MFF Bratislava pozýva v novembri na pláž!

IFFBlava_resizeŤažko si predstaviť „filmovejšie“ prostredie ako je pláž. Nie je preto prekvapením, že toto miesto sa stalo nekonečným zdrojom inšpirácie pre filmárov. Navyše najvýznamnejšie festivaly, počínajúc tým v Cannes, sa konajú práve pri morskom pobreží. Keďže na Slovensku pláž chýba, MFF Bratislava sa rozhodol priniesť prímorskú atmosféru v špeciálnej sekcii venovanej filmom, ktoré spája téma pláže a mora.

 

Sekcia Focus: Všetci na pláž! prinesie deväť celovečerných a jedno pásmo krátkych filmov od európskych režisérov. Výber zahŕňajúci polstoročie filmovej histórie ponúkne kombináciu mladého talentu a slávnych autorov z Európy, Ázie či Ameriky.

Tretí autorský film Takešiho Kitana A Scene at the Sea (1991) prinesie na festival lyrický príbeh o nepočujúcom tínedžerovi, ktorý sníva o tom, že sa stane šampiónom v surfovaní. Odtiaľto až na večnosť (1953) Freda Zinnemanna je poctivá filmová From_Here_to_Eternity_resizeromantike zo starej školy, kde muži sú drsní a ženy poddajné. Tento film, známy predovšetkým vášnivým bozkom v spenených vlnách Pacifiku na havajskej pláži získal 8 Oscarov (z 13 nominácií). Film sa premietne v reštaurovanej verzii z najmodernejšieho digitálneho formátu, na ktorý sú diváci zvyknutí zo súčasných Hollywoodskych blockbusterov. Smrť v Benátkach (1971) Luchina Viscontiho je majstrovské dielo európskeho autorského filmu. Hovorí sa, že zábery z neho by sa mohli zarámovať a vyvesiť na steny svetoznámej parížskej galérii v Louvre. MFF Bratislava si v tejto sekcii uctí pamiatku nedávno zosnulej režisérskej legendy francúzskej kinematografie, Erica Rohmera. Umelecký súputník Godarda či Truffauta poteší festivalových divákov jednou zo svojich šarmantných romantických komédií Pauline at the Beach (1983), ktorá sa odohráva na slnečnom pobreží Normandie.

Príjemný závan súčasného filmu prinesú festivalové hity z pobrežia Tichého oceána. Na luxusnej pláži v národnom parku Bahía Ballena sa odohráva debut mladej kostarickej režisérky Paz Fabrega, Cold Water of the Sea (2010), ktorý získal prestížnu Tiger Award v Rotterdame. To the Sea (2009) Pedra Gonzáleza-Rubia sa nakrúcal na jednom z najväčších koralových útesov na svete, Banco Chinchorro. Vyrozpráva príbeh zblíženia otca indiánskeho pôvodu a jeho európskeho syna počas ipauline_at_the_beach_resizech spoločného pobytu na útesoch a otvorenom mori. Film, ktorý dokáže pocit harmónie dvoch ľudí a panenskej prírody preniesť na divákov získal cenu za najlepší mexický film a bol ocenený aj v Rotterdame. Tretí film z Latinskej Ameriky, Crab Trap (2009) Oscara Ruíza Naviu, sa odohráva na pobreží oceána, tento krát v Kolumbii. Do odľahlej osady, kde v harmónii s prírodou žije afro-kolombijská komunita, prichádza z mesta muž, aby unikol pred minulosťou. Film, ktorého atmosféru prirovnávajú k Beckettovým divadelným hrám získal cenu FIPRESCI na tohtoročnom Berlinale.

Výber sekcie uzatvárajú dva filmy od etablovaných autorov. Juhokórejčan Hong Sangsoo nakrútil v roku 2006 príjemnú romantickú komédiu, ktorá sa odohráva v mimosezónnom prázdne dovolenkového rezortu. V snímke A Woman on the Beach (2006) režisér vtipne rozoberá večnú tému vzťahov na jednu noc. Spoločensko-kritická dráma dotýkajúca sa problému crab_trap_resizevykorisťovania chudobných krajín Heading South (2005) režírovaná Laurentom Cantetom (oceneným Zlatou palmou v Cannes za film Medzi stenami) rozpráva príbeh troch žien zo Severnej Ameriky. Znudené „západniarky“ prišli na dovolenku v Haiti zabudnúť na svoj šedý každodenný život a hľadať relax a lacné sexuálne rozptýlenie u domorodých mužov.

Viac informácií čoskoro na www.iffbratislava.sk.

 

 

Foto MFF Bratislava: Zábery z filmov Odtiaľto až na večnosť, Pauline at the Beach a Crab Trap

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.