Barbakan pozýva do Grindhouse

Autozabijk_resizeFilmová časť festivalu Barbakan , ktorý sa začína 30. septembra a potrvá do 3. októbra 2010 v Banskej Bystrici, sa každoročne snaží osloviť čo najširšiu divácku obec čo najpestrejším programom. Popri sekciách, v ktorých predstaví svojmu publiku snímky, ktoré sa do slovenskej kinodistribúcie nedostali a zrejme ani neodstanú (Rumunská nová vlna, Poľský film „offowy“, Ozveny festivalov), ponúka aj filmy, ktoré distribúciou prebehli bez zaslúženej pozornosti a patrí sa ich pripomenúť aj vďaka ich príslušnosti k čoraz populárnejším kinematografickým trendom.

Do sekcie Grindhouse – Tarantino & Rodriguez Production zaradili organizátori trojicu snímok, ktoré by mal zhliadnuť každý potenciálny divák blížiaceho sa Rodriguezovho trháku Machete. Pojmom „Grindhouse“ bývali označované americké kiná, zamerané na premietanie tzv. „exploatačných“ filmov, B-čkových akčných snímok, ktoré sa nebáli ukázať čokoľvek a často v sebe kombinovali prvky hororu, pornografických a ázijských bojových filmov.

Planta_teroru_resizeV roku 2007 sa režisérska dvojica Quentin Tarantino a Robert Rodriguez rozhodla vzdať hold kultu grindhouseových diel a nakrútiť dvojfilm, príznačne nazvaný Grindhouse. Barbakan ponúkne Tarantinovu časť Auto zabijak spolu s Rodriguezovou Planétou Teror v jednom bloku, aby ostal verný tradíciám amerických kín, v ktorých boli podobné snímky premietané spolu za zvýhodnené vstupné. A milovníkom žánru ponúkne aj takmer neznámu snímku Larryho Bishopa, produkovanú Robertom Rodriguezom a nazvanú Pekelná jazda. O silné stroje, krásne ženy a potoky krvi nebude núdza ani v jednom zo spomenutých kusov.

Sekcia Varovný prst sa zameriava na momentálne mimoriadne populárne sci-fi snímky, ktoré popri atraktívnom príbehu a vizuálnych orgiách dávajú divákovi možnosť zamyslieť sa nad vývojom ľudstva. Tohtoročné zápolenie o Oscarov ukázalo, že sci-fi v súčasnosti dokáže na poli sociálnej angažovanosti konkurovať realistickým snímkam a Barbakan aj preto prináša naspäť na bystrické plátna diela, ktoré sa na nich prezentovali ešte pred megaúspechom Avatara, prípadne ostali v jeho tieni. Hmla (The Mist, F. Darabont, USA, 2007) ukazuje postupný rozklad komunity, uväznenej neznámym prírodným úkazom v supermarkete. Adaptácia populárnej knihy Splice_resizeCormaca McCarthyho Cesta (The Road, J. Hillcoat, USA, 2009) prenesie divákov do bezútešnej postapokalyptickej budúcnosti. District 9 (District 9, N. Blomkamp, USA/Nový Zéland, 2009), jeden z nominantov na Oscara za najlepší film minulého roka, mystifikuje (ne)možnosť spolunažívania ľudskej civilizácie s mimozemskou. Splice (Splice, V. Natali, Kanada, 2009) relativizuje hranice vedeckej etiky, a prvý celovečerný film Luca Bessona Posledný boj (Le dernier combat, Francúzsko, 1983) rozpráva bez slov príbeh skupiny ľudí preživších katastrofické zrútenie súčasnej spoločnosti.

Celofestivalová akreditácia na filmovú časť stojí 15 eur a objednať si ju môžete na www.anarchy.sk. Jednodennú vstupenku na všetky premietania si budete môcť kúpiť za 5 eur priamo v jednotlivých sálach.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Foto: Zábery z filmov Auto zabiják, Planéta Teror a Splice.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.