Nestandardní Benátky skončily standardně

Benatky1Mezinárodní filmový festival v Benátkách organizátoři dlouho dopředu ohlašovali za restart festivalových akcí. Po Berlinale, které ještě stihlo poměrně normální průběh (natolik, kolik se za normální průběh dá považovat první ročník nového uměleckého vedení), a po Cannes, které svůj oficiální výběr jen vyhlásilo (aby se jednotlivé snímky mohly pod značkou „Official selection Cannes 2020“ uvádět v kinech), ale fyzicky nepromítalo, se tak filmové Benátky opravdu měli stát symbolem nových začátků. Tím spíš pro Itálii, pro kterou zároveň šlo o zprávu celému světu, že kritické období letošního jara země zdárně překonala.

Zlatého leva získal americký film Nomadland

Benatky1Zatého leva, hlavnú cenu 77. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, získala v sobotu americká dráma s názvom Nomadland (Krajina nomádov, 2020) pôvodom čínskej režisérky Chloé Zhaovej (Čao Tching). Informovala o tom v sobotu večer festivalová porota na čele s Kate Blanchet, píše agentúra DPA. O Zlatého leva sa uchádzalo 18 filmov a diváci si mohli od 2. do 12. septembra pozrieť celkovo 65 filmov z 50 krajín sveta.

V Benátkach sa napriek pandémii začal dnes filmový festival

Benatky1V talianskom meste Benátky sa v stredu (2.9.) napriek koronavírusovej pandémii začal za prísnych bezpečnostných opatrení 77. ročník medzinárodného filmového festivalu. Informovala o tom agentúra AFP. O hlavnú cenu, Zlatého leva, sa uchádza 18 filmov, z ktorých osem nakrútili ženy. Diváci si budú môcť pozrieť celkovo 65 filmov z 50 krajín sveta.

Otváracím filmom bola romantická dráma talianskeho režiséra Daniela Luchettiho s názvom Lacci (Putá). Na jeho premietaní zúčastnili novinári, ktorým pri vstupe do kinosály odmerali teplotu. "Som nadšený a zároveň trochu znepokojený," priznal pred novinármi riaditeľ festivalu Alberto Barbera. V máji rozhodol, že benátsky festival sa uskutoční napriek tomu, že mnohé iné významné svetové filmové podujatia vrátane festivalu v Cannes boli pre pandémiu COVID-19 zrušené. "Cítime zodpovednosť z toho, že sme prví. Vieme, že Benátky budú akýmsi testom pre všetkých," povedal Barbera.

Co přinesly Benátky 2019

Benatkylogo resizeV sobotu večer (7.9.) skončil vyhlášením cen letošní ročník posledního z trojice nejprestižnějších evropských filmových festivalů a jestli bude stejně jako v minulých letech platit to, že vítězství z Benátek je zárukou také oskarového úspěchu, se dozvíme až za pár měsíců.

Zlatého leva v Benátkach získal Joker Todda Phillipsa

Reziseraherec resizeMedzinárodná porota na 76. ročníku MFF Benátky, ktorej predsedala argentínska režisérka Lucrecia Marte, vyhlásila na záverečnom ceremoniáli, že Zlatého leva za najlepší film si odnáša snímka Joker režiséra Todda Phillipsa. Hlavnú úlohu vo filme si zahral Joaquin Phoenix. Snimku má mať premiéru u nás v októbri. Prinášame zoznam víťazov.

Festival v Benátkach otvorí Prvý muž Damiena Chazella

RyanGoslingChazelle resizeNajstarší filmový festival  na svete, teda jeho 75. ročník (29. 8. – 8.9. 2018) otvorí v Benátkach film DamienaChazella Prvý muž.  Opäť v ňom hrá Ryan Gosling tak ako vo filme La La Land. No tentoraz  si zahrá astronauta Neila Amstronga. Film sleduje príbeh prvého muža na Mesiaci od roku 1961 až do zavŕšenia misie Apollo 11 v roku 1969.

Naše duše v noci

logo 1Čo sa týka hviezdnych mien a výrazných filmov s nádejou stať sa hitom, bol možno tohtoročný 74. medzinárodný filmový festival v Benátkach o čosi slabší ako lanský, ale lepší ako väčšina z tých, čo som za 26 rokov zažil. V súťaži sa nenašiel jediný film, pozretie ktorého by som považoval za stratu času. Každý ponúkal niečo nové, zaujímavé – či už po stránke formy, obsahu, príbehu, myšlienok, hereckých výkonov alebo zladenia toho všetkého, čiže štýlu.

Ceny 74. MFF v Benátkach

logo 1Porota hlavnej súťaže 74. medzinárodného filmového festivalu v Benátkach porušila mnohoročnú tradíciu a jej verdikt zodpovedal diváckej odozve i hodnoteniam kritikov. Nekonala sa žiadna provokácia, ba ani festivalová diplomacia. Darren Aronofsky aj Abdellatif Kechiche, držitelia viacerých ocenení benátskeho festivalu, so svojimi novými filmami neuspeli. A naopak - zvíťazil Guillermo del Toro s  fanastickým hororovým romantickým muzikálovým retro-príbehom The Shape of Water.

Slávne mená a silné príbehy

logo 1Vo festivalových denníkoch vychádzajú každý deň tri rebríčky hodnotenia súťažných filmov: podľa medzinárodných kritikov, talianskych kritikov a publika sú najväčšími favoritmi americká dráma Three Bbillboards Outside Ebbing, Missouri a muzikálový sci-fi horor Guillerma Del Toro The Shape of Water. Lenže benátske poroty sú povestné svojimi kontroverznými verdiktmi, ktoré rok čo rok pravidelne vyvolávajú pri ich vyhlasovaní nesúhlasný piskot. Môžeme teda čakať, že cena sa ujde niektorému z dvojice filmov, po premietaní ktorých publikum najviac nesúhlasne bučalo: mother! Darrena Aronofského a Mektoub, My Love: Canto Uno Abdellatifa Kechcicha.

Formanov Černý Petr bude súťažiť v Benátkach

logo 1Áno, klasika Miloša Formana má 54 rokov a v roku 1964 zvíťazila na festivale v Locarne. Napriek tomu (alebo práve preto) ju do súťaže zaradil i nadchádzajúci benátsky festival. A v akej konkurencii!

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.