Obhajca (The Lincoln Lawyer)

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 


Obhjca_3_resizeHrdina filmu Obhajca, šarmantný trestný advokát z Los Angeles, Mick Haller, si zvolil za kanceláriu zadné sedadlo auta Lincoln Continental a v ňom  „behá“ ,za pomoci „osobného šoféra“, od prípadu k prípadu. Matthew McConaughey sa stal vyvoleným pre túto rolu u  mladého nádejného amerického režiséra Brada  Furmana  a jeho voľba bola veľmi správna.

Šťastím bolo siahnuť aj po románe známeho spisovateľa Michaela Connellyho, ktorý je aj u nás veľmi populárny. Spomeniem napríklad  romány Posledná šanca, Mesto kostí, Betónová blondína, Posledný kojot, Rozsudok Obhjca_1_resizeulice, Kufrové tango, Advokát a Advokát zo zadného sedadla, ktorý scenárista John Romano úspešne prepísal do scenáristickej podoby a vznikol film Obhajca. Výsledok (The Lincoln Lawyer -orignálny názov filmu naráža na Mickov vzťah k autu) je viac ako uspokojivý i keď priznajme, že sa na Connellyho literárnych predlohách veľa pokaziť nedá. Film má tempo, švih, napätie, prekvapivé zvraty, dobré herecké výkony, vrátane epizódnych postáv. Prosto na Obhajcovi sa nudiť nebudete.

Obhjca_6_resizeHlavným hrdinom tohto thrilleru je Michael Mick Haller, ktorý sa ako trestný právnik živí všelijako, ale najviac obhajuje drobných pouličných kriminálnikov, neraz prekračujúc medze zákona. Pomáha si ako vie, na každého niečo vyňúra, nezdráha sa to v záujme veci použiť, ale bohatstvo mu z tejto činnosti ani náhodou nehrozí. Až kým mu jedného dňa jeho „pomocníci“ nedohodia prípad, z ktorého možno aj veľa kvapne. Mladého bohatého  obchodníka s nehnuteľnosťami, Louisa Rouleta, obvinia zo znásilnenia a fyzického ublíženia prostitútky. Vyzerá to na jednoduchý prípad, nebol by to však príbeh z pera Connellyho keby to poriadne nesplietol, rozplietol a potom znovu zauzlil. Mick postupne zistí, že nemôže veriť nikomu a nakoniec je ohrozená aj jeho rodina. Šikovne je vsunutý do deja aj večný rozpor, často i nevraživosť, medzi obhajcom a prokurátorom. V tomto prípade, je prokurátorom Mickova exmanželka Maggie, s ktorou má dcéru. Nejdú po sebe ako draci, vychádzajú korektne, Obhjca_8_resizestarostlivosť o dieťa majú vzorne podelenú, je cítiť však medzi nimi napätie, dôvod ich rozchodu, i keď sa stále priťahujú. Centrom pozornosti (našťastie) však nie je riešenie pošramoteného vzťahu dvoch manželov, to je len akoby na okraj, ale neférové hry  justície, policajtov, odsúdených, z najvyššieho po najnižší stupeň poznačené menšou i väčšou korupciou. Mick tiež nie je anjel, skôr všetkými masťami mazaný advokát, ktorý sa neštíti ničoho, no po istú hranicu. Keď zistí čoho všetkého sa z nevedomosti dopustil a keď bude  pokračovať spôsobí ešte viac zla, prederie sa na povrch jeho ľudsky slušné jadro. Človek, ktorý síce hrá komplikovanú hru, aby neohrozil svoju kariéru, ale neprávosti sa viac nedopustí. Pokrivenosť charakterov ostatných postáv, v rôznych vrstvách spoločnosti, farbisto zapadajú do atmosféry Obhjca_4_resizestrachu, neistoty a kalných vôd, v ktorých sa jednotliví hrdinovia  ako ryby vo vode pohybujú.

