Filmtopia predstaví na MFF Art Film až desať nových filmov

ArtFilmKošice24logo resizeFestival Art Film Košice, ktorý sa koná v dňoch 21. – 28.6.2024, uvedie v tomto roku až 10 celovečerných filmov z portfólia distribučnej spoločnosti Filmtopia. Tento rok sa koná už 30. ročník festivalu Art Film, ktorého súťažné sekcie sú zamerané predovšetkým na filmy začínajúcich tvorcov, a na filmy z regiónu strednej a východnej Európy. Distribučná spoločnosť Filmtopia pravidelne prispieva do programu festivalu novinkami z domácej aj svetovej kinematografie. Tento ročník je výnimočný v tom, že sa vo všetkých prípadoch jedná o predpremiéry.

Art Film oslávi výročia slovenských tvorcov filmami zo SFÚ

ArtFilmKošice24logo resizePravidelnou súčasťou programu Medzinárodného filmového festivalu Art Film v Košiciach sú aj diela z filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Tento rok sa predstavia v sekcii Výročia so SFÚ, ktorá pripomenie okrúhle jubileá viacerých osobností slovenskej kinematografie. Okrem klasických filmov sa v sekcii Slovenská sezóna premietne aj nový dokumentárny film Návraty k Obrazom starého sveta (2024) režiséra Róberta Šuláka. Jubilejný 30. MFF Art Film sa koná v termíne od 21. do 28. júna.

MFF Art Film láka na žánrovú rozmanitosť

ArtFilmKošice24logo resizeJednou z najatraktívnejších súťaží 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film bude Medzinárodná súťaž hraných filmov. Tá je otvorená filmovým režisérom zo sveta, ktorí v profesionálnych podmienkach vytvorili svoj prvý, druhý alebo tretí dlhometrážny hraný film po 1. januári 2023. V aktuálnom ročníku súťaže možno nájsť snímky rozličných žánrov z rôznych kontinentov. Významné zastúpenie v ňom má triler, no súčasne sekcia ponúka aj komediálny, hudobný, či originálny slovenský tanečný titul. Zostavovateľom sekcie je umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch, ktorý uvádza: "Absolútna väčšina zo súťažných snímok v posledných mesiacoch zarezonovala aj na významných svetových filmových podujatiach. Ide o výrazné režijné počiny a sme veľmi radi, že sa ocitli vo vzájomnej konkurencii v atraktívnej súťažnej sekcii Art Filmu."

Cristi Puiu si na MFF Art Film 2024 prevezme Zlatú kameru

ArtFilmKošice24logo resizeRumunský režisér a scenárista Cristi Puiu je prvým známym laureátom jedného z honorárnych ocenení, ktoré budú udelené na jubilejnom 30. ročníku najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu Art Film Košice, ktorý sa uskutoční od 21. júna do 28. júna 2024.

MFF Art Film sa uskutoční od 21. do 28. júna 2024 v Košiciach

ArtFilmFetslogo2023 resizeNajstarší, najväčší a najznámejší slovenský filmový festival pokračuje v obvyklom čase a v meste, ktoré je jeho domovom od roku 2016. Fanúšikovia filmového umenia sa môžu tešiť nielen na tradičné časti festivalového programu, ale aj na viacero noviniek. „Jubilejný 30. ročník je inšpiráciou aj pre nové prvky v ustálenej a divákmi preferovanej programovej dramaturgii a orientácii. Pre zvýšenie medzinárodného renomé MFF Art Film sme sa rozhodli pre úpravu názvu podujatia s ambíciou posilniť internacionálny potenciál podujatia,“ hovorí umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch a dodáva: „Pre zatraktívnenie identity festivalu v stredoeurópskom priestore sme vytvorili novú súťažnú sekciu, ktorá by mala podporiť zviditeľnenie kvality európskej kinematografie zo strednej a východnej Európy. Medzinárodná súťaž filmov z tohto regiónu je určená pre hrané, dokumentárne i animované filmy z oprávnených krajín, čím zvyšujeme možnosť pre slovenských filmárov zapojiť sa do medzinárodnej konfrontácie.“

Festivalové Košice

ArtFilmFestKosicelogo resizeVzhľadom na minuloročnú absenciu festivalu a tohtoročnú rýchlu výmenu pozícií na stoličke umeleckého riaditeľa, ktorá po Petrovi Nágelovi pripadla Martinovi Palúchovi, bol tento ročník Art Film Festu  nad mieru príjemný a naplnený tak dobrými filmami, ako aj sprievodným programom. Navyše k úspešnému ročníku prispela i nezameniteľná atmosféra mesta, podporená geniom loci kultúrnej križovatky východu, severu i juhu, kde slovenčinu strieda maďarčina i rusínčina a na najbližšie veľké letisko v poľskom Krakove je len 250 kilometrov, nehovoriac o tom, že z Košíc sa lieta od Nórska, cez Britániu, Írsko, Francúzsko až do Grécka. K obdivuhodnému imidžu prispieva i starostlivo udržiavaná stará architektúra mesta, ktorú sa tak dôkladne podarilo vymiesť v Bratislave. Pridáva mu na príťažlivosti a vytvára pre festivalových hostí zaujímavú kulisu.

Najlepším hraným filmom Art Film Festu sa stala snímka Dalva

ArtFilmFestKosicelogo resizeNa záver 29. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest vyhlásili víťazov v medzinárodných súťažiach a udelenie piatich cien Modrý anjel a tiež ocenenia Hercova misia a Zlatá kamera. V uplynulých dňoch porota v zložení maďarskej režisérky Agnés Kocsis, tureckého producenta Kaana Müjdeciho, českej režisérky Beaty Parkanovej, poľského kameramana Adama Sikoru a slovenského režiséra a producenta Ivana Ostrochovského, pozorne sledovala programový výber deviatich súťažných dlhometrážnych filmov z celého sveta. Sekcii súťažných filmov, ktorú zostavil umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch, tento rok dominovali snímky venujúce sa problematike narušených rodinných vzťahov a opustenia.

MFF Art Film Fest ide do finále

ArtFilmFestKosicelogo resizeFestivalový víkend na Art Film Feste v Košiciach sa niesol v znamení predpremiér, stretnutí s herečkami a hercami a masterclassov. V sobotu sa uskutočnili štyri predpremiéry českých a slovenských snímok. Územie fantázie, Československá rozprávka, Pohania a Umelohmotné nebo, tie prišli do Košíc uviesť delegácie ich tvorcov a režiséri a režisérky.

Na slávnostnom otvorení Art Film Festu ocenili Zdenu Studenkovú a Milana Lasicu

ArtFilmFestKosicelogo resizeDvadsiaty deviaty ročník najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu  Art Film Fest Košice odštartoval už tradične otváracím ceremoniálom, ktorý sa konal v košickej Kunsthalle. V piatok 16. júla sa v nej zišli zástupcovia filmárskej a kultúrnej obce, všetkých oblastí politického, spoločenského a života Košíc respektíve východného Slovenska, zástupcovia médií a filmoví fanúšikovia.

Dokument Územie fantázie uvedú na Art Film Feste

ArtFilmFestKosicelogo resizeÚzemie fantázie, film debut režisérky Pauly Maľárovej, sa prvý krát predstaví nášmu divákovi na najväčšom slovenskom filmovom festivale Art film feste. Toto sa udeje krátko po svetovej premiére na prestížnom fetivale dokumentárnych filmov Beldocs v Srbsku. Národnej premiéry sa táto snímka dočká 17. júna v Košiciach. Následne distribútor Film Expanded chystá sériu open air premietaní po Slovensku.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.