Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeNa svoj nový projekt Megalopolis, sústredil ikonický, dnes už 83-ročný režisér Francis Ford Coppola skvelú hereckú družinu – Adam Driver, DustinHoffman, Forest Whitaker, Laurence Fishbourne, Jon Voight, Talia Shire a Shia LaBeouf. Ide o príbeh architekta, ktorý sa pokúša znovu vybudovať New York po katastrofe. Podľa komentátorov Hollywood Reporter však porušil nepísané pravidlo Hollywoodu, „nikdy netoč za vlastné peniaze“.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizePredsedníčkou poroty na 73. ročníku Berlinale (16.2. 2023) bude americká herečka Kristen Stewart (32). Oznámili to 9. decembra výkonná riaditeľka festivalu Mariette Rissenbeek a umelecký riaditeľ Carlo Chatrian. Označili ju za jednu z najtalentovanejších, mnohostranných herečiek mladej generácie a za skvelý most medzi USA a Európou. Hrala dcéru Jody Foster vo filme Úkryt (2002) Davida Finchera , sérii Twilight Saga (2008-2012) a v tandeme s Juliette Binoche vo filme Sils Maria (2014) francúzskeho režiséra Oliviera Assayasa.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeS festivalom, venovaným kameramanskému umeniu, začal festival Camerimage (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage) v poľskej Toruni už v roku 1993 a od roku 2017 úspešne pokračuje pod názvom EnergaCamerimage, keďže súčasťou sponzorského tímu sa stala skupina Energa, patriaca do spoločnosti Orlen. Tá sa zaoberá spracúvaním ropy a distribúciou pohonných hmôt. Festival sa koná každoročne od 12.- 19. novembra a udeľuje ceny, Zlaté žaby, pre tandem režisér - kameraman. Do programu sú zaradené okrem medzinárodnej a domácej súťaže hraných a dokumentárnych filmov, aj súťaž študentských filmov, videoklipov a televíznych seriálov.

 

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizePri príležitosti premiéry rakúskeho filmu Rimini (filmový diptych, doplnený filmom Sparta), kultového režiséra Ulricha Seidla, si pripomeňme nedávne úspechy susednej kinematografie. Na MFF Cannes v sekcii Un certain regard získala cenu za najlepší herecký výkon Vicky Krieps za rolu Sissy vo filme Korzet režisérky Marie Kreutzer. Film sa bude uchádzať v boji o Oscarov.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeNa MFF Benátky, ktorý sa rozbehne 31. augusta, bude mať premiéru Kingdom Exodus, tretia a posledná časť kultovej nemocničnej série z 90. rokov pod názvom Kráľovstvo. V päťdielnom komediálnom seriáli, odohrávajúci sa opäť v kodaňskej nemocnici Kingdom sa predstavia známi dánski herci, MikaelPersbrandt, Lars Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, David Denci a ďalší. Na scenári spolupracoval s režisérom Larsom von Trierom i Niels Vorsel, ktorý bol autorom i predchádzajúcich častí seriálu. Pre české a slovenské kiná zakúpila seriál spoločnosť Aerofilms. Hovorkyňa Trierovej spoločnosti Zentropa oznámila, že 66 ročnému enfant terrible dánskeho filmu a spoluzakladateľovi manifestu Dogma 95, diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizePrestížne Emmy Awards sa budú odvzdávať 12. septembra v Microsoft Theatre v Los Angeles. Najviac nominácií získal seriál Boj o moc (Succession, 2018-2022), prístupný na HBO Max a Ted Lasso (2020-2022) zo streamu Apple TV+. V kategórii “drama series” je nominovaných osem seriálov– StrangerThings, Better Call Saul, Ozark, Euphoria, Severance, Squid Game, Succession (Boj o moc), Yellowjackets.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeAsi nejlepším vodítkom pri výbere najoceňovanejších filmov alebo seriálov sú národné ceny. Oscary, Zlaté glóbusy alebo ceny BAFTA sa k nám dostanú akosi automaticky. Inak je to s menšími regiónmi. Pohľad do archívov napríklad švédskej televíznej ceny Kristallen a filmovej Guldbagge vás rýchle zorientuje v tom, čo stojí zato vyhľadať a čo ani veľmi nie. Dáni majú svojho Roberta, udeľovaného dánskou filmovou akadémiou a vyplatí sa sledovať i Bodil award. Tú zase udeľuje asociácia filmových kritikov a to už od roku 1948. Je teda jednou z nejstarších filmových cien v Európe.

Správa o stave slovenskej audiovízie v roku 2021

CreativeEuropalogoRok 2021 bol druhým rokom pandémie a v mnohých ohľadoch bol pre audiovíziu ešte ťažším a komplikovanejším, ako rok 2020. Zaznamenali sme ďalšie poklesy, či už v produkcii filmov, návštevnosti, alebo v počte realizovaných festivalov a filmových podujatí.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeUž teraz sa môžme tešiť na nový dánsky film Nikolaja Arcela s Madsom Mikkelsenom v hlavnej roli. Má názov Kráľova zem (King´s Land) a začne sa natáčať v septembri tohto roku. Okrem Dánska a Nemecka to bude opäť, ako v prípade Margrete – kráľovna severu (2021) aj v Českej republike. 

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeNa MFF Cannes, ktorý sa bude konať od 17. do 28. mája sa do hlavnej súťaže dostal poľsko- taliansky film Jerzyho Skolimowského IÁ , čo je hlas malého oslíka (poľsky IO a anglicky EO), putujúceho z rúk do rúk, dobrých i tých horších.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.