Cannes 2026: Travolta sa prestaví ako režisér, festival otvorí Elektrická Venuša, v hlavnej súťaži bude 21 filmov

FestivaldeCanneslogo resizeVčera oznámili prezidentka festivalu Iris Knobloch a umelecký riaditeľ festivalu Thierry Frémaux program 79. ročníka Festivalu v Cannes, ktorý sa začína 12. mája a potrvá do 23. mája. Uverejnili zoznam všetkých súťažných filmov v rôznych súťažiach, no najmä v tej najdôležitejšej – Hlavnej súťaži celovečerných hraných filmov, v ktorej bude súťažiť 21 snímok. Ako sme už informovali predsedom hlavnej poroty bude juhokórejský režisér Park Chan-wook.

ElektrickaVenusa resizeFestival slávnostne otvorí mimosúťažný film francúzskeho režiséra a scenáristu Pierra Salvadoriho La Vénus élektrique (Elektrická Venuša). Snímka sleduje maliara v Paríži roku 1928, ktorý po smrti svojej manželky nedokáže tvoriť a nevedomky sa zúčastňuje na fingovaných spiritistických seansách organizovaných pracovníčkou z lunaparku. Keď sa znovu inšpirácia vracia, všetko sa akosi zasa pokazí. Po Laurentovi Laffittovi bude tohto roku moderátorkou ceremoniálov francúzska herečka Eye Haïdara.

 

Nečakána zmena profesie

Kým však došlo k vyhláseniu súťažných filmov sa nezabudnuteľný Vince Vega z filmu Pulp Fiction vracia na Croisette s udalosťou, ktorá je rovnako nečakaná, ako aj vzrušujúca. John Travolta prichádza na festival ako režisér a uvedie svoj debut pod názvom Nočný let do Los Angeles (Propeller One-Way Night Coach/Vol de nuit pour Los Angeles), uvedený v sekcii Premiéry v Cannes a je adaptáciou knihy, ktorú hollywoodska hviezda publikovala v roku 1997. Travolta je od detstva Travoltafiolm resizevášnivým milovníkom letectva a skúseným profesionálnym pilotom. Film z produkcie Apple Original Films bude mať svetovú premiéru v sále Debussy za prítomnosti Johna Travoltu.

S tromi filmami uvedenými na Festivale v Cannes – Pulp Fiction (1994) a She’s So Lovely (1997) v súťažnej sekcii, Primary Colors (1998) mimo súťaže – jednou Zlatou palmou, dvoma nomináciami na Oscara a tromi oceneniami Golden Globe a Emmy sa John Travolta stal ikonickou postavou popkultúry, najmä vďaka kultovým filmom ako Horúčka sobotňajšej noci (1977), Pomáda (1978), Blow Out (1981) či Hairspray (2007).

Popri bohatej filmografii s viac ako 70 filmami za polstoročie sa 72-ročný herec dlhodobo venuje aj svojej veľkej vášni – letectvu. Už ako dieťa rád sledoval lietadlá štartujúce z letiska LaGuardia v New Yorku, ktoré sa nachádzalo neďaleko jeho domova. Lietať začal už ako 15-ročný, prvý pilotný preukaz získal vo veku 22 rokov a odvtedy získal množstvo ďalších oprávnení. John Travolta je kvalifikovaný pilot lietadiel Boeing 707, 737, 747 a Bombardier Global Express a bol prvým súkromným pilotom, ktorý pilotoval Airbus A380. S viac ako 9000 hodinami nalietaného času vlastní už roky aj vlastné lietadlá a pilotoval dokonca aj v dvoch svojich filmoch: Pozri, kto to hovorí (1989) a Broken Arrow (1996).

Pred takmer 30 rokmi ho táto vášeň priviedla k tomu, aby pre svojho syna napísal a ilustroval knihu pre všetky vekové kategórie. Príbeh, inšpirovaný jeho detskými spomienkami – od prvého letu lietadlom až po nezabudnuteľných ľudí a zážitky, ktoré počas rokov nazbieral – sa odvíja ako nostalgická cesta do zlatej éry komerčného letectva.

Jeff (stvárnený Clarkom Shotwellom), mladý chlapec fascinovaný letectvom, sa vydáva so svojou matkou (Kelly Eviston-Quinnett) na jednosmernú cestu do Hollywoodu naprieč Spojenými štátmi. To, čo sa mohlo zdať ako obyčajný let, sa mení na životnú cestu. Medzi palubnými jedlami, starostlivosťou letušiek (stvárnených Ellou Bleu Travolta a Olgou Hoffmann), nečakanými medzipristátiami, pestrými spolucestujúcimi a nezabudnuteľným zážitkom v prvej triede prináša dobrodružstvo množstvo magických aj prekvapivých momentov, ktoré navždy ovplyvnia osud mladého chlapca. Film bude dostupný na Apple TV od 29. mája 2026.

IrisKnobloch resizeA teraz niekoľko slov k filmom uchádzajúcim sa tak o hlavnú cenu Zlatú palmu, ako aj o iné dôležité trofeje. Len malá ukážka. Napríklad zaujímavý bude film rumunského režiséra Cristiana Mungia Fjord, v ktorom dvojica bude maťproblémy, keďFremaux resize sa presťahuje do manželkinho rodného mesta v Nórsku. Hlavné úlohy si zahrali  Sebastian Stan a Renate Reinsve. Asghar Farhadi si do filmu Histoires parallèles (Paralelné prébehy) požičal plejádu popredných francúzskych hercov ako Isabelle Huppert, Catherine Denauve, Vincent Cassel a iných. Snímku totiž nakrúcal vo Francúzsku. S filmom Sheep in the Box sa znovu zapojil do súťaže aj japonský režisér Hirokazu Kore Eda, ktorý sa zameral na rodinu, ktorá si po smrti syna ako náhradu kúpi humanoidného robota. O ostatných filmoch neskôr.

