Zomrel legendárny český herec a režisér Jan Kačer

Jan KačerČeský herec a súčasne aj režisér Jan Kačer, ktorého preslávila rola v adaptácii románu Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen, naposledy vydýchol v piatok 24. mája 2024 vo vysokom veku 87 rokov. Len pár dní pritom odišiel na vlastnú žiadosť z nemocnice v Prahe, kde sa liečil na zápal pľúc. Správu o jeho smrti potvrdila i jeho dcéra Adela Kubačáková.

Zomrel herec Bernard Hill z Titanicu a Pána prsteňov

Bernard HillVo veku 79 rokov zomrel v nedeľu 5. mája 2024 britský herec Bernard Hill. Počas svojej kariéry sa preslávil predovšetkým svojimi vedľajšími úlohami, menovite úlohou kapitána oscarovej snímky Titanic a rovnako zažiaril aj v dvoch dieloch oceňovanej trilógie Pán prsteňov. O tejto smutnej správe informoval verejnosť server BBC News s odvolaním sa na hercovu agentku. Jeho rodina sa k tomu zatiaľ oficiálne nevyjadrila a nie sú známe ani žiadne detaily o jeho skone.

Zomrel Aleš Fuchs (1932 – 2024)

Aleš FuchsPři narození jsem sám, ve smrti jsem sám a mezi tím samé pentle...“ mal napísané na smútočnom oznámení vlastného autorstva z divadelnej hry Příběhy z Dekameronu. A práve tie "pentle" sa rátajú. V prípade Aleša Fuchsa boli bohato rozkošatené, rôznofarebné a nesmierne inšpirujúce, česko – slovenské a opačne. Divadelný a filmový publicista, spisovateľ, scenárista, dramatik a knižný nakladateľ. Každú z týchto oblastí naplnil vrchovato obsahom a nie hociakým. Mal ľahké pero, nadhľad a zmysel pre pomenovanie podstatných zmysluplných javov.

Odišla Hana Brejchová z filmu Lásky jednej plavovlásky

Hana BrejchovaVo veku 77 rokov opustila tento svet ďalšia známa česká osobnosť - herečka Hana Brejchová, sestra ešte o niečo slávnejšej Jany Brejchovej. Ich vzťah pritom nebol už dlhší čas ideálny a roky sa spolu nestýkali. Správu o jej úmrtí oznámila mediám jej neter Tereza Brodská, ktorá sa ju podľa vlastných slov dozvedela od brata.

Po štyroch rokoch v kóme zomrel český herec Josef Laufer

Josef LauferV Česku opäť zavládol smútok, nakoľko svet navždy opustil legendárny herec, spevák a moderátor Josef Laufer. Ten už bol pritom od marca 2020 v umelom spánku po náhlych komplikáciách pri zdanlivo triviálnom zákroku. Z nej sa už nikdy plnohodnotne neprebral a v sobotu 20. apríla 2024 naposledy vydýchol po zástave srdca, čo potvrdila aj jeho dcéra Ester Lauferová. Celkovo sa dožil 84 rokov a fanúšikovia filmu na neho budú spomínať kvôli nejednej roli.

Odišla významná slovenská režisérka Eva Štefankovičová

Eva ŠtefankovičováV utorok 16. apríla 2024 prišla slovenská filmová scéna o ďalšie významné meno. Vo veku 83 rokov totiž naposledy vydýchla Eva Štefankovičová, ktorá sa do slovenskej filmovej histórie zapísala vcelku výrazným spôsobom. Patrila totiž k prvým slovenským režisérkam vôbec a hoci nenakrútila veľa celovečerných filmov, nestratila sa ani v dokumentaristike.

Zomrel uznávaný taliansky režisér Paolo Taviani

Paolo TavianiVo vysokom veku 92 rokov zomrel ešte vo štvrtok 29. februára 2024 uznávaný taliansky tvorca Paolo Taviani. Na filmovej scéne pôsobil spolu so svojim už dlhší čas zosnulým bratom Vittoriom Tavianim s ktorým sa spolu podieľali na mnohých významných talianskych filmoch. Paolo odišiel z tohto sveta po krátkej chorobe v Ríme, v obklopení svojich najbližších rodinných príslušníkov, vrátane manželky.

Zomrel legendárny herec z Rockyho, Carl Weathers

Carl WeathersVo štvrtok 1. februára 2024 opustila filmový svet ďaľšia známa herecká osobnosť. Carl Weathers, ktorého diváci mohli poznať aj z legendárnej série Rocky, zomrel vo veku 76 rokov vo svojom dome v Los Angeles. Jeho rodina potvrdila, že s týmto svetom rozlúčil pokojne behom spánku a v spoločnom vyhlásení zároveň uviedla, že bol výnimočným človekom, ktorý žil výnimočný život.

Odišiel slávny kanadský režisér Norman Jewison

Norman JewisonVo veku úctyhodných 97 rokov zomrel uznávaný kanadský filmový a televízny režisér Norman Jewison. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na agentúru AP. Samotný Jewison zomrel ešte v sobotu vo svojom dome v Los Angeles, no jeho rodina si nepriala bližšie špecifikovať miesto skonu.

Zomrel významný slovenský herec Ivan Letko

Ivan LetkoIvan Letko, ktorého môžu slovenskí diváci poznať predovšetkým z televízie a divadla, sa ešte v nedeľu 21. januára 2024 definitívne rozlúčil s týmto svetom. Skon tejto hereckej legendy slovenského neba potvrdil pre TASR jeho vnuk Daniel Gajdoš s tým, že samotný Letko mal skonať na zlyhanie srdca v jednej z bratislavských nemocníc. V tom čase mal inak 89 rokov a koncom toho roka by dokonca oslávil okrúhlu deväťdesiatku.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.