Na MFF Bratislava aj víťazi z Cannes a Karlových Varov

IFFBlava_resizeMedzinárodný filmový festival Bratislava (5.-11.november 2010) pokračuje v minuloročnej programovej línii troch súťažných sekcií - súťaž prvých a druhých hraných filmov, súťaž krátkych snímok a súťaž dokumentárnych filmov. Tohtoročná súťaž dokumentov prinesie rôznorodý výber desiatky filmov, ktoré získali ocenenia na svetových festivaloch. Sekciu otvorí víťazný film z Cannes o vojne v Afganistane Armadillo, a uzatvorí ju optimistický príbeh rumunského bezdomovca The World according to Ion B. V porote sa stretnú dokumentaristi Marko Škop a Massoud Bakhshi s producentkou Meike Martensovou.

Dokumentárny film Armadillo (2010) dánskeho režiséra Janusa Metza prichádza na Slovensko po búrlivých reakciách zo svetovej premiéry na festivale v Cannes. Tento autentický a mimoriadne silný záznam každodenných udalostí dánskych vojakov v Afganistane získal v Cannes Grand Prix Critics’ Week. Doma v Dánsku otriasol základmi národnej identity. Pre slovenského diváka nie je táto téma úplne neznáma, keďže Slovensko, podobne ako ďalšie európske krajiny, má v Afganistane vojenskú misiu. Ďalší armadillo_still_resizedánsky film, Into Eternity (2010, Grand Prix na prestížnom festivale dokumentárnych filmov ‘Visions du Réel Nyon’), sa zaoberá tiež témou, ktorá je aktuálna aj u nás. Divákov, ktorým polovica všetkej elektrickej energie prúdi z atómovej elektrárne určite zaujme film Michaela Madsena. Madsen sleduje plány Fínska „naveky“ uskladniť vyhorené jadrové palivo. Ako film napokon ukáže, uskladnenie hromadiaceho sa jadrového odpadu na 100 000 rokov nie je také jednoduché, ako sa zdá.

Mimoriadnu tvorivosť škandinávskeho dokumentu dokazuje aj Familia (2010, víťazný dokumentárny film tohtoročného Karlovarského filmového festivalu), od švédskych režisérov Mikaela Wiströma a Alberta Herskovitsa. Dojímavý rodinný príbeh sa odohráva v Peru a sleduje matku, ktorá musí odísť do Španielska, aby zabezpečila základné živobytie pre ostatných členov rodiny. Obetavosť žien je tiež témou filmu The Town of Badante Women (2009) od Stephana Komandareva. Sústreďuje sa na bulharské mestečko, ktoré opustila väčšina žien. Išli do Talianska pracovať ako takzvané ‘badante’, opatrovateľky starých a chorých ľudí. Je to opäť fenomén dobre známy aj na Slovensku.

V dokumente Land (2010) sa kanadský filmár Julian T. Pinder vydáva do Kostariky preskúmať, ako zahraniční developeri plánujú zmeniť tamojšiu krajinu. Zaujíma ich najmä pobrežie, na ktorom chcú vybudovať luxusné dovolenkové rezorty. Tento odvážny dokument ironicky nadväzuje na tohtoročnú sekciu „Všetci na pláž!“. K moru sa viažu aj ďalšie dva dokumenty. Port of Memory (2009) Kamala Aljafariho a La Bocca del Lupo Pietra Marcella (2009, Grand Prix Torino Film Festival) sú portréty mestských prístavov plné nostalgie. Prvý z nich hovorí o tragédii rodiny, ktorá musela opustiť svoj domov v palestínskej Jaffe. Druhý rozpráva srdcervúci ľúbostný príbeh páru, ktorý žil oddelene väčšiu časť svojho života.

world_according_to_ion_b_collage_resizeŤažko sa škatuľkuje Goodbye, How are you? (2009) Borisa Mitića, ktorý pripomína filmové eseje Chrisa Markera. Je to mimoriadne vtipný cestopis zložený z vizuálnych aforizmov, ktoré si berú na mušku pomätenosť súčasnej srbskej politiky.
Celú kolekciu súťažných dokumentov uzatvára optimistický príbeh úspechu Ion Bârlădeanu. The World according to Ion B. (2009) Alexandera Nanaua opisuje príbeh, ako sa z bezdomovca v Bukurešti stane zo dňa na deň najžiadanejší umelec v krajine. Film patril medzi divácke hity na nedávnom filmovom festivale v Sarajeve.

Súťažné dokumentárne snímky bude hodnotiť slovenský dokumentarista a producent Marko Škop (víťaz z Karlových Varov 2009 s filmom Osadné) spolu s iránskym režisérom Massoud Bakhshi a nemeckou producentkou Meike Martensovou. Okrem účasti v porote uvedie Massoud Bahkshi na festivale mimo súťaž svoj oceňovaný dokument Tehran has no more pomegranates (2007) a Meike Martensová predstaví svoj najnovší projekt čílskeho majstra Patricia Guzmana Nostalgy for the Light (2010), ktorý mal premiéru tento rok v Cannes.
Režiséri Boris Mitić, Alberto Herskovits, Stephan Komandarev, Julian T. Pinder, a Alexander Nanau prídu svoje filmy do Bratislavy uviesť osobne.

Viac informácií na www.iffbratislava.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.