O láske v mnohorakom New Yorku

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

New_York_11_resize„Moja predstava bola taká, že vytvoríme sériu filmov, ktorá bude stelesňovať víziu lásky na celom svete“, povedal producent filmu New York, milujem ťa Emmanuel Benbihy. Veľký úspech zožal, pred takmer štyrmi rokmi, prvým zo série „Mestá lásky“ pod názvom Paríž, milujem ťa. Benbihy opäť dal dohromady najkreatívnejších súčasných režisérov, aby svojským prístupom prispeli k atmosfére filmu. V mnohom ho inšpiroval i pomáhal mu zosnulý oscarový režisér Anthony Minghella, ktorý vo veľkej miere prispel k vzniku celého projektu (Film je venovaný jeho pamiatke.) Projekt „Mestá lásky“ bude však mať svoje pokračovanie, a to už v tomto roku sa pripravuje Rio de Janeiro a Šanghaj a v roku 2011 Jeruzalem a Bombaj.

Po veľkom úspechu snímky Paríž, milujem ťa sa zákonite budú oba filmy porovnávať. Paríž bol možno pestrejší, invenčnejší, farebnejší a nahráva mu aj prvenstvo. Nad druhým pokračovaním sa zvyčajne už krúti nosom a hľadajú sa chyby. Nesporne New York je trochu v tieni prvolezca, ale ani humorné, smiešne, trpké a smutné ľúbostné príbehy, odohrávajúce sa v Manhattane, Central Parku, Harleme a inde, nezapadnú prachom. A práve to, čo sa filmu vyčíta mne pripadá ako jeho prednosť. Jednotlivé príbehy do seba presne zapadajú, New_York_5_resizerafinovane sa prelínajú (až na jednu poviedku) divák má pocit, že ich nakrútil jeden režisér. Mnohým sa zdá, že tým sa stáva rozprávanie monotónne a nezaujímavé. Vznikli a vzniknú ešte poviedkové filmy, kde budú môcť tvorcovia prezentovať svoju osobitosť a poetiku, ale vtedy ide vždy o ucelené príbehy. V tomto, nazvime to kolážovom spôsobe rozprávania, odlišnosť nemá miesto. Osobne si myslím, že bolo veľké umenie udržať na uzde tak rozdielnych tvorcov, ako je Fatih Akin, Yvan Attal, Allen Huges alebo Shekar Kapur. Jedenásti tvorcovia s reprezentačným hereckým obsadením rozohrali sériu mini príbehov s prekvapivou, niekedy aj s predvídateľnou pointou, ktoré raz pobavili, inokedy nútili uvažovať, niekedy vyvolali nostalgickú náladu.

Láska (ako všade na svete) je v New Yorku pre vreckára takmer osudná, pre chlapca túžiaceho prísť o panictvo rafinovane nastraženou pavučinou lží, na ženu a muža, ktorí si chcú len užiť, číha skutočné citové vzplanutie, dievčinu, pracujúcu v obchode, preberie z letargie smrť maliara, láska zasiahne aj ortodoxnú židovskú nevestu a jej o veľa staršieho obchodného New_York_12_resizepartnera, ktorému žena utečie do Indie hľadať vnútorný pokoj. Znudené manželstvo potrebuje oživenie, a tak postihnutí hľadajú unikátne formy opätovného zblíženia, osamotený a dosť uvravený muž hľadá lásku a natrafí na prostitútku, starí manželia si ani po dlhých rokoch neprestanú vážiť jeden druhého, a tak by sme mohli pokračovať ďalej. Možno nie je ani podstatné, čo všetko sa v tejto filmovej koláži odohrá, dôležitejší je spoločný menovateľ celého rozprávania: atmosféra mesta (tá sa vydarila) a v ňom sa pechoriaci hrdinovia, hľadajúci niečo tak nepolapiteľné a predsa v živote najdôležitejšie – šťastie. Zažívajú rôzne podoby šťastia, lásky i porozumenia, ale aj prehry a sklamania, tak ako sa to neustále opakuje.

