Zomrel filmový predstaviteľ Dumbledora Michael Gambon

Michael GambonNielen filmový no i čarodejnícky svet ostal aktuálne v smútku - vo veku 82 rokov totiž skonal vo štvrtok 28. septembra 2023 uznávaný britský herec Michael Gambon, ktorého budú mnohí poznať ako predstaviteľa Dumbledora z populárnej ságy Harry Potter. Herecká legenda naposledy vydýchla v jednej z nemocníc v anglickom Withame, pričom osudnou sa jej stal komplikovaný zápal pľúc. Podľa dostupných informácií však herec zomrel pokojnou smrťou v obklopení svojich najbližších, o čom informoval aj denník Guardian.

Zomrel uznávaný slovenský herec Dušan Kaprálik

Dušan KaprálikDušan Kaprálik, legenda slovenskej hereckej scény, sa už ďalšieho dňa nedožije. Vo veku 75 rokov totiž skonal 8. augusta 2023 v domove sociálnych služieb v Dúbravke, pričom správu potvrdila PR manažérka Divadla Nová scéna Zuzana Šebestová. Na jeho úmrtie zareagovala i generálna riaditeľka divadla Ingrid Fašiangová či umelecký riaditeľ Karol Čálik. Herec, režisér i divadelný pedagóg bol totiž jeho súčasťou dlhých 50 sezón a zanechal tak po sebe navždy nezmazateľnú stopu.

Zomrel oscarový režisér William Friedkin

William FriedkinV pondelok 7. augusta 2023 zomrel v Los Angeles na zlyhanie srdca uznávaný americký režisér William Friedkin. V čase úmrtia mal 87 rokov, pričom smutnú správu potvrdil dekan Chapmanovej univerzity Stephen Galloway, kamarát jeho manželky Sherry Lansing. Friedkin nebol už dlhšiu dobu režijne aktívny, no ešte pracoval na svojej poslednej snímke s názvom The Caine Mutiny Court-Martial. Tú však, našťastie, stihol dokončiť a premiéry sa dočká už behom budúceho mesiaca.

Zomrela herečka Jana Šulcová, hviezda komédie S tebou ma baví svet

Jana ŠulcováV piatok 28. júla 2023 tento svet navždy opustila ďalšia herecká legenda. Jana Šulcová, ktorú diváci poznali aj z "komédie storočia" S tebou ma baví svet, zomrela v Prahe vo veku 76 rokov. Informovala o tom jej dcéra Rozália Víznerová, ktorá síce neuviedla príčinu úmrtia, no samotnú herečku už dlhší čas predtým sužovali rôzne zdravotné problémy.

Zomrela legendárna speváčka a herečka Jane Birkin

Jane BirkinV nedeľu 16. júla 2023 zomrela vo veku 76 rokov legendárna osobnosť britsko-francúzskej scény Jane Birkin. Túto správu potvrdilo ministerstvo kultúry v Paríži, ktoré zároveň uviedlo, že naposledy vydýchla vo svojom parížskom dome. Na jej počesť dokonca vznikla i jedna za najslávnejších dámskych kabeliek sveta Birkin Bag od spoločnosti Hermés, vďaka čomu sa nezmazateľne zapísala aj do módnej histórie.

Zomrel spisovateľ a scenárista Milan Kundera

MIlan KunderaVo vysokom veku 94 rokov zomrel známy česko-francúzsky spisovateľ a scenárista Milan Kundera, ktorého dielo dokázalo zaujať ľudí po celom svete. Informáciu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Věra s tým, že slávna osobnosť oboch scén naposledy vydýchla v utorok 11. júla 2023 vo svojom parížskom byte. A hoci sa po svojej emigrácii nikdy nikdy nevrátil do svojej rodnej zeme, na sklonku života sa s ňou dokázal uzmieriť a znovu mu bolo udelené i české občianstvo.

Zomrel uznávaný herec Alan Arkin

Alan ArkinVo vysokom veku 89 rokov opustila tento svet skutočná legenda filmového neba a mimoriadne obľúbený herec Alan Arkin. Naposledy vydýchal v kalifornskom Carlsbade, o čom informoval aj server Variety s odvolaním sa na jeho najbližších rodinných príslušníkov. Arkin mal za sebou dlhú a mimoriadne plodnú kariéru, ktorú sprevádzalo množstvo najrôznejších ocenení vrátane divadelnej Tony či mimoriadne prestížneho Oscara.

