Nezlomní (Arthur the King)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Mno resizeMark Whalberg v úlohe snaživého vytrvalostného pretekára Michaela dokazuje, že keď si niečo zaumienite, treba za tým ísť. Závody v Dominikánskej republike sú pre neho tými poslednými a so svojim tímom outsiderov chce pochopiteľne zvíťaziť. Počas cesty v džungli sa k nim pridáva ešte piaty, štvornohý člen, ktorý je rovnako vytrvalý ako Mikael. Film Nezlomní, nakrútený podľa skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala počas pretekov v roku 2013, som zachytila veľmi zbežne. V časopise o psoch sa objavila pôsobivá fotografia unavených bežcov, sprevádzaných chlpatým krížencom, ako bežia do cieľa. A aj film, ktorého réžie sa ujal Simon Cellan Jones je rovnako pôsobivý, za čo pochopiteľne vďačí aj silnej knižnej predlohe z pera skutočného závodníka Mikaela Lindora, ktorý príbeh zažil na vlastnej koži.

Snímka dovoľuje divákovi vstúpiť do neznámeho sveta vytrvalostných pretekov. Dokáže sa ľahko stotožniť s príjemnými charaktermi celého tímu, ktorý má medzi sebou výbornú Mni3 resizechémiu. Mark Whalberg je vo forme a jeho Mikael je tvrdohlavým, ale zároveň sa musí naučiť starostlivosti o druhých. K tomu mu dopomôže až priateľstvo s túlavým psom,ktorého pomenujú Arthur. Štvornohý herec (herci) je vynikajúci a veríte mu každý jeden pohľad aj bez slov. Viete prečítať každú jeho myšlienku a emóciu.  Áno, je to akčný survival príbeh. Exkluzívne prostredie Dominikánskej republiky, pôsobí trochu ako z iného sveta. Divák má možnosť kochať sa nádhernou, i keď divokou krajinou, ktorou hrdinovia prechádzajú. Niekedy zatajujete dych, keď prekonávajú závratné prekážky. Oceňujem pri takomto tipe filmov aj vloženú mapku, aby sme mali predstavu, kde sa naši hrdinovia práve na svojej výprave nachádzajú.

Svojou závodnou témou a atmosférou, je napínavý, v každej scéne sa niečo deje. Ústrednou myšlienkou je prekonávanie prekážok, či už fyzických, alebo psychických. Stmeliť Mikaaelov tím však dokáže až štvornohý vytrvalec, ktorý ich naučí, aby sa viac počúvali a vnímali. Snímka je po profesionálnej stránke remeselne zručne nakrútená, režírovaná a zahratá. Mni4 resizeMá v sebe nezlomnú energiu a vytrvalosť, ktorá sa prenáša aj na diváka. Skutočné a vypäté emócie, prežívanie v divočine a večná túžba si niečo dokázať. A popravde, najmä milovník príbehov o psoch si príde na svoje. V niektorých momentochje tým správnym spôsobom správne sentimentálny. Dokáže zahrať na tú správnu strunu, pokiaľ ide o emócie, ktoré chce vyvolať. Pocity šťastia, eufórie  i temných momentov... Tých má nadostač. Je ďalším z mnohých diel, ktoré ukazujú, že kde je vôľa tam je aj cesta. A jeden verný priateľ vás dokáže sprevádzať až na kraj sveta.

Film Nezlomní, je skutočne svižný príbeh so srdcom na správnom mieste, takže ak máte radi životopisné filmy, kde ide o všetko, prídete si na svoje. Keď ste fanúšikom príbehov z prostredia pretekov, alebo obdivujete nádherné zábery divokej Mni6 resizeprírody, je to dielo priamo pre vás. Nesúrodej partičke a roztomilému psíkovi nejde nič iného než fandiť a jednoducho im to víťazstvo prajete.

Vydarená snímka je príbehom o odvahe, životnej energii, s množstvom vypätých situácií, ale nechýba jej ani humor, ktorý vhodne dopĺňa príbeh. Zároveň zobrazuje cestu, ktorá je pre hrdinov transformačnou a divák má o čom premýšľať, čí by nemal skúsiť zažiť niečo podobné. Napríklad len tak zobrať nejakého psíka a vyraziť si na nejaký ten výlet...

Mni5 resizeNezlomní (Arthur the King), USA, 2024
Dĺžka: 106 minút
Réžia: Simon Cellan Jones
Predloha: Mikael Lindnord (kniha)
Scenár: Michael Brandt
Kamera: Jacques Jouffret
Hudba: Kevin Matley
Strih: Gary D. Roach
Zvuk: Christian T. Cooke
Scénografia: Mailara Santana, Fernando Carrion, María Fernanda Sabogal
Kostýmy: Carol Ramsey
Produkcia: Mark Canton, Courtney Solomon, Tucker Tooley, Tessa Tooley, Stephen Levinson, Mark Wahlberg
Hrajú: Mark Wahlberg, Simu Liu, Juliet Rylance, Nathalie Emmanuel, Ali Suliman, Rob Collins, Michael Landes, Paul Guilfoyle, Bear Grylls, Viktor Åkerblom, Zamantha Díaz, Luis del Valle, Roger Wasserman, Angie Gisèle, Carlton Byrd, Oscar Best
Distribúcia: Bontonfilm
Premiéra v SR: 11. apríla 2024
Foto: Bontonfilm

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.