Volajte Saulovi (Better Call Saul, TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Vol5 resizePri hľadaní typologických „súrodencov“ hlavnej postavy tohto seriálu, Saula Goodmana alias Jimmiho McGilla (aj naopak) v neprekonateľnom hereckom zosobnení Boba Odenkirka, mi ako prvý zišiel na um Ostap Bender z románu Ilfa a Petrova Dvanásť stoličiek z roku 1928. Geniálny podvodník ďalej pokračuje i do románu Zlaté teľa, keby sa s ním niekto túžil zoznámiť bližšie, čo vrelo odporúčam, lebo dnes doba týmto typom praje a politika je pre nich ako stvorená. A vlastne kedy nepriala? Pridať sa, samozrejme, môžu aj ďalšie obľúbené literárne postavy od Haškovho Švejka až po Gogolovho Čičikova z Mŕtvych duší. Pri listovanií americkými recenziami táto typologická odnož prirodzene chýba, ale zase si pripomínajú Dannyho Oceana z Dannyho parťákov. Síce to celkom sedí, ale na Ostapa nemá nikto. Teda až na Jimmyho.

Milenec lady Chatterleyovej (Lady Chatterley's Lover)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Lady resizeVzali sa tesne pred tým, ako sa mal vrátiť na front. Constance Reidová (Emma Corrin) a Clifford Chatterley (Matthew Duckett), obaja rozhodne nie nevinní a s letmou spomienkou na minulých milencov, si ešte naposledy užili dotyky vlastných tiel, pretože situácia sa o pár týždňov neskôr mala nenávratne zmeniť. On skončil ochrnutý na vozíku a v podstate impotentný, ona odsúdená byť v rodinnom sídle jeho rodiny niekde vo Wragby za celodennú opatrovateľku. Hoci sám tvrdil, že si so svojím handicapom poradí... Ak si aj Connie našla chvíľku len pre seba, pár vzácnych momentov, keď nemusela zápasiť s manželovou tvrdohlavosťou, bolo to na prechádzkach po nádhernej okolitej krajine. Na harmonický život, ale iba duchovná náklonnosť jedného k druhému nestačí a skôr, či neskôr sa ozve aj telo so svojimi potrebami...

Shotgun Wedding

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Ved2 resizeNa filme Shotgun Wedding režisér Jason Moore spolupracoval so scenáristom Markom Hammerom. Ten pred ôsmimi rokmi napísal svoj posledný scenár k filmu Rande na dve noci, v ktorom vtedy ešte neznámi Miles Teller a Lio Tipton zanechali pomerne pozitívny dojem. Jason Moore uspel prvým hitom Ladíme, následne zakolísal s ďalším celovečerákom Sestry s duom Amy Poehler a Tina Fey. V najnovšej rom-com sa spojil Jennifer Lopez, pre ktorú sa tento typ filmov stal už istou stávkou na istotu. Shotgun Wedding je romantický film s akčným ozvláštnením, práve dostupný na Amazon Prime.

Kodaňský kovboj (Copenhagen Cowboy, TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Kodan resizeDánsky režisér a scenárista Nicolas Winding Refn sa vo svojej rannej filmografii presadil kriminálnymi trilermi s prvkami sociálnej drámy. Z jeho portrétu dánskeho podsvetia vyčnieva najmä kultová trilógia Pusher, ktorá ho dostala do hľadáčika priaznivcov kvalitnej európskej kinematografie. V roku 2011, keď sa so svojou tvorbou presunul do USA, sa v jeho filmoch nezmenil iba jazyk a prostredie, ale aj režijný štýl. Kedysi surová, až dokumentárna forma, v ktorej vystupovali tváre “z ulice”, sa zmenila na štylizovanú, precízne komponovanú, v niektorých prípadoch až surrealistickú formu, pohltenú v neónových svetlách.

Kampen om Narvik (Kampen om Narvik - Hitlers første nederlag)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Nar resizeNarvik predstavoval prvú veľkú porážku Hitlerovho vojnového ťaženia. Bitka sa odohrala v malom meste v škandinávskom regióne bohatom na prírodné zdroje kľúčové pre zásobovanie nemeckej vojenskej mašinérie. Túto bitku a dianie okolo nej spracovali vo filme Kampen om Narvik režisér Erik Skjoldbjærg  a scenárista Christopher Grondahl. Film, ktorý bol v Nórsku distribuovaný aj v kinách, je teda ďalším z radov filmov zaoberajúcich sa druhou svetovou vojnou, ktorý možno nájsť na Netflixe. Po zaujímavých snímkach, akým bolo dánske Bombardovanie či holandská Bitka v ústí Šeldy, nás Skjoldbjærgov film uvádza do srdca konfliktu o drahocenné suroviny a nezávislosť krajiny skrze sugestívny vizuál kameramana Johna-Erlinga Holmenesa Fredriksena. Zameriava sa pritom na osudy vojakov, ako aj civilistov zasiahnutých vojenským konfliktom.

