Zomrel český oscarový režisér Jiří Menzel

Memzel resizeČeský režisér, herec a spisovateľ Jiří Menzel zomrel vo veku 82 rokov. Oznámila to v nedeľu jeho manželka Olga s tým, že Menzel zomrel v sobotu večer v kruhu svojej rodiny, informujú české médiá.

Zomrel Pavel Branko, doyen slovenskej filmovej kritiky

Branko1Vo veku 99 rokov zomrel významný slovenský filmový kritik, filmový teoretik, filmový publicista, prekladateľ literatúry, redaktor, jazykovedec a historik Pavel Branko. Zomrel 17. augusta, ale na želanie rodiny uverejňujeme informáciu o jeho smrti 24. augusta, v deň poslednej rozlúčky.

Jeho pôvodné priezvisko bolo Haas. Narodil sa 27. apríla 1921 na palube lodi smerujúcej do talianskeho mesta Terst. Jeho matka bola pôvodom ruská úradníčka, otec vojak rakúsko uhorskej armády židovského pôvodu. Vyrastal však na Slovensku, v dedine Húšťava, spoločne s rodičmi, bratom a dvoma sestrami. Stredoškolské štúdium absolvoval na viacerých gymnáziách v Bratislave, kde sa oboznámil s viacerými velikánmi svetovej literatúry, medzi jeho najobľúbenejších patril Jack London. Neskôr v Bratislave absolvoval aj dva semestre na tunajšej Slovenskej vysokej škole technickej, pre pokračovanie v štúdiu však bol potrebný árijský pôvod.

Po dlhej chorobe zomrel kameraman Igor Luther

IGORLUTHER resizeV nedeľu 7. júna 2020 zomrel po dlhej a ťažkej chorobe v Rijeke v Chorvátsku slovenský kameraman Igor Luther, ktorý svojím mimoriadnym talentom a tvorbou presiahol hranice Slovenska. Spolupracoval s Jurajom Jakubiskom, StanislavomBarabášom, Andrzejom Vajdom a stál aj za kamerou filmu Plechový bubienok (1980) Volkera Schlöndorffa, oceneného Oscarom za najlepší cudzojazyčný film. V januári tohto roka si prevzal z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.

Zomrela Viera Budská - Kačáni

VierkaBudska resizeVo veku 73 rokov zomrela 20. septembra  kultúrna redaktorka, výtvarníčka, kurátorka výstav a autorka niekoľkých monografií Viera Budská-Kačáni.

Za Viliamom Jablonickým

ViloJablonicky resize„Redaktor, publicista, kritik, historik kultúry a umenia, vydavateľ“ – tak si napísal do životopisu pre Slovenské centrum PEN Viliam Jablonický (13.5.1948 – 20.8.2019). A všetky oblasti vyplnil svojou aktivitou, prácou. Jeho diapazón záujmov bol široký, ale začínal siedmou múzou – filmom.

Zomrel dramaturg, scenárista a prozaik Albert Marenčin

Marencin resizeV sobotu 9. marca 2019 zomrel vo veku nedožitých 97 rokov slovenský dramaturg, scenárista, prekladateľ, prozaik, básnik, surrealista, výtvarník a kolážista Albert Marenčin, významná osobnosť slovenskej kultúry. Ako vedúci tvorivej skupiny v Štúdiu hraných filmov na Kolibe sa v 60. rokoch minulého storočia zaslúžil o vznik filmov, ktoré stáli na počiatku československej novej vlny. Slovenský filmový ústav (SFÚ) o jeho úmrtí informoval jeho syn Albert Marenčin ml.

Zomrel Miloš Fikejz

MilosFikejzresizeFilmový knihovník, publicista, encyklopedista a fotograf  Miloš Fikejz (11. 10. 1959–15. 1. 2019), žiaľ, už nie je medzi nami. Pracoval nepretržite od roku 1981 ako odborný pracovník v knižnici Národního filmového archívu v Prahe. Od polovice 80. rokov publikoval články v periodikách Film a doba, Záběr, Kino, Filmový přehled.

Zomrel filmový publicista, historik, pedagóg Richard Blech

Blech resizeV piatok 3. novembra 2017 zomrel vo veku 86 rokov po dlhej a ťažkej chorobe slovenský filmový publicista, historik, pedagóg a encyklopedista Richard Blech, autor a vedúci autorského kolektívu niekoľkých významných encyklopedických diel, člen porôt na viacerých domácich i zahraničných festivaloch. Ešte donedávna aktívne publikoval a rozpracovanú mal knihu o americkej herečke, hviezde nemého filmu Pole Negri, ktorej otec pochádzal zo Slovenska.

Zomrel slovenský režisér a scenárista Vlado Balco

VladoBalco2 2 resizeVo štvrtok 31. augusta 2017 zomrel vo veku 68 rokov slovenský režisér, scenárista a pedagóg Vlado Balco. Dlhé roky pôsobil v Slovenskej filmovej tvorbe ako režisér dokumentárnych a krátkych filmov, nakrútil aj viacero hraných filmov, z ktorých divácky najúspešnejším sa stal Rivers of Babylon (1998) podľa rovnomenného románu spisovateľa Petra Pišťanka. Na Vysokej škole múzických umení odovzdával Vlado Balco svoje skúsenosti nastupujúcej generácii mladých tvorcov takmer dvadsať rokov.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.