Hostia súťažnej sekcie hraných filmov

vizual_AFF2010_resizeV pondelok (21. júna) budú mať diváci Art Film Festu možnosť pozrieť si výborný švédsky film Sebbe (2010), ktorý príde osobne uviesť herečka Eva Melanderová, predstaviteľka hlavnej ženskej úlohy. Premieta sa v Trenčianskych Tepliciach v Tatra banka Cinema o 19:00 hod.

Ide o príbeh dospievajúceho chlapca Sebbeho, ktorý po smrti otca žije v malom byte s matkou. Ona svoj smútok utápa v alkohole, on jej záchvaty úzkosti a agresivity mlčky znáša, lebo je pre neho všetkým na svete. Nedokáže pomôcť ani jej, ale ani sebe od šikanovania spolužiakmi. Jeho bezradnosť sa mení v zúfalstvo a prechádza do šialenej reakcie. On skutočne nemal v úmysle vyrobiť bombu. To sa len tak prihodilo...

Sebbe2_Swedish_Film_Institute34_resizeSebbe nakrútil Babak Najafi. Pochádza z Iránu, ale od dvanástich rokov žije vo Švédsku. Vyštudoval dramatický inštitút na Vysokej škole filmu, rozhlasu a televízie v Štokholme. Nakrútil niekoľko krátkych a dokumentárnych filmov, Sebbe je jeho celovečerný debut. Film zaujal porotu na tohtoročnom Berlinale a získal cenu pre Najlepší debut.

„Chcel som spraviť príbeh o odlúčení, dôležitom pocite v mojom živote a niečom veľmi komplexnom. Cítil som, že je to dobrý začiatok príbehu. Potom som vzal do úvahy problém chudoby, mal som pocit, že veľa filmov, ktoré som videl sa ňou nezaoberá. Keď žijete v Západnej Európe, máte pohodlný život, zabúdate, alebo nechcete vidieť, tých na druhej strane spoločnosti, lebo je to ľahšie. Cítil som, že bolo potrebné o tom hovoriť,“ povedal Babak Najafi v rozhovore Cineuropa. Hlavnú úlohu zveril režisér kvôli vyššej autenticite nehercovi Sebastianovi Hiortovi. Spolu s Evou Melanderovou podávajú excelentné výkony.

V Trenčíne v pondelok (21.júna) vo Festivalovom kine ODA uvedie o 15:30 hod. argentínsky film Muž od vedľa (2009) predstaviteľ hlavnej úlohy Rafael Spregelburd a producent Fernando Sokolowicz.

Uznávaný dizajnér Leonardo (R. Spregelburd) žije so svojou rodinou v exkluzívnom dome postavenom Le Corbusierom. Do domu v susedstve, sa však jedného dňa nasťahuje predavač áut Victor, ktorý by si chcel svoj nový dom prispôsobiť vlastným potrebám a predstavám. A začne veľkou dierou na okno priamo oproti Leonardovmu výhľadu von...

Režisérmi snímky sú Mariano Cohn a Gastón Duprant, ktorí spolu pracujú už desať rokov. Pôsobia v televízii i vo filme a robia experimentálne produkcie, ktoré boli ocenené viacerými cenami. Muž od vedľa je ich tretím hraným filmom. Obaja priznávajú svoj obdiv a lásku k architektúre, čo sa odrazilo aj vo filme. „Keď sme rozmýšľali nad povolaním hlavnej postavy, napadlo nás, že najviac by sa asi hodil priemyselný dizajnér. Sofistikovaná osoba, ktorá si váži dizajn a vidí svoj dom ako umelecké dielo. Preto je pre neho o to väčšia škoda spôsobená susedom, keď vytvorí nové okno, ktorým sa priamo pozerá do Leonardovho domu. Mohlo by ty byť považované aj za znesvätenie domu,“ vraví o filme jeden z jeho režisérov Mariano Cohn v rozhovore pre Remezcla. Muž od vedľa vyhral tohto roku na festivale Sundance ocenenie pre najlepšiu kameru.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.