Prvé znamenie: Prichádza satan! (The First Omen)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Zna resizeHlavná hrdinka Margaret (Nell Tiger Free) prichádza z Ameriky do kláštora- detského domova v slnečnom Ríme. S biskupom sa dobre pozná (Bill Naghty), a preto je privítanie o niečo srdečnejšie. Zoznamuje sa s chodom spoločenstva, kde sa stará o deti a k srdcu jej prirastie najmä divoká Carlita (Nicole Sorace), s ktorou si ostatné sestry nevedia dať rady. Lenže čo, keď všetko nie je tak ako na prvý pohľad vyzerá?

Horor zo sedemdesiatych rokov režiséra Richarda Donnera Prichádza satan! (The omen,1976), netreba divákovi príliš predstavovať. Film s charizmatickým Gregorym Peckom v hlavnej úlohe sa stal kultovou záležitosťou. Úspech nenechal na seba dlho čakať a vzniklo nejedno pokračovanie. Najvýraznejším z nich je Damien: Omen II (Damien, 1978). Na Zna2 resizededičstvo ságy nadviazala mladá režisérka Arkasha Stevenson svojim prequelom, pre ktorú je tento film Prvé znamenie: Prichádza Satan! celovečernou prvotinou. Podarilo sa jej to? A ako zapôsobí na súčasného diváka?

Prvé znamenie: Prichádza Satan! má naozaj vydarenú sedemdesiatkovú retro atmosféru. Od dizajnu scény, cez kostýmy až po vhodne vybratú hudbu, ktorá podporuje dobovosť. Pri nej ešte na chvíľu zostanem, pretože vytvára kontrast medzi dvoma predstavenými svetmi. Tým starým - cirkevným a novým diskotékovým, anarchistickým, modreným. Populárne skladby výborne zobrazujú duálnosť. Zároveň pochopiteľne tak odkazuje aj na svojho predchodcu. Pri ústrednej melódii takmer každý spozornie, pretože je povedomou a ikonickou. Oceňujem aj to, že sa aj vizuálne odkazoval k prvým filmom. Ukázal okrem tmavých katakomb aj svetlé, i keď stále nepokojné mesto. Horory by nemali byť len o tom, že na vás celý čas niečo striehne z temnej miestnosti. Mali by ukazovať obyčajný svet, pod ktorého povrchom driemu temné sily. Zna6 resizeHerecky je taktie dobre zvládnutý, a v cameo úlohách sa mihnú slávne mená. Akým je napríklad ďalšie známe herecké eso britského filmu - Charles Dance. Mladá predstaviteľka Margaret Nell Tiger Free je sympatická a dokáže stvárniť svoju postavu presvedčivo v rôznych polohách.

Kto pozná pôvodný film, to čo uvidí, ho zrejme neprekvapí, keďže Znamenie prirodzene predchádza udalostiam z prvej časti. Dokáže však fungovať aj samostatne. Predsa len mu predchádza, všetky prepojenia, okrem hlavného názvu, sú minimálne a náznakové. Na jednej strane je to dobre, nespolieha sa na nostalgiu a prináša stále moderne poňaté dielo, ktoré chce zaujať aj neznalého diváka. Ono to funguje do určitej miery dobre. V rámci štýlu, v ktorom sa nakrúcajú dnešné horory pôsobí predsa len o niečo nadpriemernejšie a dobre sa na to pozerá. Zároveň sa mi páči, že snímka pracuje Zna7 resizesargentovskými motívmi „znepokojujúcich“ živočíchov, akým je hmyz. K Taliansku patrí aj žáner giallo a drobné referencie sa dajú nájsť aj tu. Čo je celkom potešujúce, pretože sa film odohráva v práve v dobe, keď boli tieto príbehy na svojom pomyselnom vrchole...
Pokiaľ máte takýto typ hororov v obľube budete spokojní, lebo dostanete presne to, čo ste si objednali. Ak plánujete ísť na film ako veľký fanúšik pôvodných diel, môže vás trochu sklamať, Zároveň však táto snímka pôvodné diela vôbec neuráža a slúži ako pekný doplnok do série.

Môže sa stať, že ste ani jeden z pôvodných filmov nevideli a  tento vás zlákal, je hádam tá najlepšia možnosť. Ak sa vám zapáčil štýl, v ktorom je Prvé znamenie: Prichádza Satan! nakrútený, treba mať na pamäti, že tentoraz uvidíte film z naozajstných sedemdesiatych rokov, ktorý má o poznanie viac mysterióznosti a desivosti skrytej za nevinnosť...

Zna5 resizePrvé znamenie: Prichádza Satan! (The First Omen), USA, 2024
Dĺžka: 119 minút
Réžia: Arkasha Stevenson
Scenár: Tim Smith, Arkasha Stevenson, Keith Thomas
Kamera: Aaron Morton
Hudba: Mark Korven
Casting: Teresa Razzauti
Střih: Amy E. Duddleston, Bob Murawski
Zvuk: Emanuela Cotellessa, Ric Schnupp, Jussi Tegelman, Jonathan Wales
Scénografia: Maria Luigia Battani
Kostýmy: Paco Delgado
Produkcia: David S. Goyer, Keith Levine
Hrajú: Nell Tiger Free, Sônia Braga, Ralph Ineson, Bill Nighy, Tawfeek Barhom, Charles Dance, Maria Caballero, Andrea Arcangeli, Mia McGovern Zaini, Ishtar Currie-Wilson, Rachel Hurd-Wood, Eva Ras, James Swanton, Dora Romano, Nicola Garofalo, Mario Opinato, Michelangelo Dalisi, Sylvia Panacione, Donatella Bartoli
Distribúcia: CinemArt SK
Premiéra v SR: 11. apríla 2024
Foto: Cinem Art SK

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.