MFF Art Film sa uskutoční od 21. do 28. júna 2024 v Košiciach

ArtFilmFetslogo2023 resizeNajstarší, najväčší a najznámejší slovenský filmový festival pokračuje v obvyklom čase a v meste, ktoré je jeho domovom od roku 2016. Fanúšikovia filmového umenia sa môžu tešiť nielen na tradičné časti festivalového programu, ale aj na viacero noviniek. „Jubilejný 30. ročník je inšpiráciou aj pre nové prvky v ustálenej a divákmi preferovanej programovej dramaturgii a orientácii. Pre zvýšenie medzinárodného renomé MFF Art Film sme sa rozhodli pre úpravu názvu podujatia s ambíciou posilniť internacionálny potenciál podujatia,“ hovorí umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch a dodáva: „Pre zatraktívnenie identity festivalu v stredoeurópskom priestore sme vytvorili novú súťažnú sekciu, ktorá by mala podporiť zviditeľnenie kvality európskej kinematografie zo strednej a východnej Európy. Medzinárodná súťaž filmov z tohto regiónu je určená pre hrané, dokumentárne i animované filmy z oprávnených krajín, čím zvyšujeme možnosť pre slovenských filmárov zapojiť sa do medzinárodnej konfrontácie.“

Festivalové Košice

ArtFilmFestKosicelogo resizeVzhľadom na minuloročnú absenciu festivalu a tohtoročnú rýchlu výmenu pozícií na stoličke umeleckého riaditeľa, ktorá po Petrovi Nágelovi pripadla Martinovi Palúchovi, bol tento ročník Art Film Festu  nad mieru príjemný a naplnený tak dobrými filmami, ako aj sprievodným programom. Navyše k úspešnému ročníku prispela i nezameniteľná atmosféra mesta, podporená geniom loci kultúrnej križovatky východu, severu i juhu, kde slovenčinu strieda maďarčina i rusínčina a na najbližšie veľké letisko v poľskom Krakove je len 250 kilometrov, nehovoriac o tom, že z Košíc sa lieta od Nórska, cez Britániu, Írsko, Francúzsko až do Grécka. K obdivuhodnému imidžu prispieva i starostlivo udržiavaná stará architektúra mesta, ktorú sa tak dôkladne podarilo vymiesť v Bratislave. Pridáva mu na príťažlivosti a vytvára pre festivalových hostí zaujímavú kulisu.

Najlepším hraným filmom Art Film Festu sa stala snímka Dalva

ArtFilmFestKosicelogo resizeNa záver 29. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest vyhlásili víťazov v medzinárodných súťažiach a udelenie piatich cien Modrý anjel a tiež ocenenia Hercova misia a Zlatá kamera. V uplynulých dňoch porota v zložení maďarskej režisérky Agnés Kocsis, tureckého producenta Kaana Müjdeciho, českej režisérky Beaty Parkanovej, poľského kameramana Adama Sikoru a slovenského režiséra a producenta Ivana Ostrochovského, pozorne sledovala programový výber deviatich súťažných dlhometrážnych filmov z celého sveta. Sekcii súťažných filmov, ktorú zostavil umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch, tento rok dominovali snímky venujúce sa problematike narušených rodinných vzťahov a opustenia.

MFF Art Film Fest ide do finále

ArtFilmFestKosicelogo resizeFestivalový víkend na Art Film Feste v Košiciach sa niesol v znamení predpremiér, stretnutí s herečkami a hercami a masterclassov. V sobotu sa uskutočnili štyri predpremiéry českých a slovenských snímok. Územie fantázie, Československá rozprávka, Pohania a Umelohmotné nebo, tie prišli do Košíc uviesť delegácie ich tvorcov a režiséri a režisérky.

Na slávnostnom otvorení Art Film Festu ocenili Zdenu Studenkovú a Milana Lasicu

ArtFilmFestKosicelogo resizeDvadsiaty deviaty ročník najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu  Art Film Fest Košice odštartoval už tradične otváracím ceremoniálom, ktorý sa konal v košickej Kunsthalle. V piatok 16. júla sa v nej zišli zástupcovia filmárskej a kultúrnej obce, všetkých oblastí politického, spoločenského a života Košíc respektíve východného Slovenska, zástupcovia médií a filmoví fanúšikovia.

Dokument Územie fantázie uvedú na Art Film Feste

ArtFilmFestKosicelogo resizeÚzemie fantázie, film debut režisérky Pauly Maľárovej, sa prvý krát predstaví nášmu divákovi na najväčšom slovenskom filmovom festivale Art film feste. Toto sa udeje krátko po svetovej premiére na prestížnom fetivale dokumentárnych filmov Beldocs v Srbsku. Národnej premiéry sa táto snímka dočká 17. júna v Košiciach. Následne distribútor Film Expanded chystá sériu open air premietaní po Slovensku.

SFÚ na Art Film Feste pokrstí Rodinné filmové striebro

SFUlogo resizeMedzinárodný filmový festival Art Film Fest v Košiciach sa tento rok stane miestom viacerých aktivít Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Na jeho pôde sa uskutoční slávnostná prezentácia publikácie Rodinné filmové striebro, ktorá vyšla pri príležitosti tohtoročného 60. výročia inštitúcie. Významné výročie ústavu pripomenie aj programová sekcia nazvaná 60 rokov Slovenského filmového ústavu i ďalšie filmy a sprievodné festivalové aktivity. Prezentácia publikácie Rodinné filmové striebro sa uskutoční v pondelok 19. júna o 17.30 hod., festival sa koná od 16. do 23. júna 2023.

Košice čoskoro ožijú populárnym festivalom Art Film Fest

Po vlaňajšej prestávke sa čoskoro začína najväčší filmový festival na Slovensku 29. ročník ArtFilmFest2logo resizeArt Film Festu v Košiciach, a to v dňoch od 16. do 23. júna 2023. Primátor Košíc Jaroslav Polaček si myslí, Košice sa stali zaslúžene domovom tohto významného podujatia. Organizátori ponúkajú pre návštevníkov Amfiteáter, Kunsthalle a Kulturpark. Ján Kováčik, producent festivalu sa vyjadril, že nikdy nebolo ľahké na dôstojnej úrovni pripraviť festival, ale v ostatnom čase o to ťažšie. Dlhoročného umeleckého riaditeľa Petra Nágela vystriedal tohto roku Martin Palúch.

Art Film Fest 2021 – rozpálený, s dvomi operadlami na ruky

ArfFilmFestlogo resizeKeď vlani prvá vlna covidovej epidémie znemožnila konanie prakticky všetkých kultúrnych podujatí, medzinárodný filmový festival Art Film Fest sa rozhodol pre radikálne riešenie – žiadny posun termínu, žiadny prechod do online podoby: jednoducho 28. ročník festivalu o rok odložil. Ale aj tohto roku bola situácia pomerne dramatická. Organizátori čakali až do apríla, keď prijali rozhodnutie o konaní festivalu v tradičnom termíne (23. – 27. júna), ale v časovo i obsahovo redukovanej forme.

Najlepším filmom Art Film Festu sa stala snímka Rozkoš

ArfFilmFestlogo resizeNa záverečnej tlačovej konferencii  28. ročníka vyhlásil košický Art Film Fest laureátov a laureátky cien Modrý anjel. Víťazov Medzinárodnej súťaže hraných filmov vyberala spomedzi deviatich súťažných filmov trojčlenná porota, ktorú tvorili dramaturgička Maja Hriešik, režisérka Tereza Nvotová a herečka Natália Germáni.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.