Na Barbakane ozveny filmových festivalov

duburys_resizeNa prelome septembra a októbra Banskú Bystricu opäť na niekoľko dní ovládne festival Barbakan. Pestrým programom, rozdeleným do troch častí – výtvarnej, hudobnej a filmovej – sa bude snažiť osloviť čo najširšie publikum. Aj preto sa organizátori rozhodli jednu zo sekcií filmového Barbakanu koncipovať tak, aby si v nej na svoje prišiel skutočne každý filmový fajnšmeker. Nazvali ju Ozveny filmových festivalov a predstavujú v nej niekoľko chuťoviek rôznych svetových filmárskych kuchýň.

Prvý ročník festivalu Cinema mundi 2010 sa uskutočnil na konci februára v Brne. Vo svojej hlavnej sekcii predstavil to najlepšie z národných kinematografií vyše 60 krajín sveta. Najpodstatnejším kritériom pre výber bola nominácia filmov jednotlivých krajín do boja o zisk ocenenia Americkej filmovej akadémie (Oscara) za najlepší neanglicky hovorený film roka. Barbakan ponúkne v rámci „ozvien“ Cinema mundi päticu filmov – snímku Somár (Kenjac, r.: A. Nuic, 2009), ktorú za uplynulý rok nominovalo Chorvátsko, litovský Vodný vír (Duburys, r.: G. Luksas, 2009) o komunistickej histórii krajiny, gruzínsky vojnový Druhý breh (Gagma napiri, r.: 38-arsy-versy_resizeG. Ovashvili, 2008), ruskú adaptáciu Čechovovej poviedky Pavilón č. 6. (Palata n. 6, r.: K. Šachnazarov, A. Gornovsky) a indický historický film o vzniku Bollywoodu Továreň Harischandrachi (Harischandrachi Factory, r.: P. Mokashi, 2009) Umelecký riaditeľ festivalu Jiří Králík zasadne do poroty súťažnej sekcie Barbakanu 2010.

Súčasťou programu festivalu Barbakan je pásmo víťazných filmov posledného ročníka Zlínskeho psa – animované snímky Nokturno a Ja som Šimon, hraná Seansa a dokumentárny film Arsy-versy slovenského režiséra Mira Rema, ktorý sa Barbakanu tiež zúčastní ako porotca súťaže študentských filmov.

Medzinárodný festival frankofónneho filmu Bratislava je jediné filmové podujatie svojho druhu na Slovensku. Z bohatého programu 12. ročníka, ktorý sa uskutočnil v marci tohto roka, ponúkne gainsbourg_resizeBarbakan dve snímky. Životopisný film Gainsbourg (Gainsbourg - Vie héroïque, r.: J. Sfar, 2010) rozpráva búrlivý príbeh známeho speváka a romantická komédia (K)lamač srdcí (L`Arnacoeur, r.: P. Chaumeil, 2010) uisťuje, že ani láska si rozkazovať nenechá.

Filmový Barbakan ponúkne dohromady svojim divákom vyše 70 filmov v troch banskobystrických kinosálach. Ak vás táto filmová ponuka zaujalaneváhajte navštíviť webovú stránku festivalu: http://www.barbakanfest.sk.

Pernamentky na festival sú dostupné v predpredaji na adrese: http://anarchy.sk/vstupenky.php. V priebehu festivalu si vstupenky môžete zakúpiť na miestach jednotlivých podujatí.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.