Maškrtné medvedie príbehy (ČR 2020)

Maskrtne medvedie pribehyMlsné medvědí příběhy
Animovaný rodinný poviedkový, 45 minút
Scenár: Alexandra Májová, Kateřina Karhánková, Tomáš Končinský, Milada Těšitelová. Réžia: Alexandra Májová, Keteřina Karhánková. Hudba: Prokop Holoubek. Slovenský dabing: Boris Farkaš, David Hartl, Natália Košová, Lucia Vráblicová, Michal Domonkoš, Lukáš Krčmár, Barborka Rajčany, Simonka Polakovičová a ďalší.
Slovenská premiéra: 3. decembra 2020
Jeden je veľký a druhý drobček. Obaja sú medvede a sú stále hladní. Nielen nielen láska k dobrému jedlu však z nich robí najlepších priateľov. Ich hlavným spoločným cieľom je poriadne si napchať brušká, a tak sa väčšina ich každodenných dobrodružstiev točí okolo toho, ako sa čo najľahšie dostať k niečomu naozaj dobrému na zjedenie. Zdrojom inšpirácií pri vymýšľaní stratégií sú pre ne ich koníčky. Medveď rád číta dennú tlač, odborné publikácie, sleduje televíziu a surfuje po internete. Medvedík miluje rozprávky a príbehy o medveďoch. Často sa im však stane, že aj ten najlepší plán nevychádza podľa pôvodných predstáv. To je potom v medveďom živote všetko hore nohami. Napriek mnohým nezdarom ich príhody dopadnú šťastne.
Foto: ASFK

Chľast (Dánsko 2020)

ChlastDruk
Dráma, 117 minút
Scenár: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg. Réžia: Thomas Vinterberg. Kamera: Sturta Brandth Grøvlen. Strih: Janus Billeskov Jansen, Anne Østerud. Hrajú: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Lars Ranthe, Albert Rudbeck Lindhardt, Frederik Winther Rasmussen, Martin Greis-Rosenthal, Morten Thunbo, Palmi Gudmundsson, Michael Asmussen a ďalší.
Slovenská premiéra: 26. novembra 2020
Existuje teória, že sa rodíme s malým množstvom alkoholu v krvi a mierna podnapitosť otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje kreativitu. Povzbudení touto teóriou sa Martin (Mads Mikkelen) a jeho traja priatelia, unavení stredoškolskí učitelia, pustia do experimentu spočívajúceho v tom, že si počas pracovného dňa udržujú stálu hladinku. Ak dokázal Churchill vyhrať druhú svetovú vojnu v alkoholickom opare, čo by mohlo pár kvapiek znamenať pre nich a ich študentov? Prvotné výsledky sú povzbudivé a malý projekt sa stane skutočným akademickým výskumom. Ako ich hodiny, tak aj výsledky sa zlepšujú a skupina dostane znova chuť do života! Keď však výskum preženú, niektorí musia skončiť. Je stále jasnejšie, že aj keď alkohol mohol pomôcť k skvelým úspechom v histórii, niektoré odvážne činy majú svoje dôsledky...
Foto: Film Europe Media Company

Chlapec z vojny (ČR/SRN 2018)

Chlapec z vojnyBoy of War
Dokumentárny, 79 minút
Scenár: Réžia: Igor Kosenko, Cyprien Clément-Delmas. Kamera: Ivan Castiñeiras, Strih: Martin Reimers, Oscar Loeser. Hudba: Matouš Hejl.
Slovenská premiéra: 19. novembra 2020
Česko-nemecký dokumentárny film od režisérskej dvojice Igor Kosenko a Cyprien Clément-Delmas. Arťomi je 18-ročný chlapec a má jediné prianie: ísť do vojny a bojovať za svoju vlasť - Ukrajinu. Tomuto cieľu podriaďuje všetko. Chodí oblečený vo vojenských farbách, sleduje vojnové videá na internete, vo voľnom čase spolu s priateľmi precvičuje bojové situácie. Alebo aspoň to, o čom si myslí, že bojové situácie sú. Z vojny si ako malé dieťa berie iba jej vnútorný efekt. A má smolu, že vojna zúri tak zvodne blízko. Observačný dokument predkladá fascinujúcu štúdiu kultu boja a vojny v postsovietskych kulisách, kde mu podliehajú tí najmenej vhodní, najmenej disponovaní. Arťomov záverečný stret s realitou je toho jasným dôkazom.
Foto: Film Expanded

Pre Samu (Veľká Británia 2019)