Upozorňujeme, že názvy filmov neprekladáme, lebo vychádzame zo skúsenosti, že takmer všetky distribučné spoločnosti ich nazvú inak, zhoda je vzácna. V priebehu festivalu sa pokúsime niektoré tituly preložiť s rizikom, že film príde do distribúcie pod iným názvom. Teraz si pozrite bohatú filmovú ponuku.

(Na foto Iris Knobloch a Thierry Frémaux, tí čo túto bohatú ponuku rok pripravovali.) 

Film, ktorý festival slávnostne otvorí

LA VÉNUS ÉLECTRIQUE, réžia Pierre SALVADORI – mimo súťaže

 

SelectionOficielelogo resizeHLAVNÁ SÚŤAŽ

AMARGA NAVIDAD, réžia Pedro ALMODÓVAR

HISTOIRES PARALLÈLES, réžia Asghar FARHADI

LA VIE D’UNE FEMME, réžia Charline BOURGEOIS-TACQUET

LA BOLA NEGRA, réžia Javier CALVO a Javier AMBROSSI

COWARD, réžiA Lukas DHONT

DAS GETRÄUMTE ABENTEUER, réžia Valeska GRISEBACH

SOUDAIN, réžia HAMAGUCHI Ryusuke

L’INCONNUE, réžia Arthur HARARI

GARANCE, réžia Jeanne HERRY

SHEEP IN THE BOX, réžia KORE-EDA Hirokazu

HOPE, réžia NA Hong-jin

NAGI NOTES (QUELQUES JOURS À NAGI), réžia FUKADA Koji

GENTLE MONSTER, réžia Marie KREUTZER

NOTRE SALUT, réžia Emmanuel MARRE

FJORD, réžia Cristian MUNGIU

HISTOIRES DE LA NUIT, réžia Léa MYSIUS

MOULIN, réžia László NEMES

FATHERLAND, réžia Pawel PAWLIKOWSKI

THE MAN I LOVE, réžia Ira SACHS

EL SER QUERIDO, réžia Rodrigo SOROGOYEN

MINOTAURE,  réžia Andrej Zviagincev

 

ISTÝ POHĽAD (Un Certain Regard)

Film, ktorý súťaž otvorí
TEENAGE SEX AND DEATH AT CAMP MIASMA, réžia Jane SCHOENBRUN

LES ÉLÉPHANTS DANS LA BRUME, réžia Abinash BIKRAM SHAH | 1er film

LE CORSET, réžia Louis CLICHY

BEN’IMANA, réžia Marie-Clémentine DUSABEJAMBO | 1er film

CONGO BOY, réžia Rafiki FARIALA

CLUB KID, réžia Jordan FIRSTMAN | 1er film

UĻA, réžia Viesturs KAIRIŠS

LA MÁS DULCE, réžia Laïla MARRAKCHI

EL DESHIELO, réžia MARTELLI

SIEMPRE SOY TU ANIMAL MATERNO (TON ANIMAL MATERNEL), réžia Valentina MAUREL

YESTERDAY THE EYE DIDN’T SLEEP, réžia Rakan MAYASI

I’LL BE GONE IN JUNE, réžia Katharina RIVILIS | 1er film

QUELQUES MOTS D’AMOUR, réžia Rudi ROSENBERG

EVERYTIME, réžia Sandra WOLLNER

DE TOUTES LES NUITS, LES AMANTS, réžia SODE Yukiko

 

MIMOSÚŤAŽNÉ FILMY

LA BATAILLE DE GAULLE : L’ÂGE DE FER, réžia Antonin BAUDRY

KARMA, réžia Guillaume CANET

DIAMOND, réžia Andy GARCIA

L’ABANDON, réžia Vincent GARENQ

L’OBJET DU DÉLIT, réžia Agnès JAOUI

HER PRIVATE HELL, réžia Nicolas WINDING REFN

 

POLNOČNÉ PREMIETANIE

FULL PHIL, réžia Quentin DUPIEUX

SANGUINE, réžia Marion LE CORROLLER | 1er film

ROMA ELASTICA, réžia Bertrand MANDICO

JIM QUEEN, réžia Marco NGUYEN a Nicolas ATHANÉ | 1er film

GUN-CHE (COLONY), réžia YEON Sang-ho

 

PREMIÉRY V CANNES

LA TROISIÈME NUIT, réžia Daniel AUTEUIL

THE MATCH, réžia Juan CABRAL et Santiago FRANCO

KOKUROJO (LE CHÂTEAU D’ARIOKA), réžia KUROSAWA Kiyoshi

HEIMSUCHUNG (LE BOIS DE KLARA), réžia Volker SCHLÖNDORFF

VOL DE NUIT POUR LOS ANGELES, réžia John TRAVOLTA

 

OSOBITNÉ PREMIETANIE

REHEARSALS FOR A REVOLUTION, réžia Pegah AHANGARANI | 1er film

LES MATINS MERVEILLEUX, réžia Avril BESSON | 1er film

L’AFFAIRE MARIE-CLAIRE, réžia Lauriane ESCAFFRE a Yvo MULLER

AVEDON, réžia Ron HOWARD

LES SURVIVANTS DU CHE, réžia Christophe Dimitri RÉVEILLE | 1er film

JOHN LENNON : THE LAST INTERVIEW, réžia Steven SODERBERGH

CANTONA, réžia David TRYHORN a Ben NICHOLAS

Foto: Press servis Festival de Cannes

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.