Exodus: Bohovia a králi (Exodus: Gods and Kings)
Ridley Scott už v poslednej dobe možno nie je takou zárukou kvality ako v minulosti, ale každý jeho nový film i tak budí pozornosť. Hoci režisér sci-fi klasík ako Votrelec, Blade Runner stále zvláda svoje remeslo bez ťažkostí, jeho posledné filmy boli kritizované hlavne zo scenáristického hľadiska. Je to o to zaujímavejšie, že sa na nich podieľali známe mená, ktoré už v Hollywoode čo-to dokázali.
Paddington
Rozprávkové rodinné filmy patria už tradične k Vianociam. Nečudo teda, že distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia práve na toto obdobie načasovala premiéru britského filmu Paddington režiséra Paula Kinga o malom hovoriacom medvedíkovi z ďalekého juhoamerického Peru (v texte sa hovorí „z Čiernočierneho Peru“), ktorý hľadá nový domov v Londýne.
Snehová kráľovná (Снежная королева)
„Snehová kráľovná? To určite Rusi napodobnili disneyovku Ľadové kráľovstvo!“ povie si nejeden divák pri pohľade na aktuálny program kín. Skutočnosť je však iná, takmer opačná: digitálne animovaný dlhometrážny film, inšpirovaný rozprávkou Hansa Christiana Andersena, začali v Rusku nakrúcať už v roku 2009 a premiéru mal o tri roky neskôr. No pretože tohto roku sa do kín nedostáva žiadny vyložene vianočný film, distributér vďačne siahol aj po staršej ruskej snímke. A neurobil chybu.
Hodinový manžel
Komédia Hodinový manžel je poslednou tohtoročnou premiérou pôvodného českého filmu v našich kinách. Uvádza ju distribučná spoločnosť Continental film a na vianočnej predpremiére sa o nej hovorilo ako o česko -slovenskom opuse. Na plátne sa totiž stretneme nielen so slovenskými hercami a so slovenčinou, ale časť deja sa nakrúcala aj v Jasnej a na Chopku.
Hobbit: Bitka piatich armád (The Hobbit: The Battle of Five Armies)
Darček pod vianočný stromček – aj tak by mohli fanúšikovia filmových verzií Tolkienovych príbehov vnímať decembrovú premiéru filmu Petra Jacksona Hobit: Bitka piatich armád, ktorú do našich kín uvádza distribučná spoločnosť Continental film. Oscarový novozélandský režisér, scenárista a producent týmto opusom uzaviera nielen trilógiu na motívy knihy Hobit, ale zdá sa, že i dlhoročné mapovanie hobitskej tematiky, ktoré začal v trilógii Pán prsteňov. Mimochodom, Hobit je akýmsi prológom k Pánovi prsteňov, ale filmovej adaptácie sa dočkal až následne.
Blbý a blbší sú späť (Dumb and Dumber To)
Je to už dvadsať rokov, keď sa v kinách prvýkrát objavil film s názvom Blbý a blbší. Hrubozrnná komédia o dvoch jemne povedané zaostalých indivíduách nielenže uspela, ale prekvapivo si vypracovala aj kultový status. Nezabávali sa na nej len Američania, film zožal úspech aj u nás a dočkal sa mnohých televíznych repríz. Je vlastne až prekvapujúce, že druhý diel na seba nechal tak dlho čakať. Medzitým sa diváci dočkali jedného krátkeho animovaného seriálu a prequelu s odlišným hereckým obsadením. Až jedenásť rokov po ňom prichádza regulárne pokračovanie s osvedčenou hereckou dvojicou, a to nielen pred kamerou, ale aj za ňou.
Leviatan (Левиафан)
Leviatan je meno morského netvora, ktorý pred stvorením sveta symbolizoval chaos a vyvolával strach. Leviathan je názov knihy britského vedca Thomasa Hobbesa z roku 1651, v ktorej túto príšeru prirovnáva k absolutistickej moci, vytvorenej prepojením svetských a cirkevných štruktúr. Leviatan (Rusko, 2014) je štvrtý celovečerný hraný film svetoznámeho scenáristu a režiséra Andreja Zviaginceva (1964), v ktorom sa inšpiroval vyššie uvedenými zdrojmi.
Ouija
Spiritualistická doštička zvaná Ouija je obľúbenou pomôckou pri údajnom vyvolávaní a komunikácii s duchmi. Jej vznik sa datuje niekde do jedenásteho storočia, pričom v modernejšej podobne sa doslova znovuzrodila až ku koncu toho devätnásteho. Prežila až dodnes a dočkala sa aj početnej medializácie, či už v knihách, seriáloch alebo filmoch. V roku 1991 ju kúpila spoločnosť Hasbro, ktorá neskôr začala angažovať na poli filmu – tak vznikli aj populárni Transformeri od Michaeala Baya. Ouija je prvým pokusom Hasbra v réžii Stilesa Whitea o vstup do hororového žánru.
Šéfovia na zabitie 2 (Horrible Bosses 2)
Pre niekoho vtipné, zábavné, pre niekoho nevkusná nuda. Vyberte si... Dočkali sme sa totiž pokračovania vcelku úspešnej americkej akčnej čiernej komédie Šéfovia na zabitie (2011) pod názvom Šéfovia na zabitie 2 (akože inak) pod taktovkou režiséra Seana Andersa a rovnakej trojice hrdinov Nick (Jason Bateman), Kurt (Jason Sudeikis) a Dale (Charlie Day).
Láska šialená (Amour fou)
Ambiciózna viedenská rodáčka, absolventka filmovej akadémie vo svojom rodnom meste, rakúska režisérka a scenáristka Jessica Hausner (1972) sa preslávila najmä svojím tretím celovečerným filmom Lurdy (2009). Jej svojský pohľad súčasníčky na svetoznáme pútnické miesto, cirkev, vieru a zázraky získal rad ocenení, medzi nimi aj štyri na festivale v Benátkach. Slovenské publikum sa s ním zoznámilo vďaka spoločnosti Film Europe, ktorá teraz prináša do našich kín aj režisérkin štvrtý celovečerný opus Láska šialená.