Filmsurfing
Od 21. do 24. októbra sa v Cannes konala každoročná „trade show“ MIPCOM, veľtrh televízneho priemyslu, kde sa predstavujú televízne žánre a produkty, obchoduje sa s medzinárodnými právami na „content“, obsahmi, príbehmi a všetkým, čo sa dá kúpiť a predať. Je to najdôležitejšie rendez vous v globálnom kalendári, kde sa jedná o koprodukciách a spolupráci všetkého druhu. Tohto roku sa ako čestný hosť predstavilo Španielsko. Od roku 2018 do roku 2022 tu narástol objem zábavného priemyslu, ktorý zahŕňa produkty, prístupné priamo cez internet a nie cez bezdrôtové, káblové, alebo satelitné premietanie (čiže ide najmä o streamovacie platformy) o 400% . Španielsko predstavilo možnosti pre realizáciu všetkých fáz produkcie. Tohto roku sa stretnutia zúčastnilo 1500 spoločností, z ČR to bola Česká televízia, Nova, Prima, TV Barrandov a TV Febio. Zo Slovenska pravdepodobne nakupovali zástupcovia komerčných kanálov Markíza a Joj. MIPCOM udeľuje už 8. rok Diversity Award, televízne programy na podporu inklúzie a diverzity.
Online periodikum Drama Quaterly zostavila zoznam najzaujímavejších seriálov, predstavených na MIPCOM, z ktorých vyberám: britský seriál Outrageous (Nehorázne) o šiestich sestrách Mitfordových, ktoré boli v Británii 30. rokov dobre známa firma, talentované, ale výstredné aristokratky, vyvolávajúce škandály svojími názormi, chovaním i postojmi. Spisovateľka a redaktorka Diana, lady Mosley bola manželkou Oswalda Mosleyho, predsedu Britského fašistického zväzu. Ďalšou antisemitkou a nacistickou sympatizantkou bola Unity, milenka Adolfa Hitlera a do rodinky patrila i komunistka Jessica. Pamela bola znalkyňou hydiny.
Dánsky seriál Generácie (Generations) bude mať premiéru na jar 2025. Má detektívnu zápletku a zároveň je príbehom jednej rodiny v priebehu niekoľkých desaťročí. Pri rekonštrukcii bytu sa nájde mumifikovaná mŕtvolka dieťaťa a Martha, jeho 87 ročná obyvateľka prizná, že bola svedkom vraždy. Táto udalosť spustí rozplietanie rodinných tajomstiev.
Zaujímavý môže byť i seriál El Turco, prvý anglojazyčný turecký seriál, o janičiarovi z otomanskej armády, obliehajúcej v roku 1683 Viedeň. Balaban, lebo tak sa vojak volá, z armády ujde a ako ranený sa uchýli do alpskej dedinky Moen v Taliansku. V roli diváci Disney+ uvidia tureckú hviezdu Can Yamana, ktorý na Mipcom aj seriál uvádzal.
Na budúci rok sa mal v Los Angeles konať súdny proces s Romanom Polanskim, obvineným zo znásilnenia neplnoletej, ku ktorému došlo v roku 1973. keď malo dievča 15 rokov. Ako informoval jeho právnik, proces sa konať nebude, lebo obe strany uzavreli dohodu. Jej detaily sa nezverejnili.
V októbri skončil 29. MFF v juhkórejskom Busane. Prehľad víťazov je dosť monotónny, ide o takmer 80% obsadenie kórejskými filmami. Najvyššiu cenu v sekcii New Currents Award (Nové prúdy) dostali dva filmy, kórejský The Land of Morning Calm (Zem ranného pokoja) Park Ri-woonga. Príbeh sa točí okolo postavy mladého námorníka, ktorý zmizne a starý kapitán tvrdí, že sa na mori utopil. Matka ho chodí každý deň vyzerať na breh do prístavu a všetci spozornejú, keď jeho vietnamská manželka dostane vyplatenú manželovu poistku. Druhým odmeneným filmom MA - Cry of Silence ( MA – plač ticha, na obrázku) natočil v myanmarsko-juhokórejsko-singapursko-francúzsko-nórsko-katarskej koprodukcii myanmarský režisér The Maw Naing. Jeho debut Mních (The Monk) bol nakrútený v roku 2014 v česko-myanmarskej produkcii a uvedený na festivale v Karlových Varoch. Popisuje strastiplný život Mi Thet, mladej myanmarskej ženy, pracujúcej v textilnej továrni za kritických podmienok.
Na streamovacej platforme Paramount+ bude mať koncom novembra seriál The Agency s hviezdnym obsadením. Michael Fassbender si zahrá Martiana, agenta CIA, ktorý žil v utajení. To končí a on sa vracia do londýnskej centrály. Do jeho života sa vracia i žena z minulosti a pár je zapletený do nebezpečných hier agentúr. Šéfa agentúry si zahral Richard Gere a Martianovho mentora Henryho Jeffrey Wright (American Fiction). Seriál vznikol ako remake francúzskeho seriálu Le Bureau de Légendes (2015-2020) a jedným z producentov je George Clooney.
Čínske reštaurácie žijú replikovaním jedál z populárneho seriálu Blossom Shanghai, ktorý produkoval i režíroval Wong Kar-wai. Rovnaký boom zažíva i na mieru šité oblečenie a o „product placement“, reklamu svojich výrobkov, začlenených do seriálu, sa uchádzajú také spoločnosti ako Rémy Martin, Esteé Lauder, Pepsi, KFC, alebo Baush and Lomb. Hlavná postava pod menom A Bao, zosobnená známym hercom Hu Ge, je zase chodiacou reklamou na obleky Giorgia Armaniho. Záujem o večere v šanghajskom hoteli Peace, reštaurácii Tai Sheng Yuan na Huanghe Road, ponúkajúce menu zo seriálu neustále stúpa, priamo úmerne s popularitou seriálu. Na tejto vlne sa zviezla nielen šanghajská kuchyňa, ale aj šanghajský dialekt, režisér trval na tom, že postavy budu hovoriť „šanghajsky „. Scenár vznikol podľa románu Blossom čínskeho spisovateľa Jina Yuchenga, za ktorý získal v roku 2015 najvyššiu literárnu cenu, nazvanú podľa spisovateľa Mao Duna. Scenár napísala Qin Wen, žijúca v Šanghaji. Dej sa odohráva v 90. rokoch, kedy nanovo štartuje čínska ekonomika, chudobní bohatnú a je to proces, ktorý má svoje úskalia.
Pohľad do maďarských filmových vôd je zaujímavý, režisér Bálint Szimler si na MFF Locarno odniesol za svoj film Čierna bodka (Black Dot) cenu za Best výkon a zvláštnu cenu poroty. Dej filmu sa odohráva v škole, kde mladá učiteľka Juci a zahraničný študent Palkó bojujú proti skostnatenému školskému systému. Na festivale v Benátkach mal premiéru film Zsófie Szilági Január 2 (na obrázku). Jej film Jeden deň (2018) prešiel i slovenské filmové festivaly. Filmom Raw Material debutuje režisér Martin Boross, thrillerom Mastergame Barnabás Tóth a kriminálnou komédiou Tonight We Kill duo Fazakas-Kobli.