Ja, zloduch 4 (Despicable Me 4)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Megamimoňov má svoje čaro

Ja zloduch 4 1Svojho času spoločne študovali na Lycée Pas Bon, výberovej škole pre budúcich arcizloduchov. Súperili medzi sebou, až do chvíle, kedy Gru (v pôvodnom znení Steve Carell) na študentskej talentovej súťaži Maximeovi Le Malovi (Will Ferrell s francúzskym prízvukom) „nevyfúkol“ jeho plánovanú pieseň. V tej chvíli mal totiž korene spor, ktorý v sebe má potenciál ohroziť celé ďalšie generácie Gruových potomkov. A teraz, desiatky rokov neskôr na stretnutí absolventov školy, kde je zhodou okolností Maxime ešte aj ocenený za to, ako pokročil so svojím výskumom švábov pre jednoznačne zlodušské účely, Gru už tak veľkú rivalitu eskaluje do ešte extrémnejšieho sporu. Po tom, čo vzhliadne Maximovo zmutované pološvábie telo, pochopí, akú bezpečnostnú hrozbu predstavuje. A keďže momentálne je agentom Anti-zlodušskej ligy, pokúsi sa protivníka spoločne s posilami zatknúť. Maxime však má v zálohe nachystaný zlovestný plán: z väzenia unikne s pomocou vernej priateľky – ukážkovej femme fatale Valentiny (Sofía Vergara), nájde si Grua aj s celou jeho rodinou a so svojím novým vynálezom na premieňanie protivníkov na šváby poriadne „zapracuje“ na Gruovi juniorovi...

Ja zloduch 4 2Netrvá dlho a šéf Anti-zlodušskej ligy Silas Ramsbottom (Steve Coogan) oznamuje svojmu najlepšiemu agentovi, že je čas „zbaliť“ manželku Lucy (Kristen Wiig), tri adoptívne dcéry Margo (Miranda Cosgrove) so strachom, že si už nenájde nových kamarátov, Edith (Dana Gaier), ktorá vie údajne veľmi krásne klamať a roztomilú Agnes (Madison Skyy Polan), vrátane najmladšieho pokrvného potomka, čo na vlastného otca vždy akosi nedôverčivo zazerá. Pre bezpečnosť všetkých by sa mali presťahovať do mestečka Mayflower, kde všetko až na ich nový dom vyzerá až podozrivo dokonalo a tam dočasne prijať nové identity – Gru je od teraz predajcom solárnych panelov, Lucy vychýrenou kozmetičkou a Agnes má neuveriteľný problém predstaviť sa pod svojím krycím menom Britney, okrem iného... Gruovi pomocníci Mimoni (Pierre Coffin v mnohopočetných variáciách) s pár výnimkami majú príležitosť naďalej pracovať pre Anti-zlodušskú ligu Ja zloduch 4 3s tým, že z pätice vybraných vedci dokážu vytvoriť tím takzvaných Megamimoňov so superschopnosťami. Život v novom prostredí sa snáď každej jednotlivej postave postará o množstvo komických nedorozumení. Nedá sa povedať, žeby do svojho nového života všetci zapadali práve ľahko. Situáciu navyše skomplikuje pubertálna Poppy Prescottová (Joey King) z Gruovho susedstva, ktorá ho pozná a chystá sa ho ako fanúšička z čias jeho zlodušského životného obdobia prinútiť, aby jej pomohol k plánovanej krádeži maskota z jeho pôvodnej alma mater, na ktorú by sa sama rada prihlásila. Pokiaľ jej nepomôže, odhalí, kým v skutočnosti je a to Gru nesmie dopustiť...

Snímka Ja, zloduch 4 režisérov Chrisa Renauda a Patricka Delagea pomerne rutinne rozširuje Gruovu rodinu o nových členov, vystavuje ich stretom s novými megalomanskými antagonistami, pričom Ja zloduch 4 4sa príležitostne začína čoraz viac podobať na menej zaujímavý ekvivalent pixarovskej Rodinky Úžasných (2004, 2018) Brada Birda. Časy, kedy Gruove dobrodružstvá mohli ešte predstavovať jednoliaty príbeh (napríklad prvý veľmi príjemný film z roku 2010, prípadne ešte jeho dôstojné pokračovanie z roku 2013) sú jednoznačne preč. Dokonca štylistické narážky na bondovských protivníkov, ktoré mali potenciál okrem detského diváka pobaviť aj jeho dospelého sprievodcu v kine, pozvoľna ustupujú do úzadia. Všetkému dominuje akýsi sled komických gagov – epizódok naskladaných jedna na druhú len preto, že to umožňuje dané prostredie, v ktorom sa dej práve odohráva alebo je k podobným krkolomnostiam vhodná situácia. Povedzme si úprimne, už tretia časť z roku 2017 sa zdala byť nadbytočná a ťažko dolujúca z predstavivosti scenáristov vhodnú zápletku, konfliktnú situáciu, ktorá by sa nejavila byť „len“ zámienkou pre vydolovanie zopár bankoviek z peňaženiek verných divákov na lístok.

