Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeNa MFF Benátky, ktorý sa rozbehne 31. augusta, bude mať premiéru Kingdom Exodus, tretia a posledná časť kultovej nemocničnej série z 90. rokov pod názvom Kráľovstvo. V päťdielnom komediálnom seriáli, odohrávajúci sa opäť v kodaňskej nemocnici Kingdom sa predstavia známi dánski herci, MikaelPersbrandt, Lars Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, David Denci a ďalší. Na scenári spolupracoval s režisérom Larsom von Trierom i Niels Vorsel, ktorý bol autorom i predchádzajúcich častí seriálu. Pre české a slovenské kiná zakúpila seriál spoločnosť Aerofilms. Hovorkyňa Trierovej spoločnosti Zentropa oznámila, že 66 ročnému enfant terrible dánskeho filmu a spoluzakladateľovi manifestu Dogma 95, diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizePrestížne Emmy Awards sa budú odvzdávať 12. septembra v Microsoft Theatre v Los Angeles. Najviac nominácií získal seriál Boj o moc (Succession, 2018-2022), prístupný na HBO Max a Ted Lasso (2020-2022) zo streamu Apple TV+. V kategórii “drama series” je nominovaných osem seriálov– StrangerThings, Better Call Saul, Ozark, Euphoria, Severance, Squid Game, Succession (Boj o moc), Yellowjackets.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeAsi nejlepším vodítkom pri výbere najoceňovanejších filmov alebo seriálov sú národné ceny. Oscary, Zlaté glóbusy alebo ceny BAFTA sa k nám dostanú akosi automaticky. Inak je to s menšími regiónmi. Pohľad do archívov napríklad švédskej televíznej ceny Kristallen a filmovej Guldbagge vás rýchle zorientuje v tom, čo stojí zato vyhľadať a čo ani veľmi nie. Dáni majú svojho Roberta, udeľovaného dánskou filmovou akadémiou a vyplatí sa sledovať i Bodil award. Tú zase udeľuje asociácia filmových kritikov a to už od roku 1948. Je teda jednou z nejstarších filmových cien v Európe.

Správa o stave slovenskej audiovízie v roku 2021

CreativeEuropalogoRok 2021 bol druhým rokom pandémie a v mnohých ohľadoch bol pre audiovíziu ešte ťažším a komplikovanejším, ako rok 2020. Zaznamenali sme ďalšie poklesy, či už v produkcii filmov, návštevnosti, alebo v počte realizovaných festivalov a filmových podujatí.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeUž teraz sa môžme tešiť na nový dánsky film Nikolaja Arcela s Madsom Mikkelsenom v hlavnej roli. Má názov Kráľova zem (King´s Land) a začne sa natáčať v septembri tohto roku. Okrem Dánska a Nemecka to bude opäť, ako v prípade Margrete – kráľovna severu (2021) aj v Českej republike. 

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeNa MFF Cannes, ktorý sa bude konať od 17. do 28. mája sa do hlavnej súťaže dostal poľsko- taliansky film Jerzyho Skolimowského IÁ , čo je hlas malého oslíka (poľsky IO a anglicky EO), putujúceho z rúk do rúk, dobrých i tých horších.

Ako Slovenský filmový ústav v roku 2021 hospodáril

SFUlogo resize„Rok 2021 môžeme komplexne zhodnotiť ako ťažký a neštandardný z dôvodu pandémie koronavírusu, ktorá zasiahla do plánovaných projektov a činností SFÚ,“ hovorí Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ), keď sa obracia za rokom 2021 v jedinej štátnej inštitúcii na Slovensku, ktorá sa komplexne zaoberá filmom a kinematografiou. Napriek zložitým podmienkam však činnosti SFÚ neboli prerušené a inštitúcii sa opäť podarilo dosiahnuť zlepšený hospodársky výsledok. Rok 2021 bol pre SFÚ výnimočný najmä tým, že sa niesol v znamení osláv storočnice slovenskej kinematografie.

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeStále aktuálnejšie sa v súvislosti s napadnutím Ukrajiny hovorí o zoznamoch umelcov, podporujúcich Putina, ktorí boli naviac prítomní na masovom mítingu, kde zúčastnení oslavovali výročie obsadenia a okupácie Krymu ruskou armádou. Tak napríklad, lotyšské Ministerstvo kultúry sa obrátilo na Ministerstvo zahraničných vecí, aby zakázali vstup do Lotyšska podporovateľom súčasného režimu. Na čierny zoznam patrí nielen Nikita Michalkov (76), ale aj herci Vladimír Maškov, Dmitrij Pevcov alebo Marat Bašarov.

Filmsurfing

filmsurfinglogo resizeSpory režiséra Alexandra Sokurova s prezidentom Putinom sú dôkazom, že v Rusku existujú kritické hlasy k jeho krokom na medzinárodnej scéne. Na YouTube je okrem iného prosba z roku 2015 adresovaná Putinovi ohľadne ukrajinského režiséra Olega Sencova, odsúdeného na dvadsať rokov, i záznam z decembrového online stretnutia Rady pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudských práv pri úrade prezidenta (skratka SPČ).

Filmsurfing

filmsurfing farba s okrajom resizeVážení čitatelia, rozhodli sme sa prinášať informácie o tom, čo sa vo filmovom svete deje, čo sa pripravuje, čo chystajú festivaly. Poprípade časom priniesť aj malé klebietky, samozrejme, len tie, ktoré nikomu neuškodia. Nie sme časopis bulváru, nefandíme mu. Dúfame, že vás náš pokus rozšíriť informácie Filmpressu poteší a podľa odozvy sa rozhodneme v akom časovom intervale budeme tieto novoty dopĺňať. Nájdete ich vždy v rubrike Zaujímavosti.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.