Preteky o slávu (Race for Glory: Audi vs. Lancia)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Preteky o slavu 1

Fanúšikovia športovo ladených filmov môžu zase raz zbystriť pozornosť a tí, čo holdujú motoršportu, dvojnásobne. Po istom čase tu totiž máme zase snímku založenú na skutočných udalostiach, ktorá sľubuje aspoň na papieri dostatočne atraktívny zážitok. Preteky o slávu (v originále Race for Glory: Audi vs. Lancia) totiž pojednávajú o jednej mimoriadne zaujímavej sezóne majstrovstiev sveta v rely, ktorá sa navždy zapísala do pamäti divákov. O to viac asi zamrzí, že z nesporného potenciálu sa nepodarilo vyskladať niečo lepšie než to, čo v konečnom dôsledku doručil režisér Stefano Mordini.

Dej je zasadený do roku 1983, obdobia mimoriadnej rivality medzi nemeckou automobilkou Audi a talianskym koncernom Lancia. Víťaz môže byť iba jeden a umiestnenie na najvyššom stupni víťazov vedie i k následnému predaju vozidiel širokej verejnosti bažiacej vozidlách prestížnej značky vo svojich vlastných garážach. Audi je však v priamomPreteky o slavu 2 porovnaní jasným favoritom, no čo sa spočiatku javí ako súboj Dávida s Goliášom začne rýchlo nadobúdať podstatne zaujímavejšie kontúry.

Originálny názov síce signalizuje, že by sme sa mohli pozrieť do oboch táborov, no opak je v tomto prípade pravdou. Nakoľko však ide o taliansko-britskú koprodukciu, asi len málokoho prekvapí fakt, že talianska spoločnosť je jasne v popredí ako papierový outsider nastávajúceho súboja. Hlavným hrdinom je Cesare Fiorio (Riccardo Scamarcio), športový riaditeľ Lancie, ktorý si je dobre vedomý jasnej nevýhody, no neváha urobiť v rámci pravidiel všetko, čo by mohlo jeho tímu zvýšiť šance na úspech. Angažuje dokonca i legendárneho nemeckého jazdca Waltera Röhrla (Volker Bruch), no ten s jeho návrhom súhlasí iba s veľmi netradičnou podmienkou – a to že odjazdí len polovicu pretekov na okruhoch, špecificky tých čo má najradšej.

Film však na svoju vlastnú škodu zlyháva už v jednom z najdôležitejších aspektoch Preteky o slavu 3a to je práca s postavami. Prekvapivo to pôsobí aj u konkurenčného lídra Rolanda Gumperta z Audi, nakoľko ho stvárňuje asi najznámejšie meno celého ansámblu, uznávaný nemecký herec Daniel Brühl. No kým v podobne ladených Rivaloch režiséra Rona Howarda, kde si zahral taktiež, sa darilo predať jeho charakter, tu jeho účasť pripomína akurát trochu väčšie glorifikované cameo. A neplatí to len u neho – postavy sa vo filme objavujú ako na bežiacom páse, no s výnimkou titulnej dvojice a možno i odborníčky na výživu Jane McCoy (Katie Clarkson-Hill) sa skoro žiadna výraznejšie nepredvedie. Ba čo viac, ani vyššie spomínané na tom nie sú prekreslením o toľko lepšie, no aspoň majú väčší priestor a niečo málo sa o nich divák dozvie.

Skratkovitý je i samotný scenár, ktorý sa snaží na vcelku skromnej, približnej sto minútovej, ploche pokryť udalosti celej jednej sezóny. Neúspešne. V pravidelných intervaloch sa síce darí načrtnúť zaujímavé momenty, no dej iba skáče od jednej kľúčovej udalosti k druhej, čo celkovú naráciu určite nevylepšuje. Preteky o slavu 4Nedalo sa pritom reálne očakávať, že sa bude do hĺbky venovať kompletnému priebehu šampionátu, no alternatíva kde očividne chýbajú scény schopné dodať dianiu lepší kontext, si pochvalu určite nezaslúži. V tom lepšom prípade aspoň môže vzbudiť záujem o reálne udalosti (viaceré miesta v príbehu inak zaváňajú jasnou fabuláciou), reálnejšie sa však javí, že takto povrchným zachytením neuspokojí ani najskalnejšíe jadro fanúšikov.

Preteky o slávu sú tak v tejto podobe – a, bohužiaľ, to nevylepšuje ani vcelku rutinná, málo dramatická, réžia Stefana Mordiniho – iba priemerným filmovým pokusom o nových Rivalov, ktorý síce málokoho urazí, no keďže ani v ničom skutočne nevyniká, do pár rokov sa naň spoľahlivo zabudne. Škoda, no takto emóciami opradená sezóna v rely s nie úplne predvídateľným priebehom by si v budúcnosti azda ešte zaslúžila druhú šancu.

Preteky o slavu 5Preteky o slávu (Race for Glory: Audi vs. Lancia), Taliansko / Veľká Británia / Írsko, 2023
Réžia: Stefano Mordini
Scenár: Filippo Bologna, Stefano Mordini, Riccardo Scamarcio
Kamera: Luigi Martinucci
Strih: Massimo Fiocchi, Davide Minotti
Produkcia: Jeremy Thomas, Riccardo Scamarcio
Hrajú: Daniel Brühl, Katie Clarkson-Hill, Riccardo Scamarcio, Volker Bruch, Jacopo Rampini, Kai Portman, Giulio Brizzi, Ilir Jacellari, Axel Gallois, João Roncha, Ariel Portman, Lorenza Gibelli, Gloria Camino
Distribúcia: Vertigo Distribution
Premiéra v SR: 4. júla 2024
Foto: Vertigo Distribution

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.