Pre SamuFor Sama
Dokumentárny, 95 minút
Scenár: Waad Al-Kateab. Réžia: Waad Al-Kateab, Edward Watts. Kamera: Waad Al-Kateab. Strih: Chloë Lambournr, Simon McMahon. Hudba: Nainita Desai.
Slovenská premiéra: 19. novembra 2020
Novinárke Waad Al-Khateab sa narodí dcéra Sama (po arabsky Nebo). Je to šťastná udalosť, aj keď k nej dôjde v troskách obliehaného sýrskeho Alepa, kde Waad a jej manžel Hamza prevádzkujú jenu z posledných kliník. Vzhľadom k tomu, že smrť je všade naokolo, rozhodne sa Waad nakrútiť pre ňu osobný denník, ktorý zachytáva život v drastických kulisách vojny a súčasne je i intímnym odkazom matky dcére. Výsledkom je jeden z najlepších dokumentov roku 2019, ktorý získal už 45 ocenení vrátane Európskej filmovej ceny a nominácie na Oscara.
Foto: ASFK

Ďaleko od Reykjavíku (Island/Dánsko/SRN/Francúzsko 2019)

Daleko od ReykjavikuHéraðið / Mælkekrigen / Milchkrieg in Dalsmynni / Mjólk: La guerre du lait
Tragikomédia, 92 minút
Scenár a réžia: Grímur Hákonarson. Kamera: Mart Taniel. Strih: Kristján Loðmfjörð. Hudba: Valgeir Sigurðsson. Hrajú: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Sigurður Sigursjónsson, Alfrun Rose, Hafdís Helga Helgadóttir, Þorsteinn Gunnar Bjarnason, Hinrik Ólafsson a ďalší.
Slovenská premiéra: 12. novembra 2020
Mlčanlivá Inga (Arndís Hrönn Egilsdóttir) vlastní malé hospodárstvo v odľahlej dedinke na severe Islandu. Vplyvom nečakaných udalostí príde v priebehu niekoľkých dní o manžela, o väčšinu životných istôt a ocitá sa až po uši v dlhoch. Jej nešťastie z veľkej časti spôsobilo chamtivé farmárske družstvo, ktorého vedenie kvôli zisku šikanuje miestnych chovateľov. Keďvšak zaženie do kúta doteraz nenápadnú ženu, narazí na tvrdý odpor. Inga už nemá čo stratiť a vydáva sa do boja. Bez strachu a plná odhodlania využíva všetky dostupné zbrane – ostré príspevky na Facebooku, mlieko i zásoby hnoja. Príbeh o silnej a tvrdohlavej žene sa odohráva v kulisách prekrásnej islandskej krajiny a je pretkaný jemnou severskou absurditou.
Foto: ASFK

Dračia krajina (SRN 2020)

Dracia krajinaDrachenreiter
Animovaný dobrodružný rodinný, 91 minút
Scenár: Johnny Smith. Réžia: Tomer Eshed. Kamera: Charl Collocott. Hudba: Stefan Maria Schneider.
Slovenská premiéra: 12. novembra 2020
Doba, kedy ľudia a draci žili spoločne v mieri, je dávno minulosťou. Draci sa skrývajú vo vyhnanstve a majú zakázané lietať. Avšak jeden malý strieborný drak Lung už má takého života dosť. Chce spoznať svet a zažiť dobrodružstvo. Keď sa Lung dozvie, že ľudia chcú zničiť aj posledný dračí domov, tajne sa vydá na nebezpečnú cuestu, aby svoj rod zachránil. So svojou nerozlučnou kamarátkou Sírankou chcú nájsť pradávny domov drakov, bájne miesto s názvom Lom nebies. Pri svojom putovaní sa stretnú s malým zlodejom Benom, ktorý sa vydáva za dračieho jazdca, aby ušiel pred políciou. Spoločne sa všetci traja vydajú na nebezpečnú cestu k zasneženým vrcholom sveta a Ben zisťuje, že byť dračím jazdcom je skvelé. Netušia, že najväčšie nebezpečenstvo majú v pätách. Prenasleduje ich nenásytné dračie monštrum, ktorého cieľom je zničiť všetky draky na Zemi. Animované dobrodružstvo Dračia krajina vzniklo podľa bestselleru spisovateľky Cornelie Funke.
Foto: Magic Box Slovakia

Služobníci (SR/ČR/Rumunsko/Írsko 2020)

