Bécassine!

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Beca10 resizeKto sa rozhodne pozrieť si francúzsky film Bécassine! Bruna Podalydèsa mal by vedieť, že je skôr určený pre deti ako pre dospelých, čo však neznamená, že si naivnú, ale dobrosrdečnú dievčinu z Bretane neobľúbia.

Na úvod musíme vysvetliť kto vlastne Bécasinne je. Prvá komiksová hrdinka vo Francúzsku. Nijaký superman, ale jednoduchá  bretaňská osôbka, milá, naivná, všetkému sa čudujúca, ale predovšetkým žena s veľkým srdcom. Komiks vznikol v roku 1905, má teda viac ako sto rokov a Francúzi si Bésassine veľmi obľúbili. Svoju púť začala v dievčenskom Beca3 resizečasopise La semaine de Suizette, ako prvá ju uviedla do života Jacqueline Riviere a odvtedy komiks vystriedal  skoro tridsať autorov. Jej pôvodnú výtvarnú podobu nakreslilo Joseph Pinchon. Príbeh inšpiroval filmárov už v roku 1940, keď vznikol prvý film podľa tohto komiksu, režíroval ho Pierre Carod a hlavnú úlohu si zahrala Paulette Dubost. Čím Becasinne tak zaujala ? Nuž láskavosťou a jemným humorom. Samotné slovo Bécasinne vzniklo z pomenovania vtáka, ale pejoratívne vo francúzštine znamená aj blázon. Lenže hrdinka je všetko len nie blázon.

Bécasinne je už ako dieťa zaujímavé stvorenie, sníva, vymýšľa si a je iná ako ostatné deti. Keď vyrastie chce realizovať svoj sen a odísť do Paríža, Eifelovku si predstavuje všade, lenže Beca resizeďaleko nedôjde. Po ceste stretne grófku, ktorej sa pokazilo auto a práve vyhodila pestúnku malej Loulotte. Toto stretnutie je láska na prvý pohľad a decko jej tak prirastie k srdcu, že jej neprekáža ani to, že peňazí sa robotu sa nikdy nedočká, zámok je síce krásny, grófka pôvabná, ale smrdí grošom. Všetko sa tu rozpadá, len láska Bécasinne (Emeline Bayart) k malej Loulotte je pevnejšia zo dňa na deň. Hrdinka má radosť zo všetkého – z tečúcej vody z kohútika, z osvetlenia, z telefónu, miluje rýchlu jazdu autom a stále niečo vymýšľa. Grófka má najväčší problém s kuchárkou, ktorá jej nedokáže servírovať Beca8 resizesprávne uvarené vajíčko. Becassine sa toho ujme a nakreslí prístroj, ktorý vajce včas vystrelí, teda akéhosi predchodcu časovača vajec. No a nebola by to rozprávka keby na zámok neprišiel potulný bábkoherec, v podstate podvodník. Ten ich oberie aj o to málo čo ešte honosná rodina vlastní, ale ako neskôr vysvitne má v sebe nejakú beťársku česť. Podvodník je to akurátny, zahrá sa s celým osadenstvom na francúzskeho Potemkina, čo nevypáli dobre. Katastrofa je hotová. Ale kým sa klamstvo prevalí, stačí zorganizovať malú balónovú slávnosť, všetci si do svojho balónika vložia svoje želanie, v nádeji, že sa im prianie splní. Beca4 resizeSamozrejme, aj toto je podvod, ale ako to už v dobrých rozprávka býva, jeden sa zatúla až za veľkú mláku a možno, že

prinesie majiteľovi šťastie. Jedine Bécasinne nestratí vieru v lepšiu budúcnosť. Naivná opatrovateľka dievčatka, sa vždy pozerá na veci s nadhľadom, ale najmä pozitívne a niet situácie, z ktorej by okamžite nehľadala a nenašla východisko. Vždy vie čo treba urobiť, aj keď je to na prvý pohľad, nemožné a neuskutočniteľné. Je to dobrák os kosti, nemožno ju nemať rád. Možno aj preto, že rozdáva nádej a optimizmus, sa stala tak populárnou postavou vo Francúzsku.

Francúzsky film Bécasinne! je nakrútený jednoducho v retro štýle, na nič sa nehrá, dej sa odvíja v pomalom tempe, ale nie nudne, vždy sa niečo prekvapivé udeje a posunie príbeh ďalej. Beca7 resizeV tomto milom príbehu hrá hlavnú rolu, samozrejme, hlavná hrdinka Bécassine, ktorú výborne zahrala Emeline Bayart, ktorý sme videli už vo filmoch Mikrob a Casoil a Láska všetkými desiatimi. Dostatočne zdôraznila jej až neuveriteľnú vieru v dobro, jej optimizmus, naivitu, vynachádzavosť a v neposlednom rade aj schopnosť snívať a preniesť svoje sny do reality. Obdivuhodnú postavu zahrala, s výraznými gestami, mimikou, dokonca aj charakteristickou chôdzou s predklonom, vierohodne a mimoriadne sympaticky. Jej strážnym anjelom bol však aj zemitý sedliak strýko v podaní Michela Vuillermoza.  Grófku si s pôvabom a tiež istou dávkou naivity zahrala Karin Viard. Režisér Bruno Podalydès si však nenechal ujsť šancu a rolu Beca2 resizedobrodruha a podvodníka si ponechal pre seba. Jeho bratovi Denisovi Podalydèsovi sa zasa ušla rola grófkinho raz využívaného, raz odmietnutého priateľa. Z ansámblu hercov, okrem hlavnej predstaviteľky najviac zaujali úlohy podvodníka a strýka. Ale celý herecký orchester v tomto jednoduchom, ale milom príbehu hral veľmi vyrovnane.

Bécassine! nie je film, ktorý sa výrazne zapíše do dejín kinematografie, ale ako snímka, ktorá rozdáva radosť a vieru a nádej, rozhodne. Zaujme láskavým humorom, naivitou, ľudskosťou a pozitívnym pohľadom na riešenie problémov. Nemusím hádam osobitne zdôrazňovať, že tento druh filmov má svoje opodstatnenie, lebo prináša radosť a pohodu.

Beca12 resizeBécassine! (Bécassine !), Francúzsko, 2018
Dĺžka: 102 minút
Scenár a réžia: Bruno Podalydès
Kamera: Patrick Blossier
Strih: Christel Dewynter
Hrajú: Emeline Bayart, Karin Viard, Maya Compagne, Denis Podalydès, Bruno Podalydès, Michel Vuillermoz, Josiane Balasko, Isabelle Candelier, Jean-Noël Brouté, Philippe Uchan, Vimala Pons, Claude Perron a ďalší
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v SR: 15. augusta 2019
Foto: Film Europe

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.