Zabijak (The Killer)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Zab resize„Je neuveriteľné, aké vyčerpávajúce je nerobiť vôbec nič... Keď nedokážete znášať nudu, táto práca nie je pre vás.“ To sú dve vety, ktorými hneď na úvod osloví diváka nemenovaná titulná postava bizarne existenciálneho, čierno-humorného thrilleru Zabijak režiséra Davida Finchera – svojráznej psychologickej sondy do mysle až zvrátene deštruktívnej, napriek tomu stále ambivalentne sa javiacej postavy. Skrýva sa v nich obsahová aj formálna premisa nadchádzajúcich udalostí. Jednak príbeh vraha, ktorý si už, ako sám vraví, poctivo „odmakal“ svojich desaťtisíc hodín prakticky s bezchybnými výsledkami... Čo sa v duchu pre publikum známych až ohraných klišé po prvom nešťastnom zaváhaní a následnej zrade zo strany vlastných zamestnávateľov stále viac odhodláva odísť do výslužby – samozrejme, po adekvátne vykonanej osobnej pomste. A ten druhý o večnom čakaní na správnu príležitosť, keď sa konečne dostaví potenciálna obeť. Triumfálna exhibícia metodickosti plánovania, realizácie akcie a čo najefektívnejšieho možného spôsobu úniku.

Fotri (Old Dads)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Fot2 resizeJackovi Kellymu (Bill Burr) sa „pošťastilo“ byť otcom až v štyridsiatich šiestich rokoch. Keď sa ho niekto spýta, prečo tak neskoro, v priaznivejšom rozpoložení argumentuje slovami, že dlho hľadal tú pravú. Spravidla je však v nálade každého otravného zvedavca rovno poslať... Kade ľahšie. Každopádne, vychovávanie malého potomka mu celkom ide a so svojou dlhoročnou manželkou Leah (Katie Aselton) s nadšením očakávajú príchod ďalšieho. Ako otec je skôr frfloš, ktorý ešte „vypiplaný starým dobrým spôsobom“ si veľmi nerozumie s aktuálnymi novotami, čo zaviedli „precitlivení, ultrakorektní, genderovo aj uhlíkovo neutrálni“ mileniáli a generácia Z. Postarším otcom je aj jeho kamarát Connor Brody (Bobby Cannavale), robiaci všetko preto, aby svojej mladšej manželke Care (Jackie Tohn) veľmi neoponoval, keď dôjde na svojvoľné prekračovanie morálnych hraníc ich malého ancikrista. To tretí z partie Mike Richards (Bokeem Woodbine) už stihol rozvod, vychoval dvoch dospelých synov, no aktuálne sa musí konfrontovať s faktom, že jeho mladá priateľka Britney (Reign Edwards) s ním čerstvo otehotnela, napriek tomu, že je po vazektómií...

Sly

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Sil2 resizePo úspešnom dokumente mapujúcom život a kariéru Arnolda Schwarzeneggra, sa spoločnosť Netflix, celkom logicky, rozhodla predostrieť pred divákov životný portrét Schwarzeneggrovho najväčšieho filmového rivala, ďalšieho predstaviteľa takzvaného „self-made“ muža, herca, scenáristu a režiséra Sylvestera Stallona. To, čo majú tieto dve ikony akčného filmu spoločné, sú ťažké začiatky, na čo apeluje dokument Sly najmä v prvej časti, ktorá zobrazuje Stallonov vzostup od chudobného spoločenského outsidera k uznávanej hereckej hviezde.

Gen V (TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Pat resizePriaznivci úspešného seriálu Banda (v originále The Boys) sa síce tento rok nedočkajú štvrtej várky epizód rozširujúcej výborne vystavaný svet plný amorálnych supehrdinov, zároveň však ani nemajú žiadny dôvod na smútok. To preto, že už koncom septembra si odbil svoju premiéru prvý hraný spin-off Gen V, ktorý navyše od začiatku sprevádzali veľmi spokojné reakcie. O čom vlastne pojednáva a má šancu osloviť divákov tak ako sa to svojmu času podarilo pôvodnému projektu?

Spy/Master (TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Mas resizeMotívom k siahnutiu po rumunskom seriáli Spy/Master bola viac zvedavosť než dôvera v spoľahlivú úroveň kvality. Ide navyše o žáner, s ktorým nielen diváci, ale ani domáci tvorcovia nemali výraznú použiteľnú skúsenosť - špionážny akčný thriller, situovaný navyše do 70. rokov, obdobia vlády tyrana Nicolae Ceaucescu, rámcovaný medzinárodnými udalosťami okolo Camp Davidu, vyjednávania medzi Egypťanom Anvarom Sadatom a izraelským premiérom Menachemom Beginom. Nedopadlo to vôbec zle, skôr naopak, zrejme vďaka širokej medzinárodnej spolupráci. Podieľali sa na ňom rumunská spoločnosť Mobra Films, maďarská Proton Cinema, nemecký kanál, venovaný seriálom Warner TV serie a HBO Romania. Scenár Američanky Kirsten Peters a Rumunky Adiny Sadeanu vyhral súťaž HBO Romania a seriál bol zaradený do tohtoročnej súťaže Berlinale Series. Koná sa v rámci festivalu Berlinale. Proces vzniku tohto vcelku vydareného diela popisujem podrobnejšie preto, lebo je to jedna z ciest, ktorá môže slúžiť ako východisko z provinčnej ničoty. Každý, kto len trochu zavadil o domácu seriálovú produkciu vie, o čom je reč.

