Občan Havel bude na Art Film Feste spomínať na nežnú revolúciu!

art-film-fest-datum-f_resizeDvadsiate výročie novembrovej revolúcie 1989 si pripomenie blížiaci sa 17. ročník Art Film Festu, ktorý sa uskutoční od 20. do 27. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Vo festivalových kinách premietne dve snímky, venované tejto mimoriadnej historickej udalosti.

Do festivalových kín sa dostane Občan Havel přikuluje od amerického filmára českého pôvodu Jana Nováka a jeho syna Adama.
Na konte majú už film Občan Havel jede na dovolenou z roku 2005, v ktorom rekonštruujú Havlovu cestu po republike v roku 1985, ktorá dala zabrať stovkám eštebákom a vyvolala sériu absurdných situácií, charakteristických pre kolabujúci komunistický režim.
havelDokumentárna koláž Občan Havel přikuluje zase rozpráva o Havlovom pôsobení v trutnovskom pivovare v polovici 70. rokov a pátra aj po okolnostiach vzniku Havlovej kultovej divadelnej hry Audiencia. Snímka je svedectvom o normalizačných absurditách, približuje metódy eštebáckych vypočúvaní, existenciu bytového divadla či incident okolo zadržanej dodávky s „protištátnou“ literatúrou. Obsahuje rozhovory s disidentami, bývalými policajtmi, zamestnancami pivovaru i známymi hercami, vrátane Jiřiny Bohdalovej.

Druhým titulom, ktorý exkluzívne premietnu na Art Film Feste, je americký dokumentárny film The Power of the Powerless/ Moc bezmocných režiséra Coryho Taylora.
Chronologicky mapuje nežnú revolúciu v uliciach Prahy a Bratislavy a skúma škodlivé účinky takzvanej „gumovacej“ histórie. Pýta sa, prečo si dnes tak veľa z nás nechce pripomínať svoju komunistickú minulosť, a upozorňuje, že to má znepokojivý dopad na mladých ľudí.
Vo filme sú použité autentické rozhovory s disidentami, snímka je unikátna aj tým, že komentár k nej číta slávny herec Jeremy Irons.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Organizátori: ART FILM, n.o., Produkčný dom FORZA
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Generálni reklamní partneri: AquaCity Poprad, zdravotná poisťovňa Dôvera
Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding, Tatra banka, Tauris, Stredoeurópska nadácia, Slovnaft
Oficiálny prepravca: Lancia
Logistický partner: DHL
Reklamní partneri: Provimi Pet Food, Dr. Max, Hotel Baske, AVI Studio Oficiálni dodávatelia: Hubert, Segafredo Zanetti SR, Philips, GS design, Parkhotel Baračka
Slovenský film vám prináša Zlatý Bažant
Hlavní mediálni partneri: Slovenská televízia, Pravda, Zoznam.sk, Boomerang, Žurnál
Mediálni partneri: televízia Markíza, FilmBox, Televízia Central, Rádio Okey, Rádio Hit FM, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, port.sk, kedykam.sk, superobed.sk, ISPA, SITA, Q-EX, Trenčianske Echo

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.