Dlh (The Debt)

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 


Dlh_9_resizeJohn Madden (1949) celým menom John Pilip Madden je známy anglický divadelný, filmový, televízny a rozhlasový režisér. Po absolvovaní  štúdia anglickej literatúry na univerzite v Cambridge začínal pôvodne v televízii réžiou  napríklad niektorých epizód detektívnych seriálov, v  ktorých figurovali Sherlock Holmes či inšpektor Morse a poznajú ich i naši diváci. Za filmovú kameru sa postavil v roku 1993 a s jeho menom sú spojené také úspešné tituly ako Mrs.Brown (1997) či Mandolína kapitána Corelliho (2001) ale predovšetkým Zamilovaný Shakespeare (1998), za ktorý bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepšia réžia.

Jeho najnovším dielom je thriller Dlh. V podstate ide o remake izraelského filmu spred niekoľkých rokov. Príbeh sa odohráva v dvoch prelínajúcich sa časových rovinách. V roku 1997 sa v Tel Avive koná prezentácia knihy  o troch mladých  agentoch Dlh_5_resizeMosadu –Rachel Singerovej (Jessica Chastian), Davidovi Peretzovi (Sam Wortington) a Stephanovi Goldovi (Marton Csokas). Napísala ju dcéra Rachel a Stephana - novinárka Sára.  Dozvedáme sa, že  trojica mala za úlohu v šesťdesiatych rokoch vo Východnom Berlíne vystopovať nacistického vojnového zločinca, doktora Vogela (Jesper Christensen) s prezývkou“ chirurg z Birkenau“ a uniesť ho do Izraela , kde by ho postavili pred súd. Plán však Dlh_12_resizenevyšiel, doktora dostali iba do tajného berlínskeho bytu, kde ho nakoniec Rachel zastrelila.

Dnes vyslúžili agenti sú za svoj čin považovaní div nie za národné ikony. Nikto však netuší, že udalosti sa vtedy v Berlíne odohrali trochu inak a trojicu spája ťaživé  tajomstvo, o ktorom prisahali, že ho nikdy neprezradia. Lenže minulosť ich dobehne. Rachel (v staršom veku ju predstavuje vynikajúca Helen Mirren) sa zrazu  od svojho exmanžela Stephana ( v staršom vydaní ho stvárňuje  Tom Wilkinson), úspešného politika, ktorý je však po bombovom útoku pripútaný na pohyblivé kreslo, dozvie, že ich priateľ David (v staršom veku  Ciarán Hinds) spáchal samovraždu a v jeho počítači sa našla Dlh_6_resizeinternetová správa, podľa ktorej doktor Vogel  žije na Ukrajine v nervovom sanatóriu. Na Rachel zostáva, aby ho našla a „splatila dlh“.

Režisér sa vyznáva, že ho upútal scenár, ktorý pracuje s nesmierne širokou škálou emócií a umožňuje držať celý čas divákov v neistote a napätí. Dopomáha k tomu  aj výborné herecké obsadenie, i keď človek zaváha, či by priradil k mladej trojici práve takéto tváre v staršom veku.  Obe predstaviteľky Rachel  však herecky excelujú. Výborne je vystihnutá atmosféra nevyjasnených vzťahov  mladej  trojice v Berlíne, pôsobivé sú  scény  na gynekológii, kde pracuje doktor Vogel, ale  najviac  asi zaujme, ako môžu dobre fyzicky pripravení agenti psychicky zlyhať zoči-voči svojmu zajatcovi, ktorí s nimi slovne manipuluje.

Dlh_resizeA manipulácia je leitmotívom, ktorý sa vracia. Bez ohľadu na konkrétny príbeh a krajiny, kde  sa odohráva (vo filme znie nemčina, angličtina i  ruština a nakrúcalo sa v Tel Avive, Londýne a v Maďarsku) ide o nadčasovosť  témy – pravda a lož.  Naozaj  svet potrebuje byť klamaný a ako hovorí  jedna z postáv „pravda je dnes luxusom“ ?   A to je niečo, čo zanecháva  v divákovi deptajúci pocit a pachuť na jazyku.

Dlh_8_resize

 

Dlh (The Debt), USA, 2011
Réžia: John Madden
Scenár: Matthew Vaughn, Jane Goldman, Peter Straughan
Kamera: Ben Davis
Hudba: Thomas Newman
Hrajú: Helen Mirren, Tom Wilkinson, Ciarán Hinds, Sam Worthington, Marton Csokas, Jessica Chastain, Jesper Christensen a ďalší
Foto: Bontonfilm

pošli na vybrali.sme.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.