Fest Anča vo farbách estónskej animácie

Fest Anca resizeEstónska animovaná tvorba má dlhú tradíciu a vo svete vďaka svojej hravosti, absurdnému humoru a jedinečnému spôsobu rozprávania príbehov aj výrazné renomé. Na Slovensku napriek tomu doteraz komplexnejšie prezentovaná nebola. Zmeniť sa to rozhodol Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča, ktorý v dňoch 24. až 28. júna 2015 do Žiliny prinesie rozsiahly výber toho najdôležitejšieho ako z historickej, tak aj z najčerstvejšej animácie tejto pobaltskej krajiny.

Prvé kroky estónskeho animovaného filmu siahajú už do tridsiatych rokov dvadsiateho storočia, výraznejšie sa však začal prejavovať až o dvadsať rokov neskôr. V sekcii Začiatky estónskej animácie uvidíte vzácne artefakty a kuriozity doby, keď sa animácia v Estónsku iba rodila – chýbať nebude napríklad experimentálny pokus o vlastnú seriálovú verziu Mickey Mousa Dobrodružstvá psa Jukuho či historicky významný a dodnes divácky pôsobivý DiversintherainPritOlgaPärn resizefilm Klinec od Heina Parsa. Historický exkurz bude pokračovať sekciou Zlatý vek estónskej animácie. Tá predstaví mimoriadne plodnú produkciu 80. rokov. Estónska animácia v období samostatnosti zase ponúkne náhľad do tvorby po rozpade Sovietskeho zväzu a vzniku samostatného štátu. Ten so sebou priniesol nové podnety pre tvorcov a oveľa širšiu slobodu vo výbere tém.

 

Keď hovoríme o estónskej animácii, nemôžeme obísť najmä dve štúdiá, ktoré jej tvár formovali azda najvýraznejšie. Fest Anču navštívia žijúce legendy animovaného filmu Priit Pärn a Olga Pärn. Obaja patria medzi kmeňových tvorcov Joonisfilmu, slávneho štúdia, úspešne produkujúceho rodinné filmy, ale aj autorskú festivalovú tvorbu. Druhým významným zastúpeným štúdiom je Nukufilm, fungujúci už od roku 1957. Priit Pärn a Olga Pärn pôsobia aj na Katedre animácie Estónskej akadémie umenia, ktorej študijný program je zameraný predovšetkým na klasické a experimentálne techniky, ako je napríklad kreslená animácia, fázová (tzv. stop-motion animácia), plôšková či piesková animácia alebo technika maľovania priamo pod kamerou.. V rámci sekcie Animaster premietneme filmy jej študentov. „Nukufilm je v súčasnosti najväčším animačným štúdiom v severnej Európe zameraným na stop-motion animáciu. Animovaná tvorba tohto štúdia sa pravidelne objavuje v súťažných výberoch rôznych festivalov po celom svete. Sme nesmierne poctení, že na náš festival zavíta Andrus Raudsalu, riaditeľ Nukufilmu, aby tvorbu štúdia osobne uviedol,“ hovorí programový riaditeľ Maroš Brojo.

 

Fest Anča však neobíde ani najsúčasnejšie trendy, ktoré sa v estónskej animácii začali objavovať v posledných rokoch. V sekcii Estónska nezávislá scéna uvidíte výber z filmov mladých tvorcov – menších štúdií a jednotlivcov, ponúkajúcich nové, moderné a vizuálne atraktívne diela. Tí do tvorby krajiny s bohatou tradíciou aktívne vnášajú inovatívne techniky, témy a postupy. Estónsky focus tohto ročníka Fest Anče sa neobmedzuje iba na animovaný film. Na festivale vystúpi charizmatická hudobníčka Vul Vulpes. Vo svojej tvorbe sa inšpiruje pohybom, špirálami či industriálnymi zvukmi; jej elektronická hudba prestupuje naprieč žánrami a neúnavne hľadá nové spôsoby, ako vtiahnuť poslucháča do svojho jedinečného sveta. V spojení so známym francúzskym VJom Desaxis Mundi tak jej koncert sľubuje nevídaný audiovizuálny zážitok.
Viac: www.festanca.sk

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.