Opičí kráľ (The Monkey King)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Kral resizeJednou z najznámejších postáv čínskej literatúry je bezpochyby Sun Wu-kchung (Opičiak Sun), ktorý je hlavným protagonistom románu Putovanie na západ spisovateľa Wu Čcheng-ena. Román, považovaný za jedno z najdôležitejších diel klasickej čínskej literatúry, bol vydaný v 16. storočí a niekoľko ráz vyšiel aj v českom preklade pod názvom „Opičí král“. Príbeh sa do veľkej miery opiera o čínsku mytológiu a na filmovom plátne sa po prvý raz objavil v roku 1941 vo filme Princezná so železným vejárom (Tie Shan Gongzhu), čo bol vôbec prvý ázijský dlhometrážny animovaný film.

Stáli za ním, pre čínsku animáciu mimoriadne významní bratia Wanovci, pričom jeden z nich tento príbeh previedol na plátno aj roku 1965 (už vo farbe) vo Kral2 resizevizuálne pôsobivom kreslenom filme Nebeská vzbura (Da Nao Tiangong). Opičí kráľ sa stál napokon dôležitým charakterom v početných televíznych seriáloch a hraných filmoch, a o tom, že má tento príbeh čo povedať aj mladej generácii, sa nás pokúša presvedčiť aj režisér Anthony Stacchi v novom koprodukčnom animovanom filme Opičí kráľ spoločnosti Netflix.

Anthony Stacchi nie je v oblasti animovaného filmu neskúseným režisérom a skúsenosti s animovaným filmom majú aj jeho scenáristi Steve Bencich a Ron J. Friedman, ktorí sa chopili čínskeho príbehu po svojom a výsledkom je napokon pomerne univerzálna animovaná komédia pre celú rodinu. Stacchi Kral3 resizepredtým režíroval nie veľmi úspešné animované komédie Škatuliaci a Lovecká sezóna, a scenáristické duo Bencich-Friedman sa okrem Loveckej sezóne podieľalo aj na disneyovských filmoch Udatné kuriatko a Medvedie srdce. Keďže sa vo filme Opičí kráľ ocitáme v mytológiami opradenej Číne, hlasy animovaným postavičkám prepožičali v Amerike žijúci herci ázijského pôvodu - ako napríklad Jimmy O.Yang (predstaviteľ Opičieho kráľa) alebo mladá herečka Jolie Hoang-Rappaport v úlohe hrdinovej pomocníčky Lin.

Ústredná postava Opičieho kráľa sa na začiatku filmu zrodí z kameňa. Nemá žiadnych rodičov a v kolektíve sa mu nedostáva pochopenia, následkom čoho sa z neho stáva samorast. Keď dospeje do Kral4 resizeurčitého veku a pokúša sa opäť neúspešne zapadnúť, rozhodne sa, že svoj život zasvätí súboju so všadeprítomnými démonmi. Domnieva sa pritom, že ak všetkých nebezpečných démonov na okolí porazí, na konci tejto cesty ho čaká nesmrteľnosť a večný život. Na to, aby bol v týchto súbojoch úspešný je však potrebná pomoc čarovnej palice, ktorú Opičí kráľ ukradne jednému z najmocnejších a najzlovestnejších démonov - Dračiemu kráľovi. Ten je mu následne v pätách, s túžbou získať čarovnú palicu späť a ovládnuť pomocou nej celý pozemský svet. Opičí kráľ pri svojich dobrodružstvách nie je sám, ale pomáha mu pri tom samozvaná pomocníčka Lin, zdanlivo útle, no odvážne čínske dievča. Udatný bojovník má však jeden vážny problém, po mnohých rokoch strávených v samote, je totiž Kral5 resizeschopný myslieť iba na seba, o čom sa Lin neraz presvedčí. Na svojej ceste musí Opičí kráľ zabojovať nielen so zlom, ale aj so svojim nesprávnym videním sveta.

Tvorcovia poňali film Opičí kráľ ako dobrodružnú komédiu s akčnými prvkami, a tak sa pôvodnej látky dotýkajú len okrajovo. Zaujímavé sú bojové scény, štýlovo občas pripomínajúce najnovší diel Kocúra v čižmách od štúdia Dreamworks, ktorý je poňatý v obdobne odľahčenom štýle. Animáciou sa mu však Opičí kráľ nevyrovná, čo je vzhľadom na nižší rozpočet pochopiteľné, a výčitky by teda mohli smerovať Kral6 resizeskôr k mierne nevyváženému scenáru. Ten si často dopomáha piesňami či nie príliš pôsobivým humorom, ktorý azda väčšmi ocenia mladší diváci. Inak sa jedná o pozerateľný animovaný film z exotického, dosiaľ neošúchaného prostredia dávnej Číny. Deväťdesiat minút s Opičím kráľom teda prebehne pomerene rýchlo, bez toho, aby mal divák pocit premárneného času. Azda budú európskym deťom cudzie narážky na budhistické náboženstvo (vrátane scény so samotným Buddhom) a meditáciu, no beztak myšlienky filmu bez väčších problémov pochopia. Opičí kráľ sa síce nezradí medzi najlepšie animované filmy roka, no ako nenáročná rodinná zábava bez problémov obstojí.

Kral7 resizeOpičí kráľ (The Monkey King) USA, Čína, Hongkong, 2023
Dĺžka: 92 minút
Réžia: Anthony Stacchi
Scenár: Steve Bencich, Ron J. Friedman
Hudba: Toby Chu
Zvuk: David Giammarco, Paul Massey
Producent: Peilin Chou
Hrajú: Jimmy O. Yang, Stephanie Hsu, BD Wong, Hoon Lee, Bowen Yang, Jo Koy, Ron Yuan, Jodi Long, James Sie, Jolie Hoang-Rappaport, Andrew Pang
Distrobúcia: Netflix
Foto: ČSFD cz.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.