O filmoch, ale aj o mediálnej gramotnosti

Cinematik-2009-posterFilmová ponuka na 4. medzinárodnom filmovom festivale Cinamatik v Piašťanoch je bohatá. Videli sme už Césarom ovenčený Valčík s Bashirom Ariho Folmana, Baader Meinhof Komplex Uliho Edela a Milovaný mesiac august Miguela Gomesa, ktoré sa uchádzajú o hlavnú cenu festivalu. Ako je už známe rozhoduje o nej hlasovaním pätnásť mladých filmových kritikov z rôznych krajín a aj pre nich je víťaz prekvapením. Prečo? Lebo rozhodujú samostatne a ten film, ktorý získa najviac hlasov sa stane víťazom Cinamatiku. Uvidíme – možno to bude veľké prekvapenie.

Zastihla nás aj smutná správa. Jedna členka poroty Slovinka Nika Bohnicová, ktorá žila medzi Ľubľanou a Manilou na Filipínach, už nie je medzi živými. Na Filipínach ju zavraždili a obecenstvo si ju uctilo jej pamiatku minútou ticha.
Z troch spomínaných troch filmov bol najspornejší Milovaný mesiac august, o ktorom sa píše, že fikcia a dokument v ňom tancujú zmyselné tango. Portugalskému režisérovi Miguelovi Gomesovi pri nakrúcaní druhého filmu došli peniaze a pokúsil sa riskovať. So svojou 16mm kamerou sa vydal s päťčlenným štábom nakrútiť príbeh troch hudobníkov počas tradičných augustových slávnosti v provincii Argania. Z jeho sympatického 147 minút trvajúceho filmu obecenstvo postupne odchádzalo a v kinosále ostali len skalní. Z bohatej kolekcie to nebola tá najlepšia snímka, ale treba oceniť aspoň snahu tvorcu. Čaká nás však ešte veľa dobrých filmov a bude z čoho vyberať. Napríklad dnes bude mať premiéru dokument Vladimíra Štrica Hostia – Hauerland.
Okrem filmov je piatok bohatý na iné akcie. Napríklad takou bude prednáška na tému Ako zvyšovať úroveň mediálnej gramotnosti ?, potom Film a autorské právo a dozvieme sa aj o činnosti Audiovizuálneho fondu.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.