Filmsurfing
Pulitzerove ceny, ktoré sa v USA udeľujú každoročne (v roku 2024 6. mája), zahŕňajú aj ceny za kritiku divadelnú, literárnu, televíznu, ale aj filmovú. Tohto roku ju získal mladý filmový kritik, píšuci aj pre The New Yorker i Los Angeles Times, Justin Chang. Cena pre kritikov sa udeľuje od roku 1970 (samotná cena je pomenovaná po Josephovi Pulitzerovi, politikovi a novinárovi maďarského pôvodu) a dvakrát ju dostal len filmový kritik Wesley Morris. Chang podľa všetkého upútal publikum svojim článkom na obranu Christophera Nolana a jeho Oppenheimera kvôli rozhodnutiu nevložiť do filmu scény z Hirošimy a Nagasaki. Chang je členom National Society of Film Critics, ktorá tiež každoročne udeľuje ceny za najlepšie filmy. Za rok 2023 vybrali film Past Lives, druhým bol Zóna záujmu a tretím Oppenheimer. Najlepším zahraničným filmom bol podľa amerických filmových kritikov Karaoke Blues Aki Kaurismakiho.
Vo veku 71 rokov zomrel známy poľský skladateľ Jan A.P. Kaczmarek, autor hudby k filmom Agnieszky Holland Úplné zatmenie (1995), Washingtonove námestie (1997) a Tretí zázrak (1999), Quo Vadis (2001) Jerzy Kawalerowicza a mnohých ďalších. Za hudbu k filmu Hľadanie Krajiny-Nekrajiny (2004) režiséra Marca Forstera dostal Oscara. V 70. rokoch pracoval v divadle u Jerzy Grotowského. Po roku 1989 sa usadil v Spojených štátoch. Je autorom hudby k mnohým zahraničným filmom – medzi inými i Aimeé a Jaguár (1999), Hačiko príbeh psa (2008) Lasse Hallstroma i k českému filmu Petra Zelenku Karamazovci (2008).
Majster sveta v ťažkej váhe, ukrajinský boxer Olexandr Usyk si zahrá vo filme Smashing Machine v réžii Bennyho Safdie spolu s Dwayne Johnsonom a Emily Blunt. Je to životopis hviezdneho zápasníka MMA Marka Kerra (1968) a Usyk si zahrá zápasníka MMA Ihora Vovčančyna. Benny Safdie je známy aj ako herec z filmov Licorice Pizza (2021) alebo Oppeheimer (2023). Spolupracoval aj na seriáli The Curse ako producent, scenárista i herec.
V apríli sa odovzdávali islandské filmové ceny Edda Awards. Triumfoval film Na ceste s mamou režiséra Hilmara Oddssona, natočený v koprodukcii s Estónskom. Získal aj ďalších osem cien, vrátane réžie, scenára, zvuku, kamery a hereckých výkonov. Najlepším dokumentom boli Sestry z dymovej sauny ( recenzia na našom webe) estónskej režisérky Anny Hint a na koprodukcii sa okrem Estónska podieľalo i Francúzsko. Za špeciálne efekty si Edda odniesol thriller Operácia Napoleon režiséra Óskara Thora Axelsonna, ktorý sa podieľal aj na réžii seriálu V pasci (2016-2017). V zozname ocenených je i krátky film Felt Cute a Wild Game režisérky Elsy Marie Jakobsdóttir. Najlepším zahraničným filmom bola Anatómia pádu.
Nový film rakúskej režisérky Kurdwin Ayub má názov Mond a rozpráva príbeh viedenskej kickboxerky Sarah (Florentina Holzinger), ktorá prijme ponuku trénovať dcéry v jednej bohatej blízkovýchodnej rodine. Trénerka sa ocitne v cudzom, uzavretom svete bez internetu a ako sa ukáže, sestry nemajú o šport žiadny záujem. Natáčalo sa v Jordánsku. Film vzniká v Ulrich Seidl Filmproduction a premiéru bude mať ešte tohto roku. Od režisérky Kurdwin Ayub sme viedli na Art Film Feste film Sonne.
