Steve Jobs: „There is one more thing...“
...na túto typickú vetu Steva Jobsa počas prezentácií spoločnosti Apple s napätím čakali fanúšikovia, odborníci i konkurenti. Ohlasovala prekvapenia a nečakané novinky. Prehrávač iPod. Telefón iPhone. Tablet iPad. Viac už nezaznie. Spoluzakladateľ americkej technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs zomrel v stredu 5. októbra 2011, pokojne a obklopený rodinou, vo veku 56 rokov. Stalo sa tak šesť týždňov po tom, ako zo zdravotných dôvodov odstúpil z pozície výkonného riaditeľa spoločnosti, ktorú v roku 1976 založil. Odišiel jeden z ľudí, ktorí po desaťročia výraznou mierou ovplyvňovali celý svet.
Život Steva Jobsa bol zhmotnením amerického sna. Adoptované dieťa, odvrhnuté vlastnými rodičmi, počítačový nadšenec, sympatizant hippies a orientálnych filozofií ako dvadsaťročný spolu so Stevom Wozniakom založil 1. apríla 1976 spoločnosť Apple, ktorá vôbec nebola aprílový vtip, ale čoskoro sa stala jedným z najvýznamnejších výrobcov osobných počítačov a dnes patrí k najúspešnejším firmám na svete vôbec.
Počítač nebol preňho len technické zariadenie pre nadšencov a špecialistov, ale predmet každodennej potreby pre všetkých, slúžiaci na prácu, štúdium, komunikáciu i zábavu. Počítače Apple, prehrávače iPod, dotykové telefóny iPhone a tablety iPad vychádzali po stránke hardvéru, softvéru i ergonómie v ústrety obyčajným ľuďom. A prostí používatelia ich preto uprednostňujú pred inými značkami, takže Jobsova firma masovo presadila nielen vreckové prehrávače hudby a videa, ale aj dotykové smartfóny a tablety. Apple pod Jobsovým vedením okolo nich vybudoval celý funkčný a zábavný ekosystém doplnkov, služieb – a obchodov. Jobs tak výraznou mierou prispel k zmene postavenia spotrebnej elektroniky, ale aj konzumácie obsahu, ktorý spotrebná elektronika ponúka. Spoločnosť Apple je vďaka tomu dnes okrem iného aj jedným z najvýznamnejších obchodníkov s hudbou, softvérom, videom a literatúrou. Netradičný marketing Apple je síce častým zdrojom kontroverzií i antipatií, bez pochýb je však mimoriadne úspešný.
Že počítače, internet a multimediálne prehrávače navždy zmenili aj kinematografiu a filmovú distribúciu, je zrejmé. Menej známy je fakt, že Steve Jobs bol od roku 1986 majiteľ digitálnych laboratórií, z ktorých aj jeho zásluhou vznikli dnešné štúdiá Pixar, ako výkonný producent pôsobil pri vzniku prvého celovečerného digitálne animovaného filmu Toy Story - Boj hračiek (1995), od roku 2006 bol aj najväčším podielnikom a členom rady riaditeľov spoločnosti The Walt Disney Company.
Od roku 2004 Steve Jobs bojoval so zriedkavou formu rakoviny pankreasu. V roku 2009 si kvôli zdravotným problémom vzal dlhodobé voľno a ešte v tom istom roku podstúpil transplantáciu pečene. Na začiatku roka 2011 odovzdal právomoci svojmu zástupcovi a 24. augusta sa vzdal vedenia podniku. Na jeho miesto nastúpil Tim Cook, ktorý ho už predtým zastupoval.
A takto sa so Stevom Jobsom lúčia priatelia: