V hlave 2 (Inside Out 2)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Hla8 resizePo úspešne odohratom hokejovom zápase stojí trinásťročná Riley (v pôvodnom znení Kensington Tallman) pred novou životnou výzvou. Spoločne so svojimi dvomi kamarátkami má možnosť navštíviť trojdňový kemp, po ktorého absolvovaní sa môže stať súčasťou hokejového tímu Fire Hawks na strednej škole, kam sa hlási. Do tímu, v ktorom hviezdi aj samotná Valentina „Val“ Ortizová (Lilimar), jej favoritka... Medzitým sa v Rileynej hlave snažia jednotlivé emócie pri ovládacej konzole s aktuálnou situáciou vyrovnať. Všetko má, samozrejme, pevne v rukách Radosť (Amy Poehler). A, keďže vo vedomí vládne jednoznačná názorová zhoda, jej rozhodnutia podporujú aj plamenný Hnev (Lewis Black), na každú stránku bezpečnosti dohliadajúci Strach (Tony Hale), uvravená Nechuť (Liza Lapira), či ustarostená Smutka (Phyllis Smith). Práve sa im podarilo dotvoriť novú časť Rileynej mysle zvanú Zmysel pre seba, ktorá dievčinu definuje ako dobrého človeka a spoľahlivú kamarátku - aj keď za cenu občasného odoslania negatívnych spomienok rovno do podvedomia. Všetko prebieha zdanlivo v poriadku, až kým v priebehu nadchádzajúcej noci na riadiacej konzole nezačne výstražne svietiť kontrolka s označením „Puberta“...

Riley sa prebúdza do ďalšieho dňa s prehnanými reakciami na základné emócie. Do riadiaceho centra jej mysle vpadne skupina pracovníkov, ktorá okamžite začne starú konzolu Hla resizeprerábať do novej podoby a preinštaluje celý systém. Po chvíli sa začnú objavovať nové doposiaľ nespoznané pocity: mierne vyšinutá a tak trochu hyperaktívna Úzkosť (Maya Hawke) ktorá manipulatívne preberá z rúk Radosti pôvodné velenie. Nasleduje ju Závisť (Ayo Edebiri) vyvaľujúca na všetko okolo Riley svoje veľké oči, na pohovke ihneď uvelebená Nuda (Adèle Exarchopoulos) s nápadne francúzskym prízvukom a vlastným prístupom k riadiacej konzole cez aplikáciu v nonstop v rukách držanom mobile a veľký, mohutný, ružovolíci Trapas (Paul Walter Hauser) skrývajúci sa zväčša pod kapucňou vlastnej sivej mikiny. Keď sa Riley cestou do kempu od svojich kamarátok Bree (Sumayyah Nuriddin-Green) a Grace (Grace Lu) dozvie, že si dali prihlášky na inú strednú školu, ako má v pláne navštevovať ona, dokonca sa jej vo vedomí na moment objaví aj reumaticky pomalá, šedivá Nostalgia (June Squibb), večne držiaca v rukách šálku čaju. Aj keď ju ostatné emócie zväčšazahriaknu, že ešte nenastal pre ňu vhodný čas na prejavenie sa. Nové pomery v Rileynej hlave sú pre pôvodné emócie dosť zmätočné. Skutočný problém však nastane vo chvíli, kedy panikáriaca Úzkosť odstráni Rileyn Zmysel pre seba, ktorý Radosť s ostatnými tak dôkladne doposiaľ „piplali“ a odošle ho aj s inými zdanlivo nedôležitými spomienkami do podvedomia. A keď si pôvodné emócie dovolia voči jej rozhodnutiu nejako oponovať, nakoniec musia čeliť vlastnému vyhnanstvu Hla2 resizeaj ony. Úzkosť má totiž v pláne nechať Riley zavrhnúť svoje doterajšie kamarátky, za každú cenu zapôsobiť na jej hokejový idol Val a presadiť sa v tíme Fire Hawks na úkor ostatných...

Snímka V hlave 2 režiséra Kelseyho Manna je pokračovaním veľmi nápaditého a zábavného psychologického pohľadu doemocionálneho prežívania kritických životných okamihov hlavnej protagonistky po dlhých deviatich rokoch - napriek tomu, ženadväzuje na predošlý a vynikajúci diel režisérskej dvojice Pete Docter a Ronnie Del Carmen popisom udalostí, ktoré saodohrávajú len o rok neskôr. Kým sa pôvodné CGI animované dobrodružstvo V hlave (2015) pokúšalo zachytiť a rozriešiť emocionálny zmätok v živote Riley počas nie práve najlepšie zvládaného sťahovania sa celej rodiny do iného mesta, pokračovanie ju necháva čeliť o niečo zložitejším výzvam, zásadnejším hodnotovým zmenám a výborne prvý diel tematicky dopĺňa. Príbehu opäť dominujú do podoby konkrétnych postáv rozmanitých tvarov a farieb personifikujúce abstraktné emócie, pričom do detailov prepracované kontúry veľkolepého fiktívneho sveta a jeho vnútorných pravidiel sa opierajú o základy psychológie podané tak, aby jednak kultivovali detského Hla3 resizediváka a zároveň nechali úplne podľahnúť všadeprítomnej pútavosti scenára Meg LeFauve a Davea Holsteina aj jeho dospelého sprievodcu v kine.

