správ s obsadením sequelu Gladiátora 2. Rolu imperátora Getu mal pôvode hrať Barry Keoghan (Zabitie posvätného jeleňa, 2017), ale kvôli iným záväzkom, roli v novom filme Bird britskej režisérky Andrey Arnold ( tv seriál Malé veľké klamstvá) ho nahradí Fred Hechinger (Quin Mossbacher z Bieleho lotosa). Vo filme, ktorého premiéru plánuje Paramount na 24. november 2024 bude hrať Denzel Washington, Pedro Pascal (tv seriál Last of Us) i hrdina Faudy Lior Raz.

Filmsurfing

Filsurfinglogo resizeZačiatkom apríla oslávilo 100. jubileum hollywoodske štúdio Warner Bros, ktoré v roku 1923 založili bratia Harry, Albert, Sam a Jack Warnerovci. Do Ameriky prišli ako deti s matkou z mestečka Kranosielc na východe Poľska, v tej dobe súčasť Ruského impéria, v roku 1889. Ich pôvodné meno Woron alebo Wonsal, bolo poangličtené na Warner. V roku 1918 otvorili štúdio na Sunset Boulevard v Hollywoode a oficiálnym dátumom vzniku je 4. apríl 1923. Pre kampaň , do ktorej sú zapojené všetky divízie štúdia, zvolili organizátori tagline Celebrating Every Story. V obsiahlej „knižnici“ štúdia majú svoje miesto nesmrteľné hity, od Casablanky (1942) , Mechanického pomaranča (1971) až k Harry Potterovi a Matrixu.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizePrestížny americký časopis MovieMaker uverejnil zoznam dvadsiatich najprestížnejších filmových festivalov sveta. Medzi prvú päťku patrí podľa očakávania Cannes, Benátky a Berlín, v tesnom konkurenčnom napätí s Torontom a Sundance. V zozname je okrem iných i  MFF Karlove Vary(pôvabne situovaný do Československa), Varšava, Camerimage v Toruni, Tallin, Locarno i Rotterdam. Z ázijských Goa v Indii a Tokyo, ďalej Mar del Plata v Argentíne , egyptská Káhira a austrálsky festival v Melbourne.

Aj napriek požiaru Slovenský filmový ústav vlani hospodáril so ziskom

SFUlogo resizeČinnosť Slovenského filmového ústavu (SFÚ) počas prvých troch mesiacov roku 2022 ovplyvňovala ešte pandémia a s ňou súvisiace protiepidemiologické opatrenia, no najnáročnejším obdobím pre inštitúciu bola druhá polovica roka, keď v priestoroch digitalizačného pracoviska na Špitálskej ulici v objekte Kina Lumière vypukol požiar s devastačnými následkami. Napriek zložitej situácii bolo hospodárenie SFÚ vyrovnané a inštitúcia dosiahla zlepšený hospodársky výsledok.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeNový film aj u nás známeho čínskeho režiséra Zhanga Yimoua má názov Full River Red a ide o dobovú drámu s detektívnou zápletkou. V hlavných úlohách sa objavia Shen Teng a Jackson Yee. Názov filmu inšpirovala najznámejšia báseň generála Yue Feia, z obdobia Južnej dynastie Song (1127-1279), známeho svojim patriotizmom. Nechal popraviť premiéra Qin Huia, jedného z najpodlejších politikov čínskej histórie.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeNa svoj nový projekt Megalopolis, sústredil ikonický, dnes už 83-ročný režisér Francis Ford Coppola skvelú hereckú družinu – Adam Driver, DustinHoffman, Forest Whitaker, Laurence Fishbourne, Jon Voight, Talia Shire a Shia LaBeouf. Ide o príbeh architekta, ktorý sa pokúša znovu vybudovať New York po katastrofe. Podľa komentátorov Hollywood Reporter však porušil nepísané pravidlo Hollywoodu, „nikdy netoč za vlastné peniaze“.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizePredsedníčkou poroty na 73. ročníku Berlinale (16.2. 2023) bude americká herečka Kristen Stewart (32). Oznámili to 9. decembra výkonná riaditeľka festivalu Mariette Rissenbeek a umelecký riaditeľ Carlo Chatrian. Označili ju za jednu z najtalentovanejších, mnohostranných herečiek mladej generácie a za skvelý most medzi USA a Európou. Hrala dcéru Jody Foster vo filme Úkryt (2002) Davida Finchera , sérii Twilight Saga (2008-2012) a v tandeme s Juliette Binoche vo filme Sils Maria (2014) francúzskeho režiséra Oliviera Assayasa.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeS festivalom, venovaným kameramanskému umeniu, začal festival Camerimage (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage) v poľskej Toruni už v roku 1993 a od roku 2017 úspešne pokračuje pod názvom EnergaCamerimage, keďže súčasťou sponzorského tímu sa stala skupina Energa, patriaca do spoločnosti Orlen. Tá sa zaoberá spracúvaním ropy a distribúciou pohonných hmôt. Festival sa koná každoročne od 12.- 19. novembra a udeľuje ceny, Zlaté žaby, pre tandem režisér - kameraman. Do programu sú zaradené okrem medzinárodnej a domácej súťaže hraných a dokumentárnych filmov, aj súťaž študentských filmov, videoklipov a televíznych seriálov.

 

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizePri príležitosti premiéry rakúskeho filmu Rimini (filmový diptych, doplnený filmom Sparta), kultového režiséra Ulricha Seidla, si pripomeňme nedávne úspechy susednej kinematografie. Na MFF Cannes v sekcii Un certain regard získala cenu za najlepší herecký výkon Vicky Krieps za rolu Sissy vo filme Korzet režisérky Marie Kreutzer. Film sa bude uchádzať v boji o Oscarov.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeNa MFF Benátky, ktorý sa rozbehne 31. augusta, bude mať premiéru Kingdom Exodus, tretia a posledná časť kultovej nemocničnej série z 90. rokov pod názvom Kráľovstvo. V päťdielnom komediálnom seriáli, odohrávajúci sa opäť v kodaňskej nemocnici Kingdom sa predstavia známi dánski herci, MikaelPersbrandt, Lars Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, David Denci a ďalší. Na scenári spolupracoval s režisérom Larsom von Trierom i Niels Vorsel, ktorý bol autorom i predchádzajúcich častí seriálu. Pre české a slovenské kiná zakúpila seriál spoločnosť Aerofilms. Hovorkyňa Trierovej spoločnosti Zentropa oznámila, že 66 ročnému enfant terrible dánskeho filmu a spoluzakladateľovi manifestu Dogma 95, diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.