Zomrel herec Juraj Sarvaš

Juraj SarvašVo vysokom veku 91 rokov opustil tento svet ďalší známy slovenský umelec, Juraj Sarvaš. Bývalý herec naposledy vydýchol ešte v sobotu 17. júna 2023, čo oznámila médiám jeho dcéra Svetlana Sarvašová. Tá zároveň uviedla, že odišiel z tohto sveta doma presne o jedenástej hodine. Verejnosti bol známy nielen ako herec, no i ako scenárista, režisér, pedagóg či recitátor.

Zomrel herec Treat Williams

Treat WilliamsV pondelok 12. júna 2023 zomrel vo veku 71 rokov americký herec Treat Williams, ktorý vošiel do povedomia divákov vďaka slávnemu muzikálu Vlasy. Túto správu potvrdila pre médiá jeho rodina, pričom osudným sa mu stala nehoda na motorke, ktorá sa udiala v popoludňajších hodinách neďaleko Dorsetu v štáte New York. Okolnosti stále prešetruje polícia, no podľa policajného hlásenia ho prehliadol vodič odbočujúceho vozidla a po prevoze do nemocnice už bol vyhlásený za mŕtveho.

Za fotoreportérom Petrom Leginským

Lego resizeKeď som v roku 1977 nastúpila ako elévka do odborárskeho, vtedy mienkotvorného denníka Práca, na chodbe fajčil štíhly, mladý muž v klubovom saku a elegantných sivých nohaviciach. Tváril sa trošku povznesene a čímsi pripomínal Alaina Delona. Bol to fotoreportér Peter Leginský, ktorému šéfoval Zdeno Cvrček. Rýchlo sme sa skamarátili a po roku 1989 sme sa dokonca stali nerozlučnou dvojicou na rozmanitých spoločenských podujatiach. Ja som postupne v mnohých slovenských printoch zakladala spoločenskú rubriku a Peter ju zásoboval fotografiami zo sveta umenia a spoločnosti. Boli sme spolu deväťkrát na vychýrenom Opernballe vo Viedni a z týchto reportáží, ale aj z fotoreportáží zo sveta slovenského šoubiznisu a dobových celebrít nakoniec vznikla knižka Noci v lakovkách. Pretože Peter študoval na pražskej FAMU a aj na bratislavskej VŠMU, mal veľmi blízko k filmovému prostrediu. Po boku kolegyne Emy Kincelovej sa dlhé roky zúčastnil na filmovom festivale v Cannes a na svet prišla jeho knižka Hviezdy v Cannes. Do konca života bol plný nápadov, invencia ho Legospravna resizeneopúšťala ani v najťažších chvíľach. Dňa 6. júna 2023 náš skvelý kamarát, fotoreportér Peter Leginský, ktorý bol elegantný bonviván, flamender, milovník žien, ale aj senzačný priateľ, spoľahlivý otec rodiny a milujúci starý otrc, na ktorého sa dalo vždy spoľahnúť, opustil tento svet. My sme ho niekedy volali Legoš. Nuž tak teda, milý Legoš, ak už si sa takto rozhodol, pozdravuj tam Nelku Stenchlákovú, Zuzku Mladú aj Ivu Marešovú a množstvo ďalších Prácistov. Všetci ťa predsa mali radi a istotne ťa vítajú s otvorenou náručou. My sa tu zatiaľ s tvojím odchodom musíme vyrovnať. Nuž, nie je to ľahké.

S úctou tvoja kamarátka Boba Laucká

P.S. Stále tomu nedokážem a nechcem uveriť. Boli to krásne časy, keď sme behali po Cannes a niesol si si rebrík, aby si dovidel na hviezdy. Nasmiali sme sa nielen na festivale, ale aj v práci a dlhé roky na žúroch v tvojej záhrade a mnohých stretnutiach v bratislavských kaviarňach, ktoré nikdy neprestali. Budeš mi veľmi chýbať, si nenahraditeľný.

Tvoja verná kamoška Ema Kincelová

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.