Vychádza zlatá rozprávková kolekcia

Perinbaba_col_resizeUž po piaty raz sa k záujemcom o pôvodnú slovenskú tvorbu dostane, tentoraz žánrovo vymedzená, kolekcia filmových diel. Po edíciách slovenských filmov z 80., 70. a 60. rokov pripravil Slovenský filmový ústav v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press na túto jeseň edíciu rozprávok pod názvom Zlatá kolekcia slovenských rozprávok, ktorá ponúkne päť našich najžiadanejších rozprávkových príbehov.

V roku 2006 spustil Slovenský filmový ústav (SFÚ) spolu s vydavateľstvom Petit Press DVD projekt Slovenský film. Tento rok projekt pokračuje trochu inak. Rozprávkovo. „Edícia Slovenský film 40. a 50. rokov, ktorá nadväzuje na vydané edície z 80., 70. a 60. rokov I a kral_Drozdia_brada_col_resizeII, mala byť piatym setom a mali v nej byť filmy: Varúj! (r.M.Frič,1946), Vlčie diery (r. P. Bielik, 1948), Katka (r. J. Kadár, 1949), Rodná zem (r. J. Mach, 1953), Štvorylka (r. J. Medveď, K. Krška, 1955), Čert nespí (r. P. Solan, 1956), Štyridsaťštyri (r. P. Bielik, 1957), Šťastie príde v nedeľu (r. J. Lacko, 1958), Dáždnik svätého Petra (r. V. Pavlovič, B. Frigyes, 1958) a Kapitán Dabač (r. P. Bielik, 1959). V edícii sme mali zaradených troch Bielikov k 100. výročiu jeho narodenia, ale edíciu sme napokon presunuli na budúci rok. Hlavný dôvod, pre ktorý sme to museli urobiť je, že technický stav filmových materiálov vykazoval rozsiahle poškodenia, nakoľko ide o jedny z najstarších slovenských filmov. Reštaurovanie obrazu (kompletná retuš), ktoré SFÚ realizoval pred vydaním každej z predošlých edícií, by pri tejto edícií vyžadoval minimálne dvojnásobok času a teda z časových dôvodov nebolo možné pripraviť reštaurované mastre k vydaniu na daný plánovaný termín. Chceme zachovať štandard, ktorý SFÚ nastavil vo vydávaní DVD edícií Slovenský film, preto sme pristúpili po dohode s Petit Pressom na to, že táto edícia sa presunie na rok 2011. Hľadali sme aktuálnu náhradu a napokon sme sa rozhodli vydať päť rozprávok,“ vysvetľuje riaditeľ SFÚ Peter Dubecký.

Päť titulov – Perinbaba (r. J. Jakubisko, 1985), Soľ nad zlato (r. M. Hollý, 1982), Mahuliena, zlatá panna (r. M. Luther, 1986), Kráľ Drozdia brada (r. M. Luther, 1984) a Pehavý Max a strašidlá (r. J. Jakubisko, 1987) bude postupne vychádzať v týždenných intervaloch už od piatka 29. októbra 2010 ako súčasť denníka SME a jeho regionálnych periodík.

Mahuliena_col_resize„Je to pätica filmov, ktoré sú žiadané a je o ne veľký záujem, prišlo nám veľmi veľa listov a mailov s otázkami, kedy sa tieto rozprávky dostanú k divákom mimo vysielania televízií,“ hovorí o výbere filmov pre DVD edíciu Zlatá kolekcia slovenských rozprávok Peter Dubecký. „Všetky tieto rozprávky, okrem filmu Soľ nad zlato, vychádzajú na DVD po prvý raz. Tých rozprávok nie je desať, ale päť a je to aj preto, že po prvýkrát SFÚ nemal v lete ešte podpísanú koprodukčnú zmluvu o spolupráci na vydávanie DVD. Dôvod bol prostý, vzhľadom na to, že začal fungovať Audiovizuálny fond, Petit Press mal potvrdené finančné prostriedky až v priebehu mesiaca júl a nechcel sa vystaviť rizikovému stavu bez toho, aby vedel, či tie prostriedky budú. Spôsobilo to časový odklad, lebo v takom časovom strese sme neboli do septembra schopní zabezpečiť desať titulov ani z pôvodne plánovanej edície 40. a 50. rokov, ani z edície rozprávok.“

Všetky DVD budú okrem filmu obsahovať aj bonusy, profily tvorcov a fotogalériu. Titulky a menu budú v slovenskej a anglickej verzii. DVD nebudú mať časopis, ako to bolo v predchádzajúcich rokoch, ale k rozprávkam bude pribalené pexeso s fotografiami z filmu, ktorého druhá polovica vyjde v príslušnom vydaní denníka SME. DVD si bude možné zakúpiť aj ako darčekový set.

Prvým filmom edície Zlatá kolekcia slovenských rozprávok bude snímka Juraja Jakubiska Perinbaba, ktorá vychádza už tento piatok 29. októbra 2010. Príbeh o dobrej a múdrej starenke, ktorá kúzlami vyrábala sneh, a o odvážnom Jakubovi, ktorý sa ani smrti nebál sa stal jedným z najpopulárnejších slovenských filmov vôbec. Rozprávkový príbeh zobrazuje odvekú ľudskú túžbu po šťastí, porozumení a láske, snahu prekonať ťažkosti a napokon zvíťaziť nad zlom. Zároveň odsudzuje závisť, chamtivosť a túžbu po rýchlom a nečestnom zbohatnutí. Film mal hviezdne obsadenie, Perinbabu stvárnila Felliniho múza Giulietta Pehavy_Max_col_resizeMasina, rolou Alžbetky sa do povedomia divákov zapísala Petra Vančíková. Nespútanú artistnosť obrazu režisérovi dotvoril autor kamery Dodo Šimončič. Perinbaba dodnes patrí k neodmysliteľnej súčasti vianočného programu v slovenských aj českých televíziách.

„Novinkou je, že Perinbabou začíname aj končíme, takže pôjde do predaja dvakrát. Predpokladáme, že je to titul, o ktorý bude veľký záujem,“ dodáva Peter Dubecký. „Uvidíme, ako bude táto edícia slovenských rozprávok prijatá, potom budeme od neho odvodzovať ďalšie vydanie. Nemyslíme si, že je to už uzavretá Sol_nad_zlato_col_resizeedícia. V minulosti vyšli rozprávky na VHS-kách, zväčša veci koprodukované s Nemeckom. Na DVD zatiaľ vyšla len rozprávka Soľ nad zlato. Bez reštaurovania vyšiel ešte Rapošov Falošný princ. Výber sme robili z pohľadu najviac žiadaných rozprávok a na základe diváckej sledovanosti, ktorú máme z hlásení z verejnoprávnej i komerčných televízií.“

Jednotlivé DVD nosiče edície Zlatá kolekcia slovenských rozprávok budú vychádzať od piatka 29. októbra v týždenných intervaloch a zakúpiť si ich bude možné v novinových stánkoch, na www.petitshop.sme.sk, priamo vo vydavateľstve Petit Press alebo v predajni SFÚ Klapka.sk na Grösslingovej ulici č.43 za 5 eur.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.