SluzobniciDráma, 88 minút
Scenár: Rebecca Lenkiewicz, Marek Leščák, Ivan Ostrochovský. Réžia: Ivan Ostrochovský. Kamera: Juraj Chlpík. Strih: Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta. Hudba: Miroslav Tóth, Cristian Lolea. Hrajú: Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko, Milan Mikulčík, Tomáš Turek, Vlado Zboroň, Martin Šulík, Vladimír Obšil, Zvonko Lakčevič a ďalší.
Slovenská premiéra: 12. novembra 2020
Píše sa rok 1980. Michal (Samuel Polakovič) a Juraj (Samuel Skyva) sú dvaja študenti bohosloveckej fakulty v totalitnom Československu. Ich učitelia zo strachu pred zrušením kňazského seminára vychovávajú bohoslovcov do podoby vyhovujúcej komunistickej strane. Každý z mladých seminaristov sa musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si ľahšiu cestu kolaborácie, alebo si zachová svoju vieru a stane sa predmetom nátlaku Štátnej bezpečnosti... Po úspešnej svetovej premiére na prestížnom festivale Berlinale sa mal nový film Ivana Ostrochovského Služobníci dostať do slovenských kín už na jar. Jeho pôvodne plánovanú premiéru však zastavila prvá vlna pandémie a náhradný novembrový termín zas zastavil lockdown krajiny. A hoci domáci diváci sa snímky dočkajú až po opätovnom otvorení verejného života na Slovensku, čierno-biela dráma o živote v totalitnom Československu s úspechom putuje po zahraničných festivaloch. Za sebou má už uvedenia v Kanade, Austrálii, Belgicku, Luxembursku, Turecku, Rumunsku, Srbsku či v Maďarsku a tým sa jeho medzinárodná púť zďaleka nekončí.
Foto: Filmtopia

Bože, ty si hajzel (SRN 2020)

Boze ty si hajzelGott, du kannst ein Arsch sein
Romantická tragikomédia, 98 minút
Scenár: Thomas Vass, Katja Kittendorf. Réžia: André Erkau. Kamera: Torsten Breuer. Strih: Robert Kummer. Hudba: Michael Regner. Hrajú: Sinje Irslinger, Max Hubacher, Til Schweiger, Heike Makatsch, Nuala Bauch, Jonas Holdenrieder, Benno Fürmann, Jamin Gerat, Dietmar Bär a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. októbra 2020
Čo urobíte, keď zistíte, že už vám v živote nezostáva veľa času? Budete ako chuderka plakať v kúte a čakať na zázrak, alebo to najlepšie z vášho plánovaného života vtesnáte do posledných dní? Šestnásťročná Steffi Pape (Sinje Irslinger) v tom má jasno. Napriek vydeseným rodičom Frankovi a Eve (Til Schweiger, Heike Makatsch) a tlaku okolia, že by sa mala ísť ihneď liečiť, na nič nečaká a urobí impulzívne rozhodnutie, hoci doteraz bola vždy poslušné dievča. Nasadne do auta a tajne sa vydá s cudzím chalanom Stefanom „Steveom“ Matarellom (Max Hubacher) na cestu do Paríža za svojou láskou. Na čo čakať, no nie?
Foto: CinemArt SK

V pasci (Švédsko/Nórsko/Belgicko 2020)

V pasciBreaking Surface
Akčný triler, 82 minút
Scenár a réžia: Joachim Hedén. Kamera: Anna Patarakina. Strih: Fredrik Morheden. Hudba: Patrick Kirst. Hrajú: Moa Gammel, Madeleine Martin, Olle Wirenhed, Trine Wiggen, Jitse Jonathan Buitnik, Maja Söderström, Alessio Barreto, Remi Alashkar a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. októbra 2020
Niekoľko dní po Vianociach sa švédsko-nórske nevlastné sestry Ida (Moa Gammel) a Tuva (Madeleine Martin) vydali na zimný ponor do odľahlej časti nórskeho pobrežia. Ku koncu ponoru Tuvu privalí odlomená skala a uväzní ju pod vodou. Ida okamžite vypláva nad hladinu, ale zistí, že ulomené skaly pochovali ich vybavenie, telefóny a kľúče od auta. Ida a Tuva sú úplne odrezané od akejkoľvek šance na záchranu zvonku. Ida je podrobená skúške charakteru a sily, keď kvôli záchrane svojej nevlastnej sestry musí prekonať samu seba...
Foto: Continental film

Kto si myslíš, že som (Belgicko/Francúzsko 2019)

Kto si myslis ze somCelle que vous croyez
Romantická dráma, 101 minút
Scenár: Safy Nebbou, Julie Peyr. Réžia: Safy Nebbou. Kamera: Gilles Porte. Strih: Stéphane Pereira. Hudba: Ibrahim Maalouf. Hrajú: Juliette Binoche, François Civil, Guillame Gouix, Nicole Garcia, Marie-Ange Casta, Ludovic Dalaux, Charles Berling, Jules Houplain, Jules Gauzelin, Francis Leplay a ďalší.
Slovenská premiéra: 22. októbra 2020
50-ročná Claire Millaud (Juliette Binoche) chce špehovať svojho milenca Ludovica Dalauxa (Guillame Gouixň, a tak si vytvorí falošný profil na sociálnych sieťach a stane sa Clarou, nádhernou 24-ročnou ženou. Ludov priateľ Alex Chelly (François Civil) je ňou okamžite očarený. Claire, uväznená vo svojom avatare, sa doňho beznádejne zamiluje. Všetko, sa síce odohráva vo virtuálnom svete, city sú však skutočné. Závratný príbeh, kde sa skutočnosť mieša s klamstvom...
Foto: Film Europe Media Company

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.