Filmsurfing
Od 16. do 18. septembra sa v Berlíne konal festival seriálov Seriesly Berlin. Hlavný dôraz však organizátori kládli podľa všetkého na diskusie o najrôznejších témach, spojených s produkciou seriálov, od spolupráce scenáristov s AI, cez žánrové inovácie, pitching, gaming, alebo organizáciu festivalových seriálových eventov. Zaujímavé sú i mená speakrov na webe festival www.serieslyberlin.com. Nájdeme tu napríklad Francesca Capurra, ktorý je od roku 2013 riaditeľom Series Mania Forum. Koná sa v rámci festivalu Series Mania a je jedným z najprestížnejších miest, sústreďujúcich európskych seriálových profesionálov. Nájdeme tu aj izraelskú producentku, žijúcu v Berlíne Dannu Stern, zakladateľku spoločnosti yes. Tá produkovala take seriálová hity ako Fauda, alebo Shtisel. Danna bude i hosťom festivalu izraelských filmov, ktorý začína 26. septembra v Prahe.
Web onlinového periodika Cineuropa zverejňuje postupujúce nominácie na Oscara, ktoré sa po 97. krát budú odovzdávať 2. marca 2025 v Hollywoode. Finálne nominácie budú ohlásené 17. januára. Dočítame sa ešte, že z minuloročných 88 nominácií bolo európskych 38. Poznáme českého a slovenského nominanta – Vlny a Ema a smrtihlav. Na festival Be2Can budeme mať možnosť vidieť Mačaciu odyseu (The Flow), animovaný film, ktorý vyslalo na Oscary Lotyšsko a taktiež Semienko posvätného figovníka, nakrúteného iránskym režisérom Mohammadom Rasoulofom. Reprezentuje v zozname Nemecko. Radosť máme i z estónskej nominácie filmu 8 pohľadov na jazero Biwa režiséra Marka Raata, lebo súťažil v sekcii Stredoeurópskeho a východoeurópskeho filmu na MFF Artfilm v Košiciach. Videli sme tam aj víťazný a tiež nominovaný film, dánsky Dievča s ihlou Magnusa von Horna a tešili sme sa z prítomnosti oboch režisérov. Maďari vyslali film Semmelweis, ten sme videli i v našej distribúcii a dočítate sa o ňom i na našom webe.
Cenu za najlepší film i Cenu divákov si odniesol z MFF v Toronte, ktorý skončil 15. septembra film Life of Chuck Mike Flanagana, podľa údajne najoptimistickejšej novely Stephena Kinga. Medzi súťažnými filmami bol i víťaz z Cannes, film Anora amerického režiséra Seana Bakera, alebo mexicko-americko-francúzsky film Emilia Perez (plagát na obrázku), ovenčený Cenou poroty a Cenou za najlepšie ženské herecké výkony pre trojicu hlavných postáv, tiež z Cannes. Z Benátok, kde dostal Cenu poroty, sa do Toronta presťahoval gruzínsky film April režisérky Dey Kulumbegashviliovej. Za objav roka vybrala porota režisérku Durgu Chew-Bose, v Kanade žijúcu Indku z Kalkaty. V súťaži sa premietal jej film Bojnour tristesse podľa Francoise Saganovej.
Ďalším projektom dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga po slávnom Chlaste s Madsom Mikkelsenom, je seriál Family Like Ours. Odohráva sa v blízkej budúcnosti v Dánsku. Úroveň mora a riek sa zvyšuje a hrozí hromadná evakuácia obyvateľstva. Ľudia pomaly odchádzajú a všetko sa mení, majetok stráca na cene, rodiny sa rozchádzajú. Hlavná hrdinka Laura je stredoškolskou študentkou pred maturitou a naviac prvý krát zamilovaná. Je postavená pred ťažké dilemy, s kým ostať a koho opustiť.
Poznáme i víťazov izraelských národných cien Ophir, ktoré sa rozdávali minulý týždeň. So štyrma (najlepší film, réžia, strih a ženská rola) odišiel film Come Closer (na obrázku). Natkrútila ho dcéra režiséra Avi Neshera, Tom Nesher a Izrael ho vyšle na súboj o oscarove nominácie. Ďalšími ocenenými filmami bol rapový muzikál The City Amita Ulmana (najlepšia hudba, kostýmy, art design a zvuk), herecké ceny za vedľajšie úlohy vo filme Girls Like Us režisérky Lee Gilat, dostali Batel Moseri a Yakov Zada-Daniel, predstaviteľ Eliho zo seriálu Fauda. Najlepším hercom bol Shadi Mar (tiež sme ho videli vo Faude) vo filme Eid a za najlepší scenár k filmu Milky Way bola ocenená Maya Kenig. Vdova po režisérovi Yahavovi Winnerovi Shaylee Atary prebrala cenu za jeho dokument Dieťa. Winner bol zabitý palestínskym Hamasom 7. októbra vo svojom dome v Kfar Aza. Primátor Tel Avivu Ron Huldai povedal pri odovzdávaní ceny za najlepší dokument, že súčasná situácia Izraela pripomína hororový film, horší ako akékoľvek zlé sny. „Kultúra, umenie a film budú mať významnú úlohu v procese liečenia rán“, povedal Huldai.Organizátori nepozvali na ceremóniu odovzdávania cien ministra kultúry Miki Zohara, na protest voči kritizovanej reforme, umožňujúcej uprednostňovať pri financovaní komerčne orientované filmy.
Udeľovaniu cien Emmy 15. septembra v Peacock Theatre v Los Angeles, dominovali seriály Medveď a Šógun (recenzie oboch na našom webe). Ceny za najlepšie herecké výkony v dramatickom seriáli, získali obaja predstavitelia hlavných rolí, Hiroyuki Sanada a Anna Sawai. Emmy za najlepší komediálny seriál získal Hacks (na HBO Max beží tretia séria a čaká sa na štvrtú) a hlavná predstaviteľka hereckej hviezdy za zenitom Deborah Vance, Jean Smart sa tešila z ceny za ženský herecký výkon. U mužov v tejto kategórii dostal Emmy Jeremy Allen White za Medveďa. Jeho kolegyňa Ebon Moss-Bachrach bola najlepšou herečkou vo vedľajšej roli. Víťazmi boli i režiséri oboch seriálov, Christopher Storer za Medveďa a Frederik E.O.Toye za Šóguna. V kategórii miniseriálov si Emmy za réžiu odniesol Steven Zaillan za Ripleyho. Emmy dostali i scenáristi seriálov Slow Horses (Apple tv+), Sobík (Netflix) a Hacks.