Poľský režisér Jan P. Matuszyński (Nezanechať stopy, 2021) natáča pre spoločnosť Warner Bros Discovery špiónsky seriál Przesmyk (Priesmyk) a odohráva sa na pohraničí medzi Poľskom, Bieloruskom, Ruskom a Litvou v roku 2021, kedy silnie snaha Ruska viesť hybridnú vojnu. Hlavná hrdinka Ewa Ogniniec je poľskou agentkou a v dôsledku tragédie zvažuje odchod zo služby a chce začať svoj život odznova. Jej partner, ktorý je tiež agentom, je odhalený ruskou kontrarozviedkou a zmizne za záhadných okolností. V hlavnej roli sa predstaví poľská herečka Lena Góra. Seriál uvedie streamovacia platforma Max.
V Prahe sa podľa všetkého natáčal seriál Blade Runner 2099 s hviezdou filmu Všetko, všade, naraz Michele Yeoh. V roli showrunnerky a producentky vystupuje Silka Luisa a prvé dva diely režíruje Jonathan van Tulleken (seriál Šógun), ktorý je i jeden z producentov. Seriál vzniká pre platformu Prime Video. Michele Yeoh môžeme aktuálne vidieť v seriáloch Bratia Sunovci na Netflixe alebo Narodený v Amerike na Disney+.
Nový film maďarského režiséra Kornela Mundruczóa sa začne natáčať v júni v Bostone. Má názov At the Sea a do hlavnej úlohy obsadil herečku Amy Addams (seriál Ostré predmety, 2018, film Žena v okne, 2021). Scenár napísal opäť s Katou Weber (Biely Boh, Mesiac Jupitera, Čriepky ženy). Je o žene, ktorá sa po dlhej rehabilitácii vracia späť k rodine, do prázdninového domu na pláži, kde má prebehnúť jej vstup do nového života. Nová kapitola života bez kariéry a slávy, bohatstva ju vystaví skúške. Musí ju podstúpiť v zápase o svoju novú identitu.
Na produkcii filmu sa podieľa i spoločnosť americká AR Content Alexandra Rodňanského, producenta významných ruských filmov ako Leviatan, Elena, Bez lásky Andreja Zvjaginceva, Dlhaňa Kantemira Balagova, ktorý je obľúbeným filmom Baracka Obamu, Uvoľniť päste Kiry Kovalenko a Mama, som doma Vladimíra Bitokova, žiakov režiséra Alexandra Sokurova z kurzu, ktorý otvoril v Naľčiku, Kabardinsko-Balchašskej republiky v Rusku. Rodňanský ako Ukrajinec sa po vypuknutí vojny stiahol z Ruska, uzavrel svoju Non Stop Production a v roku 2018 začala činnosť jeho americká spoločnosť. Produkovala nový film Kantemira Balagova Butterfly Jam, Miroslava Slabošpytského Okupácia, alebo nový film Laszló Némesa Sirota. Dnes Rodňanský žije medzi Los Angeles, Talianskom a Ukrajinou a jeho americká spoločnosť sa snaží pritiahnuť do Hollywoodu talentovaných mladých tvorcov z východnej Európy. „ Európsky a zvlášť východoeurópsky film bol vždy mojou doménou a pracoval som s najvýznamnejšími režisérmi z tohto teritória. Vidím v ňom potenciál rastu a príležitosť pre rozvoj spoločnosti. Nepredstieram, že som hollywoodsky producent, ale mám skúsenosti ako európsky producent, žijúci v mnohých krajinách. Preto by som chcel vytvoriť priestor pre univerzálnejší filmový priemysel.“ V októbri 2022 bol Rodňanský označený Ministerstvom spravodlivosti za zahraničného agenta a o rok neskôr obvinený a odsúdený za šírenie fake news o ruskej armáde.