O Filmovom festivale inakosti

2009_Otvorenie_FFI_CFoto_Peter_Prochazka_12_resizeV stredu (30.9.) v priestoroch FTF VŠMU na Svoradovej 2 v Bratislave úspešne ovorili Filmový festival inakosti 2009, ktorý potrvá do 4.10. Festival otvoril príhovorom riaditeľ FFi Ján Benec, za oficiálnych organizátorov Iniciatívu Inakosť, prehovoril Július Kolenič. Divákov si ihneď získala patrónka festivalu Zuzana Kronerová šarmantným, prajným a odľahčeným vystupovaním. „Pretože rovnakosť je... nudná,“ povedala stručne a so smiechom na margo svojej podpory Filmového festivalu inakosti.

Organizátorov potešil záujem zo strany festivalových partnerov aj zo strany divákov o úvodný film festivalu Patrik 1,5. Švédsky film o páre gejov, ktorí si „vďaka“ úradnému omylu osvoja 15-ročného homofóbneho tínedžera, uviedol za Švédske veľvyslanectvo Anders Lindgren, zástupca vedúceho diplomatickej misie na Slovensku. Najdrahší festivalový film, americké Srdcia na púšti (Desert Hearts), uviedli dramaturgičky festivalu Zita Hosszúová a Monika Višniarová. V roku 1986, keď bol film nakrútený, to bola nenápadná snímka, režisérsky debut Donny Deitchovej. Na ranč do mesta kasín Reno prichádza upätá učiteľka angličtiny, aby tu rozvodom ukončila svoje manželstvo. Keď sa jej do cesty pripletie odviazaná Cay, z krátkeho núteného pobytu sa stane dámska kovbojská jazda. Púštne scenérie, drobnokresba vzťahov v klaustrofobickom americkom meste 50-tych rokov, kovbojská móda predchnutá estetikou 80-tych rokov, duchaplné dialógy a preslávená milostná scéna urobili z tohto filmu nosné dielo lesbickej filmovej klasiky.
Úvodné filmy boli lákavými ukážkami toho, na čo sa ďalej môžete tešiť v sekciách Nové storočie a Zlatý fond. Romantickú komédiu z divadelného prostredia V kožuchu bez nohavičiek (Fur Coat No Knickers) uviedol írsky režisér Paul Ward za účasti írskej veľvyslankyne. Holandské veľvyslanectvo sa postaralo o uvedenie tanečného filmu, sondu do sveta mužskosti, Enter Achilles. Snímka reprezentuje sekciu Iné videnie.

Domáci filmový blok Teplé Slovensko reprezentoval režisér Viktor Csudai, ktorý predstavil svoj krátky film a celovečerný film Veľký rešpekt. Režisér a kameraman boli za film ocenený tvorivou prémiou Igric 2009 a film si získal aj veľký rešpekt u divákov. Petržalskou panel-story o flákaniach a trápeniach dvojice nerozlučných kamarátov prebleskujú gej motívy na pozadí sídliskovej mačovskej pózy.

Zuzana Kronerová príšla festival k filmu významného maďarského režiséra Károly Makka Iný pohľad (Egymásra nézve). „Možno práve názvom tohto filmu sa organizátori Filmového festivalu inakosti inšpirovali pri pomenovaní samotného festivalu,“ povedala na úvodnom ceremoniáli Zuzana Kronerová. Film z roku 1982 je adaptáciou autobiograficky ladeného románu spisovateľky Erszébet Galgócziovej. V druhej polovici 50-tych rokov nastupuje do redakcie denníka mladá redaktorka. Urobí však dve osudné chyby: odmieta absenciu morálky v politike a zamiluje sa do svojej kolegyne. Úlohu liberálne zmýšľajúceho šéfredaktora vytvoril Jozef Kroner. Zaradením tohto filmu do programu festivalu chcú organizátori upozorniť na možnosť vnímania gejskej a lesbickej skúsenosti v súvislostiach lokálneho kontextu.

Podporným podujatím k takémuto zámeru je aj kurátorský projekt Homosexualita a umenie 1800-2000, mapujúci gejskú a lesbickú skúsenosť vo filme, obraze a fotografii. Výstava bola otvorená 29.9. v priestoroch Photoportgallery na Grösslingovej 21 v Bratislave a potrvá do 15.10.2009. Dôležitým sprievodným podujatím bola aj Verejná diskusia o životnom partnerstve párov rovnakého pohlavia, ktorú viedol Július Kolenič z Iniciatívy Inakosť.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.