Už prvý diel bol tvorivo riskantný tým, ako zavádzal do deja síce veľmi prehľadne a stráviteľne podané, no skoro až filozofické koncepty. Obzvlášť, keď si človek uvedomí, že štúdioPixar – stále ešte jednoznačná dominanta v tvorbe počítačovej animácie - v tom čase už malo za sebou aj prvý kritický neúspechs pomerne jednoduchými, bondovským naratívnym vzorcom až príliš poznačenými Autami 2 (2011) Johna Lassetera. A ani vyhliadka na nie veľmi výrazného Dobrého dinosaura (2015) Petera Sohna, zameraného viac na detské publikum, nevyzerala veľmi nádejne. V istom zmysle bolo prvé V hlave návratom do kreatívnej formy a zároveň experimentom, ktorého úspech u publika nebol práve zaručený. Aktuálne pokračovanie potvrdzuje, že tvorcom ich experiment vyšiel a nie len to. Posilňuje kvality prvého dielu, nestráca nič zo svojho vlastného špecifického kúzla a pokojne sa s ním môže zaradiť medzi najpopulárnejšie série štúdia Pixar ako Toy Story: Boj hračiek (1995-2019), Hľadá sa Nemo / Dory (2003-2016), prípadne Rodinka Úžasných (2004-2018).

V animácií, podobne ako v prípade predošlého dielu, zapôsobí rozmanitosť vonkajšieho – zdanlivo realistického sveta, s mierne Hla5 resizekarikovanými ľudskými postavami v porovnaní s introspektívnym pohľadom do mysle samotnej Riley, kde jednotlivé emócie nadobúdajú každá veľmi odlišné tvary, farby, spôsoby pohybu. Udalosti jedného sveta navrhnutého autorom výpravy Jasonom Deamerom sa vizuálne efektne aj významovo pútavo dopĺňajú s tým, čo sa deje v tom druhom. Každý záber je aj z hľadiska pohybov „imaginárnej“kamery Adama Habiba a Jonathana Pytka, či postáv v scéne zrealizovaný inscenačne veľmi premyslene a s obdivuhodnou náročnosťou. Fascinujúca je najmä kompozícia do hĺbky. V nápadných detailoch tiež zaujme stvárnenie potu po „odmakanom“ hokejovom zápase hlavnej protagonistky, či mierne éterické rozplývanie sa postáv jednotlivých emócií, keď hrajú v momentálne prebiehajúcej scéne kľúčovú rolu. Veľmi zaujímavým štylistickým prvkom je aj príležitostné použitie aktuálnych pixarovských technických inovácií v kombinácií so zámerne nedokonalou klasicky kreslenou a staršou Hla6 resizeformou 3D animácie charakteristickou pre náučné televízne seriály pre najmenších a počítačové hry, na ktoré Riley občas nostalgicky spomína – najmä, keď sú nimi stvárnené konkrétne postavy do podvedomias pocitmi hravej trápnosti „vyhnaných“ imaginárnych priateľov. Do toho všetkého znejú citlivé filmové melódie Andrey Datzman zdôrazňujúce priam magický účinok podmanivého príbehu.

V hlave 2 je nielen výborným pokračovaním, ale aj ďalším pokusom animátorského štúdia Pixar pripísať si do vlastnej filmografie ďalšiu potenciálnu milovanú klasiku. Je to film, z ktorého je cítiť, že bol realizovaný v prvom rade pre radosť nielen očakávaného publika, ale aj vlastných tvorcov, ktorých hravosť a imaginácia zjavne nemá žiadne pevne stanovené hranice. Vďaka za to.

Hla7 resizeV hlave 2 (Inside Out 2), USA, 2024
Dĺžka: 96 minút
Réžia: Pete Docter, Kelsey Mann
Scenár: Meg LeFauve
Kamera: Adam Habib
Hudba: Andrea Datzman
Produkcia: Mark Nielsen
Hrajú: Amy Poehler, Phyllis Smith, Lewis Black, Diane Lane, Maya Hawke, Tony Hale, Liza Lapira, Ayo Edebiri, Adèle Exarchopoulos, Paul Walter Hauser, Kensington Tallman, Kyle MacLachlan, Lilimar Hernandez, Yvette Nicole Brown, Frank Oz, Bobby Moynihan, Paula Poundstone, John Ratzenberger, Paula Pell, Sarayu Blue, June Squibb, Ron Funches, Flea, Kirk R. Thatcher, James Austin Johnson, Yong Yea
Distribúcia: CinemArt SK
Premiéra v SR: 13. júna 2024
Foto: CinemArt SK

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.