Pri jednom mini príbehu sa však predsa ešte pristavím. Do hotela pricestuje staršia dáma, vraj slávna speváčka. Túži po fialkách a tie jej fyzicky postihnutý poslíček prinesie, lebo jeho otec, majiteľ hotela, si ju ako umelkyňu veľmi váži a vie, že ich má rada. Potom z ničoho nič chlapec vyskočí z okna. A zrazu to nie je pravda – to isté ,čo povedal chlapec, jej zopakuje starý hotelový zamestnanec. Čo sa v tom hoteli v minulosti odohralo? Prečo tá žena mala uprostred zimy tak čudnú prosbu? Prečo má vidiny ? Kto bol ten tajomný mladý muž ? Celé je obostreté tajomstvom. Nečudo, veď scenár k poviedke napísal Anthony Minghella a režíroval Shekhar Kapur, ktorý mu zrejme dobre rozumel. Škoda, že Minghella (Anglický pacient, Talentovaný pán Ripley) po prípravných prácach zomrel, viem si predstaviť, že by tento poviedkový film bol ešte viac rozvinutý, možno i konfliktnejší, ale v každom prípade tajomnejší. Epizóda Isabelle, s vynikajúcou Julie Christie, patrila k najsilnejším momentom filmu.

New_York_10_resizeAni neviem kde začať, lebo po hereckej stránke niet protagonistom, čo vytknúť. V zohratom orchesteri nezazneli falošné tóny. Zažiarila napríklad Shia LaBoef v epizóde Jacob, Hayden Christensen ako Ben, Orlando Bloom ako David, Ethan Hawke ako spisovateľ, Andy Garcia ako Garry, Eli Wallach ako chorý penzista, Robin Wright-Penn ako Anna, Natalie Portman ako Rifka a mnohí, mnohí ďalší. K celkovému priaznivému výsledku prispela aj precízna práca mnohých kameramanov, ktorí sa tak z hercov, ako aj z atmosféry mesta snažili vyťažiť čo najviac. Deväť strihačov sa zrejme dobre naučilo svoje remeslo, lebo predviedli to, čo mnohí zabudli – filmovú skratku. Strih je presný, dynamický, podriadený rytmu rozprávania. Je to síce nespravodlivé, ale vymenovať všetkých, ktorí prispeli hudbou k filmu sa nedá, dá sa len konštatovať, že jednotlivé príbehy neraz a vhodne podčiarkuje muzika tej society, o ktorej je práve reč. Snímka New York, milujem ťa teda nenadchla tak, ako jej európska sestra, ale ani nesklamala. Hľadať nasilu, na tomto milom a ľudsky hrejivom filme, nejaké chyby je zbytočná strata času. Treba ho vidieť, zamilovať si New York a trochu porozmýšľať o živote.


New_York_6_resizeNew York, milujem ťa (New York, I Love You), Francúzsko, USA, 2009

Scenár: Hu Hong, Meng Yao, Suketu Mehta, Shunji Iwai, Olivier Lecot, Yvan Attal, Jeff Nathanson, Xan Cassavetes, Stephen Winter, Anthony Minghella, Natalie Portman, Fatin Akin, Joshua Marston, Hall Powell, Israel Horovitz, James Strouge

Réžia: Jiang Wen, Mira Nair, Shunji Iwai, Brett Ratner, Allen Hughes, Shekhar Kapur, Natalie Portman, Fatin Akin, Joshua Marston, Randy Balsmeyer

Kamera: Mark Lee Ping Bing ( a ďalších 8 kameramanov)

Strih: Affonso Goncalves ( a ďalších 8 strihačovVýprava: Terasa Mastripierro

Kostýmy: Vicrotoria Farrell

Hudba: Tonino Baliardo ( a ďaších 12 skladateľov)

Producent: Emmanuel Benbihy, Marina Grasic

Hrajú: Hayden Christensen, Andy Garcia, Natalie Portman, Julie Christie, Orlando Bloom, Christina Riccci, Maggie Q,

Ethan Hawke, Anton Yelchin, James Caan, John Hurt, Shia LaBoeuf, Robin Wright Penn, Eli Wallach a ďalší
Foto: Palace Pictures

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.