Novinky z Art Film Festu
Počas záverečného ceremoniálu 18. Art Film Festu v sobotu 26. júna bude po prvý raz udelená cena FILM EUROPE za mimoriadny tvorivý počin slovenského režiséra alebo producenta v zahraničí. Ako spoločnú aktivitu ju udelia Art Film Fest, mediálna spoločnosť Film Europe a národný filmový televízny kanál Kino CS. O tom, komu cena poputuje, rozhodujú generálny riaditeľ spoločnosti Film Europe Ivan Hronec a riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel, ktorý v tejto súvislosti uvádza: „Teším sa z tohto spoločného projektu a som veľmi rád, že práve na našom festivale sa udelí prvé toto ocenenie. Art Film Fest programovo podporuje slovenskú kinematografiu a tešíme sa predovšetkým mladým talentom, na ktoré chceme aj týmto spôsobom upozorniť.“
Film Europe spolu s národnými tematickými televíznymi kanálmi CS TV balíka a filmovým televíznym kanálom európskej kinematografie Film Europe TV týmto na festivale Art Film Fest odštartuje premiérové udeľovanie FILM EUROPE AWARDS. Ocenenia v ďalších kategóriách (doku cs, muzika cs) budú odovzdané na ďalších filmových prehliadkach a festivaloch na Slovensku. „Myslím si, že máme mnoho talentov v oblasti slovenskej filmovej tvorby. Tí si zaslúžia ocenenie za to, že dokážu aj v zložitých podmienkach, v akých sa momentálne súčasný slovenský filmový priemysel nachádza, tvoriť výnimočné diela a zviditeľňovať našu krajinu v zahraničí,“ vraví Ivan Hronec. Cena je spojená s finančnou odmenou 1 000 eur.
x x x
Piatkový večer (25.6.) bude na festivale patriť premiére nového slovenského koprodukčného filmu Vojnové hry a muž, ktorý ich zastavil, ktorý príde do Festivalového kina ODA v Trenčíne o 19,00 hod osobne uviesť režisér Dariusz Jabloński.
Dokumentárny film zachytáva príbeh muža, ktorý je podľa historikov najdôležitejším špiónom éry známej ako studená vojna. Ide o Ryszarda Kuklińskeho, plukovníka generálneho štábu Poľskej ľudovej armády, ktorý v rokoch 1972 až 1981 preniesol na Západ vyše štyridsať tisíc strán najtajnejších dokumentov Varšavskej zmluvy. Pracoval pod menom Jack Strong a podľa niektorých domnienok sa vďaka jeho práci podarilo zabrániť vyvolaniu otvoreného atómového konfliktu.
Film vznikol v koprodukcii Poľska, Slovenska, ktoré zastupovala spoločnosť Trigon Produktion, ďalej Francúzska a Nemecka. Nakrúcalo sa v USA, Rusku, Poľsku, Českej republike i na Slovensku a štáb mal na konci vyše 18 tisíc metrov filmového materiálu. K téme sa vyjadrujú mnohí prezidenti a hlavní predstavitelia súdobej svetovej politiky. Vo filme uvidíme aj dokumenty z tajných archívov o plukovníkovom prípade a vtedajšej politickej situácii.
Režisér filmu Dariusz Jabloński nie je pre slovenských divákov neznámy. Je prezidentom produkčnej spoločnosti Apple Film Production, ktorá po piatich rokoch dokončila koprodukčný projekt Jánošík – Pravdivá história (2009). Pred troma rokmi odpremiéroval svoj poľsko – slovenský film Jahodové víno s Jiřím Macháčkom v hlavnej úlohe.
x x x
Na pôde Art Film Festu sa bude diskutovať o slovenskom filme a jeho šanciach uspieť v konkurencii na medzinárodnom filmovom trhu. Verejná diskusia je súčasťou projektu Tri dni slovenského filmu a bude v piatok, 25. júna v Kúpeľnej dvorane v Trenčianskych Tepliciach. Stretnú sa v nej zástupcovia rôznych medzinárodných distribučných spoločností a televíznych staníc zo Slovinska, Maďarska, Českej republiky, Ruska, Španielska, Poľska, Rumunska, Švédska, Francúzska a Chorvátska.
Hlavným predmetom diskusie budú aj nasledujúce témy:
1. Majú východoeurópske filmy šancu na medzinárodnom trhu?
2. Aké kritériá sú rozhodujúce pre získanie filmu?
3. Aká je budúcnosť distribúcie umeleckých / art-housových filmov v Európe?
4. Ktoré z východoeurópskych filmov majú potenciál obstáť v ohromnej konkurencii zahraničných filmov?
Tri dni slovenského filmu je pilotný projekt Slovenskej asociácie producentov & Film Europe Agency, ktorý sa zameriava na promovanie a predaj slovenských filmov na medzinárodnom trhu. Jeho zámerom je prezentovať slovenskú kinematografiu vybraným zahraničným distributérom a nákupcom televíznych licencií, predstaviť najnovšiu slovenskú produkciu a ukázať domácu kinematografiu z komerčného i nekomerčného hľadiska. Počas Art Film Festu majú zahraniční zástupcovia možnosť vidieť niekoľko filmov súčasnej slovenskej produkcie - Muzika, Tango s komármi, Nebo, peklo...zem, Slepé lásky, Pokoj v duši, Nedodržaný sľub, Ženy môjho muž
x x x
Na Art Film Feste sa na filmy nielen pozerá, ale už tradične aj diskutuje. Počas 18. ročníka festivalu prebehne diskusia o aktuálnom stave a činnosti Audiovizuálneho fondu. Uskutoční sa v piatok v Kúpeľnej dvorane v Trenčianskych Tepliciach.
Debaty sa zúčastnia Martin Šmatlák a Tomáš Kamenec z Audiovizuálneho fondu, signatári Výzvy Audiovizuálneho fondu Mário Homolka a Marek Šulík a nakoniec Zuzana Mistríková zo Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a producent Marián Urban zo Slovenskej asociácie producentov v audiovízii, ktorí sa spolupodieľali na vypracovaní návrhov na zlepšenie činnosti fondu. Diskusiu povedie Štefan Hríb a jej hlavnou témou bude okrem iného aj snaha žiadateľov o granty z prostriedkov AF o vyššiu transparentnosť v posudzovaní prihlásených projektov a prehodnotenie pravidiel, podľa ktorých by sa mali obsadzovať jednotlivé odborné komisie, aby nedochádzalo ku konfliktu záujmov.