Nežiadúci (Les Indésirables)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Nez resizeFrancúzsky režisér, pôvodom z africkej republiky Mali, Ladj Ly po filme Bedári (2019), pokračuje v mapovaní životného priestoru prisťahovalcov z Afriky na parížskom predmestí vo filme Nežiadúci. Zápletka je jednoduchá, po smrti starostu nastupuje na jeho miesto zástupca, lekár Pierre. Jeho manželka novú, významnú pozíciu nevidí veľmi optimisticky a vlastne ho i varuje. Kritickým bodom mestskej agendy je predmestie, obývané prisťahovalcami. Žijú v mestských bytoch. Tie chátrajú a potrebujú opravu, alebo rovno demolíciu, a nájomníci by sa teda mali vysťahovať.

V úvode vidíme, ako zložito a krvopotne treba po úzkom schodisku zniesť rakvu s mŕtvou ženou. Výťahy nefungujú a osvetlenie len občas. Mladá úradníčka Haby pracuje na mestskom úrade a vcelku rozumie územným a iným plánom. Pochopí, že po demolícii sa budú stavať len dvojizbové byty, nevhodné pre rozvetvené rodiny. Nebude tam miesta pre Nez2 resizebratrancov a sesternice a ďalších členov rozsiahlych rodín. Nemieni si toto podozrenie nechať pre seba a dôkladne ho ozvučuje. Zástupca starostu Pierra, Roger, sám pôvodom z Afriky, sa ju snaží ukľudňovať a sľubuje, že jej matke pridelia prijateľné bývanie. Tiež by sa totiž mala vysťahovať. Rétorika Haby sa riadi nárokovou logikou. Ľuďom sa musí vyjsť v ústrety, mesto by im malo prideliť veľké byty, aby sa tam všetci vošli a vôbec, inštitúcia sa voči chudobným prisťahovalcom má chovať empaticky a všemožne im pomáhať. Keď sa tak nedeje, dozrieva dôvod na protest a násilný tlak na splnenie nárokov.

Dôvod na vysťahovanie ľudí sa vzápätí dostaví, v jednom z bytov dôjde k požiaru, slúžil zrejme ako súkromná reštaurácia, a tak sa tam často a dlho varilo. Polícia núti ľudí k odchodu, majú si pozbierať najnutnejšie veci a odísť, hovorí sa o ubytovaní v Nez6 resizeakomsi hoteli. Nasleduje scéna, keď zúfalí ľudia vyhadzujú z balkónov matrace, spúšťajú na povrazoch televízory a všetko, čo pre nich má cenu. Po schodoch sťahuje muž chladničku, kúpil ju na splátky a v byte ju teda nenechá. Všetko sprevádza chaos, nakrútený s bravúrou a zmyslom pre absurditu. Režisér Ladj Ly tu nezaprie talentovaného filmára. S politickým a ideologickým pozadím je to však horšie.

Konflikt je vystrihnutý účelovo. Moc sa, v zastúpení štátnych úradníkov sa voči chudobným a bezmocným ľuďom, spríva podľa Nez8 resizevšetkého, čo vidíme, drsne a bezohľadne. Po odchode obyvateľov domu mieni naložiť ich majetok v okolí domu na nákladnéautá a odviezť. Haby so svojim priateľom Blazom protestujú, tvrdia, že ľudia sa pre veci vrátia. Rozhodnú sa miesto strážiť. Rozložia si oheň a čakajú. Polícia ohník uhasí a zakročí slzotvorným plynom. Blaz sa odhodlá k zúfalému činu. Sú Vianoce a on vtrhne do starostovho domu, kde sa koná pri vianočnom stromčeku rozdávanie darčekov. Manželka starostu pozvala sýrskych utečencov, kresťanov Taniu s otcom, k štedrovečernému stolu. Blaz začne izbu demolovať a poleje ju benzínom. Vyháňa obyvateľov domu s tým, že ho mieni zapáliť. Chce demonštrovať rovnaké zachádzanie, akého sa dostalo prisťahovalcom. Zastaví ho šokovaná Haby.

Nez9 resizeZostručniť celý problém s migráciou na póly akcie a reakcie, moci, ktorá likviduje dom, kde býva množstvo ľudí a vystavuje sa ich pomste, nie je celkom fér. V popiske k filmu sa objavuje zmienka, že ide o rasistickú politiku, nútiacu migrantov a ich deti, žiť v nevyhovujúcich podmienkach. Magistrát sa však snaží o rekonštrukciu celej štvrte a jednoducho zanedbané domy zbúrať a postaviť nové. Výhrada znie, že budú príliš malé a nevhodné pre životný štýl a rodinné podmienky migrantov. Film pracuje s jednoznačnou rétorikou obvinenia z inštitucionálneho násilia a nespravodlivej politiky štátu.

Pokusom o rozpletanie zložitej situácie a určovaním, čo je a čo nie je správne, sa dostávame k jednému z najkritickejších Nez5 resizesúčasných problémov, situácie s migráciou. Ústretová sociálna politika ženie do Európy milióny ľudí z tretieho sveta a spôsob, ako rozlíšiť tých, ktorí na služby štátu majú a tých, ktorí nemajú nárok podľa platných zákonov, kolabuje a zároveň spúšťa nepredvídateľné politické i sociálne procesy.

Interpretácia reality, volajúca po humanitárnej asistencii a kritizujúca zásahy štátu je stabilná a populárna. Nejakej zmeny paradigmy z idealistickej na realistickú, sa najskôr vo filme ešte dlho nedočkáme. Prekonáva ju však realita nogo zón na predmestiach, nárast násilia, zločinnosti i teroristických útokov. Chudoba, konfrontovaná so všadeprítomnými obrazmi bohatstva Nez4 resizea pohodlného životného štýlu, je najrýchlejšie rastúcim zdrojom vzdoru a protestu. Je predsa nespravodlivé, aby niekto mal viac a lepšie a ten druhý menej a horšie. Ľavicová logika je tu nespochybniteľná a stáva sa stále viac alarmujúcim extrémom. Zabepečiť blahobyt pre všetkých je nemožné a navyše drahé. Dnes si už s jednoduchým videním sveta nevystačia ani tvorcovia, pasovaní za arbitrov spravodlivosti. Jednoznačné riešenia a pravdy už vyšli z módy a na zachytenie tých zložitejších je potrebná nielen poriadna dávka rozumu, ale aj odvahy.

Nez7 resizeNežiadúci (Les Indésirables). Francúzsko, 2023
Dĺžka: 101 minút
Réžia: Ladj Ly
Scenár: Ladj Ly, Giordano Gederlini
Kamera: Julien Poupard
Strih: Flora Volpelière
Kostýmy: Noemie Veissier
Produkcia: Toufik Ayadi, Christophe Barral
Hrajú: Anta Diaw, Alexis Manenti, Aristote Luyindula, Steve Tientcheu, Aurélia Petit, Jeanne Balibar, Bass Dhem, Mohamad Al Rashi, Judy Al Rashi, Stefan Godin, Madeleine Baudot, Corinne Valancogne, Christophe Vandevelde, Carima Amarouche
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v SR: 13. júna 2024
Foto: Film Europe

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.