Umelohmotné nebo nominované na Európske filmové ceny EFA

Berlinlogo resizeEurópska filmová akadémia (EFA) včera zverejnila nominácie na 36. ročník udeľovania Európskych filmových cien 2023. Film Umelohmotné nebo získal nomináciu za najlepší animovaný film roka ako vôbec prvý slovenský film. Film Tibora Bánóczkeho a Sarolty Szabó sa odohráva v roku 2123, rieši pálčivé otázky našej doby a do našich kín príde už 16. novembra v ponuke distribučnej spoločnosti FILM EXPANDED.

Európska filmová akadémia zverejnila zoznam diel nominovaných na Európsku filmovú cenu v kategórii animovaný film. Dôkazom vynikajúceho úspechu rozrastajúceho sa slovenského animovaného priemyslu je, že po prvý raz v takmer štyridsať ročnej histórii Európskych filmových cien bol v tejto kategórii nominovaný slovenský film. „Tento rok sa na Európskych festivaloch predstavilo veľké množstvo výborných animovaných filmov a konkurencia bola skutočne Umelohmotne3 resizeveľká. Patriť medzi päť najlepších je preto obrovská pocta aj uznanie pre priemysel animovaného filmu v našom regióne. Teším sa, že nominácia prichádza v čase dlho očakávanej slovenskej premiéry, pretože tento vizuálne silný film určite treba vidieť v kine na veľkom plátne,“ povedal o nominácii Juraj Krasnohorský z producentskej spoločnosti Artichoke. Európske filmové ceny sa budú udeľovať 9. decembra v Berlíne už po 36. raz na základe hlasovania 4 600 členov filmových akadémií v celkovo 24 kategóriách.

Umelohmotné nebo sa odohráva v budúcnosti, kde po úplnom zničení zemskej flóry a fauny vedci experimentujú s neuveriteľne výživnou rastlinou implantovanou do ľudského tela. V tomto krutom svete, kde prežitie stojí vysokú cenu, muž poruší všetky pravidlá, aby zachránil život svojej manželke. Zvláštnosťou filmu je, že sa odohráva pre našich divákov na známych miestach ako Budapešť alebo Umelohmotne2 resizeVysoké Tatry. Film bol vyrábaný zmiešaním techník Rotoscope, teda prekreslovaním živých hercov a 3D animácie, ktorú mal na starosti tím animátorov na Slovensku.

Film vznikol v maďarskej a slovenskej produkcii. Bol podporený Audiovizuálnym fondom, Národným filmovým inštitútom Maďarska a Eurimages. Začiatkom roka mal svetovú premiéru v súťažnej sekcii Encounters na Berlinale a odvtedy zožal veľký úspech na prestížnych festivaloch po celom svete od Ameriky po Áziu. Naposledy získal cenu Silver Méliès za najlepší film na Európskom festivale fantastických filmov v Štrasburgu. V českých kinách sa premieta od polovice októbra, v Holandsku od začiatku novembra a na Slovensku od 16. novembra so slovenským dabingom. Na jar budúceho roka ho môžu vidieť diváci francúzskych kín.

Umelohmotné nebo produkujú József Fülöp a Orsolya Sipos (SALTO Film) a Juraj Krasnohorský (Artichoke), v koprodukcii Viktória Petrányi (Proton Cinema) a RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.