Cenu za umeleckú výnimočnosť pre Juraja Herza

Logo_MFF_resizeVýznamný režisér Juraj Herz si včera (1.12.) prevzal ocenenie MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii a zároveň pri tejto príležitosti uviedol, spolu s hercom Ivanom Franěkom, svoj najnovší film T.M.A. Thriller s prvkami hororu mal na festivale slovenskú premiéru.
Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii si na uplynulých ročníkoch festivalu prevzali také osobnosti svetového filmu ako anglická herečka Vanessa Redgrave, český herec Jan Tříska, rakúsky režisér Ulrich Seidl a maďarský režisér István Szabó.
Juraj Herz nezbiera iba „zaslúžilé ceny“, ale svoje postavenie výnimočnej osobnosti slovenského a českého filmu sa snaží udržať aktívne. Filmom T. M. A. Herz žánrovo nadväzuje na svojho legendárneho Spaľovača mŕtvol (1968). Príbeh plný ťaživého napätia zavedie diváka do starého vidieckeho domu. Bohémský výtvarník a muzikant Marek sa z rušného veľkomesta vracia na miesto, kde vyrastal, aby tam našiel pokoj. Vráti sa mu stratená inšpirácia, ale pochmúrna atmosféra domu aj celej oblasti však začína na Mareka stále viac doliehať. Postupne sa dozvedá o drastických udalostiach a tajných obradoch, ktoré sa kedysi diali v dome aj v blízkej dedine. Starý dom ožíva spomienkami, nočnými morami a zapĺňajú ho Marekove halucinácie. Tragická smrť rodičov, tajomné rituály, ktoré praktikovali v detstve so sestrou, to všetko sa vracia a spája so súčasnými čudnými udalosťami.
Hlavnú úlohu bohémskeho Mareka stvárnil Ivan Fraňek, ktorý bol v roku 2005 členom hlavnej medzinárodnej poroty MFF Bratislava. Vo filme si zahrali aj slovenskí herci Andy Hryc, či Zuzana Kronerová.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.