Muž činu (Un hombre de acción/A Man of Action)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Cin13 resizeŠpanielsky režisér Javier Ruiz Caldera je na Slovensku takmer neznámy. Má na svojom konte však už sedem filmov, z ktorých posledný Muž činu si môžete pozrieť na Netflixe. Caldera debutoval v roku 2009 snímkou Spanish Movie a pred posledným nakrútil snímky Superlopez (2018) a Malnazidos (2020). Čím však Caldera zaujal aj streamovú službu je originálny námet a najmä v našich končinách ešte neznámejší „jánošíkovský“ lupič, ktorý skoro položil na lopatky americkú National City Bank. Jeho meno Lucio Urtubia vám nič nepovie. Nečudujem sa...

Nevyspytateľné cesty Božie (Los renglones torcidos de Dios)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Cesty resizeŠpanielsky scenárista a režisér Oriol Paulo patrí bezpochyby medzi najznámejších a najuznávanejších španielskych, ale aj európskych, či dokonca svetových tvorcov napínavých kriminálnych trilerov založených na viacerých zvratoch a prekvapivých rozuzleniach. Jeho prvou úspešnou scenáristickou „prácičkou“ bol napínavý thriller Oči Julie z roku 2010. Na režisérskom poli debutoval detektívkou Telo (2012) a spoločne s nasledujúcimi dielami Contratiempo (2016) a Záhadná búrka (2018) sa stal jedným z najkultovejších súčasných režisérov v žánri triler. Pokiaľ ho náhodou niekto nepoznal na základe filmovej tvorby, tak si určite spomenie na výborný netflixovský seriál nakrútený na motívy románu Harlana Cobena Nevina (2021).

Temné hmoty – 3. séria (His Dark Materials)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Esence resizeKnižná fantasy trilógia His Dark Materials spisovateľa Philipa Pullmana pozostáva z kníh Northern Lights, The Subtle Knife a The Amber Spyglass a bola napísaná v priebehu rokov 1995 až 2000. V Hollywoode sa chopili adaptácie prvej knihy v roku 2007, keď látku na veľké plátno preniesol režisér Chris Weitz podľa vlastného scenára. V hlavných úlohách sa predstavili megahviezdy typu Nicole Kidman, Eva Green alebo Daniel Craig, napriek ich účasti filmu nezabezpečili dostatočnú pozornosť na to, aby sa pokračovalo ďalej a aby vznikla ďalšia významná filmová fantasy trilógia. Film s názvom Zlatý kompas pôsobil síce výpravne a v niektorých aspektoch potešil, avšak obsahoval aj množstvo rozpačitých momentov.

Stratil sa pes (Dog Gone)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Pes resizeRežisérom nového rodinného filmu spoločnosti Netflix je skúsený Stephen Herek, ktorý v druhej polovici 80. rokov zaujal hororovo ladenou komédiou o malých všežravých monštrách s názvom Kriteri a takisto aj kultovou sci-fi komédiou o bláznivých príbehoch dvojice tínedžerov cestujúcich v telefónnej búdke naprieč dejinami vo filme Skvelé dobrodružstvá Billa a Teda. V 90. rokoch uspel aj ako režisér filmov pre deti a mládež (v službách štúdia Disney) a nakrútil hviezdne obsadenú verziu Dumasových Troch mušketierov či hranú verziu obľúbeného animovaného filmu štúdia Disney 101 dalmatíncov.

Nenechať sa umlčať (Noise /Ruido)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Ruido4 resizePomerne mladá mexická režisérka Natalia Beristáin sa vo svojom najnovšom filme Nenechať sa umlčať zameriava na osobný portét presahujúci do širších súvislostí. Osobným nie je len z hľadiska zamerania sa na protagonistku a jej život, ale aj kvôli zasadeniu do domácich mexických reálií. Zakladá sa pritom na reálne sa dejúcich udalostiach, ktoré diváka nenechajú chladným. Pre Nataliu Beristáin ide v poradí o tretí celovečerný film, pričom režisérka sa do veľkej miery venuje i seriálovej tvorbe. Film možno práve teraz vidieť na streamovacej platforme Netflix.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.