Sestra Smrť (Hermana muerte/Sister Death)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Ses resizeHoror z prostredia kláštornej školy sme tu už nedávno mali a predstavovala ho prinajlepšom priemerná Mníška II ťažiaca z postavy ústredného démona Valaka. Španielsky hororový film Sestra Smrť nás síce privádza do rovnakého prostredia, len v španielskych reáliách, no miesto prehliadky desivých démonických bytostí odkazuje skôr ku konvenčnejším duchárskym hororom. Preto aj umiestňuje režisér dejisko do minulosti a vsádza na dobovú atmosféru v izolovaných podmienkach, priamo tak nadväzujúc na estetiku gotických hororov.

Obchodníci s bolesťou (Pain Hustlers)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Bol resizePíše sa rok 2011 a obchodný manažér farmaceutickej spoločnosti Zanna Therapeutics so snáď len dočasným problémom presadiť sa na trhu a skutočne vzdorovať konkurencií Pete Brenner (Chris Evans) dostane nápad. Nachádza sa práve v striptízovom bare niekde v Miami a sústredene sleduje síce pomerne neobratnú choreografiu Lizy Drakeovej (Emily Blunt) vo vrtení sa okolo tyče. Možno, ak by jej však pomohol v životopise trochu zaklamať, že napríklad vôbec dokončila strednú školu, nedajbože ešte získala nejaký ten titul PhD. v príbuznom odbore, jej energický slovný prejav a presvedčovacie schopnosti,v kombinácií s oku lahodiacim vzhľadom, by mu mohli veľmi dobre poslúžiť pri získavaní potrebných lekárskych autorít pre propagáciu jedného ako tak schváleného lieku na bolesť. Volá sa Lonafen, vyvinul ho Dr. Jack Neel (Andy Garcia) hlavne pre pacientov v pokročilom štádiu rakoviny. Vraj na rozdiel od konkurenčnej „lízanky“, zaberá už po pár minútach a riziko závislosti na ňom testy preukázali len u 1% pacientov... Samozrejme, ak bola ich životnosť dostatočne dlhá na to, aby sa u nich vôbec stihla akákoľvek závislosť vyvolať.

Pád domu Usherovcov (The Fall of the House of Usher, TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne

Dom resizeRežisér a scenárista Mike Flanagan je tvorcom niekoľkých kladne prijatých hororových snímok, avšak jeho popularita prudko vzrástla až po tom, ako spojil sily so streamovacou službou Netflix. Ich prvou spoluprácou bol výborný psychologický horor Geraldova hra. Išlo o jednu z mnohých knižných adaptácii ktoré v jeho tvorbe nasledovali. Flanagan neskôr preukázal svoj talent ako tvorca vynikajúcich hororových seriálov. The Haunting (2018, 2020), Polnočná omša (2021) a Polnočný klub (2022) patria medzi seriálové špičky, ktoré zbierajú nadšené ohlasy od bežných divákov aj kritikov. A aj keď sa Flanagan občas vracia k réžii celovečerných filmov, z jeho tvorby je cítiť, že mu seriálový formát sedí viac. Flanaganova zmluva a spolupráca so streamovacou službou Netflix tento rok končí.

Nikto ťa nezachráni (No One Will Save You)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne

Nik resizeObčas sa objaví film, ktorý aj napriek svojim nedokonalostiam prináša niečo svieže a vzrušujúce, kvôli čomu sa ho oplatí vidieť. Novinka režiséra a scenáristu Briana Duffielda Nikto ťa nezachráni, je takýmto typom filmu. Po Duffieldovej bizarnej sci-fi romantickej komédii Spontaneous (2020), ide o jeho druhý, originálny film, ktorý si odbil premiéru na streamovacích službách Hulu a Disney+. Sci-fi triler Nikto ťa nezachráni zaujal už niekoľko mesiacov pred premiérou svojim vynikajúcim trailerom a tematikou. Kvalitných trilerov o invázii mimozemských bytostí nie je zrovna veľa a tento vyzeral sľubne. Aj napriek tomu že je  film menej známy, vyvoláva aj mesiac po premiére vášnivé diskusie filmových nadšencov na sociálnych sieťach. Brian Duffield film napísal aj režíroval. V hlavnej role sa objavila Kaitlyn Dever, o ktorej verím, že budeme o nej po tomto filme počuť viac.

Seminár (Konferensen/The Conference)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Ina2 resizeJe všeobecne známe, že severania dokážu nakrútiť kvalitné thrillery, k čomu im často pomáha aj typicky seversky chladná atmosféra a dôraz na pochmúrnosť tamojšieho prostredia. Osobitým subžánrom sa potom stáva severská kriminálka, ktorá sa teší veľkej obľube nielen v domácich krajinách, ale po celej Európe. Vo filme Seminár sa Švédi púšťajú do menej zmapovaných vôd severského filmového sveta, akých je pre nich podžáner hororovej komédie. Konkrétne je film Seminár humornou variáciou na takzvané „slasher“ filmy (po slovensky by sa dal typ týchto filmov označiť ako „vyvražďovačky“), ktoré boli mimoriadne populárne najmä v 80. rokoch.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.