Ja zloduch 4 5Aktuálne pokračovanie viac-menej pokračuje v zavedenom trende – čo je trochu škoda, pretože séria prequelov Mimoni (2015, 2022) je takmer bez zaváhania výborná a sú to nakoniec opäť postavy Mimoňov, ktoré zachraňujú aj v Ja, zloduch 4 všetko, čo sa ešte zachrániť dá. Dokonca by sa dalo povedať, že ich jednotlivé výstupy by možno fungovali oveľa lepšie ako séria krátkometrážnych grotesiek, než v kontexte príbehu celovečerného animovaného filmu. Scenár Mikea Whitea a Kena Dauria zabýva dej veľkým množstvom už známych, ale aj nových postáv a s každou z nich je prepojených niekoľko samostatných zápletiek. Na jeden film je toho akosi priveľa. Máločo má šancu naozaj efektívne sa rozvinúť a prirodzene „dýchať“. Gagy samotné sú zoradené metódou pokus-omyl, pokus-úspech. Niektoré fungujú, niektoré skôr unavia. Veľa už známych členov rodiny – najmä adoptívne dcéry Margo, Edith a Agnes - nemá v príbehu toľko priestoru, koľko by si zaslúžili. Komplikovaný vzťah Ja zloduch 4 6Grua s malým Gru juniorom je síce vtipný, pozitívny alebo negatívny vplyv naň má to, či sa Gru skutočne cíti byť sám sebou, avšak príležitostne pripomenie peripetie, ktoré zažíval pán Úžasný s jeho malým Jack-Jackom v inej animovanej sérií.

Animácia sama o sebe neprináša žiadne viditeľné pokroky od minula, dokonca by sa dalo povedať, že aj v tomto ohľade tvorcovia až príliš konformne „zapadli“ do remeselnej rutiny. Kontrast „úradnícky“ pôsobiacej Gruovej skrýše a sterilná dokonalosť takmer identickej domovej zástavby mestečka Mayflower vyvoláva dojem skôr kreatívneho uľahčenia si práce. Predchádzajúci prequel Mimoni 2: Zloduch prichádza so svojím stvárnením napríklad Čínskej štvrti - to bola iná káva... Na druhej strane vzhľad superhrdinských Megamimoňov má svoje čaro a pokračuje v trende predstaviť malých Gruových pomocníkov Ja zloduch 4 7vždy v nejakej novej mutácií. Konkurenčný Maxim Le Mal má na svojej strane zase pre zmenu vlastnú armádu roztomilých švábov. Avšak okrem jedného vizuálneho gagu sa stanú skôr len prísľubom vecí budúcich, ktoré tvorcovia v rámci aktuálneho pokračovania nevyužijú naplno. Hudba Heitora Pereiru dodáva vizuálnym fórom určitú ľahkosť. No bez výraznejšieho odlíšenia sa deja, vizuálnej stránky od predchádzajúcich dielov série, sa občas zdá, že tiež viac-menej recykluje už známe motívy.

Ja, zloduch 4 funguje ako rozptýlenie pre skalných fanúšikov mnohopočetnej série a tých, čo nedokážu odolať komickému vyčíňaniu malých žltých Gruových pomocníkov v ich epizodických groteskných výstupoch. Inak nedodáva ako naleštený produkt z pásovej výroby nič nové alebo divácky nevyhnutné na sledovanie. Deti sa ale určite pobavia. Rodičov možno trochu zamrzí pozvoľné vzďaľovanie sa od neraz dômyselných bondovských referencií. Snáď ich však smiech detí dokáže nakaziť dostatočne na to, aby film aj im samým vyčaril nejeden úsmev na tvári.

Ja zloduch 4 8Ja, zloduch 4 (Despicable Me 4), USA, 2024
Réžia: Chris Renaud, Patrick Delage
Scenár: Mike White, Ken Daurio
Hudba: Heitor Pereira
Produkcia: Christopher Meledandri, Brett Hoffman
Hrajú: Steve Carell, Kristen Wiig, Joey King, Will Ferrell, Sofía Vergara, Miranda Cosgrove, Dana Gaier, Steve Coogan, Madison Skyy Polan, Pierre Coffin, Stephen Colbert, Chloe Fineman
Distribúcia: Cinemart SK
Premiéra v SR: 4. júla 2024
Foto: Cinemart SK

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.