Na Art Film Feste uvedú svoje filmy svetoví režiséri

vizual_AFF2010_resizeV stredu (23. júna) privíta Art Film Fest niekoľko zaujímavých zahraničných hostí. V Tatra banka Cinema uvedú film Príboj (r. J. Fuentes-León) vyrobený v koprodukcii Peru, Kolumbie, Francúzska a Nemecka.

Príde ho osobne uviesť peruánska herečka Tatiana Astengo. Film zachytáva netradičný ľúbostný trojuholník, v ktorom je jedna zo strán duch homosexuála. Senzitívny príbeh o láske, zodpovednosti, odvahe i strachu z inej sexuálnej orientácie získal cenu Priboj_resizedivákov v Sundance a Cenu Sebastian na festivale v San Sebastiane. „Nechcel som zasadiť príbeh na žiadne konkrétne miesto, ktoré sa potýka s homosexuálnym partnerstvom. Chcel som vytvoriť archetyp mesta mimo konkrétnych politických a sociálnych kontextov špecifickej krajiny. Myslím, že vďaka tomu, že sa príbeh môže odohrávať kdekoľvek, je ľuďom bližší,“ vraví režisér.

V rovnakom kine uvedie svoj iránsko – francúzsky celovečerný debut Teherán, Nader Takmil Homayoun. Prináša trochu iný pohľad na všedný život v tomto meste, naplnený obchodovaním s deťmi, drogami a vydieraním. „Teherán je oficiálny obraz krajiny, hlavné mesto Iránu. Ale je tu ešte iný Teherán, slumy, neviditeľné mesto, ktoré sa halí tmou: južné predmestia, horúce, špinavé, nebezpečné a preľudnené. Kde všetko je dovolené a nič nemožné,“ vraví režisér. Film reprezentuje mladú iránsku kinematografiu a získal cenu na Medzinárodnom dni týždňa kritiky na festivale v Benátkach.

Najlepší film z Benátok, vojnovú drámu Libanon, príde osobne predstaviť režisér Samuel Maoz. Pri výrobe filmu vychádzal z osobných spomienok na prvú libanonskú vojnu z roku 1982, keď prežil ako dvadsaťročný vojnový masaker. Zachytáva kritickú situáciu štyroch vojakov v tanku, ktorí sa ocitnú v obkľúčení na nepriateľskom území. „Mojim zámerom bolo ukázať vojnu taká, aká je, bez všetkého heroizovania a zbytočných klišé. A bolo pre mňa pravdepodobne potrebné a nevyhnutné, si odpustiť. Bol som zapojený do vojny a to samo o sebe stačí, aby som sa cítil vinný. Je to niečo, s čím budem musieť navždy žiť,“ uviedol režisér počas Londýnskeho filmového festivalu.

V súťažnej sekcii je tiež zaujímavý film Žena bez klavíra (r. J. Rebollo), ktorý predstaví producent Damián París. Smutno – smiešny komorný príbeh jednej starnúcej ženy, ktorá chce uniknúť prázdnosti svojho života, aby sa nakoniec absurdne „stratila“ v nočných uliciach Madridu. Ženu si zahrala oceňovaná španielska herečka Carmen Machi, v hlavnej mužskej úlohe sa predstaví český herec Jan Budař. „Nie som racionálny režisér, nikdy nezačínam tézou alebo ideou. Nakrútiť film Žena bez klavíra mi vnukol jeden okamih, tak ako všetko, čo som kedy nakrútil, keď som raz na stanici zbadal ženu s kufrom kráčať k zavretému terminálu. A ďalším dôvodom k filmovaniu, bola čistá radosť pracovať s Carmen Machi a Janom Budařom. Tento film sa dá chápať aj ako pokus dvoch tiel zblížiť sa,“ uvádza režisér. Film sa premietne v trenčianskom Cinemaxe.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.