Slovenská kinematografia na filmovom trhu Berlinale

50 SFU resizeÚspešný štart tohtoročného ťaženia slovenskej kinematografie na zahraničných filmových festivaloch pokračuje. Už vo štvrtok 7. februára 2013 sa začne 63. ročník Berlinale a jeho súčasť Medzinárodný filmový trh – European Film Market (EFM), na ktorom sa bude prezentovať aj slovenská kinematografia. MFF Berlín potrvá do 17. februára, filmový trh sa skončí o dva dni skôr.

Slovensko bude na filmovom trhu zastúpené už po ôsmykrát. Jeho informačné a propagačné centrum bude k dispozícii v prezentačnom stánku slovenskej kinematografie Central European Cinema č. 133. v spojení s Českou republikou a Slovinskom. Tento spoločný stánok troch kinematografií, ktorý býva každoročne miestom stretnutí slovenských filmových profesionálov so zahraničnými návštevníkmi v zastúpení pracovníkov filmových festivalov, organizácií, ďalej producentov, koprodukčných partnerov a ďalších hostí, návštevníci nájdu ako po minulé roky v budove Martin-Gropius-Bau, i keď na novom mieste. Stánok na EFM Berlín za slovenskú stranu zabezpečuje Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý v jeho priestoroch aj tento rok predstaví najnovšie slovenské majoritné i minoritné tituly, z nich niektoré budú k dispozícii na DVD, iné na propagačných materiáloch. Záujemcovia o slovenskú kinematografiu sa s ňou budú môcť oboznámiť aj prostredníctvom nového aktualizovaného vydania katalógu Slovak Films 12 – 13, ktorého obsahom sú informácie o slovenskom audiovizuálnom prostredí za posledný rok.

 

moj pes killer1 resizePočas filmového trhu sa uskutočnia aj trhové projekcie. Jednu z nich bude mať film Môj pes Killer režisérky Miry Fornay, s ktorým sa v týchto dňoch uchádza o priazeň poroty v hlavnej súťaži Hivos Tiger Awards Competition na 42. MFF Rotterdam. Film ukazuje jeden deň zo slovensko-moravského pohraničia z pohľadu osemnásťročného Mareka a jeho psa. Jeho životom dramaticky otrasie tajomstvo matky, ktorá ho opustila pred mnohými rokmi. Druhú trhovú projekciu na berlínskom filmovom trhu bude mať film V tieni Davida Ondříčka. Tento koprodukčný kriminálny príbeh, ktorý sa odohráva na pozadí dramatických udalostí 50. rokov minulého storočia v bývalej ČSSR, získal nedávno najviac ocenení na udeľovaní cien Českej filmovej kritiky.

 

Slovenské projekty sa v Berlíne predstavia aj počas sprievodných akcií. Na päťdňovom podujatí Share Your Slate!, ktoré organizuje kancelária MEDIA Desk Nemecko, zameranom na prezentáciu portfólia projektov spoločností, podporených z programu MEDIA, bude Slovensko zastupovať spoločnosť Trigon Production s pripravovanou dokumentárnou komédiou História filmu, ktorý sa nikdy nenakrútil (autori: Patrik Pašš, Matej Mináč), drámou Krok do tmy (autori: Marián Puobiš, Miloslav Luther) a detektívnym televíznym seriálom Inšpektor (autor: Jiří Hubač). Scenár svojho prvého celovečerného hraného projektu Retro raj predstaví v Berlíne scenáristka Katarína Uhrová v dlhoročnom programe pre skúsených scenáristov zo strednej a východnej Európy ScripTeast. Počas EFM Berlín sa bude konať aj každoročná séria podujatí Cinema Total so základným cieľom podporovať spoluprácu a spájať filmových profesionálov zo strednej a východnej Európy. Zaoberá sa rôznymi aspektmi vzniku filmov, od vývoja až po produkciu. Nový formát alternatívnej prezentácie projektov z jej portfólia, ktorá má bližšie k prípadovým štúdiám ako ku klasickým prezentáciám, je Pitch Stop a Slovensko na ňom bude reprezentovať film Čistič režiséra Petra Bebjaka. Projekt príde do Berlína predstaviť jeho producent Rastislav Šesták (D.N.A. Production).

 

Organizátorom prezentácie na EFM Berlín je Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, v spolupráci so Slovenským inštitútom v Berlíne, tradičným partnerom prezentácie je i spoločnosť a Château Topoľčianky.
Viac: www.berlinale.de, www.efm-berlinale.de a  www.aic.sk. 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.