Slovenské filmy v Regensburgu

Plných sedem dní bude mať slovenská kinematografia zelenú v nemeckom Regensburgu. V termíne od 16. do 22. októbra sa tam uskutoční prehliadka slovenského filmu ako súčasť kultúrneho festivalu Donumenta, zameraného na umenie podunajských krajín.

Kultúrny festival Donumenta sa koná od roku 2003. Po Ukrajine, Moldavsku, Bulharsku, Rakúsku, Rumunsku a Chorvátsku tento rok prezentuje umenie a kultúru Slovenska, a to v termíne od 20. septembra do 8. novembra. Počas tohto obdobia sa predstavujú slovenskí literáti, divadelníci, hudobníci, výtvarníci aj filmári. Filmová časť, naplánovaná na októbrový termín, ponúkne sedem celovečerných hraných a dokumentárnych filmov a pásmo študentských snímok.

Zahrada_resizeOtváracím filmom prehliadky bude najoceňovanejšia a v zahraničí najviac prezentovaná snímka v 90. rokoch Záhrada Martina Šulíka, z ďalších slovenských titulov sa budú premietať zväčša súčasné snímky, ale aj filmy staršieho dáta. Z tých novších nemeckí diváci uvidia Slepé lásky Juraja Lehotského, Polčas rozpadu Vlada Fischera, Návrat bocianov Martina Repku a Iné svety Marka Škopa, v programe je aj ďalší Šulíkov film Orbis Pictus a dokonca aj Slnko v sieti Štefana Uhra z roku 1962. Všetky celovečerné filmy budú mať na prehliadke dve projekcie, svoje diela v Regensburgu osobne uvedú režiséri Martin Šulík a Martin Repka.

Súčasťou programu bude tiež pásmo jedenástich krátkych študentských hraných, dokumentárnych a animovaných filmov z VŠMU, a to Návod na použitie Jany Minárikovej, Havran Michala Baláža, Susedky Michaely Ošťádalovej, Janík Daniela Zemančíka, Pružinka Michala Meszárosa, (R)Evolution Juraja Kubinca, Rajón Diany Novotnej, Alfonzova mucha Petra Budinského, Premeny Lenky Psenčíkovej, O ponožkách a láske Michaely Čopíkovej a Tričko Hosseina Martina Fazelliho.

Prehliadka slovenského filmu vychádza z dohôd v rámci zasadaní zmiešanej bavorsko-slovenskej komisie, za slovenskú stranu ju z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR) organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ). Koná sa ako recipročné podujatie k prehliadke bavorských filmov, ktorá sa uskutočnila minulý rok v septembri v Banskej Bystrici.


Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.