Filmsurfing
Javier Bardem bude hviezdou v novom prepise románu Johna D. MacDonalda Mys hrôzy. Jeho producentmi budú Martin Scorsese, ktorý už Mys hrôzy nakrútil v roku 1991 s Robertom De Nirom, a Steven Spielberg .
Slávny román Frederyca Forsytha Deň šakala sa po desaťročiach obnovil vo forme seriálu, prístupnom na streame Sky Showtime. V hlavnej roli špičkového zabijaka je Eddie Redmayne (Dánske dievča, Dobrá sestra). Meria si sily s britskou agentkou (Lashana Lynch). Tá ho naháňa po celej Európe. Najznámejším prepisom Forsythovho románu bol britsko-francúzsky film Freda Zinnemanna z roku 1973 s Edwardom Foxom v hlavnej roli.
Festival EnergaCamerimage v poľskej Toruni, zameraný na „kameramanské majstrovstvo“, ohlásil v sobotu 23.novembra 2024 víťazov. Zlatú žabu za dánsko-poľský film Dievča s ihlou dostal kameraman Michal Dymek. Film figuruje takmer vo všetkých nomináciách na globálne ceny a bol i tohtoročným víťazom Artfestu v Košiciach. Striebornú žabu udelila porota Lolovi Crawleyovi za americký film Brutalista Brady Corbeta o židovskom architektovi maďarského pôvodu László Tóthovi (Adrien Brody), ktorý po návrate z koncentráku emigruje do USA a do tretice si cenu za najlepšiu kameru odniesol Paul Guilhaume za francúzsko-belgický film Emilia Pérez. Filmoví kritici odovzdali cenu FIPRESCI Martinovi Gschlachtovi za rakúsky horor Devil´s Bath. Za debuty si ceny odniesli Todd Martin za kameru k filmu Tatami, ktorý sme videli i v našich kinách a za režijný debut to bola indická režisérka Sandhya Suri za film Santosh. Do súťažného portfólia patrí ešte najlepšia kamera v seriáli. Tú si za seriál Ripley: A Hard Man To Find Robert Elswit.
Za jednu z najvýznamnejších a najväčších európskych prehliadok ázijského filmu je podľa všetkého pokladaný Far East Film Festial (FEFF) v talianskom Udine. Koná sa každý rok v apríli. Tohto roku udelili cenu za celoživotné dielo čínskemu režisérovi Zhangovi Yimou, ktorý na 15. decembra chystá v Divadle MGM v Macau veľkolepú 75 minútovú show ako ukážku využitia nových technológií v umení. Bude založená na reinterpretácii klasického čínského umenia v novej perspektíve. Jeho spolupracovníkmi budú nositeľ Emmy hudobník Wu Tong, tanečný choreograf Sang Jijia, v súčasnosti pracujúci v City Contemporary Dance Company v Hong Kongu, Dominic Faraway, režisér vizuálnych efektov a kameraman Bernie Prentice, špecializujúci sa na natáčanie pod vodou. Názov 2049 symbolizuje rok, kedy sa Macau stane integrálnou súčasťou Číny a nebude už mať status „zvláštna administratívna zóna“, ktorú mal ostrov po tom, čo z neho odišli Portugalci v roku 1999.
Na tohtoročnom festivale v Udine triumfovali Japonci. Porota, zložená z troch mužov, singapúrskeho režiséra Anthony Chena, francúzskeho filmového kritika Edouarda Weintropa a producenta Matsuzaki Kaoru (Zlodeji) udelila Zlatú morušu japonskému filmu Takano Tofu (2023) režiséra Micuhiro Mihara a Striebornú film Confetti (na obrázku) Fujita Naoya. Cenu divákov si odniesol opäť japonský film Bushido režiséra Shiraishi Kazuya.
Na festivale v Singapúre (od 28.11.-8.12.) bude mať premiéru Spirit World režiséra domáceho Erica Khoo (Bistro Ramen) s Catherine Deneuve v hlavnej roli svetoznámej speváčky Clair, ktorá prilieta do Japonska na svoj posledný koncert a tu aj umiera. Čaká ju však druhý život, sprevádzaný jej verným fanúškom Yuzom. Diváci uvidia aj aj film Don´t Cry Butterfly vietnamskej režisérky Duang Dieu Linh víťaza sekcie Critic´s Week Award z Benátok. Keď sa vdova Tam, dozvie, že ju manžel podvádza, rozhodne sa ho vrátiť za pomoci voodoo. Ide o vietnamsko-filipínsko-singapúrsko-indonézsku koprodukciu.
Po Marii Callas vo filme Pablo Larraina sa Angelina Jolie pripravuje na nakrúcanie filmu Stitches (Švy) francúzskej režisérky Alice Winocour (Proxima, premietal sa i u nás). Odohrávať sa bude v Paríži, počas Týždňa módy a v hlavné hrdinky sú tri, okrem Jolie to bude i Elle Rumpf (seriály Tokio Vice a Boj o moc).
Rebríček v súčasnosti najúspešnejších indických filmov vedie Kalki 2898 AD. Nakrútil ho režisér Nag Ashwin, absolvent New York Film Academy, v jazyku Telugu, čo je jeden z regionálnych indických jazykov (štát Andra Pradéš a Telangana). Odohráva sa v post-apokalyptickom svete, kde musí vybraná skupinka zachrániť nenarodené dieťa menom Kalki, čo je meno desiateho a posledného avatara boha Vishnua. Film mal premiéru v júni a v hlavných úlohách sú hviezdy – Amitabh Bachchan, alebo momentálne najlepšie platená bollywoodska herečka Deepika Padukone (Pathaan). Kameramanom filmu je Srb Djordje Stojiljkovic.
Román iránskej spisovateľky Azar Nafisi Reading Lolita in Teheran (Jak jsme v Teheránu četli Lolitu) z roku 2004 natočil izraelský režisér Eran Riklis (Syrian Bride, Lemon Tree) a mal premiéru na MFF Čierne noci v Tallinne. Príbeh filmu začína v roku 1979, kedy sa Azar vracia do Teheránu so svojim manželom. Presvedčenie, že zosadenie nenávideného šacha otvorí pre vzdelávanie nové možnosti veľmi rýchle zlikviduje režim ajatolláha Chomejního a Azar sa musí so svojimi študentkami literatúry stretávať nad dielami západných autorov Jane Austenovej, Henryho Jamesa, či Vladimira Nabokova tajne. Do hlavnej úlohy obsadil režisér iránsku herečku, žijúcu v Paríži Goldshifteh Farahani (Patterson, O Elly, Bojovníčky slnka). Autorkou scenára je hollywoodska veteránka Marjorje David, ale kritici sa zhodli na tom, že filmu chýba emocionálna intenzita filmov Svätý pavúk Ali Abbasiho, alebo Tatami Guya Nattiva.