Americký režisér Brad Furman nemá za sebou bohatú filmografiu. Po niekoľkých dokumentoch nakrútil v roku  2007 svoj celovečerný debut The Take a vzbudil ním veľkú pozornosť. Obhajca je jeho druhým filmom a zrejme vďaka úspechu prvému nemal problém s hercami. Matthew McConaughey sa ujal úlohy navonok arogantného a podkupného advokáta, neštítiaceho sa v prehnitom  justičnom svete takmer ničoho, s nadhľadom a nechal si dostatočný priestor na odkrytie a rozohratie svojho lepšieho ja. S trochou nadsázky by sa dalo povedať, že je to príbeh o prerode jedného advokáta, bolo by to však veľmi zjednodušené, lebo Mick sa nevymaní celkom zo zabehnutých koľají, inak by v tomto prostredí neprežil, len Obhjca_5_resizevraždu nie je ochotný tolerovať a kryť. Herec zahral komplikovanú postavu sugestívne a presvedčivo a dobre mu nahrávala na malom priestore aj Marisa Tomei v úlohe exmanželky, ktorej tvorcovia nedopriali naplno sa rozohrať. O to väčšiu príležitosť dostali herci v epizódnych postavách. Napríklad Josh Lucas, v úlohe Teda Mintona ako Mickov oponent na súde, je veľmi presvedčivý, William H. Macy, ktorému sa ušla rola súkromného detektíva, je obohatením  pre jeho odľahčený civilný prístup k postave. Michael Peña, neprávom odsúdený bývalý Mickov klient, zasa zdôraznil  svoju zatrpknutosť a oprávnený pocit krivdy. Nemôžem však opomenúť  druhú kľúčovú postavu Mickovho  bohatého klienta a protihráča Louis  Rouleta v podaní Ryana Obhjca_resizePhillippa. Zahral s nevinnou anjelskou tvárou človeka bez škrupúľ, manipulátora i manipulovaného dominantnou matkou, bravúrne.  Phillip, stelesnené zlo, diabla v anjelskom tele, dlho maskoval, aby sa v istých nekontrolovaných momentoch naplno prejavil. Po hereckej stránke je Obhajca ukážkou profesionálnej  práce celého  ansámblu, v ktorom sólo hrá Matthew McConaughey.

Silná stránka Obhajcu je daná už  literárnou predlohou, ale zásluhu na jej prepise do scenára  má predovšetkým scenárista John Romano.  K udržaniu napätia prispel vo veľkej miere aj kameraman Lukas Ettlin rýchlymi zábermi, zdôrazňujúc mnohé podstatné detaily organicky zapadajúce do celkovej obrazovej kompozície. To všetko umocnil ešte strih  Jeffa  McEvoya, ktorý zasa nedovolí nikomu ani vydýchnuť.  Ani jObhjca_7_resizeeden záber netrvá dlhšie ako je nutné. McEvoy, ale aj režisér,  vedia čo je filmová skratka a vedia ňou aj narábať. Napätie, uvoľnenie a opätovné zauzlenie situácii, vhodne podfarbila aj hudba Cliffa Martineza.

Pravdu povediac thrillery z dielne amerických filmárov mi rýchlo vyprchajú z hlavy a nijako sa mi nevryjú do pamäti. Nie však tie, ktoré sa odohrávajú v súdnych sieňach. Netvrdím, že aj v medzi nimi sa nenájde  brak, ale väčšinou sú pozerateľné a veľmi často poučné a zaujímavé. Príbehy zo sveta právnikov patria k tým lepším v tejto kinematografii. Možno aj preto, že  americká literatúra je v tomto smere bohatá a rôznorodá a na ňu reaguje aj kinematografia. Obhajca nie je síce špičkové dielo, ale mimoriadne solídny príspevok na  hornej vlne mainstreamu a vonkoncom sa mi nežiada hľadať na ňom chyby (i keď ich možno niekoľko má). Bodaj by všetky filmy tejto produkcie boli aspoň na takejto úrovni.

Obhjca_10_resizeObhájca (The Lincoln Lawyer), USA, 2011
Réžia: Brad Furman
Scenár: John Romano podľa literárnej predlohy Michaela Connellyho
Kamera: Lukas Ettlin
Strih: Jeff  McEvoy
Hudba: Cliff Martinez
Kostýmy: Erin Benach
Hrajú: Matthew McConaughey, Marisa Tomei, Ryan Phillippe, Josh Lucas, John Leguizamo, Michael Peña, Bob Gunton, Frances Fisher, Bryan Cranston, William H. Macy a ďalší
Foto: Magic Box

pošli na vybrali.sme.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.